Ptr. stomatologi-intrebare

Ptr. stomatologi-intrebare | Autor: GabrielaG

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu cel mic are noua luni si inca il alaptez. Eu am inceput sa am probleme cu maselele si azi am fost la dr., care mi-a spus ca nu-mi va putea scoate o masea de minte ptr. ca trebuie anestezie si daca alaptez , dauneaza celui mic. Ar trebui sa nu-l mai alaptez 48 de ore, ori asta e imposibil, ca "purcelusul" meu nu vrea altfel de laptic. Nu exista nici un anestezic care se poate folosi in aceasta situatie? Sau sa merg la alt medic? Si mai am inca o masea la care inca nu se stie daca trebuie sau nu omorat nervul...i-a pus un pansament dar tot doare la apa rece. Si nu mai vreau dureri de masele ca.
Multumesc anticipat ptr. raspuns,
Gabriela si baietii

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Nu are nici o legatura anestezia cu alaptatul, nu avea chef se pare, mergi la alt stomatolog cu mai mult chef de lucru.

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami spune:

Gabriela doctorul nu a fost comod ci chiar are efect anestezicul si asupra copilului, nu foarte puternic dar are; deobicei medicul refuza sa--ti faca anestezie daca alaptezi sau esti insarcinata, injectabil vorbind. O solutie ar fi sa foloseasca un spray asta in cazul in care nu este o extractie dificila, (deobicei maselutele de minte au radacini foarte puternice si extrag greu)si tu poti suporta extractia.

multa bafta

mami & Denisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yasmine spune:

Draga Cami, eu sunt medic stomatolog, si iti spun ca exista anestezic injectabil care se poate face la mamici care alapteaza, orice medic stomatolog o stie.

Corinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

E posibil sa nu aiba in dotare acest fel de anestezic. O vara de-a mea a dat lapte praf in aceasta perioada, adica 48 de ore pana i-a trecut anestezia, dar cum stiu ca micutul nu vrea (desi ar fi o ocazie de care sa profiti sa-i mai dai si lapte praf), pune lapte la frigider sau la congelator. este chiar pe forum o discutie despre asta, daca o gasesc iti dau link-ul. La congelator tine mai mult (o sapt...?) iar la frigider 24 de ore. Asta e solutia pe care o vad eu. Bafta!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Am preferat sa merg la medicul acesta, ptr. ca e mai aproape de casa si am sperat sa nu aiba multi pacienti si sa stau la coada. Nu am asteptat deloc, dar omul mi-a spus ca daca vreau anestezie va trebui sa merg la altcineva (probabil nu are in dotare).
Ideea cu laptele la congelator e foarte buna, pur si simplu nu mi-a picat fisa, dar nu stiu daca va vrea din biberon...
Multumesc inca o data sunteti niste scumpe.

Va pupa ,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Draguta,poti tine laptele la congelator pana la 6 luni;cel mai bine in niste containere micute,cat bea Mateiu odata;numai sa ai grija sa nu-l scoti deloc ca se strica imediat.

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Pt Yasmine,

care este acest anestezic, pe care "orice medic stomatolog il stie" ?

dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Si eu stiu ca exista anestezic care sa nu dauneze bebelusului sau laptelui ... am trecut prin citeva anestezii din astea ... acu' sa nu ma intrebati cum se cheama ca io nu-s medic, dar daca exista prin alte tari, m-as mira sa nu existe si in RO ... poate doar medicii is mai comozi si nu considera ca e necesar sa-l aiba in dotare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Eu nu am vazut antibiotice sau anestezice din clasa A, adica fara riscuri pentru gravide sau lauze.

Asa ca nu ii mai acuzati pe medici de lipsa de interes (sofie).

dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Dane, sincere felicitari ptr felul cum incerci sa-i aperi pe cei din breasla ta ...totusi putina obiectivitate nu ar strica.

http://www.babycenter.com/general/baby/babybreastfeed/8790.html


Mergi la inceput