dupa chiuretaj

dupa chiuretaj | Autor: Eseea

Link direct la acest mesaj

buna fetelor,

am si eu o problema ...

dupa chiuretaj( exact acum 2 saptamani, un bb foarte dorit si asteptat multi ani )eu am sangerat doar in acea zi, cateva ore...apoi dupa cateva zile am mai avut niste dureri de burta, dar nu foarte mari, si cateva pete maron...

nu mai aveam nici dureri de burta si nici sangerari de nici un fel, pana aseara...de cand am ceva dureri de burta ( s-au accentuat azi) si un pic de pete maron pe hartia igienica.Acum parca se transforma in rosu.

incerc sa nu-mi fac probleme dar.....

inainte de chiuretaj ( exact acum 2 saptamani ) l-am intrebat pe dr cand ar fi normal sa-mi vina primul ciclu, pt ca eu stiam ca aproximativ la 6 saptamani. Si el mi-a raspuns, mot a mot " depinde de fiecare organism, e posibil sa-ti vina si in 2 saptamani!!!"

E posibil oare asa ceva?? Azi as avea chiar 2 saptamani iar durerile sunt chiar ca la ciclu ( cele de saptamanile trecute erau parca un pic altfel )...si vad ca incep si sangerarile..

Ar fi minunat sa fie deja ciclul, dar..e posibil oare??

am cautat si pe Dc si pe net pe alte siteuri...si o gramada de pareri, fete care ziceau nu au mai sangerat deloc dupa chiuretaj, altele au sangerat si cate 2-3 saptamani, altele au fost rechiuretate - doamne fereste!!, etc)

am intrebat si intr-un subiect la clinica virtuala dar pe acolo nu prea intra multa lume, rog moderatorii sa-mi lase subiectul aici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bunicutza81 spune:

....cred ca is eu un pic grea de cap..dar care e nelamurirea?....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

nelamurirea e daca poate fi ciclu la 2 saptamani dupa chiuretaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Cred ca este vorba de ciclu. Dar ca sa fii tu linistita ar fi bine sa mai mergi la un control.
Asteptam vesti de la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

exact asa am patit si eu, cum zice roxxy80..dureri de ma inchideam singuar in camera sa nu ma vada nimeni si plangeam astupandu-mi gura cu perna...
mergi la dr daca sangerarea devine abundenta si apar dureri!
te pup si poate ne intalnim la gravidutze cat de curand (inteleg ca si tu vrei asta)


Waiting for the sun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunicutza81 spune:

Pai, dupa cum a spus su medicul, fiecare organism reactioneaza dupa regula proprie, nu dupa carte, asa ca nu vad de ce nu ar fi ciclu in cazul tau, chiar la doua sapt dupa intreventie. Oricum, cred ca medicul ti-a recomandat sa revii la o noua consultatie, care iti va spulbera toate grijile. Iti doresc multa sanatate si mai multa bafta data viitoare. (Si multa grija sa nu ramai cu rani sau alte nenorociri de astea care sa aiba efecte negative pe teremen lung)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

quote:
Originally posted by Eseea

nelamurirea e daca poate fi ciclu la 2 saptamani dupa chiuretaj


Buna, fetelor!
in legatura cu problema ta, Eseea, am avut si eu la fel. Dupa un chiuretaj, la aproximativ 2 saptamani au inceput niste dureri surde, iar dupa aia mi-a venit ciclul. Alta data, la un alt chiuretaj, dupa o sarcina pierduta, la mai putin de o saptamana am inceput sa am niste dureri de ma urcam pe pereti. Am fost la medic si m-au rechiuretat, din cauza ca nu fusesem curatata bine, si riscam septicemia. Insa, iti spun, durerile de atunci nu am sa le uit niciodata, in nici un caz nu le poti compara cu cele de la ciclu. Eu zic sa stai linistita, iar daca lucrurile nu se limpezesc pt tine intr-o zi sau doua , sa te duci la medic.
Ai grija de tine

cristina lutac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumesc fetelor.

eu tot cam ca ieri...tocmai am fost la toaleta, parca curge un picut mai mult, maron spre rosiatic....ma gandesc ca nu am fost la toaleta de dimineata de la ora 6 ca nu am avut timp,la serviciu, poate si de aia s-o fi strans mai mult pe acolo?! nu sunt cheaguri, doar ceva firicele asa..scuze de detalii

ceva dureri de burta, dar nu mari.

sper sa nu fie de rau...

mi-e greu sa cred totusi ca poate fi ciclu pentru ca peste tot pe net am citit ca vine la 6-8 saptamani, adica la vreo 4 saptamani de cand bhcg e 0. dar vad ca la Cristina a fost ciclu la 2 saptamani, la unul dintre chiuretaje. Cam asa am durerile si eu, surde, ca la ciclu, nu stiu cum sa le descriu altfel.

nu mi-am repetat bhcg-ul, poate il voi face saptamana viitoare. Sa vad cum vor fi zilele urmatoare.

imi pare rau sa vad ca si voi ati pierdut sarcini...la mine e a doua DEJA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Eseeaimi pare rau ca esti la a doua sarcina pierduta. sa fii bine si cat mai repede un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

multumesc fetelor.

imi prind bine experientele tuturor. Si la toate va doresc sa fie bine in viitor, sa ne fie bine...

astept ciclul cu nerabdare.dupa primul deja vreau sa ma apuc iar de facut bb, sper sa nu mai dureze iar cativa ani pana raman...

la mine la fel ca ieri..

am cautat acum prospectul de la gravibinon, ca am facut si de asta..si zice asa "Dacă tratamentul iminenței de avort nu a fost urmat de un rezultat favorabil, atunci după chiuretajul de rigoare, poate să mai apară o sângerare de privare, după un timp de 8-14 zile." Poate mai ajuta si alte fete informatia asta.

Sper sa fie asta, ca ciclu nu cred ca e...e prea maron-negru.

dureri vad ca azi nu mai am aproape deloc, oricum abia perceptibile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by Eseea


astept ciclul cu nerabdare.dupa primul deja vreau sa ma apuc iar de facut bb, sper sa nu mai dureze iar cativa ani pana raman...




Dupa o sarcina pierduta si chiuretaj medicii recomanda sa lasi sa treaca cel putin 3 cicluri inainte de a te apuca de alt bebe pentru ca sa aiba timp sa se curete si sa se refaca mucoasa uterina. Pentru ca altfel pot fi probleme cu sarcina.

Acum eu ce sa iti spun, asa mi-au recomandat si mie, dar fara intentie am ramas dupa primul ciclu. Primele luni am stat tot cu groaza sa nu fie probleme si tot au fost cateva. Placenta nu se iriga chiar bine si asta poate din cauza ca peretele uterului nu era complet refacut si placenta nu a reusit sa se lipeasca destul de adanc in el.

Din fericire am acum o fetita superba de un an jumatate.


Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput