alunite peste tot

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by Irina71

Am vrut sa va arat ca alunitele alea mici si multe, care atarna inestetic, se trateaza foarte usor.




...dar oare ce solutie avem pentru a scapa de alunitele mici si multe care nu atarna si apar ca mici punctulite cafenii sau mai putin inchise la culoare?

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

fetelor, mi-am luat ZERADERM - gel pe baza de silicon, pana la urma de la farmacie. CONTRACTUBEX-ul e de gasit doar pe la clinicile de chirurgie estetica la preturi astronomice (270 lei) sau pe la diversi pe internet (mai ieftin). sincer n-am avut curaj sa iau de pe internet si am preferat sa intreb la farmacie. mi-a fost recomandat asta, zeraderm si l-am si cumparat (160 lei).
a auzit cineva de ZERADERM, e bun, a avut rezultate?

ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rpetraru spune:

Andriushca, la ce doctor te-ai operat?
Eu sunt din Brasv si m-am operat la Bucuresti, dr.Nedelcu Irinel. Mi-a eliminat 2 alunitze, una de pe omoplat si una de la mijloc.
Intrebarea mea este cam cat te-a costat? Pe mina m-a costat destul de mult...7 milioane cu chirurgie clasica, adica nu laser si + biopsia.

Pentru restul interesati: operatia celor 2 alunitze a durat aproximativ 2 ore, injectiile cu Xilina au durut destul de tare insa restul operatiei a fost ok, nu am mai simti nimic. Am fost ok si dupa operaie in sensul ca am plecat pe picioarele mele de la clinica. Durerile au inceput din cauza ca taietura a fost pe omoplatul drept si nu m-am menajat. Am condus, am lucrat...si de abia acum, dupa 7 zile ma simt cat de cat bine. Joi merg sa imi scoata atzele si imi este o frica...
Cam atat. Am vrut sa impartasesc acest experiment si altor persoane care urmeaza sa ia o decizie in eliminarea acestor tumori. Si eu am cautat mult pe internet despre acest subict si am intrebat in stanga si in dreapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

rpetraru, 2 ore a durat la tine? erau mari? mie mi-a scos 9 "bucati" in maxim 20 minute cred, cu tot cu anesteziile locale (care dor ca naiba), cusut si pansat.

eu m-am operat la Sp. Colentina la un dr. foarte amabil si priceput (daca vrei iti trimit pm cu numele).
nu m-a costat nimic (cu trimitere de la dr. familie + adeverinta de salariat).la mine operatiunea a fost combinata, chirurgical (unele)+ cauter (altele).
sunt 3 saptamani de atunci, ma dau cu Zeraderm de joia trecuta si se vad din zi in zi mai putin cicatricile. asa ca e testat si e foarte bun medicamentul asta.


ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rpetraru spune:

da, te rog andriushca. daca poti trimite un pm cu numele doctorului. da din nou, 2 ore a durat. si mie mi s-a parut destul de mult, alunitzele au fost destul de mari, intinse si iesite mult in relief. eu folosesc (la prescriptia doctorului)baneocin.
pe mine nu ma deranjeaza cicatricele deoarece sunt in zone pe care nu le expun dar am sa incerc si eu unguentul de care pomeneai tu.

nu va imaginati cat de mult ma bucur ca am descoperit acest site unde, parca, suntem in familie. este singurul loc in care am gasit sfaturi, am stat mut si m-am gandit daca este bine sa operez aceste alunitze.
sanatate tuturor si dumnezeu sa ne ajute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

rpetraru, daca alunitele erau mari si iesite in exterior poate de asta a durat atat, zic si eu.
p.s. nu ai pm -ul activat. asa ca-ti scriu aici numele dr.: Marian Dorin. am fost f. multumita de el.
v-am pupat!

ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by Irina71

Si eu m-am trezit cu multe alunite dupa sarcina. La un an dupa ce am nascut, cand am terminat cu alaptatul, mi-am luat inima-n dinti si m-am dus la un dermatolog la Spitalul Militar (ca e aproape de mine). Am stat la coada o juma de zi (cred ca venise toata Constanta acolo ). Mi-a cauterizat 3 alunite, dupa ce mi-a facut injectie cu xilina. A zis ca pentru restul sa vin alta data. Sa nu fac baie 2 zile, sa nu ma expun la soare, sa nu port pe piele decat bumbac. Bine. Peste vreo saptamana ma duc la epilat si povestesc cosmeticienei. Ea zice "dar nu te duci la doamna Antohi ? E foarte buna si nici nu stai la coada atata". M-am gandit sa incerc. Aveam multe alunite mici, care atarnau inestetic. Am telefonat, m-am programat, am stat la coada 15 minute si apoi am intrat. Ma invita sa iau loc, apoi, dupa numai 5 minute de explicatii, zice "ridicati-va si aratati-mi alunitele". Eu, ca la scoala, ridic puloverul, cu maieu cu tot si-i arat burta plina de alunite. Ea zice "ramai asa" si scoate un borcanel si un ac cu varful bont. Inmoaie acul ala in borcanel si incepe sa-mi "picteze" alunitele. Pac, pac, si aici, si aici, mai e vreuna ? "Pai am una dupa gat", "aha, si alta ?" "vreo 2 pe spate", "gata si astea ... te las 5 minute si uita-te in oglinda daca mai vezi vreuna "..... In fine, mi le-a pictat pe toate. Eu, cu indoiala "si or sa-mi cada, sau ce? " .... "doamna, eu am facut facultatea asta de placere !!" ... "si ... restrictii, ceva ? sa nu fac dus ?" "Nicio restrictie ! La revedere, daca mai apar mai vino la mine !". Am plecat de acolo convinsa ca am platit banii (50 RON) degeaba, ca am dat peste o tzacanita ......
Intr-o saptamana mi-au cazut TOATE. Se uscau si cadeau. Ma stergeam cu prosopul dupa dus si gata.

Acum, eu nu zic ca toate alunitele sunt la fel. Si eu am una mare pe frunte, dar mi-e frica sa umblu la ea. Cred ca acolo va ramane forever. Am vrut sa va arat ca alunitele alea mici si multe, care atarna inestetic, se trateaza foarte usor.


Irina, mami de Andrei (03.03.2006)

www.dropshots.com/Irina71
Multe poze cu mine





Irina, cum se poate obtine o programare la dr. Antohi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina71 spune:


Telefon : 0241/617.817 Sper sa mai fie valabil.
Succes !




Irina, mami de Andrei (03.03.2006)

www.dropshots.com/Irina71
www.flickr.com/photos/14891034@N08/sets/" target="_blank">Multe poze cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by Irina71


Telefon : 0241/617.817 Sper sa mai fie valabil.
Succes !




Irina, mami de Andrei (03.03.2006)

www.dropshots.com/Irina71
www.flickr.com/photos/14891034@N08/sets/" target="_blank">Multe poze cu mine





Multumesc!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by Irina71

Si eu am una mare pe frunte, dar mi-e frica sa umblu la ea. Cred ca acolo va ramane forever. Am vrut sa va arat ca alunitele alea mici si multe, care atarna inestetic, se trateaza foarte usor.


Irina, mami de Andrei (03.03.2006)

www.dropshots.com/Irina71
Multe poze cu mine


Doctorul meu dermatolog mi-a spus ca scoaterea alunitelor MICSOREAZA riscul de cancer de piele. Mi-am scos si eu una imensa ( nu stiu de ce oi fi stat cu ea atita timp, probabil ca aceeasi mitologie), si acu sint ca o zina. Vorbeste cu dermatologul,
A





www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput