alunite peste tot

alunite peste tot | Autor: iulia1977

Link direct la acest mesaj

am observat ca mi se inmulteste numarul alunitelor.acum cred ca am cel putin 100. majoritatea sunt mici si nereliefate; dar am vreo 3 cam imprastiate (nu sunt bine delimitete) si una mai veche care si-a cam schimbat forma nu prea stiu de cand ca e pe spate.sunt speriata rau. dati-mi un sfat ca mor de frica. ati patit ca mine?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela amalia spune:

Si eu sunt "plina" de alunite de toate felurile/marimile pe spate(mai ales) si mai peste tot si nu sunt speriata, pentru ca, zic eu ca ale mele sunt mostenite de la taticul meu...El era plin de astfel de alunite de care am si eu...
Nu cred ca ar fi cazul sa te sperii...oricum ca sa te linistesti fa o vizita la un dermatolog bun.




www.tickercentral.com/view/4ufc/3" target="_blank">Mihaela si bbwww.tickercentral.com/view/4ufc/4" target="_blank"> Amalia

Sarbatori fericite!!!
"La douazeci de ani, domina vointa; la treizeci, mintea; la patruzeci, ratiunea." (Benjamin Franklin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia1977 spune:

multumesc mihaela amalia pt raspuns.
problema la mine e ca au aparut in ultimile cateva luni cele mai multe si.. am uitat sa spun ca tot de cateva luni bune imi apar tot felul de vase de sange in piele. mi-am facut un minim de analize si doar calciul mi-a iesit cam mic. toti imi spun ca daca vsh e normal n-am de ce sa-mi fac probleme....asa sa fie?
cat despre dermatolog bun....stau cam departe de oras, am un bb de 2ani si pana ajung....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Daca nu ai stat la soare mai mult ca de obicei, sa nu fie ceva hormonal ... Mie (si mamei mele) mi-au aparut foarte multe in perioada sarcinii si atunci cand am inceput sa iau anticonceptionale. Asa ca poate un ginecolog sau endocrinolog te-ar putea ajuta, cu eventuale examene de dozari hormonale ...

Orice ar fi, ar trebui sa faci un efort si sa te vada un medic, pt ca sa stai linistita si daca, Doamne fereste, e ceva, sa poata fi depistat cat mai precoce.

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia1977 spune:

exista o anumita analiza hormonala care tb facuta?
ce ma fac daca la urmatoarea sarcina vor creste cele de pe burta?
stiu.. e ca si cu "drobu de sare" da' tot mi-e frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

cel mai bine ete sa mergi la un dermatolog. el o sa-ti spuna ce sa faci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauf1000 spune:

si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia1977 spune:

multumesc pt raspunsuri si tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

iulia si eu am o gramada, mici, mari de diferite forme. Deja mi-am scos 4 dintre ele care erau prea mari dupa parerea mea. Am un dr. excelent dermatolog daca vrei ti-l recomand.
Eu zic sa faci o vizita la dr., mai bine decat sa stai stresata.

Raluca si Ioana - Alexandra (10.10.2004)
poze pana la 8 luni, poze noi
poze si mai noi
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna. Si eu sunt in aceeasi situatie! Alunite, peste tot! Cred ca este si o mostenire, pentru ca si tatal meu are la fel, insa si eu speriata, mai ales de cateva, am fost la un medic care avea dermatoscop (un fel de microscop special pentru alunite care face si poze) si care mi-a spus ca nu este neaparat cazul sa ma ingrijorez. Este interzisa insa expunerea directa la soare. Tot el mi-a mai spus ca aceasta eruptie poate avea ca si cauza si scaderea imunitatii.

Naty, m-ar interesa si pe mine datele de contact ale doctorului tau dermatolog, daca poti, trimite-mi un PM, te rog.

“Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia1977 spune:

cum se poate verifica sistemul imunitar... ce analize?
eu nu prea stiu ce sa cred...sa fie din cauza socului hormonal de la nastere (acum 2 ani) ?....sa fie din cauza sistemului imunitar?.. amandoua?..alt motiv?
sunt debusolata complet.
fetelor, va multumesc pt raspunsuri, dar va rog recomandati-mi niste medici.din Iasi, stie cineva? sau din bucuresti?

Mergi la inceput