Clubul coafezelor - stylistelor ( 2 )

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

Doris merci mult de sfaturi......spune-mi te rog cam cat m-ar tine permanentul ala?

m-am programat miercuri la coafor.....el mi-a zis din start ca lucreaza doar cu joico......deci gand la gand....acum ramane sa vedem ce culoare o sa fie.......am emotii mari.....adica sa ma prinda culoarea.sa nu arat ciudat cu ea in cap, sa nu fiu dezamagita....sper sa fie bine ca sambata am si o nunta.....si sper ca parul meu sa nu fie o problema sa pot merge la nunta.......stiu, imi fac prea multe probleme, dar de cativa ani buni eu am fost fidela aceleiasi nuante de roscat si poate ar trebui sa imi schimb culoarea mai des......eu sper sa fie ok .....

Pupicic si as vrea cateva sfaturi despre un coafat rapid acasa pentru o ocazie.....si care sa imi si iasa bine....

Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Buna tuturor
Tare ma bucur ca v-am gasit.
Doris de ce nu faci un album ceva pe yahoo sau pe DC sa vedem si noi pozici cu ce realizezi tu? Eu una cred ca tare mi-as mai clati okii Ma refer aici si la tunsori obisnuite, si la coafuri de ocazie si la vopsit (combinatii de culori), ce crezi tu ca e mai interesant.
Eu una vreau sa-mi fac o schimbare de look, in ultima perioada am tot schimbat tunsoarea, mi-am facut suvite, mi-am facut breton, si acum ma bate gandul sa mai incerc niste suvite in culori de toamna ... aramii + rosii + miere, ceva de genul.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Liliana, sincer, suvitele nu se mai poarta...
Iti poti schimba look-ul si altfel...o singura culoare, naturala, si o tunsoare noua...
Am ascultat sfatul tau, si acum puteti sa vizionati OPERELE MELE

Un we placut si distractie maxima celor care merg la nunti sau botezuri!


DORIS siINES

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Ideea e ca nu m-am indurat sa renunt la frumusete de blond natural ce m-o facut mama si de asta nu am incercat altceva decat suvite, dar dupa cum am zis ma gandesc sa le ajustez de-acum ca de toamna. O poza de a mea (actuala) ar fi aici: http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/detail?.dir=e2f4re2&.dnm=2032re2.jpg&.src=ph (eu sunt cea in rosu)
De fiecare data cand ma duc la coafeza mea imi spune mereu: pfiu nu fi deochi ce culoare frumoasa ai, e pacat sa o schimbi, e prea frumoasa, etc. Si uite asa am renuntat eu la varii idei care le-am mai avut in leg cu parul meu.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Super faine pozele cu coafuri and stuff, le-am admirat pe toate si m-am uitat de cateva ori prin ele. o pt tine ca ai impartasit cu noi ideile tale.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Doris, japonatii stau f prost la capitolul taiat...chit ca le spui sa taie intr-un fel, ei tot cum stiu ei taie...adika foarte filat, dar ...nu-s cum sa explic...filat si fara forma.
ei(ca la indigo)isi lasa parul de la ceafa lung, pana peste umeri, si calota, scurta, pan la nivelul urechilor.Eu moda asta nu o inteleg, si mai toate japonatele, tinere asa se prezinta.
Iar tinereii, un fel de pank mai domestic asa, dar tot...fara nici o forma, ridicol, si il mai si vopsesc blond, care de fapt iese un portocaliu...urat !!!
eu le-as face niste poza in tren si sincer chiar ti-as trimite sa vezi ...da nu-s cum sa-i prind sa nu-si dea seama, dar gasesc eu un moment oportun...nu ma las...asa ceva merita"studiat" de un ochi profesionist...pupici.
Incerc sa-mi pun suvitele aici s vezi cum imi sta...sa-ti mai zic ca m-a si intrebat japonatul daca vreau sa ma si tund...da mi-e frica , nu ma dau pe mana lor.Oricum de cand sunt aici singura ma tund, il filez eu usor, 2 cm la 2-3 luni si gata!!!!



http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

am fost si nu mi-a iesit marea schimbare pe care o vroiam.....mi-a zis ca am firul de par subtire si rosu se scoate greu, cam la fel ca si negru; asa ca a zis ca nu ar prea vrea sa ma decoloreze sa nu-mi strice parul; ca atare a zis sa o luam incet si mi-a facut o nuanta mai inchisa de saten cu nuanta de aramiu; pe parul crescut mi-a aplicat vopseaua aia , iar pe restul parului vopsit vopseaua aia a amestecat-o cu albastru, asata ca sa ia din puterea rosului, dar nu prea a luat; suvite a zis ca nu imi face in acelasi timp ca nu e bine pentru par; asa ca pe viitor a ramas sa imi fac suvite si prin suvite sa incep sa deschid parul; cred ca peste 1 luna poate ajung la suvite si a zis ca mai intai testeaza sa vada cum ies suvitele (undeva la ceafa) sa nu cumva sa iasa in degrade si sa arat ca o sorcova.....deci visele mele de mare schimbare n-au devenit realitate......ramane sa incerc suvitele

A procedat corect cu amestecul ala de albastru???

Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Doris, ai scris pe un topic de spre caderea parului, m-am bucurat cand am vazut sfaturile tale insa as avea si cateva nelamuriri:

Dercos - este un tratament care trebuie aplicat periodic sau doar cand apare caderea parului. Radacinile din care creste parul subtire vor produce din nou un fir normal? Este posibil ca unele radacini sa "moara" si din ele sa nu mai cresca nimic, nicioadata? Care este perioada ideala de tratament?

Editez- cat folosim tratamentul asta cu Dercos putem utiliza spuma de par, fixativ sau orice altceva? Parul meu este moale, si daca nu asta inseamna ca atat timp cat fac tratamentul nu ies din casa

Eu am reinceput sa folosec maioneza din galbenus cu ulei de masline, este mai buna cea cu ulei de ricin? Pot sa pun mai mult ulei sau doar o lingura la un galbenus?

De cateva saptamani imi cade parul ingrozitor de tare, in ritmul asta chelesc in scurt timp, maioneza cu ulei de masline m-a ajutat candva la regenerarea parului, dar atunci nu-mi cadea ca acum. Este posibil sa ramana asa sau se poate regenra complet?

Astept sfaturile tale si iti multumesc anticipat. Ma duc sa-ti vad si operele,vad ca ai pus poze si dupa incep sa cites din urma.





Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Neatza!

Loreena, imi pare rau ca nu ti-a iesit schimbarea...
Cat despre tehnica de lucru a coafezei...nu am ce sa spun...fiecare are stilul ei...eu una nu as fi procedat asa...iar despre albastrul ala, zau ca nu-i prea inteleg rostul...

Ica, sa o luam pe rand.
Intrebarea ta:
Dercos - este un tratament care trebuie aplicat periodic sau doar cand apare caderea parului?
Re:
Acest tratament se face de doua ori pe an, adica primavara si toamna, respectiv o luna si jumatate primavara, o luna si jumatate toamna.
Chiar daca parul nu mai cade, se face preventiv.

Intrebarea ta:
Radacinile din care creste parul subtire vor produce din nou un fir normal?
Re:
Da, sigur.

Intrebarea ta:
Este posibil ca unele radacini sa "moara" si din ele sa nu mai cresca nimic, nicioadata?
Re:
Da, in unele alopecii, de diverse cauze, da...dar la tine nu e cazul, iar dupa acest tratament vor creste fire noi.

Intrebarea ta:
Care este perioada ideala de tratament?
Re:
Atunci cand parul cade exagerat, si intr-un ritm alert.In rest, asa cum am scris mai sus, preventiv, primavara si toamna.


Intrebarea ta:
Cat folosim tratamentul asta cu Dercos putem utiliza spuma de par, fixativ sau orice altceva?
Re:
Da. Dupa ce te-ai spalat cu samponul, usuci bine parul, apoi aplici fiola, mai stai vreo 10 minute, dupa care poti aplica ce vrei tu, spuma, ceara, fixativ.


Intrebare ta:
Eu am reinceput sa folosec maioneza din galbenus cu ulei de masline, este mai buna cea cu ulei de ricin? Pot sa pun mai mult ulei sau doar o lingura la un galbenus?
Re:
Aceasta masca nu te va ajuta sa-ti cresca parul care cade, niciodata....este doar o masca care da f. bune rezultate, cand parul este deteriorat, ars, distrus, in urma suvitelor, vopsirii repetate, permanentelor, atat!

Intrebarea ta:
De cateva saptamani imi cade parul ingrozitor de tare, in ritmul asta chelesc in scurt timp, maioneza cu ulei de masline m-a ajutat candva la regenerarea parului, dar atunci nu-mi cadea ca acum. Este posibil sa ramana asa sau se poate regenra complet?
Re:
Se va regenera cam dupa 3 -4 saptamani de tratament cu fiole Dercos.
Schema de tratament, optima e o fiola in fiecare zi, dar daca nu-ti permiti, financiar vorbind, se poate aplica o fiola la doua zile, dar neaparat dupa acesta schema.

Sa fiti frumoase!



DORIS siINES

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Daca nu e mare deranjul, poti sa mai pui odata linkul unde ai explicat tratamentul? Din lipsa de timp nu pot scana toate paginile. Si ref la fizionomia mea ce crezi ca mi s-ar potrivi mai bine? Asta nu mi-ai mai zis ...

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput