Clubul coafezelor - stylistelor ( 2 )

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:




Buna ziua dragi styliste! ma bucur ca v-am gasit...pentru ca am si eu cateva intrebari pentru voi (oful meu cel mai mare e ca nu gasesc o stylista-coafeza in care sa am incredere sa ma las pe mana ei "ca stie ea ce face" si sa fiu multumita de rezultat....sa stiu ca daca ma duc la ea indiferent ce schimbare as face voi fi incantata...unde oare o gasesc?).
In primul rand...mentionez ca am parul destul de rar si foarte subtire (ca de "pisica lesinata" cum zice mama)...sunt tunsa pana la umeri in trepte si cam vreo 3 saptamani dupa ce ma tund reusesc sa ma descurc cu parul meu....cum creste un pic, jale...nu mai vrea sa stea, oricata spuma si oricat volum as incerca sa-i dau, mai mult de 1 zi nu tine. Am suvite blonde (vreo 3 nuante) facute pe folie, ultimele in jur de 15 februarie...mi se vad radacinile dar mi-e frica sa ma duc sa mi le fac pentru ca ultima oara in loc sa imi faca doar radacinile, coafeza a aplicat decolorantul pe toata lungimea suvite...daca se intampla si de data asta asa, parul meu va fi ars de tot pe anumite suvite...
Aveti ceva sfaturi pentru mine, va rog?
Astept ci nerabdare si incredere.
va pupicesc!!!!




Iepumic
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=97ad
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea111 spune:

Buna! Apar si eu pe aici ca sa va rog sa imi dati cateva sugestii. Am un par cam dificil des, cu firul gros care se ingrasa la radacini, in timp ce varfurile stau razlete in toate directiile. Acum sunt vopsita bruneta (negru) si am parul cam la o palma sub umeri.Pozele sunt aici: http://pg.photos.yahoo.com/ph/deea111/my_photos
Vineri as vrea sa ma duc sa ma tund si va rog, daca puteti sa-mi dati niste sugestii de tunsori.
Va multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:

Eu va tot citesc si tot aplic ce spuneti voi aici si ma bucur mult ca exista topicul asta.Multumesc.
Am si eu o mica pb tehnica,cred ca pot s-o numesc asa.
Parul meu e relativ scurt adica 10-12 cm in fata si pe crestet,usor filat si la ceafa mai scurt.Sper ca am fost inteleasa pt ca nu stiu cum s-o descriu mai bine.
Firul este subtire,dar elastic si este f des,in schimb imi sta in toate partile.Nu ma trezesc niciodata dimineata cu aceeasi freza ca seara.Se onduleaza usor cit sa ma scoata din minti.Asa ca de o luna folosesc un ser,cica,pt intins parul de la Avon.Si-aci am eu probleme tehnice pt ca nu prea inteleg ce se-ntimpla:mi-e si mai ondulat parul!Nici vorba de intins!Asta in conditiile in care la sotul meu a avut efect de intindere pe vremea cind avea par lung si-l folosea.
Vreau si eu un sfat:ce sa-mi cumpar pt a mai putea domoli furtuna din parul meu?V-as trimite o poza,dar nu am aparat digital, sa vedeti despre ce e vb si ca distractie totodata.

Multumesc,Noemi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Fetele, sa va raspund...

Iepumic, frumoase poze...sunteti tare draguti amanadoi...
Parerea mea este sa uiti de suvite...
Fa-ti o singura culoare, ceva de genul cum esti in poza aceea cu gradina in spate...primavara...asa ceva...
Si daca tii neaparat sa ai suvite, poti sa-ti vopsesti doar varfurile intr-o nuanta de blond inchis.
Da, intr-adevar e foarte greu sa gasesti o stilista adevarata, sper sa gasesti si tu persoana potrivita...la care sa mergi de drag si fara teama!


Deea, tunsoarea din poza de la cununie te avantajeaza si te prinde bine...dar neaparat sa te fileze mult la varfuri.
Iar pentru parul gras, folosesti un sampon potrivit?

Noemi, in primul rand salut cu drag Baia Mare...iubesc zona, am rude acolo si vin destul de des...
Ce spui tu despre serul ala de avon...no coment...normal ca nu te ajuta, ma mir ca l-a ajutat pe sot...
Tie iti trebuie ceva profesional...dar...
Un mare dar...daca firul de par e ondulat de la mama natura, orice ai pune sunt bani dati de pomana...efectul tine cat in cenusaresa, pana la miezul noptii...
O posibilitate ar fi, sa ai in casa o placa de intins, profesionala, si o lotiune care sa o aplici de fiecare data inainte de a-l intinde.
Dar, revin la acest dar, intinderea cu placa nu e recomandata pe termen lung.
Acum ar mai fi vorba si despre tunsoare, pe care nu am cum sa o vad.
Poate daca coafeza ta, ar fila mult din varfuri, acolo unde se onduleaza, eu zic ca s-ar rezolva numai din tunsoare.

Sa fiti frumoase!






www.babyexpo.ro/tm/index.php?op=baby_star" target="_blank">CASTIGATOAREA BABY STAR

DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumic spune:



Multumesc, Doris!
Trebuie sa recunosc ca mi-e greu sa renunt la suvite...imi place atat de mult cum imi sta!!!!!!!!!!! Nuanta mea naturala nu ma multumeste, ceva deschis e si mai rau pt. parul meu, mai inchis nu-mi sta bine la fata....suvitele sunt solutia la care am recurs dupa multe incercari nereusite (inclusiv brunet..cu care iti imaginezi ce-am patimit pana am scapat de el). Mi-ar trebui intr-adevar o stilista super tare care sa imi gaseasca nuanta potrivita.




Iepumic
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/ankadam_2000/album?.dir=97ad
All's Well That Ends Well.So...MAKE IT END WELL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea111 spune:

Multumesc frumos, Doris!
Daca il spal cu sampon pt par gras su usuca varfurile si sta ca matura, daca il spal cu sampon pentru par uscat se ingarasa groaznic, asa ca nu prea stiu ce sa fac.
Si te mai rog, daca ai timp sa imi dai niste lik-uri sau niste poze cu niste tunsori care mi s-ar potrivi.
Multumesc inca odata pentru rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

In sfarsit v-am gasit.
Doris draga , am si eu un par lunggggg si cret si ma chinuie destul de mult,fir gros , se umezeste greu si se usca si mai greu ,dar altceva vreau sa te intreb.M-am cam saturat de freza mea (pt. mine asta nu e freza )si as vrea sa -i fac ceva parului sa arate diferit si nu stiu ce sa-i fac. Si culoarea parului , am fost vopsita cu mai multe nuante de rosu , nu prea stiu daca mi se potriveste. Cu blond nu-mi sta , iar bruneta parca ma imbatraneste.uita-te tu putin la pozele mele (am una la "gradina botanica" in care poti sa-mi vezi parul mai bine).
Astept parerea ta , cand ai timp.Mersi

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kandia spune:

salut fetelor si bine v-am gasit
am citit ambele capitole ale acestui subiect si imi pare tare bine ca le-am gasit si eu
am si eu o mare problema...parul asta l-am distrus cu 2 permanente facute unul dupa altul (unul ondulat si unul cret) si acum e fff moale si nu il pot aranja nicium.de vreo 3-4 ani ,zi de zi,il tapez si il usuc cu difuzorul pt volum...altfel nici n-am cum sa ies din casa am incercat cateva freza si de ceva timp m-am oprit la clasicul tuns in scari si breton.
Doris-Alina,ai putea te rog sa arunci o privire la pozele mele si sa imi spui cam ce as putea face cu el?ce tunsoare crezi ca mi s-ar potrivi (e f rar sa stii si moale) si mai ales ce culoare? vreau sa scap de negru si nu stiu spre ce sa ma orientez,mi se pare ca brunetul e prea dur pt trasaturile mele.imi cer scuze daca nu sunt prea clare pozele, sunt facute cu telefonul,sper totusi sa ajute cumva.aa,si sa-mi spui te rog dak ma avantajeaza bretonul sau sa scap de el
http://i49.photobucket.com/albums/f253/cold_infinity/SP_A1018.jpg
http://i49.photobucket.com/albums/f253/cold_infinity/SP_A1039.jpg
http://i49.photobucket.com/albums/f253/cold_infinity/SP_A1094.jpg

multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iolanda77 spune:

Doris-Alina, cursul tine 5 luni si il termin in octombrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noemi marian spune:

Doris,multumesc mult .Am tras o singura concluzie:ori il tund scurt,ori il las mai lung pt ca,la lungime peste medie,parul meu nu mai e asa ondulat.El e asa de la mama natura si nu-mi place deloc sa folosesc spume,lacuri si geluri.M-am chinuit destul de mult sa il pot spala o data pe saptamina si daca folosesc produse de coafat tre sa ma spal macar la doua zile o data pt ca nu suport parul imbicsit.
Cind vii la Baia-Mare,da o veste poate ne intilnim.Si nu discutam despre par.

Noemi


Mergi la inceput