Care pot fi "simptomele" ca exista o amanta???

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Loreena,

cu riscul sa imi iau toate ouale de pe piatza in cap, parerea mea e ca n-ai de unde sa stii ca te inseala.
Nu fii sigura ca asta este - niste mailuri printate sint niste vorbe, atit.
Poate nici el nu credea ce spunea, poate simte nevoia sa-si "fabrice" o icoana, pentru ca pe tine te percepe mai mult ca partener (inegal) decit ca femeie ... poate... poate.

E clar ca aveti o relatie conflictuala, si singura greseala pe care cred ca o faci tu este ca ii cauti prea mult in coarne.
Mai da-i ignore din cind in cind si mai vezi-ti de tine.

Altfel, luptele de suprematzie sint oarecum normale da' nu stiu in ce masura trebuie puse la suflet.

Si eu am un barbat care uneori nu pare sa-mi observe (si exacerbeze) decit defectele.
Care uneori nu gaseste altceva dragutz de spus decit "de ce nu mai avem hartie igienica la baie?"
Si pentru care uneori e de milioane de ori mai important ce fac pentru confortul lui decit ce simt sau ce gindesc.
Care intra pe net si vorbeste cu diverse, si dupa lupte seculare m-am prins ca fals este acela din "scrisori", cel pe care il am in fatza okilor e originalul. Numai ca nu poate juca acel rol cu mine, il joaca cu cine nu-l cunoaste. Simte nevoia sa fie admirat. Atit.
Pina unde merge nevoia asta nu stiu - pot doar sa sper ca nu prea departe.

Diferenta probabil este ca noi 2, amindoi, sintem pietre tari, si e destul de greu sa ma aduca la faza de dependentza in care sa nu pot supravietui fara el- deci raportul e oarecum mai just.
Pot sa traiesc si singura.
Si stie si el asta.
Nu are controlul - sau il are atit timp cit vreau eu asta.

Solutia pe care am gasit-o eu sa ameliorez tensiunile...a fost sa ii dau spatiu.
Mai exact, sa ma detasez.
Ma ignora, il ignor. Are ceva util de spus, sa spuna. Nu are, sa taca.
Daca spune ceva ce ma atinge, pretind ca n-am auzit.
Daca i-as raspunde la fel, ar iesi scintei, pentru ca am o limba ceva mai ascutzita ca el.
Imi e destul de greu sa joc rolul asta, de felul meu sint destul de impulsiva, mai rabufnesc din cind in cind, dar in linii mari s-a ameliorat situatia.
Dupa o perioada de ignore a inceput el sa faca pasi mici-mici spre mine, sa vada ce ar putea face sa revenim la termeni mai "umani".
Probabil dupa o perioada de miere va incerca air sa isi recapete rolul de leader, probabil iar o sa ia o pauza sa mediteze la asta, iar va ceda unul dintre noi....
E un mod de gestionare, macar pentru o perioada, pentru ca asperitatile se mai pierd in timp.
Altfel, il iubesc, e cel mai grozav tip pe care il cunosc si nu vreau sa il pierd. Numai ca e greu sa convietuim, e o lupta continua, vizibila sau nu.


Edit: vroiam sa te asigur ca NU exista casnicie in care nevasta e urcata pe un piedestal si venerata zi lumina, chiar daca am vrea noi sa credem asta, sau sa lasam impresia....
Sint convinsa ca in orice cuplu exista reprosuri - de o natura sau alta.
Poti sa o spui sau nu, poti sa o recunosti sau nu, dar indiferent cit de frumoasa, desteapta, aducatoare de bani etc ar fi o femeie, dupa luna de miere se transforma in partener de viata.
Si inceteaza sa fie privita ca mimoza.

Deci... inainte sa-ti compari casnicia proprie cu gradini mai verzi, gindeste-te daca nu cumva e doar o iluzie optica.

"Incalificabil" mi se pare un cuvant greu.
Poate gresesc...
Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Simplu si eficient

"Each CheckMate Infidelity Test Kit can be used to test 5 -10 articles of clothing for the presence of semen and works on any type or color of material. The CheckMate Infidelity Test Kit also provides instant results without damaging or staining the article being tested. "

http://www.infidelitytoday.com/




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Loreena, daca ai sti sigur-sigur ca are o amanta ai divorta?Te "incalzeste" cu ceva daca ar avea o amanta? Sincer, din ceea ce ai spus despre comportamentul lui....nu asta ar fi marea voastra problema(ca are sau nu o amanta).E incalificabil ceea ce-ti face...
Eu nu-ti pot da sfaturi si nici macar nu ma pot pronunta:Are amanta sau...N-are amanta.
Ai foarte mult de lucru in ceea ce-l priveste, in ceea ce te priveste si in ceea ce va priveste.

Oricum, scoateti din minte ideea ca daca pleci de acasa cu fetita (adica daca parasesti caminul conjugal) iti poate castiga fetita in instanta!!!! Si apoi, eu am mare indoieli in dorinta lui de a avea un copil pe cap(singur) chiar daca isi iubeste copilul....


Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Loreena, daca ati ajuns chiar asa de rau cu relatia voastra, ia-ti si tu "liber" in sensul ca incearca sa nu-l bagi in seama, fii paralela cu el si incearca sa te simti bine. Mai treci pe la coafor, la o sala de fitness, incearca sa-ti revii, schimba ceva la fizicul tau, si da-i de inteles ca nu o faci asta pt. el ci pt. tine! Ai sa vezi, peste cateva zile sau saptamani se va tine dupa tine ca un catelus flamand!
Explica-i ca si tu poti avea "furnizori" cu care sa mai iesi la o cina sau sa vorbesti pe chat:) Esti si tu o persoana importanta la servici, n-are de ce sa-si bata joc de tine.



Gabi+Robert 20.05.1997Lili 17.05.2002
pozici poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

eu as vrea sa pun in discutie o idee : de ce se considera ca un barbat si-a inselat sotia numai daca isi introduce penisul in vaginul altei femei ?
suna brutal, cred ca socheaza pe multi; dar daca sotul meu ar nutri sentimente catre alta femeie, ar scrie , ar vorbi, s-ar intalni in mod amoros sau flirtand cu alta femeie, eu una m-as simti inselata. pentru ca nu actul sexual in sine inseamna inselarea relatiei, ci tot ce inseamna placerea de a fi cu alta femeie.
parerea mea.

loeema - din punctul meu de vedere, tu nu esti iubita in aceasta relatie; nici respectata, nici nimic; trebuie sa te gandesti foarte bine la ceea ce vrei de la viata ta in continuare, daca asa vrei sa iti petreci toata viata; nu incurajez despartirea, mai ales in cazuri in care este vorba si de copii, insa crede-ma pe cuvant, exista barbati care stiu sa se poarte si sa iubeasca o femeie; majoritatea femeilor care n-au intalnit unul d-asta isi spun probabil ca nu exista, dar exista, te asigur !
daca speri la o schimbare, pastreaza in minte faptul ca niciodata nu vei putea sterge cu buretele genul de relatie pe care l-ati avut pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Dienutagraviduta, sa inteleg daca vine acasa cu toti banii, te ajuta la gospodarie, te ajuta la copii dar din cand in cand face ce vrea pe unde vrea cu penisul lui, nu te deranjeaza?...Sper ca ai remarcat ca n-am enumerat pe acolo...."daca te iubeste....daca te respecta"...
Eu mai degraba l-as ierta daca m-a inselat iubind femeia cu care m-a inselat....Dar nu toate suntem la fel!

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by dienutagraviduta

eu as vrea sa pun in discutie o idee : de ce se considera ca un barbat si-a inselat sotia numai daca isi introduce penisul in vaginul altei femei ?
suna brutal, cred ca socheaza pe multi; dar daca sotul meu ar nutri sentimente catre alta femeie, ar scrie , ar vorbi, s-ar intalni in mod amoros sau flirtand cu alta femeie, eu una m-as simti inselata. pentru ca nu actul sexual in sine inseamna inselarea relatiei, ci tot ce inseamna placerea de a fi cu alta femeie.

Eu consideram ca inseamna viata sociala.

Uite ce open marriage aveam shi nu stiam!
Bine ca m-ai luminat!

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

"de ce se considera ca un barbat si-a inselat sotia numai daca isi introduce penisul in vaginul altei femei ?"

unii barbati spun ca asta nici macar nu se pune ca este prea banala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

quote:
Originally posted by Guestus

"de ce se considera ca un barbat si-a inselat sotia numai daca isi introduce penisul in vaginul altei femei ?"

unii barbati spun ca asta nici macar nu se pune ca este prea banala.








Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by Guestus

"de ce se considera ca un barbat si-a inselat sotia numai daca isi introduce penisul in vaginul altei femei ?"

unii barbati spun ca asta nici macar nu se pune ca este prea banala.



da, mai bine sa vorbeasca shi sa scrie.... ca tot inselat e.
ne-a explicat noua dienutza.


Elise

Mergi la inceput