Sarcina si migrenele?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Am plecat azi de la servici. Am noroc ca pot si ca nu sunt strict controlata, altfel o luam razna.

Azi ma duc la neurolog, din nou. Si sunt chitita sa ma tin de el pana aflam care e buba. De o fi fierea, o dau afara numa sa stiu ca nu ma mai doare. Am citit si pe celalalt topic de ceva tratamente homeopate. Ma duc pe unde o trebui numa sa stiu ca nu mai crap de durere. Mai nou se asociaza si cu stari de voma groaznice... Am observat insa ca trece putin starea cu mustar. De tigari m-am lasat, ma las si de cafea. Da sa imi spuna cineva ce am. Va mai spun ce imi recomanda doctorul.

Ziceti ca anticonceptionalele au efect negativ impreuna cu durerile de cap? hmmm... ciudat e ca ma durea si cand nu luam pile..Dzeu stie!

M-as duce si la acupunctura, dar am o fobie pt ace

Do not go to bed mad! Stay up and fight!!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyhila/album?.dir=3060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Si eu sunt dintre cele care inainte de sarcina aveam migrene urate, cu stare de voma, uneori nici lumina n-o suportam, stateam ore intregi cu ochii inchisi in pat si asteptam sa-mi treaca. Ma saturasem si de luat medicamente.
In timpul sarcinii nu am avut nici macar o migrena si o buna perioada dupa ce am nascut (poate chiar un an dupa) nu am mai suferit de dureri de cap.
Apoi au aparut din nou in bunul obicei si iata ca si acum ma lupt cu ele. Ca o fi de la spondiloza cervicala, ca de la sinuzita, nu mai stiu, dar se pare ca trebuie sa traiesc cu ele.

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leistra spune:

Imi pare rau sa aud prin ce treci pentru ca si eu am suferit de aceeasi buba in prima parte a sarcinii si am fost internata de doua ori, vomitam atat de mult ca ajunsesem la deshidratare, dar in mod miraculos, dupa a patra luna de sarcina au disparut. Eu incerc sa ma relaxez cat mai mult, de atunci am intrat in concediu de boala, cand ma simt putin rau fac exercitii pentru ceafa, exercitii recomandate de terapeut, iau gember, il rog pe sot sa imi faca masaj la ceafa cu ulei de lavanda, mai iau cate un paracetamol, dar asa rau ca inainte de sarcina nu imi mai este. Cauta tratamente naturiste, relaxeaza-te, plimba-te cat mai mult!
Iti doresc mult succes si multa sanatate! Eu sunt in a 29-a saptamana!

http://photos.yahoo.com/adina_roberta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

M-a trimis neurologul meu la encefalograma. M-am dus cu ea la doctor si nu a vb deloc cu mine. Mai mult m-a pus pe un medicament Lyrica cu substanta activa Pergabaline. Am luat una si am avut senzatia ca m-a lovit un camion.

Asa ca am luat un second opinion si am ajuns la o doctorita care ma interneaza sa vada de ce ma doare capul. Pastile nix Ibuprofen sau Flamexin. Piafen supozitoare si Algocalmin fiole tinut sub limba. Altceva nix ca imi distrug stomacul.

Ce stiti de Pergabaline? Google si doctorul meu spun ca e ultima noutate in tratare de migrene, inclusiv. Dar trateaza durerea nu cauza.

Sa dea Dzeu sa nu ma mai doara ca si pe voi cand oi fi cu bebe. Ca doctorul mi-a spus sa stau si sa rabd daca sunt gravida si ma doare.

Do not go to bed mad! Stay up and fight!!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyhila/album?.dir=3060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Eu am dureri de cap groaznice , de cand eram mititica si toate analizele din lume aratau ca nu am nimic.Am inceput cu algocalmin si am ajuns la Ketonal care-mi i-a durerea in cateva minute.Aveam dureri saptamanal, de 2-3-4 ori.
Cand am ramas insarcinata ma durea capul zilnicsi luam paracetamol , si trebuia neaparat sa stau in pat sau sa dorm , altfel nu-mi trecea. Din pacate am pierdut sarcina , iar de atunci au trecut 3 luni si cred ca m-a durut capul doar de vreo 3 ori .Am observat unele schimbari ale corpului in urma pierderii.
Sper ca tu sa nu ai dureri.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Gaby cum ziceau si fetele sa-ti dea D-zeu norocul sa scapi. Eu sufar de migrene de la 13 ani. Trec prin faze nasoale care pur si simplu imi afecteaza viata. De exemplu ma apuca in timp ce conduc pe o autostrada cu 130 km/h. Am avut o faza in care am crezut ca nu mai ajung si a trebuit sa opresc pe banda de interventie. Mie imi trece doar in vreo 2-3 zile cu post negru, intuneric, liniste si rece pe cap. Si apoi doar sa incerc sa dorm. Am sperat ca vor trece la sarcina. Da de unde? In primele 5 luni a fost ok. Apoi am inceput cu migrene din ce in ce mai dese in asa fel incat in luna a 9-a faceam si 2 pe saptamana. Mi-era mai groaza sa nu ma apuce migrena in timp ce nasc decat de nasterea in sine.
Acum ma voi duce la o clinica speciala pentru migrene ca se pare ca au niste tratamente foarte efective cu Botox.

Olga

Si maine e o zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabyHila spune:

Olga Botox?

Ce urmeaza Doamne?
Hristos a Inviat fetele!

Do not go to bed mad! Stay up and fight!!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyhila/album?.dir=3060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Olga, pentru nimic in lume nu mi-as injecta toxina aia, careia inca nu i se cunosc efectele secundare pe termen lung, pentru migrene...cat de simplu am scapat eu de ele cu tratament homeopat...nu mai stiu ce e aia migrena, eu care sufeream zilnic, de mi-era greata...



vidiazni, ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput