Retete de facut bebici

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Eu incerc din iunie 2005 sa fac un bebel si in martie anul asta am reusit! Cum? Nu sunt prea sigura, aveam un ciclu neregulat asa ca imi era foarte greu sa stabilesc perioada fertila, apoi am mers la medic si mi-a zis ca am o anexita pe care am tratat-o cu flamexin si augmentin 5 zile, in timpul CM foloseam indometacin supozitoare, iar in februarie imi zisese o prietena sa iau biseptol doua comprimate pe zi unu dimineata si unul seara...eu am fost cam mirata ca stiam ca biseptolul este pentru tuse dar am citit pe prospect ca face si ceva la flora vaginala...am luat ca ajunsesem sa inghit orice! Am incercat si reteta pentru fertilitate de aici dar mult simplificata, am luat tinctura de codita soricelului si tinctura de cretisoara, ceaiuri beam la greu: galbenele, naprasnic, coada soricelului etc. ce nimeream ! Ajunsesem foarte stresata, cand vedeam ca imi vine CM ma puneam pe plans parca venea sfarsitul lumii!
Din ianuarie mi-am propus sa nu ma mai intereseze...dar nu am putut sa ma abtin, am incercat sa ma gandesc la alte lucruri , la alte prioritati,oricum nu mai eram asa stresata...m-am gandit ce o vrea Dumnezeu daca el asa crede ca nu sunt facuta sa am un copil pana la urma asta e ! Am inceput sa merg la biserica ...cand aveam timp si mai dadeam cate un acatist, mai aprindeam cate o lumanare ( eu de fel nu merg prea des la biserica) si incet incet am inceput sa ma linistesc mergand pe ideea ca ce ti-e scris in frunte ti-e pus! Pe langa asta am citit martea cu o lumanare aprinsa rugaciunea pentru bebe pe care a dat-o cineva aici pe site ! Doua sau trei saptamani am citit-o, pe langa faptul ca facusem regula ...obositi neobositi din doua in doua zile prestam sa fiu sigura ca o data si o data oi nimeri perioada fertila! Si uite ca a mers!
La primul control ecografic mi-a spus doctorita ca am uter bicorn ( in forma de inima) sau endometrioza ...nu si-a dat seama prea bine si s-a mirat ca am ramas insarcinata fara nici o interventie chirurgicala! Asa ca atunci cand e sa fie ....!
Va pup si va urez succes!
carla20057+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Carla2005, felicitari sa dea D-zeu sa ai un copil sanatos care sa va aduca numai bucurii. Biseptolul cat l-ai luat tot 5 zile si-n ce perioada a CM? tot in perioada in care ai luat antibioticul si antiinflamatorul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Am luat biseptol 5 zile in timpul CM. dar asta la cateva luni dupa ce am tinut tratamentul cu flamexin si augmentin pentru anexita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!

CARLA 2005 FELICITARI! Sarcina usoara i-ti doresc si sa ai un bebe sanatos si sa te bucuri de el! Deci ai facut si ceva tratamente naturiste inainte? Si eu care credeam ca nu prea au efect, dar observ ca la majoritatea fetelor a avut efect mai tarziu, nu imediat dupa tratament. De biseptol mai auzisem pe cineva, deci e bun pentru refacerea florei vaginale? Interesant!!! Multumim mult pentru "RETETA"
si sfaturi si inca o data FELICITARI !!BUCURA-TE DE FIECARE ZI IN CARE
ESTI INSARCINATA PENTRU CA SUNT CELE MAI MINUNATE MOMENTE PENTRU O FEMEIE


Cu drag Ioana Tugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

Carla nu ma pot abtine asa ca te mai felicit o data, si io am inceput sa citesc acea rugaciune martea poate Ma ajuta si pe mine pe burtica

Bianca
http://photos.yahoo.com/bianca_gh2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

cautam retete, medici, tratamente...si il uitam in primul rand pe D-zeu...Nu va reprosez , ci doar spun ce am facut si eu.nu staim la care medic sa mai merg si ce sa mai fac sa raman odata insarcinata.Aici , in c-ta in ultimile luni am fost la D-na Lutescu, dar inca nu am apucat sa fac stimularea pe care mi-a prescris-o.reusita mea se datoreaza si dr T , dar in cea mai mare parte lui Dumnezeu.eu luna aceasta am citit Acatistul Sfinitlor parinti Ioachim si Ana, am tinut post miercurea si vinerea, m-am rugat mai mult la D-zeu decat de obicei.
Am facut si spalaturi cu ceai de galbenele si 5 zile tratament cu tricomicon pt k aveam o zona a uterului neepitelizata din cauza histeroscopiei...In afara de asta la ultimul CM am facut si injectii cu polidin cate 2 timp de 5 zile
dr T mi-a facut laparoscopie, in urma careia mi-a confirmat septul uterin si m-a recomandat unui medic de la polizu sa imi taie septul histeroscopic.histeroscopia si laparoscopia le-am facut in ian -febr, api pe 15 febr din nou histeroscopie de control.nu am facut stimulare pt k deja trecuse perioada in care trebuia sa le fac.am fost la echo la d-na Lutescu in z 17 macar sa vad dc ovulez si nici urma de foliculi.iar in ziua 21 mi-am facut prolactina si progesteronul care au iesit cam mari.nici cu prestatul nu ne-am omorat caci ne-am gandit k e post si nu e bine, dar tot nu ne-am putut abtine de 2-3 ori .deci nimic din toate astea nu m-au mai facut sa sper luna asta. Si totusi minunea s-a intamplat.sper sa ma ajute D-zeu in continuare si sa nu mai am probleme...iar voi, rugati-va cu credinta la Dumnezeu si cititi acatistul acesta.face minuni.Apropo, pe 15 cand am facut histeroscopia la noi in salon a venit o tanara insarcinata sa isi intreneze mama.Cand ne-a auzit k vrem un bb (mai erau fete acolo pt aceeasi pb)ne-a sfatuit sa citim acest acatist pt k ea asa reusise dupa 14 ani.a scos din poseta o multime de carticele de rugaciuni si ni le-a dat.dar eu cand am ajuns acasa imediat am cautat pe net acest acatist si l-am citit de atunci.Credeti k sunt doar simple coincidente? eu nu cred, si m-am convins inca o data de puterea lui D-zeu....Ma rog in continuare k bunul D-zeu sa ma ajute sa duc sarcina la bun sfarsit si sa am un bb sanatos.
va pup si va doresc tuturor sa va implineaca D-zeu rugamintea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

MADALUTA FELICITARI ! Ma bucur mult pentru tine! Sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos! Ai mare dreptate, de multe ori il uitam pe Dumnezeu si ne amintim de el doar in situatii disperate, cand singura noastra solutie este El. Ar trebui sa ne gandim inainte la Dumnezeu, nu la urma si mai cred ca si daca botezi un copil, ai mai mult noroc in lupta pt. a obtine un bebe. Eu de mult ma gandesc sa botez un bebe, dar din pacate nu am avut ocazia. De fapt am vrut sa botez copilul prietenei mele, chiar ininte sa se nasca i-am propus, dar ei aveau pe nasii de cununie care au insistat sa il boteze ei. Am inteles ca prin botezul unui copil, Dumnezeu i-ti iarta cateva pacate si cred ca mai este si ceva care te purifica pe tine ca om. Da ai dreptate in DUMNEZEU ESTE SPERANTA NOASTRA !

Cu drag Ioana Tugs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

madaluta, sarcina usoara in primul rand.in al doilea rand e f adevarat ce spui, cu niste ani in urma una din membrele acestui minunat forum (actualmente mamica unui prichindel) mi-a dat sa citesc Acatistul Sfirntilor Parinti Ioachim si Ana.Recunosc ca nu l-am citit de prea multe ori,dar sfatuiesc fetele sa-l citeasca cu mare incredere in Dumnezeu.Recunosc ca nu prea merg la biserica,dar cred in Dumnezeu si stiu ca el este alaturi de noi.
Ioana, e bine sa botezi un copil, dar nu-ti pune prea multe sperante ca daca ai sa-l botezi bb va veni imediat, ti-o spun din proprie experienta(la mine au trecut multi ani si and zic multi nu ma ref la 1-2 ci la peste 7).
Da, tb sa avem incredere in Dumnezeu, minuni s-au mai vazut aici pe forum,dar asta nu inseamna ca tb sa ne neglijam organismul.
Va urez la toate bafta si sa aud de cat mai multe povesti de succes.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

2+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

frumoase !!!felicitari gravidutzelor!!!




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Ioanatugs: da, si eu stiu k este foarte bine sa botezi copii si de aceea am botezat si eu 2 baietei.mai voiam sa botez si o fetita , dar nimeni in jurul meu nu are fetite, asa k m-am gandit sa merg la o casa de copii si sa botez acolo.cred k este o pomana si mai mare, mai ales k acei copii au nevoie macar de parinti spirituali daca cei naturali i-au abandonat.

Mergi la inceput