Cum facem sa le placa pestele?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Si cum faceti cu pestele din bazine? Ii cereti vanzatorului sa vi-l omoare si sa-l faca file? Ca eu acasa nu i-as da in cap, doamne fereste, dapai sa-l mai si curat, sa imput toata bucataria...bleah...Mai bine l-as pune in acvariu :))!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Da, in general cei de la magazine, daca le ceri ti-l curata-de solzi si de mate, nu si de oase :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by luciana12

Si cum faceti cu pestele din bazine? Ii cereti vanzatorului sa vi-l omoare si sa-l faca file? Ca eu acasa nu i-as da in cap, doamne fereste, dapai sa-l mai si curat, sa imput toata bucataria...bleah...Mai bine l-as pune in acvariu :))!!

luciana



ii face injectie letala...sau il electrocutez...

acu' serios...dc il vreau file il pun pe vanzator sa/l faca file (pt.pitix)...dc il vreau pentru saramura il iau in punga cu gheata...si moare de hipotermie...


Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by clau2toma

Nici Tomita nu ii place pestele dar am observat ca borsul de peste il devoreaza .


Claudiasi puiul ei Tomita

--------------------------------------------------------------------------------



cum faci borsul...ca as incerca si eu...pitix papa borsuri f.bine...dar ma intreb, pui legumele cu cat inaintea pestelui la fier??? ca legumele tb.sa fiarba mai mult ca pestele...





Spal pestele proaspat ,de obicei am pe cineva care imi aduce Novac cccpe care deabia l-a prins si care este f dulce si gustos si parca nici nu are acel miros si gust de peste .Pun la fiert 3 morcovi cu 3 cepe si 2 teline potrivite intregi toate ,iar dupa ce da un clocot doua adaug capul curatat de brunhii si coada taiata mai mare si le las sa fiarba inpreuna cam 20 de minute ,dupa care adaug si o mana de orez spalat in prealabil cu apa rece . In timpul cat fierbe toata oala ,pun la fiert intr-o alta cratita un litru de bors iar cand incepe sa fiarba si borsul ,dupa ce l-am spumuit il torn in oala cu ciorba. Ceapa si telina le scot si le arunc ,iar morcovul dupa ce a fiert il scot si il dau pe razatoarea cu orificii mari si il rastorn din nou in oala ,Tai o legatura de patrunjel si una de leustean ,le adaug si pe ele in oala si cu sare grunjoasa dupa gust si opresc focul .De la leustean si de la telina nu se mai simte gustul de peste .


Claudiasi puiul ei Tomita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by clau2toma

--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by clau2toma

Nici Tomita nu ii place pestele dar am observat ca borsul de peste il devoreaza .





Claudiasi puiul ei Tomita

--------------------------------------------------------------------------------



cum faci borsul...ca as incerca si eu...pitix papa borsuri f.bine...dar ma intreb, pui legumele cu cat inaintea pestelui la fier??? ca legumele tb.sa fiarba mai mult ca pestele...





Spal pestele proaspat ,de obicei am pe cineva care imi aduce Novac cccpe care deabia l-a prins si care este f dulce si gustos si parca nici nu are acel miros si gust de peste .Pun la fiert 3 morcovi cu 3 cepe si 2 teline potrivite intregi toate ,iar dupa ce da un clocot doua adaug capul curatat de brunhii si coada taiata mai mare si le las sa fiarba inpreuna cam 20 de minute ,dupa care adaug si o mana de orez spalat in prealabil cu apa rece . In timpul cat fierbe toata oala ,pun la fiert intr-o alta cratita un litru de bors iar cand incepe sa fiarba si borsul ,dupa ce l-am spumuit il torn in oala cu ciorba. Ceapa si telina le scot si le arunc ,iar morcovul dupa ce a fiert il scot si il dau pe razatoarea cu orificii mari si il rastorn din nou in oala ,Tai o legatura de patrunjel si una de leustean ,le adaug si pe ele in oala si cu sare grunjoasa dupa gust si opresc focul .De la leustean si de la telina nu se mai simte gustul de peste .


Claudiasi puiul ei Tomita




multam mult

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Natasa

Dar se gaseste peste viu, in bazine. Eu am un magasinas la mine in cartier, dar marile magazine au toate asa ceva. Altfel nu am incredere in prospetimea lui, cel putin nu pentru cel mic!



La fel si eu! Daca nu-l vad ca misca nu pot sa cumpar.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by aramona

Mai fetelor, mai dunarencelor...ma scuzati ca intervin in discutie...o fac pentru ca m-ati "ispitit" la o replica: VOI AVETI MARE DREPTATE cu pestele proaspat...numai ca voi stati cu el sub nas...

Sfaturile sunt bune...doar ca pana in Bucuresti...sau Timisoara...sau Iasi...sau stiu eu ce alta locatie indepartata din tara...pestele asta proaspat nu se teleporteaza...instant...sa ramana la fel de proaspat...e transportat cum o fi...in ce conditii...si uite cum noi cumparam din Bucuresti (exemplul meu)salau care e foarte perisabil (spuneati ca stiti...) care are ochii deja opaci...branhiile sunt inchise, vinete la culoare...solzii aia mici (sau mari daca e alta specie) sunt deja desprinsi de pe peste...mazga prezenta pe peste...SI CICA E PROASPAT!
L-ati mai cumpara???

Vorbesc eu pentru ca sunt sotie de pescar amator, care mai si prinde peste...stiu cum arata un peste proaspat si unul care deja e bun de aruncat (atentie la salau, este extrem de perisabil!), stiu cum se curatza, etc...Eu una m-am tzepuit, si pentru ca am termen de comparatie (proaspat cu adevarat si asha zis-ul proaspat din pescarie), evit sa mai iau...sau sunt extrem de atenta...mai ales la rapitori...cei cu carne alba(salau, de ex...)...
Si uneori sunt de preferat cei congelati...desi si aici poti avea surprize... (nu vreau aici sa dezvolt...cu macrou gasit cu chisturi cu viermisori, etc...)

CE vreau sa spun ca din pacate trebuie sa cascam bine ochii cand luam peste...pentru mine proaspat inseamna sursa sigura si anumite semne care sa indice starea "de prospetime"...altfel...poate ori fi eu mai pretentioasa...nu ma risc!

Sper ca nu v-am suparat, nu asta a fost intentia mea...vroiam doar sa subliniez ceva ce poate voua v-a scapat!

Pupici si pofta mare bebicilor la mancat peste!!!



Ramona si Maysa (27 ianuarie 2004)

Poze cu Maysa-"Duracell"


Nu lua viata in serios. Nu o sa iesi din ea viu!



Te asigur ca tu gasesti mult mai des peste proaspat in magazine decat mine. De exemplu, la Tulcea nu exista nici un acvariu. Este adevarat, pot "scurtcircuita" traseul pana pe masa mea, dar trebuie sa fac cateva zeci de kilometri cu masina. Asa ca...
De o saptamana, admir un crap superb, proaspat cica (in sensul ca nu-i congelat...)Nu cred ca se va vinde prea curand, intru zilnic in magazinul ala si astept sa vad cat il mai tin cu eticheta proaspat.


Mergi la inceput