ce prajituri faceti de Paste?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

in primul rand pasca, apoi cred ca ceva cu fructe, oricum la cata mancare va fi nu stiu cum vor pica dulciurile, poate intre mese....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ioana, merci de poza, arata bestial tortul, foarte original. Din pacate, n-am reusit sa vad textul, chiar si cu poza marita (tot neclar ramine), dar o sa-mi cumpar revista neaparat.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Tumpi MULTUMEEESC!!!

Fetelor eu "m-am chiorit" la poza si am inteles urmatoarele : galbenusul este o crema de vanilie de la plic si parca gelatina galbena , albusul e brinza dulce si coaja e un fel de pandispan copt intr-o forma ovala si care dupa ce sa racit il apesi cu lingura in mijloc sa se formeze "gaura" in care o sa turnam albusul si apoi galbenusul ... importanta e forma in care le pui caci restul fiecare dintre noi putem inventa . Glazura cu gelatina colorata si parca ceva fructe.

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Asa este.Si mie mi-a atras atentia tortul respectiv,chiar acum ma gandeam cu ce sa inlocuiesc cremele din reteta originala.
Eu am vazut anul trecut la tv pe italieni cum facea un bucatar un tort ou,imbracat in ciocolata si umplut cu un fel de crema diplomat si galbenus din mousse de vanilie,dar avea forma de ou...in care a montat toate alea. Facea chiar doua jumatati ,pe care le lipea si glasa oul intreg..
Vreau si eu forma ca a luii!!!

Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Blatul de pandispan il scobesti,cand este rece, cu o lingura lasand de jur imprejur doar o margine de 2-3 cm..



quote:
Originally posted by crista-s

Tumpi MULTUMEEESC!!!

coaja e un fel de pandispan copt intr-o forma ovala si care dupa ce sa racit il apesi cu lingura in mijloc sa se formeze "gaura"
Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."




Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

ahaaaaaaaaaa.. eu cu poza marita cit se putea de mult dar sa se poata citi si cu lupa in mina .. am inteles ca il strivesti nu il scobesti , vai de capul meu .. mersi mult adi69.
Ai dreptate astia aici au forme de ou .. eu nu am vazut in magazin dar tb sa se gaseasca . Si pun strat de ciocolata topita , lasa sa se raceasca si iar alt strat si tot asa de multe ori pina se formeaza coaja de ou destul de grosuta ... apoi la sfirsit cind vor sa o scoata din forma incalzesc usor de tot cu feonul si gata se dezlipeste ...

Cristina

una.. alta...


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:



Poti sa-mi dai si mie reteta de prajitura snikers?




quote:
Originally posted by april

cred ca o sa fac si o prajitura snikers ca tare ii place fetitei mele

Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln



Adriana
papa-bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

quote:
Originally posted by cristina22

Alynutza!!vreau si eu reteta de prajitura cu ciocolata la rece, suna asa de bine!!! Te rog frumooos!

cristina si nazdravanul Andrei



In primul rand scuze pt intarziere ca n-am mai bantuit pe aici...
Pt. prajitura ai nevoie de:
- 400 gr. lapte praf (eu prefer Malita, dar si Darling e bun)
- 400 gr. ciocolata menaj
- 125 gr. margarina/unt (sa pui ceva bun, gen Rama)
- 225 gr. biscuiti (Petit Beurre sau digestivi, de care preferi tu)
- 60-80 gr. alune sau nuci
- 60-80 gr. stafide
- 100 gr. cirese glasate (eu le inlocuiesc cu succes cu cirese sau visine din dulceata, numai sa ai grija sa le pui cat mai "curate" adica fara zeama din dulceata)
Se taie/rupe ciocolata bucati si se pune la topit la abur impreuna cu margarina. Aproximativ 250 de gr. de lapte praf se amesteca cu apa cat sa obtii o pasta ca o smantana tare. Ciocolata topita se ia de pe foc si se amesteca cu laptele amestecat cu apa. Se adauga alunele (intregi sau bucati), stafidele si ciresele, apoi restul de lapte praf (ca atare) si se amesteca. La sfarsit se adauga biscuitii rupti in bucati mai mari (un biscuite il rupi cam in 4-6 bucati). Se amesteca compozitia si se pune in tavitze de chec, tapetate cu folie. Se da la frigider pana se intareste. Se scoate din forme si se taie felii cand servesti.

E una din prajiturile mele preferate. Sper sa-ti placa si tie.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Miresica de 15 iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:

La cat de frumos este torul asta, voi l-ati manca ? Oricum, clar, pe mine personal ma depaseste... am obosit numai uitandu-ma la el... altceva mai terestru, va rog !


Va pup si MARI SUCCESE la pregatiri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by adi69



Poti sa-mi dai si mie reteta de prajitura snikers?




quote:
Originally posted by april

cred ca o sa fac si o prajitura snikers ca tare ii place fetitei mele

Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln



Adriana
papa-bun



ti-o trimit duminica, de acasa, ca nu o am la mine, ok?

Fericirea e alcatuita din lucruri marunte.
"And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years" Abraham Lincoln

Mergi la inceput