Clubul brasovencelor (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LunaNoua spune:

Maria, m-am uitat in pozele tale si am vazut o casa maaaaaare. Acolo locuiesti?

, Deea mamica si ingerasa Daria - 6 ian 2006

Pozele puiutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria gastaldo spune:

draga Lunanoua
casa maaare pe care ai vazut-o e...cetatea cisnadioara, mi-ar fi placut insa sa locuiesc intr-o casa macar. Stau la bloc din pacate intr-un ap de 2 camere pe Vlahuta.
E tare scumpica buburuza ta. Maama da ce de par are pitica? cum sunteti?
puiul meu a facut azi 9 luni, si a descoperit ca poate sa traga de usa de la aragaz, de sertare, sa apese pe butoane de la calculator (pe cele de la dvdrom si cdrom)in general trage de tot ce atarna sau ajunge la mana lui
stau cu ochii pe el ca pe butelie sa nu-si dea in cap cu ceva.
am descoperit mai nou mingea si mai merem (ne tram) cu olita (in incercarea de a ne familiariza cu ea). Poti sa iti imaginezi cum e bietul vecin de sub noi de stresat de noi. Eu nu il prea menajez pt ca dau des in mintea copilului meu
ma gandeam ca sunt singura (nebuna) care si-a scos copilul la numai cateva zile in poiana, vad ca sunt atinsi mai multi de "nebunia" asta.
va pupacim, tre sa isim afara pt ca isi cere dreptul la aer curat, iar eu trebuie sa imi asigur somnul de noapte (daca stam afara circa 4 ore dupamasa doarme bine noaptea adica de la 11 la 7 dimineata, daca nu nu doarme)
Maria si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

SANZI,pe unde esti?????....sper ca e totul bine cu voi...ce mai face puiuta ta?..tu cum te simti,ti-a mai trecut raceala?


Fetelor care a mai nascut?...ILDY ce faci?

Am pus si eu poze noi cu baietii mei in link-ul 2...vizionare placuta pt cine are chef si timp!


Weekend placut la toata lumea si sanatate!

Mirela si bb Robert Cristian(19 octombrie 2004)
http://community.webshots.com/user/crismir100
http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 1 anisor AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildyqo spune:

Hello Fetelor,

CRISMIR - ma simt bine doar ca in ultimul timp nu stiu cum s-a intamplat dar nu mi-am vazut capul de treaba. Mersi de intrebare. Esti draguta.

SUZI - unde ai disparut? Te-ai insanatosit?

AMALISIMONA - cum e? ai nascut?

FETELOR - am vazut ca va aduceati aminte de cantecele si poiezii despre brasov si ma tot pregatesc sa caut un caiet cu cantece, cred ca am si eu un cantecel dar n-am apucat. O sa caut.

pupici pentru mamici si pici.



Ildy 32+ cu bebitzaky in burtica

http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/ildyqo/my_photos
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20600;104/st/20060619/dt/7/k/3b28/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Buna fetelor

azi sint "juni" ,ce sarbatoare este acasa


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daisy spune:

"Brasovul retraieste atmosfera Evului Mediu. Pe strazile vechi din centrul istoric se plimba in costume de epoca domnite si cavaleri, iar Piata Sfatului a fost mistuita de flacari, asa cum s-a intamplat si in anul 1689, cand orasul a fost incendiat. Multi brasoveni au fost spanzurati atunci, iar in urma marelui incendiu, zidurile Bisericii "Sfanta Maria" s-au afumat, dandu-i denumirea, in timp, de Biserica Neagra. Astfel, Administratia publica, Consiliul Judetean si Primaria Brasov spera sa readuca orasul in centrul atentiei ca importanta zona turistica, mai ales ca, in ultimii ani, monumentele istorice au fost renovate, reactualizand aerul medieval al orasului de la poalele Tampei. O echipa de cascadori coordonata de Eugen Moga a pus in scena un spectacol de "capa si spada" la care brasovenii, si nu numai, au asistat. De asemenea, au fost inaugurate strazile Vinului si Fructelor, dar si Aleea mestesugarilor, unde mesteri din intreaga tara vand tot felul de obiecte, incepand de la butoiase pana la oale din lut sau paturi de lana... "Targul liceelor" este, de asemenea, un moment inedit in viata Brasovului. Peste 130 de jandarmi asigura linistea si ordinea publica pe toata durata acestor zile, numite generic "ale Brasovului". Duminica va fi si o parada a junilor - acestia vor trece prin centrul orasului, calare, in frumoasele lor costume si le vor zice tuturor celor intalniti in cale: "Cristos a inviat!". Cert este ca "Zilele Brasovului" marcheaza unul dintre cele mai importante evenimente ale orasului alaturi de cunoscutul Festival "Cerbul de Aur", in favoarea caruia campania publica a si inceput."
-------------------------
Cum a fost?
S-a simtit sarbatoarea?
Ce mi-as fi dorit sa fiu acolo...:((
Poze ceva aveti?
Macar sa intrati sa povestiti cele care ati participat, va rugam.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Ma insanatosisem, dar acum iar mi-au copt amigdalele din cauza inghetatei de duminica!

Duminica am fost doar pana in Prund ca sa vedem junii. Marina a fost incantata, dar cred ca mai mult i-a placut ca au facut loc de joaca cu tobogan si leagane si groapa de nisip. Desi mai mult m-a alergat in jurul gropii.
Sambata cred ca mi-am pierdut aparatul de fotografiat, asa ca am facut doar cateva poze cu telefonul, dar sunt cam neclare. Poate le pun totusi pe internet in weekend.

Marina e din ce in ce mai vorbareata. A inceput sa isi strige si ea varul (pe Theo) care e in extaz cand o aude. El o striga demult, dar Ina, nu Marina. Acum a trecut la Nina!

Theo a avut mononucleoza (o boala virala care afecteaza ficatul...) si l-au internat la contagioase chiar in sambata de Pasti, asa ca nu am prea sarbatorit. Am avut emotii sa nu faca si Marina, asa ca am evitat sa ne mai intalnim cu altii sa nu o dam mai departe.
Dar totul pare sa fie ok. Uf!

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria gastaldo spune:

Buna fetelor,
doarme piticul si am timp sa scriu
nu tin minte de cand nu am mai sarbatorit asa de frumos zilele orasului! a fost super. Am plecat de dimineata pana dupamasa tarziu sa colindam orasul cu bebe in portbebe desi a depasit 9 kg dar e un pic mai usor de miscat decat carutul.
ne-am ar de soare toti trei (mama, tata si cu bebe), din pacate nu am fost prea inspirata si i-am dat doar o caciulita subtire cu cozoroc mic s-a vindecat oricum
am carat mancarea lui bb dupa noi si ne-am plimbat mult
ati vazut topoganul gonflabil din parcul central? ce mi-ar fi placut mie sa ma dau! cred ca e limita de greutate
Suzi, imi pare tare rau pt nepotelul tau, sper sa ii treaca si sa fie sanatos de aici in colo. Am tinut in mana o ratusca (la fel ca emblema dc) tot uikendul in speranta ca se prinde cineva insa am vazut ca nu am fost suficient de evidenta
, chiar speram sa te recunosc sau sa ma recunosti macar pe la locul de joaca, dar n-a fost asa. nu-i nimic, mai sunt zile in an, nu?
fetele cochetele, voi ati stat in casa in uikend? cat de frumos a fost afara si voi tot in casa? nu-i frumos!
sa va mai zic ca am fost de 1 mai sa vedem poiana narciselor, insa mare necaz ca nu am gasit nici macar frunze de naercise daramite flori, in schimb ne-am ales cu mult noroi pe incaltari si zgarieturi pe picioare. Unde or fi mutat narcisele astia?
vreau sa va mai rog ceva daca se poate sa imi indicati un loc de unde sa cumpar o cadita gonflabila pt un bb de un an, vrem sa plecam la mare la vara si nu am portbagaj asa mare sa ingesui inclusiv cadita de plastic.
va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:


Mariagastaldo, noi n-am ajuns pana in parcul central, am stat doar in Prund/PIata Unirii, deci nu ne-am fi putut intalni. Dar am vazut si noi toboganul cand am trecut cu taxiul. Pe un astfel de tobogan s-a dat si Marina singura in Herastrau. Numai ca acolo scara era ceva mai usor de urcat, nu stiu daca va reusi si pe cel din Brasov.
Si eu tocmai am citit de cadita gonflabila si mi-am adus aminte ca vreau sa cumpar una de cand am nascut, dar pana la urma am avut din celelalte. Si noi vrem sa mergem la mare si ma gandeam ca nu e rea ideea sa o luam cu noi, desi Marina acum e destul de mare ca sa faca dus.


quote:
Originally posted by Donia
Sotul si cu mine am cantat impreuna la un cor si de acolo stim "Somnoroase pasarele". Partea amuzanta e ca sotul canta linia basului, care de altfel e foarte frumoasa, iar fetita mea crede ca el nu stie melodia! La un moment dat exista o parte de solo pe care o data a cantat-o si sotul impreuna cu mine, iar Roxana i-a spus cu o voce incurajatoare "Bravo, tati, ai reusit sa inveti si tu!"


Donia, am uitat sa iti spun ca m-a amuzat mult povestirea ta. Le-am povestit-o si alor mei. Mai ales ca si eu am facut cor si intentionez sa o dau si pe Marina cat mai curand (daca o sa ii placa).


Crismir, ma bucur ca ati ajuns cu bine. Promit sa incerc sa pun niste poze cu juni in weekend.
Cum s-a adaptat Robert schimbarilor ? Cum a suportat drumul ?
Tocmai m-am uitat la poze. Doamne ce baiat mare ai! Cand ma gandesc ca deja sunt copii si nu mai sunt bebelusi, parca ma apuca nostalgia.


Daisy, esti o sursa nelimitata de poezii si cantece despre Brasov. Mai asteptam! Oare exista ceva scris si despre Juni ?!



Si o poezie despre Brasov:

Acuarelă
Vol. - Strofe pentru faptele diverse (1930)
de Ion Minulescu

In orasu-n care ploua de trei ori pe saptamana
Orasenii, pe trotoare,
Merg tinandu-se de mana,
Si-n orasu-n care ploua de trei ori pe saptamana,
De sub vechile umbrele, ce suspina
Si se-ndoaie,
Umede de alta ploaie,
Orasenii pe trotoare
Par papusi automate, date jos din galantare

In orasu-n care ploua de trei ori pe saptamana
Nu rasuna pe trotoare
Decât pasii celor care merg tinandu-se de mana,
Numarand
In gând
Cadenta picaturilor de ploaie,
Ce coboara din umbrele,
Din burlane
Si din cer
Cu puterea unui ser
Datator de viata lenta,
Monotona,
Inutila
Si absenta.

In orasu-n care ploua de trei ori pe saptamana
Un batran si o batrana --
Doua jucarii stricate --
Merg tinandu-se de mana...

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

LunaNoua, am gasit pe internet cantecul despre care vorbea-i. Se pare care este nu fel de imn al FC Brasov. Probabil de asta nu-l stiam, ca nu prea sunt iubitoare de fotbal.

Uite-l:

Acesta-i Brasovul, un munte in munte,
Acesta-i Brasovul, din Tampa spre Schei,
Fiorul carpatic aici te patrunde,
Oras cu lumina, oras cu idei.

Pe strazile lui mai coboara si cerbii,
Pe treptele Barsei, sublim defileu,
Pamant logodit cu inelele ierbii,
O poarta din tara, spre tara mereu.

Vara-i un templu aici de verdeata,
Lumina in cernere n-are istov,
Si iarna, cand lacrima-n gene ingheata,
Romanii se trag spre Poiana Brasov.

Iar toate acestea ca fapte de viata
Si cele visate, si care vor fi,
Brasovul in hainele sale le face
In marea lui truda de fiece zi.

Nu simplu oras, ci stindardul carpatic,
Acesta-i Brasovul acum si in veac,
Detaliu modern in decorul salbatic,
Brasovul, iubirea cea fara de leac.

Asa precum este, asa va ramane,
Brasovul vibreaza ca un magic ecou,
Atunci cand Desteapta-te, frate, romane,
Din lacrima face sa iasa Crai Nou.

Brasovule iubit,
Frateasca noastra punte,
Esti om la infinit
Si radical din munte.

Sanziana & Marina (03/10/2004)
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sanziana72/my_photos

Be carefull of what you wish for, cause you might get it! / Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa primesti!

Mergi la inceput