Clubul brasovencelor (3)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Daniela, caldsi in Brasov...din pacate. Eu stau pe Jepilor, adica mai sus de voi. Stau mai langa padure.
Chiar, cat mai costa un apt in zona?
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Nicoleta, sper ca ne vom vedea dupa ce ma mut!

noi l-am luat cu 89.000 euro, cu 3 camere.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza Dianei este Humulesti.jpg - Va place?

Petitia online:
http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Daniela, mi-ar face placere sa ne intalnim, de ce nu? Noi oricum venim destul de des prin Parcul Trandafirilor.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

quote:
Originally posted by Nicoleta

Daniela, mi-ar face placere sa ne intalnim, de ce nu? Noi oricum venim destul de des prin Parcul Trandafirilor.
Nicoleta



si mie mi-ar placea!
dau un semn aici cand ne mutam!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza Dianei este Humulesti.jpg - Va place?

Petitia online:
http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildyqo spune:

Hello Fetelor,

Unde ssunteti? Ce mai faceti?

Eu ma confrunt cu o problema grea. AAAAAA, nu-i nimic grav doar dificil ca nu stiu ce sa fac cu Blanca din toamna. Sa-i caut bona sau sa o dau la cresa? La cresa particulara sau de stat? Stiu ca v-ati pus si voi aceste intrebari la un moment dat, am vazut si subiectul la http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71736&whichpage=2&SearchTerms=gradinite,brasov dar vreau sa-mi spuneti si voi parerea voastra. Unde-i mai bine pentru copil? Nu stiu daca nu m-am gandit un pic prea tarziu pentru crese, sper sa mai fie locuri (incerc sa sun ici colo).

Daca ii iau bona, e riscul mare. Daca e persoana potrivita, daca e suficient de energica, daca se implica suficient, daca vrea si daca poate (eventual sa fac la angajare ca in reclama prigat). O persoana tanara nu prea se ocupa cu asa ceva, o baba nu stiu daca poate. Si nu vreu una gen soacra, care le stie pe toate, si nimeni alcineva nu face nimic bine dar nici una care nu vrea sa stie nimica, adica nu-i pasa. Dar e o singura persoana la un copil. La cresa sunt mai multi. Acum depinde daca apuca sa se ocupe de fiecare. Blanca inca nu mananca singura si de olita inca nu se pune pb. (sa simpta dinainte si sa spuna nici nu se pune problema). Nu vreu un copil flamand si murdar. Cu educatia ei prbabil e mai bine la cresa (cel putin la cele particulare am inteles ca e super ok). Merita banii in plus cele particulare sau sunt bune si cele de stat? Sunt si acolo programe educative chiar si pentru asa mici (1 an) sau doar ii schimba din ani in pasti (daca ai fost 'atenta' cu personalul) si in rest ori o incui singura in casa, ori o duci acolo tot aia e.

Voi ce ziceti? Miha ai gasit bona? Rali ai fost la Haidi, cum e? Mai sunt locuri? Maria pana la urma ce ai facut anul trebut (stiu ca aveai aceste pb) si la ce concluzie ai ajuns? Suzi pana la urma cum e? De voi stiu ca aveati aceste probleme. Restul fetelor, voi la ce concluzie ati ajuns?

www.flickr.com/photos/9187915@N03/" target="_blank">Ildy si Blanca Andreea (16.06.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Hello Ildy, ma bucur ca ai mai aparut.

Noi suntem mai bine, in sensul ca Marina e ok, in afara de niste mici probleme. Problema e ca nu stim cauza si ca urmare nu putem scapa de ele.

Despre crese, noi auzisem de cea de la gara ca ar fi buna, dar nu stiu sa iti spun din proprie experienta ca nu am mai ajuns acolo.

Din toamna, ne-am inscris la gradinita Heidi de pe langa Onix (Marina va face 3 ani si oricum nu mai e de cresa ca a fost deja la gradinita in Bucuresti, desi nu reusim sa scapam de pampers), dar am emotii cum se va adapta. Teoria, adica ce ne-au prezentat ca vor sa faca e ok, acum sa vedem cum va fi si cu practica.

Daca mergeti acolo sa ne spuneti si noua.

Eu tind mai mult catre colectivitati decat catre o bona, dar depinde de foarte multi factori: caracterul copilului, bona peste care dai, educatoarea peste care dai...

Din cate stiu eu, la cresele de stat se pune mai mult accentul pe invatarea mersului la olita, mancat singur... activitatile de baza (pe care Marina le-a cam sarit, asa ca acum stie poezii dar e tot in pampers :) ). Deci se invata lucruri bune si necesare zic eu, dar daca vrei ceva mai diversificat presupun ca la particulara ai mai multe sanse (daca ceea ce zic se potriveste cu ceea ce fac).

Plus ca intrarea in colectivita inseamna si multe imbolnaviri, deci trebuie sa ai si o solutie de rezerva (toamna trecuta Marina mergea 2 saptamani, dupa care 2 era bolnava - ceea ce zic eu ca i-a subrezit sanatatea si ne-a facut sa dam in lucruri mai grave).

Pana la urma eu am mers pe principiu ca incerc o varianta si daca nu merge trec la alta.


Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

quote:
Originally posted by Corina75

Buna fetele, n-am mai dat de mult pe la voi...
Nicoleta, eu cu Dr Badea m-am inteles bine, desi am auzit multe chestii naspa si despre ea...Dr Codruta Ciobanu e ok....f atenta...mai vezi ce zic si fetele

Va pup pe toate, o sa ma pun la punct cu noutatile.



Corina si Andrei (24.11.2004) cascador
Daca vreti sa ne vedeti, aici sunt pozele noastre: Andrei





Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

fetelor, eu una sunt in curs de mutare. am zugravit apartamentul si joi sa duc cu prima transa de mobila!
cand ne vedem si noi in BV, in parcul trandafirilor!
cine sta aproape de str. padina in Racadau? sau de Magnolia?


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza Dianei este Humulesti.jpg - Va place?

Petitia online:
http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Daniela, eu stau in Racadau, venim des in Parcul Trandafirului. Poate ne intalnim pe-acolo, intr-o zi.
Ildy, Stefan a fost la cresa de pe Dobrogeanu Gherea, a fost destul de ok, pe vremea aia nu auzisem de crese particulare in zona (pe atunci stateam pe Paraului, nu avem masina personala, dar are sotul de serviciu, insa eu nu o puteam folosi...). A fost bine, desi in primele luni s-a cam imbolnavit, insa dupa aceea a fost bine un an, urmand ca in grupa mijlocíe (trecuse deja la gradi) sa fie mai mult bolnav. Acum a trecut copilul in grupa mare si stau sa ma gandesc daca as mai face asa cu copilul din burtica (sunt insarcinata in 5 saptamani)... Sa fi fost cresa de vina pentru starea de sanatate subreda sau o fi fost un an mai plin de boli, anul trecut?
Si daca tot am intrat aici, ce stiti de medicul Podasca Cezar? Merg la el din decembrie anul trecut, acum as vrea sa imi monitorizeze sarcina si sa si nasc cu el... Ce ati auzit, e ok?
Multumesc,
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Nicoleta, Dr. Podasca este un profesionist. Iti recomand sa mergi cu incredere in continuare la el.
Pa!

Mergi la inceput