Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (43)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

jOY- BANUIESC CA TE REFRI LA PICIOARELE DE LA POLLY, NU? Am masurat exact 77 cm! Aceeasi distanta ca de la marginea spatarului lasat la maxim pe spate, pana la capatul tavitzei!

Corapino-

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

NOKI

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Madau am luat : www.price.ro/preturi_babideal_carucior_sport_canne_multiposition_25371.htm" target="_blank">Babideal Sport Multiposition.
Fug la masa, apoi pe afara!
Voiam sa ne intalnim in Tineretului, of, ce tarziu m-am trezit! Aduceam si filmul...
Silvia, mai stau pe mess pana pe la 2 cred. Poate intri.
L-am luat din Cora, ce pe magazinele virtuale s-a epuizat stocul.
Aveam de ales intre acesta si Chicco Ct 05, dar Doru l-a preferat doarece pare a fi mai bine facut. Ma rog...

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Madau da acela e Chicco pe care pusesem ochii. E la fel cu Babideal, numai ca in plus iti da aparatoare de picioare. Nu mi se pare insa folositoare ptr ca la iarna va avea bb peste 1 an, asa ca sa fiu multumita dc va avea rabdare sa mai stea in carut.
Din pacate, in Cora aveau numai Chicco verzulii de te dureau dintii. Plus ca pe tati nu l-a incantat acea bareta de la spate care permite spatarului sa se lase in jos - Babideal are alt sistem, pe baza de spitze sau asa ceva.
Asa ca i-am zis sa ia ce vrea, numai sa-l vad in casa, ca nu mai suportam carutza aia imposibila de 12 kg.
Spatarele la cele 2 se lasa la fel de mult, la 45 de grade. Eu am pus-o deja pe Ilinca in el, nu-i solicita coloana. Dar noi avem aproape 5 luni, e alta poveste.

Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

fetelor, diversificarea asta ma scoate din tzatzani :(
nu-s doi oameni care sa zica la fel... acu', ca m-am apucat si io de cetit, m-au ametit
unii zic ca alimentu "x" - ce bun e el si ce bine face si ca alimentul "y" nu-l dai la cupil DF!, altii zic ca alimentul "y" e ideal pentru bebelusi, in schimb alimentul "x" e izvor de alergii...
si tot asha...
in privinta fructelor - pai dupa ce-au stat merele scofalcite 6 luni intr-un pod, cam ce vitamine ar mai putea avea ele??? dupa ce li s-a dus si toata apa...
sau morcovii aia mici si fara gust, crescuti pe un sol sarac si demineralizat???
ce-i drept, si portocalele si alte importuri, dupa ce-au stat 2 luni pe vapor... si au fost stropite cu substante conservante...
si ce fac??? ii dau stevie culeasa de la bunica din curte??? ca alte variante bio nu exista???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank si bb spune:

buna gagici!

cam aiurea, cora, cu diecrsificare ain general:
unii: nu dati copilului decat lapte pana la 6 luni
altii: dupa 6 saptamani se poate incepe cu sucurile...
io zic ca e diferit de la caz la caz. dep cum e copilu. poate sa fac urat si la 5-6 luni sau poate sa ccepte de la 2 luni diversificare. dep de amprenta genetica, de dezvoltare, de sensibilitatea lui (pe care o descoperi abia dupa..)
eu am inceput cu sucurile la aproape 3 luni. a baut pana acum numai morcov si mar...
e, dar de maine incepe beleua.... trebuie sa-i dau pasat...
si acu marea mea intrebare:
cand ati trecut voi la pasaturi... ati inceput cu o lingurita si apoi ati crescut treptat? ati dat un singur fruct sau mai multe combinate? mar, morcov, mai are voi si altceva?

au fost mai multe mari intrebari... dar intrebarea mea gigant e asta:
cum ii tineti pe bb-i cand papa din lingurita?... a mea de ex, de o saptamana nu mai vroia sa bea suc decat tinuta in pozitie verticala, in brate, eventula plimbata prin casa (ii dadeam in biberon)
acum cu lingurita mi-e imposibil sa fac acest lucru...
DAAAR, daca tot n au voie sa stea in fundulet pana pe la 6 luni a mea cu atat mai mult din cauza coloanei...), cum ii tineti? in brate, semilungiti?

ooof, m-am intins ca o placinta si nici nu am apucat sa va raspund. acu, na, tre sa plec la matusa lui marius si cine stie cand mai pun mana pe comp
fug sa ma imbrac si va pup!!!
vedeti ca avem pozici noi...


ank & bb Karina
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

'Buna ziua mamici!!!

Eu sunt tare binedispusa azi ca mi-a nascut una din cele mai bune prietene si are un baietzel frumusel si abia astept sa ma duc sa il vad. O sa ma duc acasa dupa ce se instaleaza si ea calumea.

Andaaaaaaaaa Sa-ti traiasca poetul si sa fie sanatos si voios!!! Tu ce mai faci ca nu mai dai nici un semn de viatza!!!

Da fetelor o sa plec in concediu si abia astept ca stiu ca o sa fie suuuuper. Acum de pasti o sa plec la sora'mea la munte la Brasov si o sa stau o saptamana cred.

Felicia eu cu periatul cam din an in paste dar de azi...o sa fiu perseverenta.

Lavi02 eu la molifta am dat preotului 100.000 pt ca mi-a citit.

Fetelor eu cred ca cu diversificarea e cum vrea fiecare. Eu de exemplu daca ma iau dupa toate tratatele si toate parerile nu mai incep sa diversific. Asa ca...eu nebuna cum sunt i-am dat si banana si miere si e copilul sanatos tun si asa va fi si de acum incolo. Si eu cand eram mica am fost diversificata la 6 saptamani iar la 4 luni mancam mar cu biscuite cu gluten si...sunt ok dpdv sanatate. Nu am avut nici o problema pana sa nasc. Acum ma dor toate alea dar...cam ata. Asa ca...depinde de copil si de fiecare organism in parte. Asta e parerea mea.

Va pup si mai intru mai pe seara ca ma duc sa fac si . Ciao.

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Joy, am intrat si eu pe site-ul ala cu jucarii pentru bb-i, da' intrebarea e: cum le puteam achizitiona ca sunt tare dragutze si nu foarte scumpe !?

Pup,


Camy & Daria


Varsta Dariucai

Poze Camelia si Alexandra Daria (02.01.2006)
"A day without laughter is a day wasted!" ~ Charlie Chaplin ~




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulai spune:

salutare la toata gasca!
Multumim pentru toate urarile de bun venit si multumesc lu'tanti MAMICA NOIEMBRIEca ne-a numarat si pe noi.A, era sa uit! Irina s-a nascut in 2001 si nu in 2004.... merci...Am vazut tabelele de crestere. Ce trebuie sa fac sa ne intercalam si noi pe acolo.Sa-mi zica si mie cineva de unde s-o apuc....????
Maria_alexia m-ai intrebat de boala de reflux.Cum am descoperit-o? Usor.... ca se vede cu ochiul liber.De fapt cu greu s-a decis medicul sa puna diagnosticul asta pt. ca Anda ,in afara de regurgitari, nu prea are alte semne,cica,specifice ( stagnare sau chiar scadere in greutate,refuzul alimentarii.... sau alte alea... nu ma mai intreba ce , care se vad la ecograf)
De cand s-a nascut a regurgitat aproape non stop. Cantitati mici dar ffffff des si incepand imediat dupa masa.... si pana la masa urmatoare, adica si la 4 ore distanta, ceea ce nu e in regula.
Cand a fost mai micuta s-a pus problema serios cu privire la riscul de aspiratie a laptelui regurgitat( totul s-a pus pe seama prematuritatii - s-a nascut la 35 sapt - si pe seama nematurarii sistemului respirator) Am si avut doua episoade super urate de voma cu respiratie lipsa... cu de care nu vreau sa-mi mai amintesc cat oi trai. Au fost secunde care mi-au parut secole...si m-am gandit ca am fost la un pas de ...DOAMNE FERESTE!!!! Acum, zice-se ca s-a cam redus riscul de pneumonie de aspiratie sau alte asemenea... dar tot nu e OK.
Am facut ecograf. Totul e in regula. Am inclinat patutul, am bagat faina de orez, o tin sa ragaie 1000 de ani....NIKA
De doua saptamani am inceput tratament cu eritromicina care trebuia sa tine o luna si sa aiba rezultate cam in 7 zine... si.... ghici.... NIKA
M-am tot sfatuit cu tati si cred ca intrerup trat. ca n-am chef sa mai bag in ea eritromicina asa... de amorul artei....
Ma duc la medic sa vedem daca mai avem vreo solutie in afara de asteptare. Daca nu.... asteptam diversificarea.
Cica ar mai fi de facut ENDOSCOPIE dar nu cred ca voi fi de acord... cel putin nu acum.
Apropo... stie cineva sa-mi spuna ce poate sa arate o endoscopie? Mi-a fost si frica sa intreb...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

paula, pt tabelul cu date si tablourile cu poze, mail la chornoiu@rdslink.ro cu pozele din lunile respective (ian si martie) si datele complete pt tabel.

eu o tin in balansoar cand ii dau cu lingurita. asa l-am tinut si pe andrei. pana am achizitionat dracia, il tineam pe perna. in nici un caz in brate...

apropo de diversificare. vine mama la mine... "aaa, face iris 5 luni, incepi galbenusul, nu?!"... ce galbenus femeie, abia am ajuns si noi la 30 ml suc de mar...(apropo ptr cine intreaba, storcatorul meu nu scoate numai zeama limpede, ci cu pulpa. io i-l dau asa.)

scheme de diversificare sunt o gramada. insa cam toate au o regula dupa parerea mea... supa de carne e mai tarzie, alimentele se introduc treptat si pe rand, cu atentie mare sa nu apara alergii... in rest, rabdare! ca o sa ajunga sa manance si sarmale la final!

un sfat... la albituri, daca face mofturi, puneti mai putina telina si scoateti pastarnacul... dau aroma prea puternica si poate nu-i plac.

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput