Perle d`ale socrilor (3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Fetelor, eu nu vreau sa supar pe nimeni, dar unele chestii chiar sunt de trecut cu vederea... Ca toti mai spunem prostii, poate ar trebui sa fim mai tolerante.
Poate si ei au ce sa ne reproseze, depinde de unghiul din care privesti.
Eu sunt f multumita de socrii mei, sunt de treaba tare, dar asta nu inseamna ca nu mai scapa si ei cate o perla (de genul "sa va invat eu, ca voi nu stiti"). Cum scapa si ai mei. Ei, si ma enervez, raspund politicos, fac ca mine sau, daca au dreptate, ca ei. Nu inseamna ca daca sunt socri, automat se inseala.
Semnat: o intoleranta frustrata ("prietenii" stiu de ce ).



Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://83.103.236.3/Andrei/index.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Ipearina ce sa mai zic eu ca atunci cand am nascut, socrosenia a intrat in sala de nasteri cu tupeu si a taiat si ombilicul baiatului? Eu nu am vrut, sotul nu si atunci s-a repezit ea Plus ca atunci cand eram pe masa si ma cosea dr. ea ma intreaba cu tupeu daca poate intra si socra-miu sa isi vada nepotulDoamne fereste!!!! Asta mai lipsea!!!!

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de ingeras-bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumyca spune:

Cristiama,multumesc foarte mult pentru sfaturi si incurajari,chiar aveam nevoie.DA,ai dreptate oricit as incerca sa fac compromisuri tot se gaseste ceva de criticat.Dar crede-ma ca imi este un pic greu sa devin fata rea,dupa 8 ani in care am cedat tot eu,citeodata imi reuseste dar nu tot timpul.Inca mai lucrez la asta.Poate ca o sa spui ca nu e de ajuns cite mi-a facut si ai dreptate dar e atit de prefacuta ca atunci cind vede ca ma dau un pic in ea,ma ia cu haide mama,linguseli dintr-astea si eu iar cedez si-mi zic hai ca poate se schimba si sa fiu eu fata buna si iar o luam de la capat,ce mai mi-a prins punctul slab,la cit de diplomatica e....ca nu e dint-aia mahalagioaica.Te rog spunem tu cum ai reusit dupa 8 ani de zile sa tragi linie,mi-ar mai prinde bine niste sfaturi si incurajari.Oricum astept sa faca un pas gresit si sper sa am puterea si sa nu mai cad in plasa ei.Eu te apreciez pe tine si pe celelalte fete care au avut taria si tupeul sa fie dure .BRAVO fetelor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

mamayca,

Eu nu am schimbat placa cu soacra dupa 8 ani ci dupa ce a reusit sa ma DESPARTA de sotul meu. Atunci eram doar prieteni.

Cum a reusit: sotul meu statea cu ea, si aveam probleme de acomodare, ne certam, si ea amplifica TOTUL. Orice faceam eu, nu mare lucru, era tragedie in trei acte, iar sotul era un fel de ingeras neprihanit.
Si-i prezenta alte tipe!

Da uite ca noi am trecut peste probleme, sotul ca toti barbatii mai naivi mi-a povestit de "sfaturile" mamicii si eu de atunci nu mai am pt ea nimic: nici respect, nici simpatie si nici o urma de bunavointa.

da-mi iubesc sotul si pastrez cu ea o relatie de politete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumyca spune:

Cristiama,
multumesc ca mi-ai raspuns.Nu ma asteptam sa citesc acele lucruri ,acum nu stiu care dintre ele e mai periculoasa .Cred ca sunt facute din acelasi aluat..Ai scris undeva ca se ia de lucrurile pe care ti le cuperi,a me-a cind imi cumpar ceva are urarea ei care o caracterizeaza si suna c-am asa:sa le rupi sanatoasa.Nu mi-ar ajunge o zi sa povestesc cite perle scoate.
Asa ca draga mea,ne-am pricopsit cu 2 soare acrejavascript:insertsmilie('')si bune de gura.Dar asa cum ai spus si tu sa avem grija de familia noastra iar pe ele sa le tratam cu indiferenta.
Nu demult am avut citeva probleme cu sotul meu,parca nu mai reuseam sa comunicam deloc,probabil din cauza stresului care ne apasa pe amindoi,eu eram foarte deprimata,pina am ajuns in acel punct la care nu credeam ca o sa ajung vreodata.In ziua cind au venit socrii in vizita ,sa intimplat sa ne certam IAR ,si atunci am hotarit sa le p[ovestesc despre acea cearta,in speranta ca poate o sal traga de mineca .Socrumeu a incercat sa aplaneze discutia dindu-ne sfaturi bune dar socrela sa uitat la mine cu o privire incintata si chiar ma invinovatit pe mine,dar socrumeu intervenea de fiecare data si nu o lasa sa bata cimpii.Concluzia :Sotului nu ia venit sa creada ca le-am spus ,l-am vertizat ca daca se mai repeta acele scene(devenise o obisnuinta sa ma jigneasca la fiecare cearta,dar 7 ani de zile nu ma jignit niciodata,iar acum nu se mai oprea,si chiar nu erau motive serioasec de cearta)o sa spun si parintilor mei .Din fericire din acel moment s-a schimbat brusc.Am stat de vorba si am inteles multe lucruri.In ceea ce o priveste pe doamna soacra astept sa apara si sa-mi inchei socotelile cu ea.Asteptam un motiv bun pentru asta.Pentru ca sotul meu considera ca acele lucruri yrite pe care ni lea facut sunt de domeniul trecutului,auitat prin ce am trecut impreuna din cauza ei.Acum devenise o prefacuta cind a vazut ca nu mai depindem de ei ,si ataca doar subtil cind nu era sotul defata.Acum sa intimplat cu el de fata,fara subtilitai ,si habar nu are ce o asteapta.Oricum l-am pus si pe sotul meu in tema sa nu fie surprize.
sper ca nu te-am plictisit cu problemele mele dar simt ca-mi face bine cind pot sa povestesc si eu cuiva despre ce ma apasa.S ne auzim cu bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Mumyca, io urarea "sa-l rupi sanatos" o interpretez altfel: sa fii sanatos shi sa-l portzi pina-l rupi, ca daca eshti bolnav, stai in pat shi nu mai portzi nimic, dar'mite sa-l portzi pin la rupere... Urarea asta o mai fac shi io, dar nu mi s-a reproshat nika pin'acu, ba kiar mi se multzumeshte pentru urarea de bine

Io shi plozii turbulentzi


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Drept sa spun, si eu care-s anti-soacre convinsa, si tot trebuie sa recunosc ca urarea curuptul sau stricatul sanatosi o mai fac si eu, nu des, dar o fac uneori. Si tot asa, nu a zis nimeni ca e de rau...

In rest, la ce povestirati voi... Dumnezeu cu mila, ca dupa ele...





Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta Deiu
Virsta Ralu


Home, wherever you are...


Santa Monica, Ontario Mills, Huntington Beach
Poze noi - Martie 2006
Excursie la Temecula
Downtown LA & Hollywood

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumyca spune:

Dragele mele,aveti dreptate ,dar gluma asta se face din cind in cind intre prieteni iar la ea a devenit o obisnuinta si nu imi e nici prietena.Totusi bate la ochi ,atita timp cit baiatului tau nu i-ai urat niciodata astfel dar nurorii nu pierzi nici o ocazie .Sincer fetelor va spun ,ca o cunosc foarte bine,profita de aceasta urare si o face ori de cite ori are ocazia .Imi mai arunca si o privire plina de ura si invidie,probabil vrea sa-mi aminteasca sa nu "CHELTUI" prea mult,de parca ar fi banii ei.PUPICI('')('')

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu.anca spune:

Mai fetelor, ce soacre, domle!
Eu sunt printre fericite, a mea nu imi spune nici da-te mai incolo. Si cu mamele prietenilor mei dinainte m-am inteles super, cred ca am avut noroc.
Da o perla tot o sa va spun. Inainte aveam un prieten cu vreo 3-4 cm mai scund decat mine, se vedea diferenta cu ochiul liber, da noi nu aveam nici o treaba, dragoste mare, ma intelegeti? Ei, si aveam eu o pereche de pantofi cu talpa de aia inalta, cum se purtau acu cativa ani, ma simteam excelent in ei si prietenul meu nu a avut nimic de comentat niciodata, desi diferenta crestea la vreo 6 cm.
Pai si cine comenteaza? Taica-su, ca adica de ce ma lasa sa port asa pantofi, ca sa par mai presus ca el? Chestia naspa e ca a prins, de atunci perietenul meu a inceput sa comenteze la tocuri, vreo 2 ani am purtat numai adidasi si balerine.
Da cand ne-am despartit, primul lucru m-am dus si mi-am luat pantofi cu tocuri de 10, asa de al draq!
Bafta si rabdare!

ANCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

salut fetelor...sa va spun si eu o perla de-a socrei mele...imi spune socrela asa...draga mea fa-mi si mie doi gemeni,unul il iau eu,altul il ia fiica mea ca si asa nu are copii,iar tu du-te si lucreaza ...in rest e foarte cumsecade..Dumnezeu sa o aiba bine pe ea si pe restul familiei...va doresc tuturor cit mai multa dragoste si intelegere cu toti din familiile voastre...pupicele

Mergi la inceput