Perle d`ale socrilor (3)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Ii spun soacrei mele ca ma duc la Bucuresti, cu trenul, sa o iau pe mama mea care venea cu alt tren de la Viena, ii explic cu lux de amanunte ce si cum, ca avem la dispozitie doar 20 de minute intre trenuri pentru ca ea tot insista sa o chem si pe sora ei la gara sa socializam putin.
Soacra mea are un stil incredibil de-a aranja programul celorlalti, asa ca incercam sa i-o tai cit mai scurt.
Ea se uita la mine cu niste ochi inocenti si la sfirsit ma intreaba: "da oare nu ma iei si pe mine la Bucuresti, o sa stau in spate si promit ca nu te bat la cap, te las sa conduci.."
Eu:?????Pai n-auzi ca plec cu trenul??TRENUL!De-un sfert de ora iti explic..
Ea: Da, dar n-am fost atenta de la inceput pentru ca mi-e foame...

Mai spre seara cind ajunge sotul acasa, din vorba in vorba zice: n-am vorbit noi doi sa nu-i mai spui niciodata maica-mii ce faci si unde te duci pentru ca o sa vrea sa mearga si ea?
Acu' sta si plinge ca nu vrei s-o plimbi cu masina...



Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dandush spune:

daniela_b esti tare si tu, dar si sotul tau cat despre socrela....du-o in parcul de distractii daca vrea plimbata cu masina .

D.K.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Acum vreo 4 luni cand ne-am hotarat eu si pufuletzul meu sa ne casatorim anul asta ( a surprins pe toata lumea), impreuna cu mama mea si cu parintii lui discutam despre cum vom organiza nunta. La care mama lui , la un moment dat, a zis ca pentru anul asta mai au si alte planuri in afara nuntii noastre ( fiica ei era gravida, adica mai aveau si un botez)!!!! Initial mama lui m-a intrebat dca nu cumva bunica mea a fost cea care mi-a inoculat ideea de a ne casatori nul acesta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

Sa va zic si io una....Eram la tara la socrosenie, si vorbeam de una alta.Murise un vecin de-al ei si inevitabil vine vorba de moarte, inmormantari.Si ma intreaba:"tu stii maica sa jelesti?".Io, masca, zic "nu".
"Aoleu, maica, pana mor io sa inveti , ca sa ma jelesti ca rade lumea de voi"

Si m-a pus pe ganduri frate...Acu ia ziceti-mi, care stiti neste versuri de jelanii sa mi le dati si mie sa le invat.Si daca se poate, si cu note ca sa nu o jelesc fals
Ma gandesc ca daca n-o fi multumita, poate ne bantuie...

Astept .

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si să te inseli, decât sa fii pesimist si să ai dreptate

Georgiana-mami de Stefania(2,3 ani)

Avem si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Eu nu stiu decit doua versuri de cintec de jale pentru soacre acre (pentru alea dulci, nu...)dar, in compensatie le poti repeta la nesfirsit:

E cam asa....

Strofa:

Deee ceee ai pleecaaaat....
Deee ceee ne-ai lasaaaaaaaat...
Bis

Refren ( featuring sau backing vocals):

Atit de tirziu?
Dubi-du-bap

Atit de tirziu?
Dubi-du-bap...

Hai, bis...





Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

daniela, unde nu prind eu okazia sa o "plimb" pe soacra-mea cu mashina, dak se poate pe locu' ala din dreapta fatza care e denumit si altfel....

si cu un pix si o foaie in mina, sa scrie dupa dictare....

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furni spune:



Bai, terminati ca rad singura la birou si-au inceput astia prin jur sa se uite ciudat !

Ups, una a pus mana pe telefon!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Originally posted by mumyca
vreau sa-mi descarc nervii aici ,poate ma aude cineva...de 8 ani de zile am obosit sa tot fiu cea draguta .Acum 2 ani eram doar studenti eu si sotul meu si practic depindem de ei .Ne exploatau ca pe niste marionete.Cind mergeam in vizita la tara se mirau ce sa ne puna sa facem ,nu suportau sa ne vada ca stam,sa vedem si noi cum se cistiga banii.Bine,bine dar iti vine baiatul cu prietena in vizita (pe atunci nu eram casatoriti)si o pui la descarcatul sacilor de griu in patul, ba la cules via,ba la curatatul porumbilor... si oricum tot nu eram buna.Cu 6 saptamini inainte de nunta dupa ce imi luasem rochia de mireasa ne spune ca nu se face nici o nunta daca ai mei nu pun 10 milioane ,si sa punem si noi inca 1o,asta dupa ce ne zisesera ca au bani de nunta ca o fac ei ,noi doar sa hotarim data.In ziua nuntii cind toata lumea te felicita,ea imi tot spunea sa fiu mai intelegatoare sa nu mai fiu asa ambitioasa.Cind am ramas prima oara insarcinata iau facut sotului meu un scandal monstruos,ca ,cu ce o sa-l crestem....am fost atit de stresata incit am pierdut sarcina.Cind am rams a 2-a oara insarcinata ,primul lucru care ma intrebat a fost de ce nu am mai luat anticonceptionale?(trebuia facuta o pauza ,nu le puteam lua atitia ani la rind).Cu ajutorul bunului Dumnezeu am nascut o fetita frumoasa si sanatoasa de 3 800(intre timp ea dadea sfoara in tara ca o sa nasc un copil anormal din cauza incompatibilitatii de RHsi o sa fie mic cit o pisica iar socrumeu spunea ca daca nu e baiat sa nici nu il aduc pe acolo),ACUM NU MAI POT DE DRAGUL EI.de 2 ani de zile ne merge foarte bine,suntem pe cont propriu si iam zis sa isi vada de familia ei si sa nu se mai bage in viata noastra .Gata.M-am saturat.Am obosit sa stiu ca ma birfeste si chiar sa-mi zica in fata lucruri care ma deranjeaza iar eu sa tac si sa fac pe fata buna.Acum cind a vazut ca am pus punctu pe I imi zice ca ea nu se poate schimba ,asa e ea ca eu trebuie sa ma schim(adica sa ramin tot proasta)si ca i se face greata de ce aude ca ii cer.Ce tupeu ,iar ea arupt orice legatura cu ale socruseu ,DEFINITIV cind i sa pus ei pata,iar eu o suport 8 ani de zile ,acum ii e greu sa priceapa ca nu mai dicteaza ea ca nu ne mai manipuleaza ea,o simt cit ma uraste.Cel mai trist nu asta mi se pare ci faptu ca m-am sacrificat atitia ani pentru sotul meu iar acum cind suntem pe picioarele noastre imi cere acelasi lucru,si nu ma intelege ca am obosit iar ea e atit de prefacuta ,incit sotul meu s poarta ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat intre ei ,nu merita sa fie iubita ,ea pus-o pe mama ei separat intr-o camera ,nici nu ii vorbeste dar o birfeste cu sotul ei care toata viata a inselat-o ,a batut-o....,nimeni nue bun dar ea e perfecta ,e asa mindra de ea ca o sa piara in mindria ei,dupa cum spune si in biblie.Oricum sunt hotarita sa nu o mai las sa-si bata joc,sau sa-mi mai reproseze ceva mai ales in legatura cu copilul meu pe care mi-l cresc singuricade 2 ani de zile.Ea este bucuria mea,este viata mea ,este totul pentru mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumyca spune:

vreau sa-mi descarc nervii aici ,poate ma aude cineva...de 8 ani de zile am obosit sa tot fiu cea draguta .Acum 2 ani eram doar studenti eu si sotul meu si practic depindem de ei .Ne exploatau ca pe niste marionete.Cind mergeam in vizita la tara se mirau ce sa ne puna sa facem ,nu suportau sa ne vada ca stam,sa vedem si noi cum se cistiga banii.Bine,bine dar iti vine baiatul cu prietena in vizita (pe atunci nu eram casatoriti)si o pui la descarcatul sacilor de griu in patul, ba la cules via,ba la curatatul porumbilor... si oricum tot nu eram buna.Cu 6 saptamini inainte de nunta dupa ce imi luasem rochia de mireasa ne spune ca nu se face nici o nunta daca ai mei nu pun 10 milioane ,si sa punem si noi inca 1o,asta dupa ce ne zisesera ca au bani de nunta ca o fac ei ,noi doar sa hotarim data.In ziua nuntii cind toata lumea te felicita,ea imi tot spunea sa fiu mai intelegatoare sa nu mai fiu asa ambitioasa.Cind am ramas prima oara insarcinata iau facut sotului meu un scandal monstruos,ca ,cu ce o sa-l crestem....am fost atit de stresata incit am pierdut sarcina.Cind am rams a 2-a oara insarcinata ,primul lucru care ma intrebat a fost de ce nu am mai luat anticonceptionale?(trebuia facuta o pauza ,nu le puteam lua atitia ani la rind).Cu ajutorul bunului Dumnezeu am nascut o fetita frumoasa si sanatoasa de 3 800(intre timp ea dadea sfoara in tara ca o sa nasc un copil anormal din cauza incompatibilitatii de RHsi o sa fie mic cit o pisica iar socrumeu spunea ca daca nu e baiat sa nici nu il aduc pe acolo),ACUM NU MAI POT DE DRAGUL EI.de 2 ani de zile ne merge foarte bine,suntem pe cont propriu si iam zis sa isi vada de familia ei si sa nu se mai bage in viata noastra .Gata.M-am saturat.Am obosit sa stiu ca ma birfeste si chiar sa-mi zica in fata lucruri care ma deranjeaza iar eu sa tac si sa fac pe fata buna.Acum cind a vazut ca am pus punctu pe I imi zice ca ea nu se poate schimba ,asa e ea ca eu trebuie sa ma schim(adica sa ramin tot proasta)si ca i se face greata de ce aude ca ii cer.Ce tupeu ,iar ea arupt orice legatura cu ale socruseu ,DEFINITIV cind i sa pus ei pata,iar eu o suport 8 ani de zile ,acum ii e greu sa priceapa ca nu mai dicteaza ea ca nu ne mai manipuleaza ea,o simt cit ma uraste.Cel mai trist nu asta mi se pare ci faptu ca m-am sacrificat atitia ani pentru sotul meu iar acum cind suntem pe picioarele noastre imi cere acelasi lucru,si nu ma intelege ca am obosit iar ea e atit de prefacuta ,incit sotul meu s poarta ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat intre ei ,nu merita sa fie iubita ,ea pus-o pe mama ei separat intr-o camera ,nici nu ii vorbeste dar o birfeste cu sotul ei care toata viata a inselat-o ,a batut-o....,nimeni nue bun dar ea e perfecta ,e asa mindra de ea ca o sa piara in mindria ei,dupa cum spune si in biblie.Oricum sunt hotarita sa nu o mai las sa-si bata joc,sau sa-mi mai reproseze ceva mai ales in legatura cu copilul meu pe care mi-l cresc singuricade 2 ani de zile.Ea este bucuria mea,este viata mea ,este totul pentru mvreau sa-mi descarc nervii aici ,poate ma aude cineva...de 8 ani de zile am obosit sa tot fiu cea draguta .Acum 2 ani eram doar studenti eu si sotul meu si practic depindem de ei .Ne exploatau ca pe niste marionete.Cind mergeam in vizita la tara se mirau ce sa ne puna sa facem ,nu suportau sa ne vada ca stam,sa vedem si noi cum se cistiga banii.Bine,bine dar iti vine baiatul cu prietena in vizita (pe atunci nu eram casatoriti)si o pui la descarcatul sacilor de griu in patul, ba la cules via,ba la curatatul porumbilor... si oricum tot nu eram buna.Cu 6 saptamini inainte de nunta dupa ce imi luasem rochia de mireasa ne spune ca nu se face nici o nunta daca ai mei nu pun 10 milioane ,si sa punem si noi inca 1o,asta dupa ce ne zisesera ca au bani de nunta ca o fac ei ,noi doar sa hotarim data.In ziua nuntii cind toata lumea te felicita,ea imi tot spunea sa fiu mai intelegatoare sa nu mai fiu asa ambitioasa.Cind am ramas prima oara insarcinata iau facut sotului meu un scandal monstruos,ca ,cu ce o sa-l crestem....am fost atit de stresata incit am pierdut sarcina.Cind am rams a 2-a oara insarcinata ,primul lucru care ma intrebat a fost de ce nu am mai luat anticonceptionale?(trebuia facuta o pauza ,nu le puteam lua atitia ani la rind).Cu ajutorul bunului Dumnezeu am nascut o fetita frumoasa si sanatoasa de 3 800(intre timp ea dadea sfoara in tara ca o sa nasc un copil anormal din cauza incompatibilitatii de RHsi o sa fie mic cit o pisica iar socrumeu spunea ca daca nu e baiat sa nici nu il aduc pe acolo),ACUM NU MAI POT DE DRAGUL EI.de 2 ani de zile ne merge foarte bine,suntem pe cont propriu si iam zis sa isi vada de familia ei si sa nu se mai bage in viata noastra .Gata.M-am saturat.Am obosit sa stiu ca ma birfeste si chiar sa-mi zica in fata lucruri care ma deranjeaza iar eu sa tac si sa fac pe fata buna.Acum cind a vazut ca am pus punctu pe I imi zice ca ea nu se poate schimba ,asa e ea ca eu trebuie sa ma schim(adica sa ramin tot proasta)si ca i se face greata de ce aude ca ii cer.Ce tupeu ,iar ea arupt orice legatura cu ale socruseu ,DEFINITIV cind i sa pus ei pata,iar eu o suport 8 ani de zile ,acum ii e greu sa priceapa ca nu mai dicteaza ea ca nu ne mai manipuleaza ea,o simt cit ma uraste.Cel mai trist nu asta mi se pare ci faptu ca m-am sacrificat atitia ani pentru sotul meu iar acum cind suntem pe picioarele noastre imi cere acelasi lucru,si nu ma intelege ca am obosit iar ea e atit de prefacuta ,incit sotul meu s poarta ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat intre ei ,nu merita sa fie iubita ,ea pus-o pe mama ei separat intr-o camera ,nici nu ii vorbeste dar o birfeste cu sotul ei care toata viata a inselat-o ,a batut-o....,nimeni nue bun dar ea e perfecta ,e asa mindra de ea ca o sa piara in mindria ei,dupa cum spune si in biblie.Oricum sunt hotarita sa nu o mai las sa-si bata joc,sau sa-mi mai reproseze ceva mai ales in legatura cu copilul meu pe care mi-l cresc singuricade 2 ani de zile.Ea este bucuria mea,este viata mea ,este totul pentru m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary14 spune:

Imi pare rau ca am descoperit abea astazi subiectul , ca e tare bun de "descarcat" Soacra mea ,fata de toata lumea ,afiseaza o fata de femeie de treaba , dar in realitate e o barfitoare si o scorpie...Am stat o perioada la ei (vreo 2 ani ) , la inceput totul a fost bine , dar apoi , nu stiu probabil s-a schimbat relatia ei cu sotu'(meu ) si bineinteles ca m-a gasit pe mine tap ispasitor.Mi-a spus-o de nenumarate ori ca are impresia ca se cearta cu el din cauza mea.Ultima faza care mi-a facut-o cat am stat la ea , s-a suparat ca l-am intrebat pe R. daca vrea ceai mi-a zis ceva e genul asta :"In primul rand ce-l intrebi tu daca vrea ceai , daca vroia ceai, R. imi spunea si ii faceam!"Atunci am inteles ca ea vede in mine o rivala care vrea sa-i ia ceva ce ii apartine...i-am spus sotului ca daca nici dupa asta nu vrea sa ne mutam , eu o sa ma mut singuta .Asa ca ne-am mutat.Dupa ce ne-am instalat ,am invitat parintii pe la noi si soacra-mea plangand , abea ajunsa la noi: "G. te rog frumos sa ai grija de el si sa nu-l certi! " Atunci am repezit-o , i-am spus ca nu cred ca m-a auzit vorbindu-i urat si daca n-o fac , n-o fac pt ca il respect , nu pt ca imi spune ea .Au mai fost multe alte discutii si m-a facut sa inteleg ca nu contez de fiecare data cand "ne invita" pe la ea "R. nu mai vii ma pe la mine ?" sau la masa "R. hai sa mananci , ca am facut X !"Am incercat sa-i deschid ochii sotului , dar el o tine una si buna ca asa vorbeste ea si ma intreaba daca am auzit-o vreodata spunand altfel.Ultima ,nu pot sa-i zic perla pt ca e prea nevinovat termenul ,erau pe la noi si venind vorba despre copii ( ne dorim de 3 ani , dar din toate investigatiile a reiesit ca , cauza ar fi oligoastenoteratospermia sotului )ea spune "Pai sa incerce R. cu alta fata sa vada daca respectiva ramane..." si apoi continua "si daca vrea sa-l tina , R. sa-l recunoasca" M-am blocat si imi pare atat de rau ca nu am fost mai pe faza sa-i dau o replica pe masura prostiei pe care a spus-o.Eram hotarata ca daca mai eschide cumva subiectul sa o intreb daca asta isi doreste pt noi.
Oricum mi-am schimbat atitudinea fata de ea , sunt mult mai rece...O las sa vorbeasca si eu iau o mina de parca nu ma intereseaza ce spune.Si stiti ce ? Functioneaza.Cum deschid gura sa spun ceva ea le spune celor din jur ( de regula socrul si R. )sa faca liniste.N-o mai pup eu atata in c... , consider ca e cazul s-o mai faca si ea ( ca s-o iert ).Mi-am promis sa fiu mai pe faza si la urmatoarea prostie pe care o debiteaza sa i-o intorc.

Va

Mary

Mergi la inceput