Perle d`ale socrilor (3)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Sa va spun si de a mea cate ceva.
Lasam deoparte faptul ca nu are scoala, are un vocabular de clasa a V-a si face dezacorduri care ma zgarie la urechile mele fine, de povesti si barfe repetate pana la greata, de retete si feluri de mancare facute de vecine si alte nurori. Sotul meu spune mai in gluma, mai in serios ca a devenit cam senila si eu sunt in totalitate de acord cu el. Pacat ca sotul e o fire cam moale si nu prea ma sustine in fata maica-sii.
De trei ani de cand ne-am mutat la ea (imediat dupa ce a murit socru-meu) mi-am aflat limitele inferioare ale umanitatii mele. Eu sunt o pacifista, nu-mi place sa barfesc (mai ales daca nu stiu despre cine este vorba si daca nu e treaba mea) si nici sa jignesc. Dar ea este campioana. Cand ma mai enervez, sotul imi spunea, asa, ca sa ma impace, ca nici macar nu e atat de subtila pe cat cred eu. oricum da cu bata in balta magnific, as putea spune.
Primele ei cuvinte cand am venit cu toate alea la ea au fost: "Vai, de acum avem si noi fata in casa!" Mentionez ca ea are 5 baieti care nu au ajuta-o si nu o ajuta deloc ca asa i-a educat . Trec peste. In urmatoarele minute nu mai poate de bucurie ca am adus cutie pt paine, prosoape de bucatarie, lingura de lemn (ca nu avea gospodina), masina de spalat si altele. Ca, de, parca i le faceam ei cadou. Prosoapele de bucatarie mi le-a facut oricum carpe de sters pe jos, fara sa ma intrebe ceva. Buuuun. Am zis ca sa fac si eu curat prin casa, sa o ajut. Am dat cu aspiratorul pe hol si numai ce-o vad ca sa aseaza in genunchi cu ligheanul cu apa langa ea si incepe sa curete mocheta cu mana (asa face ea curat, ca se ia mai bine). Dupa cateva zile imi spune ca ea face mai bine.
Dupa vreo 3 luni de barfa si ofense improscate pe cine se nimerea si regim alimentar de genul cartofi - fasole - cartofi, am decis sa facem mancare separat si sa mai stau in camera mea ca stiam pe de rost toate barfele. A vazut ca nu-i mai merge cu mine, s-a dus la vecini sa se planga (= sa ma barfeasca) si se mai plangea la telefon si la ceilalti cumnati si cumnate. Ajunsesem la un moment dat ca nu ne mai salutam, nici cu soacra-mea , nici cu cumnatii, imi venea sa ii bat pe toti, ca erau fraieri si ma judecau fara sa cunoasca situatia. Trecem si peste asta.
Vine maica-mea in oras (eu fiind din Botosani) la spital cu hepatita B si cum eram la serviciu soacra-mea s-a gandit sa-i tina companie. Si a inceput cu jelaniile ei si spunandu-i maica-mii ca sunt cam needucata ca nu vorbesc cu ea (ca asa am vazut probabil acasa), ca ii influentez baiatul, ca ea nu mai stie ce bani avem, ca noi cheltuim banii aiurea cand am putea sa o ajutam si pe ea sa-si repare acoperisul (stam la ultimul etaj), ca nu fac mancare la timp sotului si ca nu ma pricep si multe altele. Mama a spus ca nu mai calca in viata ei pe la soacra-mea. S-a tinut de cuvant pana acum.
Inca ceva, imi intra in camera fara sa bata la usa sau sa ma anunte, de multe ori ma gaseste in lenjerie intima, unde sa ma schimb daca nu la mine in camera? Daca e sotul meu acasa i se adreseaza numai lui, ca eu nu exist, chiar si de fata cu mine. Am usa cu geam de ala de moda veche la camera si o mai vad ca se boldeste sa vada ce facem noi acolo. Vorbeste nu prea elogios despre "nor`sa" la telefon cu toata lumea, telefonul fiind chiar langa usa noastra . Imi face observatie ca nu tin posturile, imi tine evidenta iesirilor si ii raporteaza totul sotului meu...
Mi-a spart o lampa la care tineam si mi-a stricat un mixer (voia sa faca o maioneza din vreo 10 oua!) si eu sunt cea care ii strica totul prin casa, deci trebuie sa platesc pt toate reparatiile. Ce-as repara-o si pe ea oleaca!!!! Ca i s-au spart tevile de la baie din cauza masinii de spalat, ca la mine in camera pute a caine (avem un caniche foarte curatel, il spal tot timpul pe labute cand vine de afara)si dupa ce-am plecat la mare s-a apucat ea sa-mi spele perdea, cearsafuri...
De fapt stiam ca la asta se va ajunge. Inainte de casatoria noastra, pe celelalte doua cumnate le facea in chip si fel - pe una c...a, pe cealalta handicapata. Cine stie cum imi spune si mie... a, uitasem sa va spun ca mai stau 2 cumnati "adolescenti" cu noi, in 3 camere, iar camera noastra e singura care are iesire la balcon.
Acu imi pasa mai putin, ca de aia sunt fata desteapta, ca sa pun la c.. ce spune si ce face ea ...
Da`, nu m-oi muta eu... Nu vreau s-o mai vad in fata ochilor si sa n-o prind ca-mi calca pragul


nasica de moflea
material fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fetitie spune:

In sase luni soacra mea l-a vazut de Darius o singura data, desi sta la 10 min. de noi.dar ma intalnesc pe strada cu prietenele ei si spun ca tare se mai lauda cu nepotul ei!!!Culmea e ca stie mai soacra mai multe decat mine!!


cat am stat in casa ei suna sa ne intrebe cand platim intretinerea si nu daca suntem bine sau avem ce manca.


de cand ne-am mutat nu a venit nici macar sa ne vada casa noua.


s-a interesat cand eram eu la serviciu si atunci a venit in vizita.


nu a fost de acord sa stea cu bebe pe motiv ca ea a crescut o nepoata(din prima casnicie a sotului). Uite asa am eu dadaca.


ar mai fi...MULTE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

fosta mea soacra,noroc ca am divortat, era ingrozitor de rea.

de un craciun ne-am dus la ei acasa si pentru k ne-am dus pe 27, pentru ca pe 25 am fost la ai mei si pe 26 la nasi, l-a plesnit pe sotul meu de fata cu mine, pe motiv ca incepusera sa se certe din cauza mea si el imi lua apararea. ne astepta cu salam si paine, desi era craciun pentru k era ofticata ca nu ne-am dus intai la ea. nu a vrut nici o cafea sa ne dea, k nu meritam si am plecat oricum in 10 minute...

inainte de craciun ma intreaba soacra-mea: cu ce sa va astept de craciun, sa va fac spaghete, ca dc veniti de la ai tai o sa fiti satui de sarmale si porc.

de alt craciun, s-a dus singur sotul la ei aks si i-a zis ca mi-a facut ea un dosar compromitator si ca il va folosi cand va fi cazul...

odata a venit la noi acasa si in timp ce se certa cu sotul meu, el ii spune "asta e sotia mea si eu o iubesc asa cum e ea", la care soacra ii replica "care sotie? asta nu iti e nevasta!"...nu am inteles niciodata ce a vrut sa spuna.

cand m-a dat afara din casa in care steam cu radu,cumparata de ea, mi-a urlat ca sunt o "curva de ferentari", desi eu nici macar nu sunt bucuresteanca, am facut facultatea aici, atata tot...asta legat de bucuresti...ca sotul meu a fost al doilea barbat din viata mea, putin probabil sa fiu totusi o curva...mai bine eram!

si pt ca eu taceam de fiecare data, ultima oara cand am vazut-o pe femeia asta si cand de altfel m-a dat afara din casa, mi-a aruncat cu apa pe fata si a sarit sa ma plesneasca, pentru ca nu ziceam nimic si ea ajunsese cu nervii la paroxism, cred...

inutil sa spun ca la nunta nu a venit si fiecare moment petrecut cu ea a fost unul de cosmar, ceea ce ma face pana la urma sa il inteleg pe radu ca a avut atitudine pasiva cand am plecat de acasa, pentru k probabil se saturase si el sa fie mereu la mijloc...a preferat omul sa lase casatoria asta sa se destrame de la sine, decat sa mai faca ceva cu ai lui, ca ajunsese la concluzia ca nu se poate face nimic.

si spun asta cu umor negru, ca si acum la un an de la plecarea mea de acasa si la o luna de la divort, ma suna si plange la telefon k ii e dor de mine, ca vrea sa ne recasatorim, etc..in timp ce sta la ea in casa...si imi jura ca dc eu as vrea el s-ar muta cu mine in alta parte...

Babyblue va pupa pe toti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moko spune:

ma tot mananca degetele sa va spun si eu sfatul (ramas antologic) pe care l-am primit de la soacra mea cand am anuntat-o ca ne cautam verighete:" Pai cautati si voi la amanet, ca sunt mai ieftine!" - asta in conditiile in care banii erau DOAR AI NOSTRI!!

edit: eu inca ii acord circumstante atenuante,dar, in ritmul asta, in cateva luni o sa va incant si eu cu perle cel putin la fel de monstruoase ca ale voastre!!

NERVI DE OTEL!! va doresc!

nimic nu esueaza in aceeasi masura precum succesul.(G.K. Chesterton)
au mai ramas...
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Am si eu perle de ajuns - dar acum imi amintesc de ultima isprava a cumnatei mele.

Cu o luna in urma am aflat ca sunt insarcinata, sotul a venit cu ideea ca ii vom spune mamei lui despre bebelus cin vor trece 5-6 luni, daca se va putea si mai multe, asta in situatia in care eu nu stiam cum sa-l conving sa ii spunem macar peste o luna - dragul de el a fost de acord la si mai mult

Pina aici toate bune si frumoase - ii scriam in fiecare zi mesaje pe tel. mobil - despre cum se simte mami, ca va fi un tatic extraordinar - adica tot legat de sarcina. Buuuuuuuuuuuuuuuuun - pai fetelor a fost intr-o zi sora lui la el sa-i trateze dintii( ea are 22 ani, mai mica decit noi) si desteapta de ea - cind a esiot sotul din cabinet- s-a bagat in tel. mobil si a citit mesajele despre sarcina - mda, ca sa nu ma enervez iar la culme nu voi face referiri la educatia si cultura primita de acasa

In citeva ore ma suna soacra, straniu pentru ea - in timpul saptaminii, cind stie ca fii-su nu-i acasa - ,, cum te simti, ce faci,, - eu ,, fac curat, vom avea oaspeti, bla, bla , bla,, ,, Nu draga mea, eu te intreb daca nu s-a prins ceva la voi, noi ( ea sicumnata)am visat asta noapte ca esti insarcinata,si ne-am gindit ca ii vrea sa ne spui, pai iti sunam noi ca se ne spui la telefon,,

Mda............una mai desteapta decit alta - am negat ca la carte, ca nu si nu -si m-a lasat in pace, da nici nu s-a scapat cu vorba de unde ,, au visat ele,,

Am ramas cu un gust amar dupa tot interogatoriul soacrei, ca nu o mai sun deloc, nici in vizita nu merg - si nici nu vreau sa-i spun ca sunt insarcinata, m-a afectat atit de mult maniera si tonul de a ma intreba despre ceva asa de frumos, nici cumnata nu vreau s-o vad in ochi - sa faci tu una ca asta, sa intri in bocanci in viata noastra....eh multe prostii au fost spuse de ele, dar de data asta simt ca greu imi trece, si mai simt ca vor mai aparea situatii cind voi ramine cu gust amar.


Si inca ceva- de ordin general - de cind locuim impreuna (la parintii mei) , adica in jur de 1,6 ani - cind vrea sa vorbeasca cu feciorul ei - il suna la tel. mobil si il roaga s-o sune inapoi sau sa ridice el receptorul amus cind va suna. Nu mai atrag atentia la asta, dar ma mir cit de fatarnica poate fi cind ne intilnim - mai in fund nu ma pupa si fooooarte ,,dulce,, imi spune cite una ca imi vine s-o trasnesc, dar nu numai ea ci si cumnata - doua podoabe +

Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine_rox spune:

buna
scuze ca nu am intrat de mult dar am fost in concediu
am si eu o viitoare soacra pe care imi vine uneori sa o arunc de la etajul 10. pacat ca noi stam doar la 2. la inceput cand m-am mutat la ei am stat o luna si dupa o luna mi-am facut bagajul si am plecat. eu eram in sesiune si socru-meu cand era acasa nu ma lasa sa fac absolut nimic ca aveam de invatat, dar cand nu era el acasa faceam ca mi-era jena sa stau si ea sa le faca; doar ca dupa o luna am auzit o discutie intre ea si socru cum ca eu stau ca o nesimtita si nu fac nimic, asa ca a doua zi mi-am facut bagajul si am plecat. Cosmin si-a facut bagajul si a venit dupa mine. eu aveam loc in camin. a vrut sa se angajeze ca sa se mute cu mine(asta in conditiile in care el trecuse in ultimul an la facultate si nu lucrase o zi in timpul facultatii), asa ca socru-meu i-a spus mamei soacre(care nu este mama buna a lui Cosmin, ea a murit cand era el mic)ca inainte sa ii plece baiatul de acasa sa se angajeze in ultimul an de facultate, pleaca ea la ma-sa de unde a venit. si uite asa a venit ea cu coada intre picioare la mine la camin sa ma roage sa ma mut inapoi. initial i-am spus ca atat cat sta ea acolo pe mine nu ma vede la ochi, dar pana la urma la insistentele lui socru-meu m-am mutat si la fel ca si voi am o viata destul de grea cu ea, ca nu s-a potolit. mai scriu si mai incolo. pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Sunshine_rox cit de buna imaginatie nu as avea - nu cred ca as putea incerca sa simt calvarul prin care treci in casa cu soacra - eu merg la a mea cam o data in luna, stam o juma de zi si cind ne intoarcem acasa daca nu ne certam din cauza prostiilor soacrei sau cumnate (la mine zmeul e cu doua capete) atunci precis suntem deprimati sau intr-o stare de toate numai nu de fericire - mama mea isi face griji mai mult acum de cind sunt insarcinata - cum voi veni eu de acolo dupa fiecare vizita - pina ce ma simt bine, inca nu am fost la ea

Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine_rox spune:

sa va mai zic una tare de tot:
pana acum vreo luna al meu avea serviciul de asa natura ca statea plecat in tara 3 saptamani si 10 zile statea acasa pe luna. eu il am si pe frate-miu in Bucuresti si pe viitorii nostri nasi si ma mai duceam pe la ei si veneam pe la 1 - 2 noaptea acasa, ca veneam cu taxiul. si imi spune odata cand m-a prins singura fara al meu si fara socru-meu in casa ca unde ma duc eu de vin la orele alea acasa? ca dc mi se intampla ceva pe cine trage Cosmin la raspundere? i-am raspuns ca 5 ani de zile cat am stat la facultate mi-am purtat singura de grija si nu mi s-a intamplat nimic(cu alte cuvinte dc ma duc sa mi-o tr....g cu altcineva?)Cumnata-mea mi-a spus ca un raspuns istet ar fi fost sa ii spun ca ma f..te ea destul la cap ca sa ma duc sa mi-o tr...g cu altii. dar am prea mult bun simt pt ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Bravo cumnata ta - imi place - sper sa nu treaca timpul si sa ramii fara acest bun simt - ca eu am ramas doar cu jumatate cind vine vorba de soacra, iaca cu cumnata nu prea pot - ma gindesc ca ii zic ceva odata si nu mai vrobim o viata intreaga - dar dupa faza cu tel.mobil cred ca nu mi-a ramas mult timp ca sa-mi pierd bunul simt si cu ea

Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Fetelor, ieri a fost ziua soacrei mele.
Da, norocoasa de mine!!!

Si o scoatem noi la masa in oras. Si se apuca sa-i predice sotului ce sa manance, ce-i face rau, etc.
si la un moment dat sotul:
- E si Cristina cu noi, poti sa vorbesti si cu ea.
- Da, si continua sa vorbeasca cu el fara sa se uite la mine.

Asa sunt eu invizibila, noroc ca dupa atatia ani am asteptari foarte mici de la ea.



Mergi la inceput