Perle d`ale socrilor (3)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Sa va zic si eu o perla de'a socrului meu : Venim intr-o seara tarziu de la munca (stateam cu ei pe vremea aia ), si le spunem ca daca ne suna cineva sa spuna ca nu suntem acasa ca sa ne putem odihni (ziua urmatoare era ziua finei noastre si eram siguri ca ne vor suna sa ne cheme la ei)...toate bune si la locul lor pana suna fina....si socrul frumos si amabil :"Nu e acasa Catalina, DOARME!", fina nu realizeaza pe moment, inchide si-si da seama ! Am vb cu ea apoi si ne-am amuzat copios

Catutza si Bianca-Maria(2.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zoey spune:

Sa va zic si eu cateva din... dragalasheniile soacra-mii? Pai sa vedem... La nunta noastra s-a retras la ora 11 ca ii era somn! In 3 ani de casnicie nu a dat nici macar un telefon sa ne felicite pe vreunul din noi (nici macar pe bb!) de zilele noastre (desi locuim la mii de km departare de ea si asta e singura modalitate de comunicare!!) pentru ca... telefonul e scump!!
De curand am intrat in posesia unui email scris de ea in care ma numea "tipa ai care nu face altceva decat sa toace bani si sa ma calce pe mine pe nervi"... asta in contextul in care ne vedem de 2 ori pe an, iar eu si sotul meu facem intotdeauna tot posibilul sa-i protejam... nervii sensibili!
Cu soacra mea trebuie sa fii foarte atent cand vorbesti... ca nu-i place nimeni si nimic. Eu personal nu cunosc pe nimeni care sa-i fi intrat vreodata in gratzii sau despre care sa fi avut vreodata ceva frumos de spus.
As putea umple pagini intregi pe aceasta tema... dar ma intristeaza cand ma gandesc la rautatile pe care nu scapa nici o ocazie sa le spuna sau sa le faca. Asa ca mai bine ma opresc aici.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/filiphostiuc/detail?.dir=baefre2&.dnm=54c4re2.jpg&.src=ph

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Soacra mea, ca probabil multe altele, s-a gandit ca fiul ei o sa aiba toata viata grija de ea. Ca o sa locuiasca cu ea si o sa-i faca cumparaturile, ca o sa o ia cu el in concediu, la plimbare, la munte, ca ea o sa-i tina banii si defapt o sa hotarasca cum sa-i cheltuie, etc.

Mdaaa, socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ!!!!
A aparut scorpia, adica EU.

Si "copilul ei" la cei numai 35 de anisori s-a mutat de-acasa. Si nu-i facem cumparaturile, nu ca n-am vrea da nu prea avem timp, si ei nu-i convine mai nimic din ce luam.
Si aveau card bancar comun, ea si sotul meu. Si acum au, atat doar ca acum cardul de salariu e la alta banca, si cardul comun e GOL!!!!
Asta dupa ce in concediu "a avut cheltuieli" si a lasat cardul gol.

Stiti, acu ca stau sa ma gandesc mi-e si mila de biata soacra!

Da se poate si mai rau: bunica din partea tatalui si-a facut cam aceleasi socoteli. Copii ei o sa o ingrijasca la batranete.
Fata ei a plecat in strainatate, unde nu se descurca prea bine, iar tatal meu a murit!
Si acum dupa 30 de ani in care "nepoatele" erau ceva la mana a doua, carora nu avei de ce sa le dai vre o importanta, a apucat-o marea dragoste de noi!

Oare "soacrelor" nu le trece, asa rar prin cap ca cine stie, poate odata vor avea nevoie de noi?

Si poate ca atunci o sa fie prea tarziu?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Nu stiu daca e bine sa deschid "cutia Pandorei" si sa povestesc din rautatile pe care le-am suportat timp de 14 ani ( si inca mai continua) de la soacra mea , dar as putea mentiona ca , asemeni soacrei lui Zoey , nici eu nu am auzit-o pe a mea vorbind frumos despre ABSOLUT nimeni , nici despre copiii ei , nici despre rudele sau prietenii ei , asa ca ce pretentii as putea avea eu ?!Si eu ma consolez cu speranta ca , atunci cand va avea nevoie de ajutor , la batranete , boala , va apela la noi , copiii ei , si va constata ca nimanui nu-i mai pasa de ea , ca e prea tarziu pentru remuscari .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

Sa va spun si eu una mai veche de-a soacra-mii... ca acum nu mai indrazneste sa mai zica nimic ca, dupa ce am inghitit multe, i le-am taiat si eu de cateva ori, iar acum se abtine...
Eram cu o zi inainte de Anul Nou, la 3 saptamani dupa ce nascusem prin cezariana si la cateva zile dupa ce iesisem a doua oara din spital, in urma unor complicatii. In perioada asta soacra-mea venea, observa si tacea pe moment, apoi il toca pe sotzul cu ce nu-i convenea ei si urma cearta acasa... Si, cum va ziceam, era inainte de Anul Nou si o nimereste pe mama la mine care venea sa ma ajute (mancare, spalat, copil) si incepe soacra sa-si spuna nemultumirile: ca baiatul ei a slabit ca-l pun sa spele gresia, pe cand fie-sa o duce foarte bine cu barbatu-sau, ca ginerele ei face toate treburile sambata dimineata, cand fata ei are program sa se intalneasca cu prietenele...

Simona&Bogdan&Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Fetelor, am ras cu lacrimi! Am sa mai intru la subiectul asta, chiar mi-a placut!
Eu nu am probleme cu soacra mea dar.... cine stie? Eu ma bazez pe faptul ca este o femeie f desteapta (o admir mult pentru asta) si stie cand sa se opreasca.
De la inceput am stabilit ca eu sunt o tipa deschisa,ca nu-mi place sa gandesc ceva si sa spun altceva. Si pana acum a fost Ok. Discut cu ea f deschis, ne spunem opiniile in mod civilizat si nu de fiecare data suntem de acord, dar nu-i bai.
Nu i se pare nimic deplasat cand vine la noi si-si gaseste copilul spaland vase sau dand cu aspiratorul, asa l-a educat.
Cand sa ne renovam apartamentul s-a oferit sa ne ajute cu bani, dar voia sa tinem cont de parerea ei, sa-l facem cat mai repede si cat mai ieftin posibil. Cand i-am zis ca nu sunt de acord, ca la renovarea unui apartament tb respectate niste reguli clare, altfel faci intr-o parte si strici in alta, a zis: "Ok, nu ma amestec, dar nici bani nu va dau! Am pretentia ca banii munciti de mine sa-i dirijez eu". Nu m-am suparat, am fost multumita ca n-a insistat.
Cred ca in relatia cu socrii conteaza f mult si atitudinea copiilor. Noi am stabilit de la inceput ca fiecare sa-si puna parintii la punct si sa incercam sa-i vedem asa cum sunt, cu bune si rele.Sa stiti ca la noi a functionat si inca mai functioneaza.
Eu ii observ pe ai mei si de fiecare data cand sar calul, ca mai sar si ei, chiar daca sunt parintii mei,ii pun la punct. El procedeaza la fel cu ai lui.De cand suntem impreuna, si sunt ceva ani, am avut grija sa nu-i reprosez niciodata nimic in legatura cu parintii lui. Daca am avut ceva de zis am preferat sa le zic personal si intotdeauna in prezenta fiului, pt a nu lasa loc la interpretari. Stiti voi cum este, fiecare vine cu propria-i varianta.
Sa nu ma intelegeti gresit, nu le iau apararea soacrelor! Stiu cum este sa ai o soacra afurisita care, cum isi prinde odrasla, incepe sa se planga de nora. Asa a fost bunica mea, Dumnezeu s-o ierte! Cum venea tatal meu de la serviciu ii iesea in intampinare si incepea sa-i turuie: "Uite ce-a facut nevasta-ta!Uite ce-a facut fi-ta!"
Stiti ce-am admirat la mama? Ca in asfel de situatii niciodata nu incerca sa se apere. De multe ori ma intriga si-o intrebam de ce tace, de ce nu-i spune tatalui meu care este adevarul(mintea baba de rupea!) SI mama imi raspundea ca ea ii este sotie si cealalta mama si cum ar putea tata sa aleaga intre 2 variante spuse de femeile care inseamna cel mai mult in viata lui. Si daca ea ar incerca sa se apere, s-ar amplifica conflictul si nu s-ar mai termina niciodata.
Cand intra tata in casa, dupa ce-i facea ma-sa capul mare (fetelor, avea franete la gura de atata turuit!), mama il primea zambitoare ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. In conditiile astea, tata nu zicea nimic, capitolul ma-sa era incheiat, si ne vedeam de ale noastre, ne povesteam despre ceea ce am facut peste zi, mai o gluma, mai o poanta. Si stiti ce facea "iubita" mea bunica in timpul asta? Statea cu urechea lipita de usa, sa auda, ne paruieste tata? Singura chestie pe care o mai facea mama, din cand in cand, era sa dechida usa bursc si ne trezeam cu baba gramada in casa.Uite ca rad singura! Imi amintesc o faza cand era lipita toata de usa si mama a deschis usa bursc. S-a oprit biata baba in mijlocul camerei, ghemotoc in fata fotoliului, de a trebuit s-o ridice tata de pe jos.
Stiti ce mai facea? Fura carnea din mancare si ii spunea lui tata si lui mama ca am adus toti copiii de pe strada si le-am dat sa manance.Cand ii spuneam mamei ca nu-i adevarat imi zicea sa tac, sa nu-i spun lui tata ca ne-a furat-o ea. Doamne, ce ma enerva mama in momentele alea!
La moartea ei, Dumnezeu sa ma ierte, am avut caciulita alba pe cap si am ras de am lesinat. Mamei i-a fost mila de ea si a plans-o. EU radeam de ea si-i spuneam sa aiba grija sa nu lesine, ca nu am luat otetul la mine.Sau o plangeam incet in prosop: "mamaie, de ce nu m-ai anuntat ca mori ca-ti compuneam niste versuri...Dar,lasa, bine ca ai murit satula!" Matusa mea, cealalta nora a ei, radea in hohote in prosop si-mi spunea sa tac ca ne vede lumea ca radem in hohote.
Nu s-a prins nimeni, ca aveam lacrimi doar, de la ras.
Gata, nu va mai povestesc de bunicuta mea! Mereu imi promit ca n-o mai vorbesc de rau, dar nu ma pot abtine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Vreau sa va povestesc de o prietena a mea, sa vedeti cat de absurde pot ajunge relatiile cu socrii:

Prietena mea, dupa ce a stat o luna cu socrii a plecat mancand pamantul.
Acuma sotul sta cu ea si au un copilas mic.
Si discutie cu soacra care vrea sa vada copilul:
- Aduceti fetita, sa o mai vad si eu.
Socrul nu vorbeste cu ea si nu vrea sa vada copilul.
asa ca ea zice, hai sa ne vedem in parc. La care soacra
- Da ce eu ma plimb prin parcuri?

Astia e genul de bunica ca a mea, care dupa 30 de ani se intreaba de ce nu o iubesc nepoatele.
sigur ca 30 de ani noi nu am avut zile de nastere, reusite scolare, ceva sa merite mentionat de respectiva bunica. Pe sora mea a vazut-o prima data in clasa a 4-a.
Am stat o data o spatamana la ea si ne tinea cam nemancate. Si ne-a cetat f tare ca cheltuim banii pe care ni dedusera ai nostrii. Ce ne cumparasem noi: biscuiti, de-aia la kg!!!!
Dar acum ca e batrana, singura si nu se descurca prea bine cu banii se intreaba "de ce nu o iubesc" nepoatele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Cu socramea eram la cutite, incet incet ne-am tolerat si acum chiar ne simpatizam. Ideea este ca a trecut prim momente grele si am inceput sa o inteleg. Ramane insa campioana la perle!!!!

Una proaspata...

Eram la tara cu o caruta de rude. In bucatarie, vorbeam cu o verisoara a sotului care imi ppvestea de copii ei (de vreo 28 de ani) cum ii spun " Fa asta, fa asta..."

Soacramea intra in bucatarie si sare cu gura mare "Ce copii ai, ai mei nu vorbesc asa urat...taca taca 10 minute despre copii ei needucati"

Ce sa-i mai explice biata femeie ca "Fa" era de la "a face"!!!!! Cand i-a zis a tinut-o una si buna cu a ei!!!!!

Ce ma amuza la ea este ca si atunci cand vede ca nu are dreptate isi sutine in continuare afirmatiile!

ANCA si EMA EMANUEL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

simsimona ca baiatul ei a slabit ca-l pun sa spele gresia, pe cand fie-sa o duce foarte bine cu barbatu-sau, ca ginerele ei face toate treburile sambata dimineata, cand fata ei are program sa se intalneasca cu prietenele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Eu cu soacra nu ma cert pentru simplul motiv ca nu prea ne vedem.
Pe singura ei nepoata (copilul are aproape 3 ani jumate) a vazut-o de 2 ori:la o luna si la 1 an jumate.Cica nu poate sa-si lase animalele singure.Precizez ca are ditamai viloiu si personal aferent,dar face pe taranca.Se pare ca este o noua moda printre cei bogati,trecuti de o anumita varsta.
N-a venit la nunta noastra ,nici la botezul copilului pentru ca parintii mei sunt doar profesori.Alta precizare:si ea a fost profesoara,dar a renuntat ca sa stea acasa sa aiba grija de animale.
Ultima isprava:ne-am hotarat sa luam copilul sa plecam noi in vizita (aveam o saptamana de concediu).Am anuntat vizita cu vreo 2 saptamani inainte.S-a declansat nebunia:pleaca si ea o singura data pe an la cumparaturi in Dubai,si tocmai acum ne-am gasit sa venim?Ce-o sa zica lumea?
Pentru asa ceva isi lasa animalele singure,pentru nepoata nu .
Cum o trece prin Bucuresti (si trece se pare macar de 3 ori pe an) fara sa-si vada nepoata?

Mergi la inceput