Am unghiile ondulate

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loneanbianca spune:

Eu stiu ca este din cauza unei manichiuri defectuase...adica sa aveti grija sa nu impingeti pielita cu ceva instrument dur ca sa agresati unghia. In plus trebuie hranite tot timpul si protejate de deterenti sau alte agresiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

E de la chimicale si de la lipsa de vitamine, in general, in special vit. A. LA mine se fac asa de la detergentul de vase. Daca imi dau cu ceva pe unghii, nu se mai intampla. Exista in comert niste lacuri (nu oja) speciale pentru netezirea unghiei. Intrebati la farmacie, daca nu va incumetati sa intrebati la magazine de cosmetice. Sunt semi-transparente, si sunt de preferat decat sa stai cu unghia expusa la subst. chimice din detergentii de vase, care curata tot, grasime, produse biodegradabile... Cred ca sunt putine femei care folosesc masnusile de manaj cand spala... Oja ataca structura unghiei, asa ca nici pe aia n-as folosi-o. La mine a dat roade tratamentull de care ziceam, e si aspectuos. Daca imi las unghiile sa respire (fara nimic) vreo doua saptamani, vad clar ca nu mai exista onduleurile. Cand apar iar, oricat de vag, aplic iar!
Sa fiti sanatoase si frumoase!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mara76 spune:

Irlandeza, suna infiorator solutia data de medicul ala cu smulsul unghiilor. Mai bine stau cu ele ondulate.

Lorena, dar sotul meu isi face manichira de ani de zile si numai de ceva timp i s-au ondulat unghiile. Si cu atat mai mult, chiar nu apasa, are mare grija la asta.

Gandacel, cum se numeste lacul ala, firma producatoare?

Si multumesc tuturor pentru opinii si sfaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irlandeza spune:

Mara , sotul meu are unghiile infectate , de aceea trebuie smulse.Dar vom cauta alta metoda.

Noi 2 singurei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abriana spune:

Buna fetelor,
din mica mea experienta de medic va pot spune ca problema voastra cu unghiile poate fi data de lipsa fierului din organism si nu de hipocalcemie.
Daca vreti sa va convingeti ca este as va sugerez sa faceti urmatoarele analize de lab: HLG completa, sideremie, CTLF si obligatoriu feritina. Ultima analiza este mai scumpa, dar iti arata nivelul real al depozitelor de fier din organisma. Am intalnit pacienti la care restul rezultatelor de laborator erau OK. Sfatul meu este sa nu va ghidati numai dupa HLG, cum v-ar sfatui medicul de fam !!!!!!!!
va doresc sanatate maxima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Mara, lacul se cheama "nail care", este de la Constance Carroll.
Abriana, eu am facut toate analizele de care zici tu si dupa sarcina, sunt toate ok. Ce ma uimeste pe mine din ce scrii tu este ca ai spus sa facem sideremie si feritina... Ce este feritina? Ca din spusele doctorei mele, intelesesem ca sideremia arata nivelul fierului. Si daca e asa, la mine nu e lipsa, sunt spre limita superioara.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Ceea ce recomanda dermatologul meu este sa nu isi mai taie deloc pielitele o perioada de vreo 6 luni si sa foloseasca ulei de masline caldut cam de 2 ori pe saptamana pt o baie a unghiilor.

lina, cu Alina si Ana... si tati, evident

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abriana spune:

quote:
Originally posted by Gandacel

Mara, lacul se cheama "nail care", este de la Constance Carroll.
Abriana, eu am facut toate analizele de care zici tu si dupa sarcina, sunt toate ok. Ce ma uimeste pe mine din ce scrii tu este ca ai spus sa facem sideremie si feritina... Ce este feritina? Ca din spusele doctorei mele, intelesesem ca sideremia arata nivelul fierului. Si daca e asa, la mine nu e lipsa, sunt spre limita superioara.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)


Buna Gandacel,
sideremia este nivelul circulant de Fe, iar feritina e depozitul de Fe. Sunt doua lucruri diferite. Eu am avut surpriza la paciente cu sideremie buna ( pt. ca luasera Fe anterior ) feritina sa fie mica, adica depozitul din organism sa fie mic, si sa ai o falsa impresie ca totul e OK. Medicina a mai evoluat, si gama de analize de lab la fel si crede-ma ca ai de multe ori surprize. Daca ai posibilitatea fa-ti aceast analiza.
Ce te mai pot sfatui este sa-ti revizuiesti dieta. E posibil sa ai nevoie de acizi grasi esentiali - EFA, pe care in principiu ii gasesti in pestele de apa rece, sau in complexe de vitamine.
SANATATE MAXIMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

eu n-am luat fier decat in ultimele 2 sapt de sarcina, iar atunci am sarit din grafic si mi-au crescut transaminazele. Dupa ce am intrerupt fierul, mi-am revenit la normal... Si oricum, "onduleurile" de la unghii apar numai daca nu le protejez in timp ce spal vase cu detergent... Asa ca eu cred ca sunt ele atacate direct, mai degraba decat o cauza interna. Asta in cazul meu. Alte fete, pot vedea si ele daca nu cumva e o cauza de origine interna si sa ia masuri!
Mutumesc, abriana, pentru raspuns!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Poate nu ar fi rau daca ai merge la medic sa iti faci niste analize. Nu o fi ceva deficitar in organism care sa determine asta?

Nana Motoc
Fotografii cu noi

Mergi la inceput