Si totusi...viata nu e cum o credeam...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns forte spune:

Cea mai buna decizie in cazul asta? Pleaca. Lasa-l.

El s-a insurat cu tine, nu cu verisorul, cu unchisorul, sau cu cuscrul varului de-al doilea a carui parere conteaza probabil mai mult decit a ta. Un om care iubeste cu adevarat s-ar bate cu toti ca sa-ti ia apararea, nu te-ar pune pe tine la zid in fatza lor.
Nu-ti pierde viata cu infantili din astia care nu pot sa respire fara tot neamul. Sint destui barbati normali pe lumea asta, slava Domnului, adulti si maturi, pe care poti pune baza si care n-alearga la mama imediat ce ai ridicat un pic tonul la ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

mi-e greu ...
E un alt inceput , dar ...am toata viata inainte.
E totusi o decizie prea grea.
Nu inteleg cum s-a schimbat asa.
Inainte nu eram parca in Univers decat noi...
Ce ziceau parintii era ..."Lasa-i pe ei ..noi hotaram" cam astea erau inainte cuvintele lui...
Pe de alta parte tatal meu care a suferit alaturi de mine in tacere mi-a zis " daca sinti ca esti nefericita schimba-ti viata ACUM , mai tarziu va fi mai greu , la o varsta te uiti innapoi si totul pare pierdut , dar acum nu , ne ai pe noi...De fapt TU DECIZI"
E un tata , un priten un om minunat ...
La fel si mama
Ma crezi ca nu i-au spus nimic ???Ca el sa se simta bine la casa lor .
Stau si ma gandesc daca merita sa mai sufar pentru el???
Sa fie cum zice tatal meu ??


Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns forte spune:

citi ani aveati cind v-ati cunoscut. Spui ca l-ai cunoscut in prima zi de facultate. Ati fost colegi? Aveati amindoi in jur de 19-20 de ani...

S-o fi speriat omul de responsabilitatea unei adevarate familii, adica nu o prietenie cu hirtie, ci si un copil. Si s-a dus sa mai copilareasca.

Eu zic ca macar de data asta sa faci si tu cum zic parintii tai. Au dreptate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Alex cam asa e cum spune tatal tau. Si al meu la fel mi-a spus si mare dreptate a avut, caci lucrurile s-au inrautati, ma-sa a prins mai mule coarne si a iesit o tocanitza. Asa ca mai bine fiecare cu viata lui, ne intalnim mai rar, sau niciodata si gata. Noi acum suntem in proces de divort, asteptam prima infatisare si ca dracu totul merge struna acum. bineinteles fara ca nu mai suport sa ma atinga, dar se comporta asa cum ar fi trebuit sa fie, cu copilul, cu mine...sentimentele s-au dus, prea mult am inghitit. Acum poate si-a dat seama in sfarsit cine il iubeste si cine i-a fost aproape cand i-a fost greu si poate mai vrea o sansa, dar am dat prea multe, stocul s-a epuizat, am atins limita suportabilitatii si nimic nu imi mai schimba decizia. Ai sa tot auzi discutii dupa, ca ce bine ca nu mai sunteti impreuna ca oricum nu era pentru tine si alte rahaturi din astea, dar stii cum... gura lumii nu o astupi nici macar cu c...t.

Aura si samburelu' Dimitrie
Don't argue with an idiot. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Forte ,aveam 19 ani .El a facut facultatea 5 ani , eu 4 la Universitate.Eu m-am angajat , apoi dupa un an si el si am mai stat trei ani , apoi ne-am casatorit.Aveam 26 de ani ...iar copilul l-am avut la 28 nu eram chiar cei mai tineri...a avut vreme sa copilareasca.
Tare mi-e ca acum copilareste tare avansat.

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

As opta sa te sfatuiesc sa mergeti la un consilier. Daca vrea. Daca nu vrea, inseamna ca nu da doi bani pe casnicie si nu ai ce-i face. Nu mai pierde timpul.

poze multe cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Canuta, asta e...
Imi pare rau ca treci prin asa ceva.
Sincer.Stiu cat doare...tocmai simt asta.
Tu ai facut un pas ..
Eu parca nu am curaj si-l mai iubesc.

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Rufus, am incercat ...
Considera ca e timp pierdut pt noi si pt. consilier ...ca ne putem rezolva problemele...ca totul va fi bine.
Poate pt el ...cred si eu
Fatada unei familii perfecte..sotie , un copil minunat ...totul acasa pregatit.
Cred ca e BINE pt. el.

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexmona spune:

Nu am puterea sa divortez...inca il iubesc...Ce sa fac??
Multumesc celor ce mi-au raspuns ...simt ca nu sunt singura.

Alexmona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bogdan_ant spune:

situatia ta seamana destul de mult cu a mea numai ca la mine e cam invesr ea este cea care e un alt om, si pe zii ce trece am obosit luptand singur, vad ca toate eforturile mele sunt zadarnice, asa ca incerc usor usor sa tai coarda, dragoste cu sila nu se poate asa cum se spune, am vorbit si eu cu parintii si rpietenii si nu au putut sa creada cat sunt in stare sa indur, dar asta este dragostea e oarba,dar sa te feresti de reactiile unei iubiri ranite, eu sunt genul de om care incearca tot pana sa se lase batut dar si cand vad ca nu mai pot lupta, nimic nu ma mai indupleca sa-mi schimb parerea atunci, sfatul meu este sa nu te mai implici, sa fii mai indiferenta, sa nu te mai vada ca suferi, din contra incearca sa-i arati ce pierde,

Mergi la inceput