Simptome - de ovulatie!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trust spune:

Servus fetele.Si eu am aceeasi problema ca si voi adica lipsa ovulatiei.Va scriu sa va urez la toate mult succes si sa ne intalnim cat mai repede la gravidute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Fetelor, am si eu o nelamurire si va rog sa ma sfatuit....
Sambata am facut un test de ovulatie si a iesit in catva secunde POZITIV - mare lucru ca pana acum de un an de zile nu am vazut cum arata un test de ovulatie pozitiv........
Sambata am prestat, duminica seara am prestat......
Cate zile este ovulul fecundabil de la data la care mi-a iesit testul pozitiv? adica sa mai prestez si azi sau mai bine marti - ca sa se mai refaca spermograma sa fie de calitate?
Eu sunt sigura ca a fost ovulatie ca pe langa test, m-au durut si ovarele ca la ciclu, si o mica sangerare / duminica.
O alta intrebare este daca am uter retrovers, cum sa stau dupa........?
Doamne ajuta sa fie aceasta luna cu un bebe sanatos.
Multumesc fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

eu stiu ca ovulatia are loc intre 24-48 ore de la pozitivarea testului...

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Fetelor, va cer si eu sfatul in legatura cu testele de ovulatie, e prima data cand folosesc si nu prea stiu cum e cu ele... eu cam am semne ca s-ar apropia ovulatia dar luna asta nu am timp de monitorizari, asa ca mi-am luat un set de 3 teste de ovulatie si azi am facut unul care a iesit foarte rapid pozitiv, dar linia de test nu este atat de accentuata ca cea de control, desi este vizibila... Din experienta voastra, testele astea cum se comporta, maine e posibil sa iasa mai accentuat, adica pe masura ce ma apropii de ovulatie iese mai accentuata linia, sau pot avea surpriza ca maine sa fie negativ?

(ca o paranteza, e ciudata senzatia, dupa atatea teste de sarcina negative sa vezi cum se coloreaza rapid 2 liniute... mi-a tresarit putin inima, dar mi-am revenit repede, e doar un test de ovulatie, ha-ha!)

"Atunci cand DOI vor deveni UNUL, UNUL se va transforma in TOT"
Tablitele de smarald ale lui Toth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

eu concret nu prea pot sa.ti zic nimic,ca luna asta am folosit si eu prima data,si pt ca nu se intesifica si cea de.a 2.a liniuta o data...am plecat frumusel la eco.

dar ovulatia intr.adevar nu avusese loc.asa ca ...tot or fi ele bune la ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

avalon: eu am folosit in cateva luni testele de ovulatie si am observat urmatoarele: peak-ul este reprezentat de a doua liniuta CEL PUTIN la fel de intensa ca prima: acesta este testul cu adevarat pozitiv si trebuie sa prestezi dupa 24 ore dar nu mai mult de 48 ore. Eu am facut si 2-3 teste de ovulatie in aceeasi zi si am observat ca daca dimineata a doua liniuta era mai slaba pana dupa-amiaza-seara era mai intensa ca prima. Deci la tine e posibil sa aiba loc peak-ul astazi sau maine deci cel mai bine ar fi sa prestezi incepand de maine seara sau poimaine dimineata.

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Wow, Bubule, asa repede? Eu credeam ca dupa mai multe zile... ce necunoscatoare sunt... deci daca in seara asta a fost vag pozitiv, maine dimineata e posibil sa fie pozitiv de-a binelea? Ma mir pt ca mi s-a decalat rau ovulatia, de unde la inceputuri ovulam prin ziua 17-18, apoi se reglase in ziua 14 si acum, de cateva luni... in ziua 9-10!!! Maine as fi ziua 9. Mersi ca m-ai luminat in problema asta cu testele de ovulatie

"Atunci cand DOI vor deveni UNUL, UNUL se va transforma in TOT"
Tablitele de smarald ale lui Toth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

avalon: dar cum fiecare organism e unic e posibil ca nivelul LH sa creasca diferit: mai repede sau mai incet asa ca la tine e posibil sa se pozitiveze maine sau in zilele urmatoare, de-asta e bine sa faci cate un test in fiecare zi, la aceeasi ora, de preferat dupa amiaza si sa nu bei multe lichide inainte cu 2-3 ore. Asa vei avea un rezultat corect.
PS ce mult mi-as dori sa am si eu ovulatia asa repede ca tine, clau, melu...oofff, va invidiez pt mine e asa greu sa vad testele de sarcina negative, dupa care sa vina uratzii si dupa care sa astept 17 zile pana la ovulatie ...ooofff...as trece mai usor peste momentul "roshu" daca as sti ca se apropie cu pasi repezi ovulatia...dar asta e! fiecare organism are propriul mecanism (na! uite ca fac si versuri )

bubuleana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Bubule, nu trebuie sa-ti faci probleme pt ca ai ovulatia mai tarziu, crede-ma! Daca ovulezi mai devreme nu ai garantia ca si ramai gravida... pe de alta parte, la mine e crancena perioada de dupa ov., caci faza luteala este lunga rau, intre 14 si 16 zile si iti dai seama cate teste de sarcina stric eu in fiecare luna... Hai ca eu presimt ca la tine nu mai e mult pana vii cu vestea cea buna!

"Atunci cand DOI vor deveni UNUL, UNUL se va transforma in TOT"
Tablitele de smarald ale lui Toth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

avalon: uufff, stiu ca nu raman mai repede daca am ovulatia mai devreme dar m-ar ajuta sa trec mai usor peste momentul "rushi" desi nici sa fie luteala asa lunga nu e bine ...uuufff, las' ca ne vine si noua randul, cat de curand! ai sa vezi!

bubuleana

Mergi la inceput