Paciente optimiste si gravidute ale dr.Tutunaru-5

Paciente optimiste si gravidute ale dr.Tutunaru-5 | Autor: bubulina1

Link direct la acest mesaj

Va invit sa continuati aici discutiile incepute la capitolul anterior

Iata o lista a Tutunareselor, viitoare :
adiere
Amely
ancuta_stan
aurelia77
aventura
bubulina1
cherry22
clubb
cris2006
danotino
Dianadi
Diddy
Foxxy
Hitomi
kikilina
kitty_nic
lauravoinicu
Leditia
MadaS
Madutz
marinar
SilvanaPopovici



lunii aprilie:
marair
madaluta


Cred ca in curand o sa completez lista a doua!


Speranta moare ultima!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kitty_nic spune:

bubu tu tot incerci sa fortezi un pic mana destinului cu "Pacientele optimiste si gravidute...". Doamne' ajuta sa ai dreptate. Uite, deja la marair se vad primele semne.
Amely, calmeaza-te ca doua saptamani cat dureaza pana primesti rezultatul este groaznic sa stai stresata. Uite un de la mine sa-ti revii.
Laura iti tin pumnii sa fie cu II, bine pronuntate si cu mare bucurie. ia un pana una-alta.
marinar spor la si sa fie cu rezultat.
Silvana, bubu, saru'mana de sfaturi. Astept sa-mi vina uratii dupa care ma apuc de periodin.
madaluta bine ai venit in randul nostru. Asteptam sa ne tii la curent cu tot ce ti se intampla. de bun venit



Poze
Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in
momente care iti taie rasuflarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubulina1 spune:

Fetelor, eu azi am stat pe net si am mai gasit ceva. Este vorba despre apiterapie=terapia cu produse bazate pe miere de albine si derivate ale acestora. Am fost socata sa citesc cate cupluri cu probleme au reusit cu ajutorul acestor produse!!! Pentru femei este recomandat laptisorul de matca (in special pentru ovulatie) si propolisul (combinatia lor schimba si PH-ul vaginal, in caz ca este prea acid). Pentru soti, mai ales daca au ceva probleme, se recomanda apilarnil si propolis.

Speranta moare ultima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

pup si eu toate fetele

marina

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Sa fie cu noroc noul capitol!

Bubu, un special pt. tine, harnicuto! sper sa ne meritam noua titulatura cat mai curand

Kitty, ca bine zici... asa o sa fac scumpica, ma relaxez si ma axez doar pe lucruri placute. Ca de ex. statul pe DC cu voi

Hai, Laura, ca Marair a spart deja gheata, acum e mult mai usor! sper sa aud zilele astea ca esti cu bebic la purtator!

"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitty_nic spune:

Dragelor, dar ce este cu linistea asta?

Poze
Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in
momente care iti taie rasuflarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Fetelor multumesc mult de incurajari sa va pup pe toate ca tare imi sunte-ti dragi , as inebuni daca nu v-as avea langa mine. Imi cer scuze ca nu am intrat pana acum , dar la servici am un program infernal si acu am intrat pe usa.
Din pacate nu stiu ce sa zic .......am facut test (2, amandoua odata)din urina , ambele negative, nu stiu , e posbil sa-l fi facut prea devreme , sau chiar nu sunt gravida , asta este o sa reusesc data viitoare , va astept si pe voi . Normal dr. mi-a zis sa-l fac din sange la IDS , dar nu mai pot pleca de la servici , asa ca am ales varianta asta . Vineri mai fac un test odata , poate mai este o umbra de speranta . Ar mai fi cazul sa-mi fac Beta-HCG din sange ? Simptome sa-mi vina cilcul nu am deloc ,mai degraba am avut saptamana trecuta , dar prin cate a trecut organismul meu in ultimul timp nu ma mir. Era prea frumos sa reusec de prima data.......
Amely , sa-ti faci laparoscopie neaparat , eu mi-am facut pt driling ovarian si sa vedem ce mai este pe acolo , si surpriza : toate aratau f. bine (trompe , uter , etc) dar mi-au gasit endometrioza , care nu se stie de unde am facut-o, eu fiind in amenoree de ani de zile , asa ca orice este posibil . De aceea trag tare cu bebele ca nu cumva sa mi se refaca acele chisturi de endometrioza si ovarele mele sa nu se umple de chisturi iar.Nu vreau sa te speri , ca am eu o presimtire ca tu o sa fi in regula si chiar daca nu , o sa se rezolve la laparoscopie, dar poate ramai intre timp gravida si nu mai ajungi la operatie
Mai fetelor ,dar ati scris ceva pe ziua de azi , si eu nu am avut vreme decat acum sa citesc ce ati scris , ma oftic ca nu pot sa intru si eu in cursul zilei , v-as fi scris azi-dimineata inainte sa plec la servici sa va zic rezultatul , dar am zis sa nu va stric ziua.
Va pup pe toate , si sigur vom reusi toate intr-o buna zi ........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

laura, imi pare rau pentru rezultatul negativ, dar eu cred k inca nu e totul pierdut. parerea mea este sa iti faci si bHCG k sa fii sigura . nu astepta prea mult caci poate ai nevoie de suport progesteronic si asta se ia din primele zile ale sarcinii.te pup si inca iti tin pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Madaluta , daca cumva nu-mi vine ciclul intre timp , vin sambata la Constanta sa-mi fac Beta-HCG , ca la Bucuresti nu stiu daca au program de recoltari sambata. Iau Utrogestan din a doua zi de la inseminare si inca nu l-am oprit , dr. mi-a zis sa nu-l opresc pana nu-mi vine ciclul.
Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marair spune:

Fetelor, salutare!Am intrat, treb sa recunosc,in primul rand sa-i fac galerie Laurei.Laura, cand ai avut ovulatia?Cate zile sunt de atunci?Eu mi-am facut testul in ziua a 17 de la ovulatie.Ai rabdare, ca o sa fie de bine, da, iubita?
Amely, m-ai intrebat ce tratam homeopat am luat.Tratamentul unicist a fost :Sepia (5 granule, o data pe zi, 7 zile) si remediul Bach, care este un preparat adus din afara de homeopata si se iau 20 mg din patru in patru ore cat am fost in stare de veghe.Tratamentul complex a constat din CFC 30c.Au fost cateva granule pe care le-am diluat in 250 ml apa plata si din care am luat in fiecare zi cate o lingurita dimineata, pe stomacul gol.
In rest, ce sa va zic, nu ma plang, dar mi-e un rau toata ziua.Tot timpul simt nevoia sa mananc cate ceva sau sa beau cate ceva.daca nu mananc sau beau mi se face brusc rau si-mi vine sa vomit.Sunt bezmetica.La serviciu nu vreau sa anunt deocamdata, dar au inceput toti sa se intrebe ce e cu mine, ca sunt palida si trasa la fata.In plus, fetelor, adorm peste tot:pe birou la serviciu, in masinile de transport in comun si in sala de asteptare a dr de fmilie.Mi-e un somn de crap.In schimb, nu dorm bine noaptea, sunt tare speriata si de abia astept sa ma vada Tutu sa-mi spuna ca totul e bine.Cu tot ce mi se intampla, va doresc din tot sufletul sa fiti mamici cat mai curand.
Bulina are dreptate cu apiterapia, am citit in Formula As cateva articole foarte interesante despre calitatile curative fabuloase pt intregul organism ale ruzultatului muncii .Asa ca daca va hotarati sa incercati si treaba asta, va tin pumnii si cred tin tot sufletul cava va ajuta.
Fetelor, nu exista batalie pierduta, exista doar abordari gresite.Gasiti calea cea corecta catre bebe , nu va lasati, incercati orice si bazati-va si pe instinct!Sunt sigura ca veti reusi, mi-ati dovedit prin puterea voastra de a va incuraja una pe cealalta, prin altruismul vostru si prin bunatatea voastra!Va tin pumnii!Deocamdata eu tot pe voi va indragesc si pe voi va citesc in fiecare zi.Dupa ce ma vede Tutu si zice ca e de bine, oi mai migra si pe la gravidute...pup toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Marair , ce faci graviduta frumoasa?nu-ti mai fa nici un fel de griji , ca o sa fie bine......in decembrie o sa fi mamica! si daca este sa fiu gravida o sa fim colege de burtici , inca nu mi-am pierdut speranta.......
Eu de ovulat am ovulat pe data de 24 martie , pregnylul l-am facut pe 23 . Cand am facut inseminarea(24 mar) , la ecograf atunci se arata ca s-ar putea sa se "rupa" foliculul. Deci ar fi cam 13 zile . Oricum m-am hotarat ma duc sa-mi fac test din sange , macar sa stau linistita.
Stiti cumva la IDS se fac recoltari sambata? Ca daca nu , am gasit o clinica la Constanta care fac si sambata recoltari .

Mergi la inceput