Concediul postnatal

Concediul postnatal | Autor: Aura_Bozo

Link direct la acest mesaj

Se poate duce doar certificat medical dupa nastere , adica postnatal sau este obligatoriu sa am si prenatal , deoarece doctorita mea de familie a zis ca imi da cele 126 de zile toate dupa ce nasc? Ce sa fac , am terminat de platit cele 6 luni si trebuie sa nasc peste douau saptamani ? Pot sa merg la CNPAS si sa solicit adeverinta de cotizatie sau pot sa fac asta si dupa nastere?In cat timp de la nastere mai pot solicita indemnizatia de maternitate? Conteaza perioada ce trece de la nastere pana la solicitatrea indemnizatiei?


Multumesc mult !!!!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nela spune:

Cred ca in principiu poti amina cererea pentru concediul de maternitate pina dupa nastere dar ai grija ca vei trebui sa achiti contributia de asigurari sociale pina in ziua anterioara solicitarii concediului(deci inca o rata cel putin). De asemenea sunt diferite interpretari referitoare la cele 63 + 63 de zile, mai ales la cele de dupa nastere in sensul ca unii compenseaza peste 63 altii nu.
Parerea mea este sa nu amani pina dupa nastere deoarece si asa banii vin dupa o luna de la cerere si in noua formula a legii tot nu mai conteaza deoarece pentru concediul de crestere este nevoie de 10 luni(in ideea ca ai renunta la maternitate si ai trece direct pe crestere).
Nastere usoara!

S-auzim de bine!
Nela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ili spune:

Am o intrebare tot ref.la prenatal ,certificatul cu adeverinta de cotizare de la CNPAS sa preda la locul de munca
sau Adev. de la locul de munca cu salariile pe ultimele 6 luni si certificatul se preda la CNPAS.
ili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ili spune:

Am o intrebare tot ref.la prenatal ,certificatul cu adeverinta de cotizare de la CNPAS sa preda la locul de munca
sau Adev. de la locul de munca cu salariile pe ultimele 6 luni si certificatul se preda la CNPAS.
ili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nela spune:

Daca te referi la contractul suplimentar de asigurare atunci adeverinta celor 6 luni de cotizatie iti este necesara la dosarul de la CNPAS cind depui cerere pentru plata. N-are nici o legatura cu locul de munca deoarece este privit de CNPAS ca un contract independent. Posibil insa ca CNPAs-ul sa-ti ceara adeverinta cu salariile(de la locul de munca) pe cele 6 luni ca sa faca corelatia cu suma maxima asigurabila.

S-auzim de bine!
Nela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariairina spune:

va rog imi puteti spune daca cele 126 de zile sunt obligatorii sau se poate intrerupe concediul postnatal si intra in ingrijire copil pina la 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

quote:
Originally posted by mariairina

va rog imi puteti spune daca cele 126 de zile sunt obligatorii sau se poate intrerupe concediul postnatal si intra in ingrijire copil pina la 2 ani



Nu sunt obligatorii. Se poate solicita ingrijirea copilului minor imediat dupa nastere indiferent de stadiul concediului de maternitate. Acesta poate sa nu fie solicitat deloc cum dealtfel nici cel de ingrijire a copilului minor nu este obligativ. Insa in ambele situatii sunt precizate conditiile necesare srep a fi indeplinite in vederea acordarii acestor concedii.

Marius

Mergi la inceput