Grupa sanguina si dieta (dietele) 2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Idora, felicitari !Abia astept sa incepi dieta, si eu am gr A...pe unde mai esti, in tara ?

Chivutza, pana scrie Idora, iti dau eu niste linkuri sa te obisnuiesti cu ideea, le pusesem si pe o pagina anterioara :


Linkuri interesante despre ac dieta:

http://shop.estudio.ro/articole/index.php?prod=grupe

http://www.grupesanguine.anuntul-online.ro/Dieta_Grupei_Sanguine_A.htm

http://reclama ilegala - conmsidera acesta un avertisment/content/show_article.php3?article_id=2073&page_nr=1

http://www.ele.ro/articol_3736.html



Pentru persoanele interesate si care nu au timp sa citeasca tot din urma,informatii copiate din carti pentru gr 0 se gasesc la pagina 12 din prima parte a subiectului iar despre gr AB la pagina 1 a celei de-a doua parti...



........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

quote:
Originally posted by arinna

Idora, felicitari !Abia astept sa incepi dieta, si eu am gr A...pe unde mai esti, in tara ?



Arinna,am baut ultima cana de sare amara,acum la ora 22, si am crezut ca-mi vars matzele de greata, deja a fost prea mult.A doua oara nu cred o sa mai am curaj s-o facSi acum cand ma gandesc la uleiul ala imi vine sa
Da, sunt in tara din decembrie si mai stauHai trage o fuga pana la mineVorbesc serios.Ce bine ca ti si tu dieta ,ca e mai usor in 2 si ne mai si putem sfatui.
Tu ce fructe mananci dimineata??Eu am in frigider niste grapefruit, lamai si kiwi si am zis ca fac salata de fructe.Am si un mar dar e bine sa-l amestec cu citricele??

------------------------------------------------------------------------------
Viata e scurta si frumoasa.Ea merita si trebuie traita.Dar nu oricum.

poze
Liseberg-Göteborg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Chivuta, hai ca-ti scriu acum dieta!!

GRUPA A II

PRODUSE DIN CARNE SI CARNE DE PASARE

Pt. a obtine cele mai mari beneficii ar trebui eliminate toate produsele din carne din alimentatie.
La inceput, ca sa nu fie atat de greu, se poate inlocui carnea cu pestele de cateva ori/saptamana.

Neutre

pui de gaina
gaini Cornwall
curcan

De evitat

costita
vita,carne tocata de vita,bivol,rata,gasca,sunca,inima,miel,ficat,oaie,potarniche,fazan,carne de porc,iepure,carnati de vitel,vanat,prepelita

ALIMENTE MARINE

Deosebit de benefice

crap,cod,grouper,macrou,monkfish,stiuca,red snapper,pastrav marin,pastrav,curcubeu,somon,sardina,biban galben,melc,biban argintiu,peste cu carne alba

Neutre

abalone,ton,mahimahi,biban oceanic,stiuca,porgy,sailfish,biban de mare,rechin,smelt,snapper,sturion,peste spada,weakfish,biban alb,yellowtail

De evitat

ansoa,baracuda,beluga,bluefish,biban cu branhii albastre,drac de mare,caviar,molusca,scoica,crab,rac cu platosa,tipar,platica,broasca,platica cenusie,egrefin,hake,halibut,hering,proaspat,hering murat,homar,somon afumat,midii,caracatita,scoici,skallop,scrumbie,creveti,calcan,calmar,biban dungat,tilefish,broasca testoasa.

------------------------------------------------------------------------------
Viata e scurta si frumoasa.Ea merita si trebuie traita.Dar nu oricum.

poze
Liseberg-Göteborg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Idora,

...nu nu merg amestecate, cel putin la gust.Eu m-am oprit dimineata la salata de fructe din : 2 kiwi, 1-2 mere si ananas, abia astept sa vina dimineatza...si inainte nu ma atingeam de asa ceva...Ananas natur, vreau sa zic, folosesc cam o treime la o salata, e excelent...Iese o portie f mare cu 2 mere( unu' rosu s i unu' galben) "Unchiu' Andronache" are dreptate, nu mai pui gura pe dulce toata ziua dupa asa ceva... Iar daca totusi simti nevoia, fructele uscate sunt atat de dulci ca te lesina...
Beau cafelutza sau ceai verde si ma simt super dimineatza...Nici nu simt nevoia de diversificare...Inainte mai beam apa cu lamaie dar din pacate cam uit...Ce nu pot eu, e sa beau 3 l de apa pe zi macar...nu beau nici doi, ce sa ma fac?Si imi este foarte necesara...

Mai devreme am fost la cumparaturi, care au ajuns sa fie de regula aceleasi pentru ca imi plac mult si nu ma satur de ele: ananas natur, kiwi,brocolli, conopida( nu sufar fiarta, asa camai rontai la ea cruda), branza de capra, peste/curcan, fructe uscate, legume congelate, bax cu apa plata. Iau niste legume congelate cu conopida( culmea nu miroase f rau la fiert)broccoli si morcov, le tin 10 minute la fiert si dupa aceea 10 minute la cuptor cu branza( de la neutre:) ) deasupra si ies foarte bune...

Nu ma ating de paine, cartofi, orez, fasole...rar de tot fac cate o prostie si iau cativa biscuitzi daca sunt in oras si nu am mancat nimic pana spre pranz..

Nu sufar soia si uleiul de masline, mi se face rau.

Am slabit 4 kg si tot mai dau jos, saptamanal cate ceva...si ma simt vioaie si f bine...

Nu uita sa incepi treptat,sa scoti nepermisele, si sa mananci permise si neutre, apoi scoti din neutre cu tendinta numai spre permise

In ce parte a tarii trebuie sa apuc ? Loco?

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

GRUPA A II continuare

PRODUSE LACTATE SI OUA


Deosebit de benefice

branza de soia,lapte de soia

Neutre

branza: farmer,feta,de capra;lapte de capra,kefir,string cheese,mozzarela cu continut scazut de grasimi,ricotta cu continut scazut de grasimi,iaurt,iaurt cu fructe,iaurt congelat

De evitat

-branza:americana,cheese,de Brie,Cheddar,Colby,Cottage,cu smantana,Edam,Emmenthal,Gouda,Gruyere,Jarlsberg,Munster,Provolone,Neufchatel,sherbet
-unt,lapte batut,Camembert,cazeina,inghetata,parmezan,lapte ecremat sau 2%,scweitzer,zer,lapte integral

ULEIURI SI GRASIMI

Deosebit de benefice

ulei de seminte de in
ulei de masline

Neutre

ulei de canola
ulei din ficat de cod

De evitat

ulei de porumb,ulei din seminte de bumbac, ulei de arahide,ulei de sofran,ulei de susan


NUCI SI SEMINTE

Deosebit de benefice

arahide,unt de arahide,seminte de dovleac

Neutre

unt de migdale,migdale,castane,alune,nuci americane,nuci litchi,nuci Macadamia,nuci pignola(pin),semintede mac,seminte de susan, ulei de susan(tahini),nuci,unt de floarea soarelui

De evitat

nuci braziliene,nuci de mahon,fistic

------------------------------------------------------------------------------
Viata e scurta si frumoasa.Ea merita si trebuie traita.Dar nu oricum.

poze
Liseberg-Göteborg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Arrina,mersi de informatii

quote:
Originally posted by arinna

Idora,

...nu nu merg amestecate, cel putin la gust.Eu m-am oprit dimineata la salata de fructe din : 2 kiwi, 1-2 mere si ananas, abia astept sa vina dimineatza...si inainte nu ma atingeam de asa ceva...Ananas natur, vreau sa zic, folosesc cam o treime la o salata, e excelent...Iese o portie f mare cu 2 mere( unu' rosu s i unu' galben) "Unchiu' Andronache" are dreptate, nu mai pui gura pe dulce toata ziua dupa asa ceva... Iar daca totusi simti nevoia, fructele uscate sunt atat de dulci ca te lesina...


Fac cu ce am maine dimineata cand ma trezesc,adica cu kiwi si mere si mai tarziu ma duc sa cumpar ce trebuie.Mi-ai facut pofta cu ananasul:).Eu am noroc ca nu ma prea innebunesc dupa dulce, ca fumez-asta-i o problemadar nu mai trag in piept de vreun an jumate,deci le pufai.

quote:
Beau cafelutza sau ceai verde si ma simt super dimineatza...Nici nu simt nevoia de diversificare...Inainte mai beam apa cu lamaie dar din pacate cam uit...Ce nu pot eu, e sa beau 3 l de apa pe zi macar...nu beau nici doi, ce sa ma fac?Si imi este foarte necesara...


Incearca sa pui in fiecare pahar de apa plata,putina zeama de lamaie si o sa vezi ca o sa reusesti sa bei mai mult.Eu asa fac!! Stii ce sa mai faci??Pune in fiecare sticla de apa plata cate putina argila,ca asa are si mai multe beneficii.
Eu mi-am pus inainte intr-un pahar, argila cu apa pt. dimineata, ca ti-am zis ca incep cu ea.
Ce bine ca macar cafea avem voie,ca-n rest cam dezastru.Ceai verde sa stii ca putem bea pana-n 10 cesti, ca nu-i problema si e si un bun antioxidant.


quote:
Mai devreme am fost la cumparaturi, care au ajuns sa fie de regula aceleasi pentru ca imi plac mult si nu ma satur de ele: ananas natur, kiwi,brocolli, conopida( nu sufar fiarta, asa camai rontai la ea cruda), branza de capra, peste/curcan, fructe uscate, legume congelate, bax cu apa plata. Iau niste legume congelate cu conopida( culmea nu miroase f rau la fiert)broccoli si morcov, le tin 10 minute la fiert si dupa aceea 10 minute la cuptor cu branza( de la neutre:) ) deasupra si ies foarte bune...


Ce bine de tine ca-ti place conopida cruda, conteaza f. mult sa mananci cat mai crud
Te cred ca-s bune legumele cu branza la cuptor
Cred ca 10 min. e prea mult sa tii legumele la fiert,vreo 3 min. cred ca-i de ajuns si apoi sa le tii eventual la cuptor ceva mai mult, ca sa nu-si piarda din vitamine si enzime.
Eu mai fac macaroane fierte,(am gasit din faina de secara),pe care le amestec cu brocolli congelat(n-am gasit proaspat)si cu branza (inainte puneam cascaval-dar acum trebuie sa caut ceva neutru),bagate la cuptor.Paste fainoase avem voie de 2-4 ori/saptamana.
Ai incercat salata de legume cu branza de soia??
De Paste,mananci dupa dieta sau o sa calci stramb??Eu o sa calc stramb dar doar putin

quote:
Nu ma ating de paine, cartofi, orez, fasole...rar de tot fac cate o prostie si iau cativa biscuitzi daca sunt in oras si nu am mancat nimic pana spre pranz..


Paine o sa mananc de secara sau neagra dar f. putina,orez si fasole, ca n-am chef sa slabesc prea mult.
Cartofi stii ca nu avem voie.

quote:
Nu sufar soia si uleiul de masline, mi se face rau.


Nici mie nu-mi place uleiul de masline (gandeste-te ca zi am baut 200 ml.Ala de soia hai ca mai merge.Am luat o sticla de ulei de floarea soarelui presat la rece, dar nu scrie nimic in carte, nici ca-i bun, nici ca-i rau.

quote:
Am slabit 4 kg si tot mai dau jos, saptamanal cate ceva...si ma simt vioaie si f bine...


Eu nu prea vreau sa slabesc, ca nu prea stau bine la capitolul grasime, doar de pe burta as vrea sa dau jos.
Stiu cum e, ca si eu 4 luni am mancat fara carne deloc si am baut multa apa plata.Dormeam putin,4-5 ore/noapte si ma trezeam ca dupa 10,eram vioaie si cu o energie-n mine de ziceai ca nu-s normala,n-aveam astampar deloc

quote:
Nu uita sa incepi treptat,sa scoti nepermisele, si sa mananci permise si neutre, apoi scoti din neutre cu tendinta numai spre permise


Nepermisele le scot destul de usor (in afara de fumat),stiu ca-i greu la inceput.Ce-ti pasa, tu esti deja avansata

quote:
In ce parte a tarii trebuie sa apuc ? Loco?


Loco e Sibiu.Departe??





------------------------------------------------------------------------------
Viata e scurta si frumoasa.Ea merita si trebuie traita.Dar nu oricum.

poze
Liseberg-Göteborg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

GRUPA A II continuare

FASOLE SI LEGUME


Deosebit de benefice

fasole:aduke,azuki,neagra,verde,pinto
soia rosie,mazare neagra,linte:domestica,verde,rosie

Neutre

fasole:cu boabe late,cannellini,favajicama,saltareata,cataratoare,alba
mazare:verde,pastai,de iarna

De evitat

fasole:aramie,garbanzo,mare,lima,navy,rosie,tamarind


CEREALE

Deosebit de benefice:

amarant
hrisca

Neutre

orz,fulgi de porumb,faina de porumb,crema de orez,kamut,mei expandat,tarate de ovaz,faina deovaz,orez expandat,tarate de orez,secara alba

De evitat

crema de grau,familia,faina de cartofi,granola,grape nuts,germeni de grau,cereale combinate,grau decorticat,tarate de grau

------------------------------------------------------------------------------
Viata e scurta si frumoasa.Ea merita si trebuie traita.Dar nu oricum.

poze
Liseberg-Göteborg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

GRUPA A II continuare

PAINE SI BRIOSE


Deosebit de benefice

paine:Essene,Ezekiel,din faina de soia,din grau germinat
prajituri de orez

Neutre

paine: din orez brun,fara gluten, de secara 100%, de secara alba,Wasa
briose de porumb
Fin Crisp
lipe ideala
mei
fulgi crocanti de secara
secara Vita

De evitat

grau arnaut,briose englezesti,paine hiperproteica,matzos de grau,paine poli-cerealiera,pumpernickel,briose din tarate de grau,paine din grau integral

CEREALE SI PASTE FAINOASE

Deosebit de benefice

faina: de ovaz,de orez, de secara
hrisca
taitei soba
paste fainoase de anghinare

Neutre

faina: de cus-cus, de orz, de grau bulgur, de grau arnaut, cu gluten, graham, de secara alba, de grau germinat
taitei de secara alba
quinoa
basmati de orez
orez: brun, alb, salbatic

De evitat:

faina: alba, de grau integral
paste fainoase: semolina, cu spanac

------------------------------------------------------------------------------
Viata e scurta si frumoasa.Ea merita si trebuie traita.Dar nu oricum.

poze
Liseberg-Göteborg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

GRUPA A II continuare

LEGUME


Deosebit de benefice

anghinare: domestica, de Jerusalim
frunze de sfecla
broccoli
morcovi
verdeturi Collard
cicoare
papadie
escarole
hrean
nap
laptuci romane
gulie
praz
okra
cepe: rosii, spaniole, galbene
usturoi: spaniol, galben
patrunjel
dovleac
ridichi
spanac
muguri de alfalafa
sfecla
mangold
tempeh
tofu

Neutre

arugula,sparanghel,avocado,muguri de bambus,sfecla,bok choy,chimion,laptuci mesclun,conopida, telina, asmatui, coriandru, porumb alb si galben, castravete, mustar,ridichi Daikon, andive,chimion dulce,salota(hasme),alge,masline verzi,ceapa verde,radicchio,ridichi,rappini,nap suedez,arpagic,varza de Bruxelles si mung,radish sprouts,dovlecel-toate tipurile,castane de apa, nasturel(macris de balta),zucchini
laptuci: Bibb, Boston, iceberg
ciuperci: abalone, enoki, Portobello, tree oyster, shiitake, maitake

De evitat

varza: chinezeasca, rosie, alba
masline: grecesti, negre, spaniole
ardei: verzi, jalapeno, rosii, galbeni
cartofi: dulci, rosii, albi
fasole lima, ciuperci de casa, rosii, ingame

------------------------------------------------------------------------------
Viata e scurta si frumoasa.Ea merita si trebuie traita.Dar nu oricum.

poze
Liseberg-Göteborg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

GRUPA A II continuare

FRUCTE


Deosebit de benefice

caise
mure
afine
boysenberries
cirese
merisor
grapefruit
smochine uscate si proaspete
lamai
ananas
prune: negre, verzi, rosii, uscate

Neutre

stafide: negre, rosii
struguri: negri, verzi, rosii
pepene: canang, casaba, de Craciun, crenshaw, spaniol
piersici de toamna cu coaja neteda,piersici, mere, curmale, boabe de soc, agrise, guava, kiwi, capsuni, kumquat, fructe de tei, loganberries, lubenita, pere, curmale japoneze, rodii, prickly pear, zmeura, carambola

De evitat

pepene: cantalup, dulce
banane
portocale
mango
papaya
rubarba
mandarine

------------------------------------------------------------------------------
Viata e scurta si frumoasa.Ea merita si trebuie traita.Dar nu oricum.

poze
Liseberg-Göteborg

Mergi la inceput