VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Magnolia, ti-am trimis un mail,sa mai dicutam si off topic,sper sa-l primesti.

Acum am vazut si celalat mesaj al tau , cu razele de soare si uite ce stiu eu : mie mi-au spus doi dermatologi ca soarele provaca aparitia a noi pete.

In alta ordine de idei, este indicat dar numai pentru tratament :pentru ca respectivele creme isi fac efectul numai dupa ce se tine zona respectiva la soare, jumatate de ora.Deci strict intra in cadrul tratamentului.

In rest mi s-au recomandat crme de protectie solara.

Nu cred ca mint toti chiar asa, uite Lapinou ne-a pus poze de-ale ei la capitolul anterior, dupa ce daduse cu Dermovate si petele ( pe coate) erau mult mai mici...dar nu a mai insistat parca, nu mai stiu din ce motive.Nu-i usor sa stai toata ziua vrei nu vrei la soare 1/2 ora...si Vitix are cerinta asta...si Novitil, din cate spunea Alexa...

Eu ma feresc de soare cat pot, macar si pentru ca in contrast s-ae vedea mai tare dar in special ca mi-au spus doi medici...

da, din pacate apare fara sa tefi ranit in zona respectiva, eu daca m o rana de regula vad ca nu raman semne dar pe deget mi-au aparut fara nici o zgarietura...si cred ca intr-adevar dupa soc emotional...insa asta doar le face sa "erupa" , cauza e alta...


Off topic :
...neaparat sa zic si de migrene, eu sufar de la 14 ani de migrene cumplite cu aura....nu pot sta in curent si trebuie sa evit stresul...Acum de 4 luni ma simt mult mai bine si imi puneam problema daca nu o fi de la dieta de care vorbeam ?Am fost la un alt medic de cateva luni si a fost singurul care mi-a dat diagnosticul pe care mi-l pusesem dingura de pe la 20 de ani( si acum am 38) cautand in carti : migrena cu aura!!! Am evitat sa ma enervez, mi-a spus clar asta, alcool nu, deloc ( desi in copilarie nu beam alcool deloc dar aveam)am inceput sa tin dieta si nu mai am de 4 luni, !!!Anul trecut in Canada am facut zilnic, poate ca m-am stresat, plecasem prima oara din tara, sau aerul conditionat care era in absolut toate magazinele si dat tare pt ca a fost extraordinar de cald afara si e foarte greu cu umezeala- nu stiam de asta....Dar uite ca acum ma simt mult mai bine...Dra sa stii ca are mare importanta stresul !!!!Mai ales nervii!!!Asa mi s-a si declansat la 14 ani,de la o mare suferinta...asa ca incearca sa ai grija la acest aspect cu ambii copii...Se pare ca e ceva vascular, nu grav, si mai nou ca ar fi o mica problema a inimii...dar stai linistita ca nu e complicat...Asa zic si eu, toate bolile fara cauze cunoscute s-au strans la mineMi-a macat ani din viata migrena asta pentru ca e groaznic in timpul ei si nu stii cand te plesneste...
si mai vorbim.

PS

Am uitat sa te intreb, ceva probleme cu tiroida la copii sau constipatie???

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia__ spune:

Salut.
Observ ca nimeni nu mai vorbeste decat eu si arinna.Arinna, ti`am raspuns la email.Daca vrei, ramanem asa cu toate ca asteptam sa ne schimbam experiente aici si sfaturi.Dar e ok.Cand mai vorbeste cineva, raspund si eu.Numai bine.Va pup

Apropo ma invata cineva cum sa pun si eu foto aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_x spune:

magnolia draga cred ca cel mai important lucru p care tr sa-l faci e sa-ti ajuti copilasul sa invete sa traiasca cu petele......
ai zis ca are doar 10 ani.......crezi ca el nu constientizeaza la varsta asta ca nu e la fel ca ceilalti copii?.....
nu tr sa-ti pierzi speranta.....cu siguranta intr-o zi o sa se faca bine...dar pana atunci ar fi bine sa fi cat mai aproape de el.....sa-l faci sa inteleaga ca tr sa se accepte asa cum e....
si eu am trecut prin ce trece el acum....am vitiligo d cand ma stiu......cand eram mica nu-mi prea pasa.....aveam alte preocupari......nu prea tineam cont de ele.......asta pana intr-o zi cand m-a intrebat o fetita d c am pete p coate (purtam tricou).....n-am stiut c sa-i rasp.....atunci m-a intrebat: ca sa fi urata?..........intamplarea asta m-a marcat definitiv.........n-a fost singura de genul asta din pacate...si uite asa incetul cu incetul am inceput sa-mi ascund petele.....uite asa am ajuns sa nu mai port tricouri......sa ma izolez intr-un fel de cei din jurul meu p timpul verii......
sti dc s-a intamplat lucrul asta?......pt ca n-a fost nimeni langa mine sa-mi spuna ca aspectul fizic nu e cel mai important.....ca nu tr sa ma influnteze prea mult parerea celor din jurul meu.....nu mi-a zis nimeni sa nu tin cont d ce a zis fetita respectiva.......
acum stiu lucrurile astea...dar din pacate cred ca e prea tarziu.....:(((......
sa nu-ti lasi copilul sa treaca prin asta.....e greu sa traiesti cu complexul asta.....e dureros sa nu poti face ce-ti doresti din cauza unor pete nenorocite.........
zilele astea mi-am propus sa fac niste poze....vreau sa vedeti si voi c rezultate am obtinut cu Novitil......
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Abia astept pozele de la voi...Magnolia, am primit mesajul tau, iti raspund curand , ( tocmai am fost la un medic si am venit noaptea tarziu, in leg cu ce spuneai acolo si eu sunt la pamant cu constipatia si am si noduli la tiroida si fibroame asa ca asta cu pielea e cireasa de pe tort)am fost foarte prinsa astazi...despre poze, vezi ca la inceputul paginii cand intri pe forum scrie in stanga sus "meniu" iar mai jos "album foto" poate te descurci acolo, eu n-am incercat fiindca nu am poze pe forum...nu cred sa fie greu, daca nu poti o sa ma uit si eu zilele urmatoare poate reusim impreuna...
Despre problema asta o sa vorbim aici, desigur, mailul il tinem pentru "diverse"


Alexa, ti-au aparut si pe fata sau numai pe corp? Ce bine ca ne arati poze cu rezultate...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia__ spune:

Salut cele mai frumoase si deosebite fete.
Vreau sa scriu mai mult, dar am musafiri la masa si abia am terminat treba in bucatarie .Am tras o fuga inainte de a sosi lumea.Am sa revin seara si mai scriu.Numai bine si va pupacesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Ce dragutza esti, MagnoliaTe asteptam....Distractie placuta !

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Me ertati .. fusei plecata...
Deci care este avem depresie la sobect? Eu nu sufar nici de ipocrizie nici de teatru. Pur si simplu asa sunt, voioasa.. Imi place sa cred ca mutra mea e "desenata" ca sa rad, nu ca sa fiu botoasa si tristetea mi se vede in ochi, oricum, indiferent de ce-as face. si cum mi-as propune sa incep o zi.Si, la naiba! nu fatza face restu :( . tristetea cea mai mare, intr-adevar, este cand iti vezi copchilu cu afectiune spusa nevindecabila :( . Mi-aduc aminte de mama , cand mi-au aparut mie petele, oprea toata lumea pe strada (cei care aveau pete) ca sa i intrebe de vreun tratament.. Pana si la Dinu ajunsese cumva sa chestioneze.. si de acolo a primit aproximativ acelasi raspuns dezamagitor "nu am gasit vreo posibilitate de vindecare". Doctorita mea cu care am facut tratament 2 ani mi-a spus ca petele incep sa dispara atunci cand prind un contur mai inchis la culoare..si cu soarele.. am mai spus. unii sunt pentru , unii contra.

mamica de ( 13oct04 )



"Selon les statistiques, il y a une personne sur cinq qui est déséquilibrée.
S'il y a 4 personnes autour de toi et qu'elles te semblent normales, c'est pas bon."
Tierce de charme Kittie NinaB Ralucule BEWARE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Ei si cu Dinu asta, asteapta si el miracole...eu nu-l vad dandu-se toata ziua cu ceva pe fata cate un an...mai ales ca poate orisicat sa mascheze cu barba si arata bine ce sa mai zic,o fi avand si-n rest, ca mainile vad ca i-au scapat

Toate mamele-s ingrijorate de chestia asta...si a mea si a lui Lapinou si a Lui Kittie si Magnolia...

Sincer, nu sufar denumirea asta de vitiligo, oare cu ce s-o inlocuiesc?


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia__ spune:

Buna seara.
Abia acum mi`am revenit, e tare obositor cu musafirii si nici nu mai fac fata la oboseala supradozata.Dar a trecut si asta.
Arinna ti`am scris pe mail.Numai bine sa`ti de`a Dumnezeu.
Alexa_x, draga mea vorbele tale le simt la maxim.Parca eu le`as fi spus.Orice expresie ai amintit`o, o cunosc bine.Traiesc sentimentele astea eu, si sper sa nu ajunga fiul meu sa le traiasca candva.Sper ca,cat mai devreme sa se gaseasca acel miracol dupa care ne tot zapacim.
Sfatul tau e la locul lui si eu tocmai asta ma straduiesc sa fac.Ziceam ca e mic si nu`ti da seama ca are ceva deosebit, dar uite pe zi ce trece el imi aminteste sa`i pun medicamentul. Asteptam deci pozele tale Alexa_x cu rezultate si MORALUL SUS! Daca ne gandim cate nenorociri exista pe lumea asta, spunem Multumesc lui Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_x spune:

arrina, din fericire nu am pete p fata......am doar putin in jurul ochilor.....dar nu-mi fac probleme din cauza lor.....ma fardez d fiecare data cand ies din casa ....

kittie, si mie mi-a zis cineva odata ca desi rad in ochii mei se citeste tristete.....oare chiar nu putem ascunde ca ceva e in neregula cu noi?.....

magnolia, ai dreptate .......sunt oameni care sufera mult mai mult......dar intotdeauna avem impresia ca problema noastra e cea mai mare.....ca noi suntem cei mai neindreptatiti........suntem prea preocupati de problema noastra si nu mai avem timp din pacate sa observam necazurile celor din jur......

pupici....

Mergi la inceput