VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Am auzit ca petele se intind iarna...ati observat asta? la mine am observat primavara - vara...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

arinna, melaoline actioneaza asupra efectelor...adica petele...cauzele fiind inca aproape necunoscute...medicii inca bajbaie...

...nu e exclus ca dc se apuca serios de studiat vitiligo sa descopere ca exista mai multe feluri...am auzit teorii ca distrugerea melanocitelor ar fi un raspuns autoimun al organismului...ca e genetic...etc...

...mie sincer...cea mai putin nociva mi se pare metoda zisa de gabi de autotransplant de melanocite, dar am mai citi despre asta si cica se face totusi cand ai pete putine...rata de pigmentare e mare...dar dc teoria cu raspunsul autoimun al organismului e corecta...nu e exclus ca dupe ani sa inceapa iar sa.si distruga melanocitele...in aceleasi locuri...

...io tot mai sper ca totusi medicii sa gaseasca raspunsuri clare pentru vitiligo...pana atunci mergem cu melaoline si lampa UVA...nu de alta, dar sotul meu a invatat sa traiasca cu petele, pe mine nu ma deranjeaza...dar acum lucreaza intr.un loc unde ia contact cu multi "grei" si petele sunt totusi deranjante...deci trat.e pur cosmetic (ca sa zic asa)...ca altfel...ati vazut si voi ca vitiligo nu da alte manifestari nasoale decat petele...

...sanziana, sotului meu i.au aparut petele (s.a declansat vitiligo) intr.o vara cand a dat la facultate (stres mult) si apoi a plecat la mare (mult soare)...la inceput doar o pata mica pe umar...apoi s.a intins...exista perioade de regres si apoi perioade de explozie a petelor...


...arina, din nou, am inteles ca esti peste ocean...intereseaza.te tu de leucotin...pls

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Anca, sunt peste ocean dar doar de o luna jumatate, sincera sa fiu nu-s in stare sa iau o paine singuramomentan sunt la capitolul invatat limba,n-am nici asigurare medicala inca- deci nici la medic inca nu merg, abia pe la mijlocul lui octombrie o sa o am...fara asigurare esti distrus,costurile sunt enorme, am una dar numai pt urgente...

Iti dai sema ca daca aud de ceva ca lumea va spun imediat, abia astept...

Am vazut si pe aici oameni cu vitiligo dar din cate stiu sunt cam "calculati" nu stiu daca ar da bani pe tratamente scumpe si alte de-astea...Nu stau nici intr-un oras mare momentan dar cand o sa am acces la medici o sa va spun ce am aflat..

Leucotin e homeopat? Intentionez sa ajung la un homeopat ca am mai multe probleme, dar nu garantez cand, e in Toronto o romanaca , am inteles ca e buna,ca daca e de alta natie nu sunt in stare inca sa-i vorbesc despre mine -e si departe e noi...

Eu aveam in vizor Novitilul, la anul, daca nu am rezultate cu tratamentul de acum...

PS

la mine s-a declansat cand a murit tata si s-au agravat la soare...mi-a zis o DR anul trecut ca nu ar fi v. si am stat la soare doua zile( desi alta spusese ca e vit si sa nu stau la soare)si mi-au aparut altele doua, una din ele s-a dublat in primavara- din fericire nu se vad bine si sunt si relativ mici, cine nu stie nu vededa' pe mine ma scot din sarite.Merg acoperite cu fond de ten mat, am luat si eu " de proba" pt vremuri grele



........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Sotului meu i-au aparut petele acum vreo 5 ani.La inceput nu le-a bagat in seama,dar ele s-au extins mult vara urmatoare asa ca am inceput sa cautam. Intr-un final a urmat un tratament naturist la dr. Tutu Codrut, eficient dar greu de tinut de un barbat ocupat si destul de mofturos.Era vorba de ceaiuri, regim alimentar si unguente.Deci nimic f greu, dar ...stiti cum sunt barbatii.
In fine, acum situatia e relativ stabila, la soare nu a mai stat de ani de zile si petele au ramas la fel dar mult mai estompate.
Peste ani, insa surpriza ...!
La un control hematologic, fiind suspectat de o anemie (lucreaza in mult stress si raspundere, nu se alimenteaza bine desi stau cu gura pe el ... in fine) rezultatele au iesit destul de proaste, diagnosticul incipient fiind de anemie pernicioasa. Urmeaza sa mai repetam analizele.
Citind insa mai temeinic despre acest tip de anemie, la simtome am dat peste " Reflexe patologice, Anorexie, Pierdere īn greutate, Ataxie, Glosita atrofica, Depresie, Dispnee de efort, Parestezii grave, Paloare, Palpitatii, Īncaruntire precoce, Splenomegalie, Tahicardie, Ameteli, Vitiligo, Slabiciuni ".
Acest tip de anemie este una autoimunitara.

O sa deschid si un subiect separat despre acest tip de anemie, dar m-ar interesa si parerea voastra .
Multumesc si sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Goldi, si eu fac tratament la codrut tutu...de 5 luni aproape...eu vad oarece imbunatatiri,,,,poate sunt minore dar sunt...astept cu interes trecerea iernii si primavara...eu am venit in canada si mi-am luat la mine zeci de tincturi, interne si externe...creme si dieta nu mi-a dat...Ce unguente i-a dat sotului tau? Eu am luat destule dar nu pentru asta: am luat dermato, hidratant, pt af reumatice si antirid

Am intrebat o dr endocrinolog ce legatura e intre vitiligo si alte boli autoimune cum e de ex tiroidita autoimuna si mi-a zis ca exista o prdispozitie a celor care au o boala autoimuna sa fac si altele...cum cauza nu e cunoscuta, nu cred ca vit.e un efect al anemiei pernicioase...doar se pot asocia...deci sotul tau are vitiligo si anemie pernicioasa, eu am vitiligo si tiroidita autoimuna...vad pe siteuri ca si artrita reumatoida e tot autoimuna...eu sufar de mult cu articulatiile toate si probabil ca asta este, desi la analize nu iese factor reumatoid nici proteina c reactiva...ma doare spatele rau de un an si nu pot sa ma aplec, nu mai zic de genunchi, incheiet mainilor, degete...Pt genunchi am obtinut rez spectaculos la codrut tutu cu acupunctura...si pt psihic, m-a schimbat total si imi trecusera si insomniile, a fost f eficient in sensul asta...Doamne fereste de alte boli autoimune mai grave, mi-ajung astea !
Am mai comunicat cu 2 prsoane de pe alt forum dar nu au obtinut cine stie ce rez pt vit.,la Codrut, depinde cred de cand il ai si cat de mult...pana nu trece un an de tratament nu ma pot pronunta...Probabil sotul tau a fost cu ceva ani in urma, cand dadea ceaiuri si nu tincturi ...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Despre vit. :

http://www.naturaplant.ro/forum/topic.php?id_topic=431&start=0

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

ce de chestii despre vitiligo pe google, n-am mai intrat de mult

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=vitiligo&meta=

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

http://www.peelings.net/

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

http://www.organichope.com/english/vitiligo.htm?gclid=CLL-wqXhh4cCFRMhWAodyW5HbQ

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

M-am uitat si eu la leucotin, daca aud ceva pe aici va zic...
http://www.leucotin.com/about-leucotin.htm

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput