VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Anunt gasit in forumul de mai sus, sper sa nu fie doar promovarea produselor :

Mirea Florin
Folositi produsele pe baza de aloe.Rezultatele sint miraculoase.ALOE FIRST pentru uz extern si ALOE VERA GEL pentru uz intern.
email: MIREAFLORIN31@YAHOO.COM


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by arinna

Anunt gasit in forumul de mai sus, sper sa nu fie doar promovarea produselor :

Mirea Florin
Folositi produsele pe baza de aloe.Rezultatele sint miraculoase.ALOE FIRST pentru uz extern si ALOE VERA GEL pentru uz intern.
email: MIREAFLORIN31@YAHOO.COM


........................

Knowledge is power!




e doar promovare...noi am incercat prod.cu aloe si n.au dat nici un rezultat...

...aloe first e un gel bun in arsuri si eczeme, iar aloe gel e gel purificat de aloe...dar trat.asta e mult prea simplist...plus de asta celor cu grupa sangvina AB4 le este interzisa aloe...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

arinna...citisem si io pe acolo...m.a frapat trat zis de cineva cu tinctura de iod si soare...

...le.am scris si io mesaj sa nu mai comande de la tipa de la Timisoara...si le.am dat linkul de aici cu prospectul melaoline...

astept inca sapt.asta lampa si va pun poze cu ea...

petele de repigmentare au inceput incet.incet sa se mareasca...si suntem fericiti...dar trebe RABDARE...

...voiam sa va intreb dc cineva care face melaoline si.a facut de curiozitate neste analize de sange pentru ficat...si dc simtiti vreo forosensibilitate la ochi...ceva...

...sotul n.are nici o pb...dar vreau sa.i fac analizele de sange pentru ficat...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.claudia spune:

arinna multumesc pt mesaj, mi-a fost de mare ajutor, prima data am ezitat sa ma inscriu pe forum, dar cand am vazut cat de hotarate sunteti si de optimiste si va ajutati intre voi, de multe ori si un sfat sau o vorba buna e de ajuns, am zis ca e de mine, eu cred ca pana la urma o sa se gaseasca un tratament eficace si pentru noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by anca tanasica

quote:
Originally posted by arinna

Anunt gasit in forumul de mai sus, sper sa nu fie doar promovarea produselor :

Mirea Florin
Folositi produsele pe baza de aloe.Rezultatele sint miraculoase.ALOE FIRST pentru uz extern si ALOE VERA GEL pentru uz intern.
email: MIREAFLORIN31@YAHOO.COM


........................

Knowledge is power!




e doar promovare...noi am incercat prod.cu aloe si n.au dat nici un rezultat...

...aloe first e un gel bun in arsuri si eczeme, iar aloe gel e gel purificat de aloe...dar trat.asta e mult prea simplist...plus de asta celor cu grupa sangvina AB4 le este interzisa aloe...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana





De ce nu au voie cei cu grupa AB4 aloe !? Ca inca nu stiu ce grupa are fiica mea.

Novitil contine si el aloe vera si am inteles ca ar fi bun. Cand ati folosit aloe l-ati combinat cu expunerea la soare !?


Arina, noi am fost la mare la sfarsitul lui iunie, dar petele le-am observat doar la inceputul lui august, deci acum cateva saptamani. I-au mai aparut vreo 2 pete mici, una pe burta si una pe coapsa.
Saptamana asta ar trebui sa mearga la un alt dermatolog in Brasov.
Pentru ca la Nedelcu de abia la inceputul lui octombrie se mai poate merge, ca in septembrie e concediu iar in august nu mai erau locuri.



Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

mama si tata au facut mult timp trat.cu gelul de aloe...la tata era OK (nu extraordinar!)...mamei ii facea rau...pur si simplu ii apareau aiurea furuncule...initial a zis ca se curata organismul...dar dupe aia n.a mai luat...dupe niste ani am cumparat io cartea aia cu alimentatia si grupele sangvine...si surpriza...aloe e interzis la AB4...e toxica...am fost destul de socata si am sunat.o pe dr.de familie (e o tipa super desteapa si deschisa la trat.altenative)...si mi.a spus ca da...aloe e interzis la AB4...asta se stie demult intre medici dar cei care vand aloe ori nu stiu...ori ii intereseaza castigul si nu spun...de chestia asta am mai scris la sub.de aici de pe forum cu aloe...


...sotul meu a luat gelul de aloe si.si dadea cu sprayul aloe first pe pete si statea la soare...degeaba...is povesti...v.am mai spus ca trat.asta mi se pare prea simplist...e cumva ca ala cu tinctura de patrunjel si stat la soare...

...la el a functionat cand mergea la cab.dermato si facea terapie PUVA, cu un oxoralen local si expunere la UVA...s.a pigmentat ceva atunci...dar apoi petele au aparut din nou, poate pentru ca nu a urmat trat.suficient cat sa se pigmenteze total...

...din ce am tot citit, acum sunt doua directii de tratament in vitiligo...PUVA (adica oxolareni locali sau oral si expunere la soare sau lampa UVA) si trat.novitil, vitix...etc...care.s mai mult topice, adica amestecuri de vitamine, care ar incerca sa atace pb.vitiligo de la sursa...nu petele...prima terapie da rezultate in pigmentare, a doua nu prea...

...mai e terapia NBUVB, dar care ati vazut cat costa lampa (290 euro) si inca nu.i suficient de testata ...

...plus terapia cu corticoizi locali (asta.i mai la plezneala ca sa zic asa...coticoizii ajuta ca melanocitele sa nu mai fie distruse de propria piele...ecolom, etc...dar aplicarea de corticoizi local poate da pb.in viitor)

...cu terapiile naturiste sau homeopate, noi ne.am cam lamurit...iti trebe chiar foarte multa rabdare si un medic bun ca sa pice pe tratament...se merge cu restabilirea sanatatii organismului, presupunandu.se ca atunci cand organismul va fi perfect sanatos atunci se va autovindeca de vitiligo...si.s la plezneala ca atata vreme cat nu stii de fapt ce da vitiligo...e cam greu sa tratezi...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c.claudia spune:

arinna multumesc pt. mesaj, deja am primit raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Sanziana, cred ca dr la care ai fost te-a intrebat daca le avea dinainte pentru ca de regula la soare devin vizibile datorita contrastului, ele existand deja...

... soarele insa le si poate provoaca, si dermatologii mi-au spus sa ma feresc cat pot - exceptie in timpul tratamentului care necesita expunere la soare ...eu nu ies fara crema de protectie solara ...

E bine sa urmarseti daca se intind- asta ar fi un semn clar de vitiligo...de regula apar spontan, cam toate odata si in timp evolueazasau apar altele noi...

E nesuferita rau treba pentru ca nu are prea multe reguli, nu stii cat evoloueaza si cand, si nici la ce tratament ( indelungat de la 3-6 luni la ani )raspunde, astfel ca trebuie incercate mai multe...

Sper totusi sa nu fie vorba de asta...

Probabil Novitilul mai contine si altceva in afar de aloe...


Anca, eu sunt una din "adeptele" dietei pe grupele sanguine chiar daca a ajuns sa-ti fie jena sa vorbesti despre ea- in tara- si zic asta pentru ca m-am simtit foarte bine respectand-o pe cat posibil...am gr A - nu intru in amanunte aici...exista si un subiect pe forum...

Cat despre aloe, ar trebui sa treca in prospect amanuntul cu grupa sanguina...

Cum nu se stie la ce reactioneza vitiligo eu totusi sper sa aiba rezultat si remediile mai putin dure- gen medicamente si soare, sunt cam alergica si nici cu soarele nu ma impac deloc...fac tratament naturist si se pare ca am rezultate la una din pete, se estompeaza, devne din ce in ce mai putin alba,( nici celalate nu se vad chiar asa tare) am intrebat medicul si mi-a spus ca asa sunt rezultatele...eu stiam de la voi de puncte de pigment...se pare ca sunt mai multe feluri in care dispare...
Dupa cum stim conteaza si vechimea lor si cat de repede actionezi si te tii de tratament...de regula oamenii isi pierd speranta sau nu au bani si abandoneaza...pana la un tratament gen melaoline sper sa vad rezultate cu metode naturiste - nu se stie de unde sare iepurele- cam asa e cu boala asta momentan...

Claudia, ma bucur mult ca te simti mai bine intre noi :)

E util sa vedem ce se mai spune si pe alte forumuri, unele dintre noi intrau de mult timp si acolo...


Pana la urma cum actioneaza melaoline daca nu se cunoaste cauza? Asupra cauzei sau tot a efectului ?Spune ceva in prospect ?





........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Anca, uneori si tratamentul la Dr Nedelcu de ex- nu da rezultate sau agraveaza boala, am o prietena care a patit asta si am mai citit si pe forum, probabil medicamentul luat provoaca asta, sau razele?????

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

tot de pe celalat forum, pe siteul www.srd.ro

dragi pacienti cu vitiligo,
Suntem un grup de medici care realizeaza un studiu despre aceasta boala . Daca doriti sa participati la primul studiu national care si-a propus sa identifice unele cauze ale acestei afectiuni va asteptam la Sp. Colentina, Clinica Dermatologie II, etaj 1,cabinet SRD, tel.021/3173245 sau 0213167320 int 5668

poate cineva vrea sa participe, dar trebuie sa merga la spital...


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput