VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Anca
in legatura cu transplantul de celule.La Cluj o singura dr.face asa ceva.La clinica de dermatologie.Este un program mai "experimental" sa zic , deoarece nu se foloseste frecvent dar cica ar da bune rezultate.Trebuie sa fie si in orasul vostru o clinica de dermatologie in care sa se practice asa ceva.Intreaba si tu acolo.
Eu inca nu sunt pregatita sa il incerc.
Mi-am facut rost de Melaoline si o sa incerc sa fac sedintele la clinica de dermatologie Cluj daca dr. ar fi de acord sa nu merg la solar.La mine au intrat destul de bine pigmentii.Unele locuri sau bronzat pur si simplu in altele au intrat puncte de pigment.Si nici nu am reusit sa stau regulat la soare.
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Tocmai am citit despre pitiriazis si am vazut ca si el poate aparea ca niste pete albe (printre alte manifestari).

Mamica dulce, s-ar putea ca fiul tau sa aiba mai degraba asa ceva decat vitiligo, dar trebuie vazut de un dermatolog.

La Marina nu stiu, zona e prea intinsa ca sa fie asta, dar eu inca sper sa fie altceva.

Oricum, daca e vitiligo voi incerca sa fac rost de Leucotin ca e mai natural si am rugat o prietena sa imi aduca Novitil (am vazut ca e mai mult din plante si cu aloe vera).

A incercat cineva cu gel de aloe vera sa vada daca are rezultate !?


Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by sanziana72

Tocmai am citit despre pitiriazis si am vazut ca si el poate aparea ca niste pete albe (printre alte manifestari).

Mamica dulce, s-ar putea ca fiul tau sa aiba mai degraba asa ceva decat vitiligo, dar trebuie vazut de un dermatolog.

La Marina nu stiu, zona e prea intinsa ca sa fie asta, dar eu inca sper sa fie altceva.

Oricum, daca e vitiligo voi incerca sa fac rost de Leucotin ca e mai natural si am rugat o prietena sa imi aduca Novitil (am vazut ca e mai mult din plante si cu aloe vera).

A incercat cineva cu gel de aloe vera sa vada daca are rezultate !?


Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.




leucotin...da...novitil...io zic ca e prea mic...in fine...nici cu vitix si nici cu novitil nu.s efecte spectaculoase

am mai gasit un site:

http://www.vitiligo.ro/medici.php

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

De ce sa ma obosesc sa tratez boala daca permanenta repigmentarii nu e garantata?

Acesta este un gand frecvent in randul celor cu vitiligo. Pentru multi simpla urmare a unui tratament este o unealta emotionala in lupta cu boala. In al doilea rand cu cat este mai mare zona afectata cu atat va fi mai greu de repigmentat la momentul cand vor fi disponibile tratamente mai bune. Se preconizeaza ca in urmatorii 5-10 ani va fi dezvoltat ceva revolutionar pentru vitiligo.

de pe www.vitiligo.ro


Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

caut sa cumpar lampa UVA pentru a face trat.sotului meu mai facil...ii e greu sa mearga la solar din 2 in doua zile...si la soare nu poate sta pre mult...iar lampa UVA este cea mai putin nociva pentru piele si cea mai recomandata in trat.vitiligo...dc stiti de asa ceva va rog dati de stire...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Anca, foarte interesant siteul !!!Asa am observat si eu, cand faci tartament te simti mult mai bine...si mai ales trebuie respectat cu strictete si pe termen lung...

Despre lampa nu stiu ce sa zic auzisem pe cineva care avea dar a plecat tot in Canada, sa vad daca mai pot lua legatura ...

Deci solarul nu e indicat, chiar ma intrebam ce diferenta e intre raze si solar pentru vitiligo...

Nu stiu daca Novitilul e la fel cu Vitixul, nu prea cred pt ca am auzit de rezultate mult mai bune pe forumuri...


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Anca tot pe siteul dat de tine scrie :

In curand va fi disponibila si sectiunea MAGAZIN, de unde se vor putea cumpara lampi nbUVB, instrumentul cel mai eficient la ora actuala pentru tratarea bolii. Navigarea se face folosind meniul de sus

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

anca vezi aici:
http://www.rommedica.ro/upload/catalog%20Rommedica%202006.pdf
sunt tot felul de firme..denumire+prezentare servcii...adresele lor..etc
eu nu am avut rabdare sa caut
gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Anca, am aflat ca lampa a putut fi cumparata de la Metro asa ca incerca acolo...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by arinna

Anca tot pe siteul dat de tine scrie :

In curand va fi disponibila si sectiunea MAGAZIN, de unde se vor putea cumpara lampi nbUVB, instrumentul cel mai eficient la ora actuala pentru tratarea bolii. Navigarea se face folosind meniul de sus

........................

Knowledge is power!



da...dar lampa UVB e folosita ea singurica...fara melaoline...lampa UVA este cea mai putin nociva si e fol.cu melaoline...deocamdata are 10 cutii de melaoline si de asta voiam lampa UVA...ca sa evitam solarul...si poate dupe 10 luni de trat.cu lampa UVA si melaoline sa scapam...sa nu mai avem nevoie de alte tratamente...

am dat mailuri cam pe la toate firmele care se ocupa cu ap.medicala...dar cred ca astia.s citesc mailurile saptamanal...ca n.am primit nici un raspuns...se intereseaza un prieten pe la min.sanatatii la cei care fac licitatiile pentru cab.dermato...maine mi.a zis ca.mi da un raspuns...mai incerc si in metro, carefour, etc...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput