VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Buna
M-am prajit!Am stat sambata la soare ca o curajoasa de la ora 14.00.Nu era cald deloc.Batea un vant rece si nu mi-am dat seama ca ma arde.M-am besicat numai pe partea superioara a bustului unde era depigmentarea pe o zona mai mare.Sper sa imi treaca cat mai repede.Petele sau rosit in mare parte.Acum sunt pedepsita si nu mai pot sta pana nu imi trece.Sau cel mult cu o bluza pe mine.Am facut o mare prostie!.Si pe fata sunt foarte bronzata.Se vede foarte tare diferenta intre nuante.Arat rau de tot!Chiar si pe unde nu am observat pana acum sunt depigmentata si am pete rosii.Of!
Se pare ca saptamana asta va trebui sa merg si la solar ca nu se prea arata soare la noi.
Daca se intrerupe tratamentul cateva zile e problema mare?
In legatura cu metoda aceea revolutionara se face la clinica de dermatologie din cluj.Nu stiu ce conditii sunt la intrarea in program dar o sa ma interesez imediat ce se intoarce medicul din concediu.
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijulica spune:

Au inceput sa imi apara mici pete de pigment. Intr-adevar trebuie cat mai mult soare ;luati-va liber o saptamana si stati nonstop la soare ca numai asa se vad rezultate. Cand am facut tratamentul cu Trisoralen am fost vreo 15 zile la mare si am obtinut rezultate spectaculoase. Diferenta era ca pastilutele acelea le luam la intervale de cateva ore de timp, in aceeasi zi, si in fiecare zi. Stateam in soare de dimineata pana seara, de unde deduc ca soarele este absolut obligatoriu in fiecare zi si cat mai mult. Ieri trebuia sa iau pastilele dar a plouat toata ziua, azi la fel. Acum a iesit soarele dar e prea tarziu, dar conform prognozei meteo, de maine e liber la soare din nou. De abia astept sa stau la soare. Va doresc multa bafta si astept vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijulica spune:

E prea liniste aici. Io zic sa va treziti si sa mai ziceti cum va merge. Va pigmentati au ba, cei cu Melaoline?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Buna
a inceput sa apara si la mine pigmentul.Pe solduri si spate mai vizibil.Pe maini merge cel mai greu.Nici pe fata nu a aparut pigment.Doar roseata.Continui si sper.Oricum au aparut deja rezultatele.E greu cu statul la soare dar ma straduiesc sa merg la plaja macar la 2 zile cate 2 ore.In weekend cand e soare stau mai mult.Nu la amiaza ca m-am prajit o data si nu mi-a fost prea bine.
In weekendul asta vrem sa mergem pana la Herculane.
Ce ziceti daca ma dau cu un autobronzant o fi bine?Nu vreau sa se uite toti la mine ca la o 'ciudatenie'.Credeti ca are ceva efect negativ asupra tratamentului?O sa continui si zilele acelea cu statul la soare/daca o fi/ doar ca ma voi simti mai bine daca voi fi in 'rand cu lumea'.
La voi cum merge?A intrat pigmentul?
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getak spune:

Buna! Ma numesc Geta si la fel ca voi am aceasi problema. Am vitiligo de 16 ani si pana acum nu am gasit nici un tratament care sa dea rezultate. Acum iau si eu melaoline de 2 saptamani dar nu mi-au aparut puncte de pigment doar sa inrosit pielea sper ca pana la urma vor aparea. Pentu gabi30 sa sti ca eu am stat la soare data cu autobronzant dar nu mi sa inrosit deloc pielea pe cand in zonele in care nu m-am dat sa rosit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

bine ai venit getak!
ai rabdare o sa apara si la tine
la inceput si eu m-am rosit apoi a intrat pigmentul
m-am bronzat asa de tare ca altadata intr-o vara , si am luat doar 14 pastile pana acum!
gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bijulica spune:

Salut fetele si baietii clubului vitiligo!

Vreau sa imi spuneti, cei care faceti tratamentul cu Melaoline, daca ati observat efecte secundare cauzate de administrarea pastilelor. Va intreb asta pentru ca eu am sangerari genitale care sunt mai abundente in ziua in care iau pastilele. Am vorbit cu doamna de la tel. si mi-a zis ca mi-au dereglat ciclul si ca nu e nici o prb. Am cerut prospectul original dar mi s-a spus ca nu il au, decat sub forma in care am primit-o pana acum. Voi ce ziceti de asta? Sa fie ceva putred la mijloc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Poate cineva care il ia direct din Grecia sa ne spuna cum are prospectul...

Getak,mult succes !Esti abia la inceput...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns getak spune:

Buna, multumesc pentu incurajari stiu ca sunt la inceput dar sunt nerabdatoare macar sa vad ceva urme de pigment. Pe mine ma ustura pielea doar unde am pete, asa ati patit si voi sau poate ma ustura ca stau la soare de la 16,30 la 19,30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

asta am gasit pe net:
http://www.medicinescomplete.com/mc/martindale/2006/999913-n8650-a.htm?q=%22melaoline%22#_hit
vedeti si voi
Gabi

Mergi la inceput