VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bijulica spune:

Salutare Clubului Vitiligo!!

Ma insotesc si pe mine aceste pete de 26 de ani si pot sa zic ca am tras destul din cauza lor, mai ales vara, si mai ales din cauza ca la noi _ in orasul meu cel putin - doctorii sunt total nepregatiti in privinta asta si nu iti dau nici un tratament. Chiar ieri am fost la doctor si mi-a recomandat gelul Vitix pe care eram foarte pregatita sa ma duc azi sa il iau, da am zis hai sa mai arunc un ochi pe forum sa vad despre ce mai discutati, si asa am aflat de Melaoline.
Eu am pete la toate incheieturile si pe pleoape. Cele mai vizibile sunt cele de pe degete si una mare de la glezna. Am avut pete mari pe genunchi care, din fericire s-au repigmentat in urma tratamentului facut in urma cu vreo 14 ani cu Trisoralen. Din pacate nu se mai gaseste asa ca am trecut pe Oxsoralen dar rezultatele nu sunt la fel.
Deci voi recomandati acest medicament? Sunt rezultate intr-adevar? Nu as vrea sa imi pun foarte mari sperante, dar daca voi zicetii ca e ok....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Buna Bijulica !

Bine ai venit ! :)

Deocamdata cei care fac tratamentul sunt la inceput...speram si noi in rezultate foarte bune...


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Buna
Ma inscriu si eu in 'clubul dalmatienilor'.
Am vitiligo de 16 ani.Primele depigmentari au aparut biaxilar si in zona 'pudica'.Au stationat asa multi ani.Nu ma deranjau foarte mult caci nu erau foarte vizibile.In urma cu 2 ani din cauza onui soc provocat de o problema medicala a inceput sa se extinda.Acum sunt cam peste tot.Nu foarte mari ca dimensiuni dar sunt multe pete.Am hotarat ca trebuie neaparat sa incep si eu un tratament pana nu e prea tarziu.
Mi-ati redat zambetul cand am citit mesajele voastre.In sfarsit un medicament(melaoline) cu sanse de reusita.
Am si eu cateva intrebari cu privire la modul de utilizare:
- eu lucrez de la ora 9 am pana la 17 pm.As putea sa le iau la ora 15.00 si sa ma expun la soare la ora 18.00?Sau e prea tarziu?La mine nu e suficient sa stau cu fata si mainile , trebuie sa stau la plaja cu totul.
-daca iau medicamentul si nu mai e soare ce se intampla?Mie mi-e cam groaza de mersul la solar.Am auzit tot felul de remarci negative vizavi de utilizarea acestuia.
-tratamentul se face lunar?timp de cate luni?
-melaoline e acelasi lucru cu meladinine?
Multumesc.
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_x spune:

buna gabi....bun venit in 'club'....sa speram ca p viitor se va numi'clubul fostilor dalmatieni'
odata cu pastilele am primit si un prospect in care scrie ca tr luate p stomacul gol cu lapte dupa care tr sa mananci bine.....nu specifica ora la care tr luate.....asa ca poti sta linistit si seara.....
medicamentele tr luate doar daca e soare afara.....daca le iei si nu stai la soare nu au nici un efect.....in cazul in care nu e soare intr-o zi se poate merge la solar.....si eu am auzit tot felul d pareri in legetura cu riscurile la care te expui mergand la solar.....cu toate astea eu m-am dus iarna trecuta 3 sau 4 luni....si n-am patit nimic....sau poate ca efectele se vor vedea peste ani.....doamne fereste....m-am documentat f mult inainte d a merge la solar...dar n-am ajuns la nici o concluzie....sunt si foarte multi care zic ca mersul la solar e mai putin periculos decat statul la soare deoarece la solar razele sunt controlate.....adevarul e undeva la mijloc.....
mai intrebai daca trat se face lunar.....pai eu cred ca se face pana se ajunge la vindecarea completa.....mie mi-a zis doamana cu care am vb la tel ca in vara asta o sa scap d toate petele.....mi-e greu sa cred pt ca am f multe.....eu nu am pretentia asta.....o sa-l continui si p iarna daca o sa dea rez.....din pacate pana acum nu am observat nici un semn...dar nu ma dau batuta asa usor....e inca devreme sa ma pronunt....
daca mai ai nelamuriri suna la timisoara .....mi s-a parut tare d treaba tipa cu care am vb....cu siguranta o sa-ti rasp la orice intrebare...
numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Buna.
Multumesc pentru lamuriri.
In sfarsit m-am hotarat ca e momentul sa fac "ceva".
Inca nu sunt foarte hotarata ce tratament sa urmez.
Am vorbit cu 2 medici si mi-au recomandat tratamente diferie:
1.cu Vitix gel si capsule
2.PUVA+Meladinine
Apoi am citi despre Melaoline.Sunt foarte tentata sa il incerc.
Probabil o sa il comand si eu.
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

da chiar...melaoline e acelasi lucru cu meladinine....dar pe niciunul nu l.am gasit prin farmacii...o fi mai ieftin meladinine???

uitati aici prospectul...este aceeasi substanta activa, alt producator:

http://www.farmaline.ro/index.php?cid=5&aid=1283&pid=1541&


hai sa.l cautam in R....multumim gabi30 pt.idee...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi30 spune:

Buna.
intrati si voi pe :
www.leucotin.com
Stie cineva ceva de asta?
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by gabi30

Buna.
intrati si voi pe :
www.leucotin.com
Stie cineva ceva de asta?
Gabi





am scris la 2 farmacii homeopate dc pot prepara dilutia...astept raspuns si va anunt...ar fi super ca pe site scriu ca nu au contraindicatii!!!

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Anca, din cate spuneati voi substanta din melaoline e melaocyn iar din meladinine e methoxaleum, dupa cum scrie in linkul pus de tine...si stiam ca meladinine da chiar Nedelcu da la Militari dar nu si melaoline care se poate procura doar in privat se pare...Deci s-ar putea sa nu fie acelasi lucru sau nu am inteles eu ca nu am folosit nici una nici alta ...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

si melaoline si meladinine au ca subst.activa tot metoxalen...unul e facut de greci si altul de americani...sotul meu mi.a spus ca a facut acum 5-6 ani trat.cu meladinine solutie...se ducea la dermato la lampa si s.a pigmentat un pic de tot...melaocyt cred ca e o alta denumire comerciala...ceva...ca pe prospectul primit scrie mare melaocyt dar ca subst.activa tot methoxalen...o mai suna azi pe tipa sa ma lamureasca...

Melaoline: Martindale: The Complete Drug Reference Skip navigation ...Melaoline. Manufacturer :. Unipharma ( Greece ). Active ingredients :. Methoxsalen. Indications :. Psoriasis ; vitiligo ; atopic dermatitis ...

pe mine ma tenteaza si trat.homeopat...dar nu stiu dc se poate prepara asa ceva in R...poate intrebati si voi in Buc...ca la noi e o singura farmacie homeopata care doar aduce de la Buc.remedii (is asa fraieri ca n.au fost in stare sa aduca nici vaccin antigripal homeopat toamna trecuta)

Composition of Leucotin:

Ingredient Name Dilution
Echinacia D4 + 40C
Ars Suf Flav D10 + 100C
Chaulmoogra D10 + 100C
Hydrocotyle D2 + 20C
Psoralia D1 + 10C


ma gandesc ca ar fi super dc ar face melaoline vara si din toamna de cand nu mai e soare sa ia trat.asta homeopat...si dc nu se rezolva tot...la vara iar melaoline...astia de pe site is asa siguri pe ei ca dc nu.ti trece in 2 luni iti trimit banii inapoi...dc nu se prepara in R.cred ca voi face comanda in US...








Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput