VITILIGO (2)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Megg spune:

Aha, cred ca ma bag si eu la acupunctura ca nu presupune sa stau la soare.

fetelor, e posibil sa fie vitiligo corelata cu alergia la soare (care e ceva mai veche)?




http://community.webshots.com/user/megg2005


Megg si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Megg dragutza

Crema de protectie solara e foarte buna si pentru vitiligo pentru ca de la soare se intinde, eu in fiecare an am observat chestia asta...Si eu ma chinui si dau in fiecare zi...
Tratamentul pentru cap de la Nedelcu poate ti l-a dat pentru ca ai spus ca esti stresata...asta are mare importanta in aceasta afectiune, cred ca stii...
De alergia la soare poate scapi dar alunitzele tot trebuie protejate...

Sa stii ca de la acupunctura scapi de stress,si de insomnii, ti-e cam somn dupa, mai ales seara pici... eu am rezultate foarte bune sunt alt om...la Codrut Tutu fac si acupunctura pt diverse afectiuni si iau si tincturile pentru vitiligo...deocamdata de o luna....am fost si eu la Chirila dar nu ma pot tine de homeopate, uit sa le iau, ca trebuie sa nu manaci sa nu beicafea si eu cu asta incep ziua...iar daca plec de acasa uit sa le mai iau...

Nu stiu daca e legatura intre vitiligo si alergie la soare, probabil ai tu probleme mai multe care se manifesta la nivelul pielii...

Daca vad ceva rezultate bune va zic...

Eu de la Cernobal cred ca am probleme cu tiroida...

La ce homeopat mergi pt asta, la Chirila ?

Te pup, astept vesti !


........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Megg spune:

Arinna, multumesc de raspuns. Nu mai merg la Chirila, am fost acum mai bine de 12-13 ani (m-au dus ai mei). Acum merg la Mariana Trifa. E f. renumita, pana si programarile se fac cu vreo 2 luni inainte... Cum e la dr. tau pt acupunctura? Astepti mult pentru programare? Ar merge homeopatie + acupunctura cred.

http://community.webshots.com/user/megg2005


Megg si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Megg spune:

Sie eu am problema cu cafeaua si i-am spus dr. Plus ca zice sa nu folosesti menta nici macar la pasta de dinti. Si dupa ce i-am spus ca nu-mi place pasta lor de dinti din plante, am gasit din alea cu fructe care-s fara menta si a zis sa folosesc pasta de dinti fara menta macar in zilele in care iau remediile. La cafea mi-a dat voie cu mentiunea, tot asa, sa incerc sa sar peste in zilele in care iau pastilutele sau macar sa fac o pauza de 3-4 ore intre ele. si e ok asa... nu e musai sa le iei dimineata, trebuie cu juma' de ora inainte si dupa sa nu mananci/bei nimic. de evitat condimente, alcool. cam asta stiu.

http://community.webshots.com/user/megg2005


Megg si bb Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cerasela67 spune:

Cautam de mult un forum al celor care au vitiligo si fara sa vreau am nimerit azi aici. Din pacate nu am timp sa citesc tot ce s-a scris, sper sa reusesc pt. ca sunt lucruri interesante.
Sotul meu are vitiligo de vreo 25 de ani. Adica din adolescenta. La inceput i-a aparut un mic punct alb langa o alunita, apoi i-ai aparut pete in diverse locuri pe corp.
A facut tratament cu Meladinine+ expunere la raze ultraviolete (produse in mod artificial cu lampa). In acea perioada nu au mai aparut pete noi. Apoi nu a mai gasit medicamentul respectiv. Apoi a inceput cu tinctura de telina, rezultat nul.
In anul 2000 a facut tratament cu ceaiuri la dr. Tutu Codrut, atunci s-a produs minunea! Intr-o luna de tratament incepuse colorarea petelor. Am uitat sa spun ca el are doua pete mari de marimea unei palme, una pe abdomen, alta pe omoplat plus multe altele mici, degetele de la maini sunt aproape albe, pe maini are multe pete care practic s-au unit, pe pleoape s.a.m.d. Dar, desi rezultatul era vizibil, nu a continuat tratamentul, trebuia sa bea cantitati mari de ceai zilnic si din cauza acelor ceaiuri a slabit ingrozitor. Adica a ameliorat ceva si distrugea pe alta parte! Dupa de a intrerupt ceaiurile colorarea a disparut, adica petele au devenit din nou albe.
Atunci am hotarat ca nu are sens sa ne mai agitam. In afara de aspect (sotul meu este blond si nu sunt exrem de vizibile petele) aceasta boala nu produce nici un alt inconvenient.
Anul trecut am aflat de un gel in mare voga in Occident, prosud din extract de dovleac. Se numeste Vittix. Am citit sute de articole referitoare la el si la faptul ca e minunea care vindeca boala aceasta. L-am procurat (in Romania nu exista in farmacii) si am respectat intocmai tratamentul. NU am obtinut nici un rezultat.
Acum iar cautam. Am gasit altceva in SUA, tot pe baza de plante, inca sunt in faza de studiu, mi-efricacaiar ne facem sperante desarte!
Avem o fetita, are 6 ani. Deoarece sotul meu este singurul din familie care are vitiligo avem mari sperante ca fetita noastra nu va mosteni aceasta boala. De fapt sotul meu l-a facut pe baza nervoasa, nu e nimic ereditar in cazul lui iar soacra mea sustine ca a luat niste medicamente cand era insarcinata si e posibil ca din cauza lor sa aiba sotul meu aceasta depigmentare. Nu stiu daca este adevarat.
Acum se trateaza cu tinctura de usturoi si de telina. In afara de mirosul ingrozitor eu nu vad nicio modificare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cerasela67 spune:

Am citit rapid tot ce ati scris. Vad ca mai folosesc si altii Vitix, sper sa aveti rezultate.
Am uitat sa va spun ca a luat si Oxoralen + expunerea la raze ultaviolete, atunci am cumparat lampa pt. raze ca trebuiau sa fie de anumit tip si cu o anumita lungime de unda. A respectat 100% tratamentul si tot nimic.
Vom incerca Melaolin-ul, ce putem pierde? Eu sper ca pana la urma ii venim de hac acestei boli!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Megg, e f dragut Codrut Tutu si e o atmosfera placuta...nu stiu cat astepti, nu foarte mult pana la consultatie, dar e ff ocupat tot timpul inteapa sau consulta sau merge la pacienti acasa...Eu tot cautand pt vitiligo l-am gasit...vreau sa incerc tot ce se poate, in caz ca se intinde belaua sa stiu ce sa fac...pana cum am putin dar in fiecare an, primavara apare ceva nou, chiar daca o zona mica,sau se mareste putin una deja existenta ceea ce nu ma incanta deloc( am de 2 ani)asa ca stau cu creme de protectie solara si incerc una alta...bani sa avem...:(

Am facut si eu trat homeopat pt asta - cu melanina, sepia, calcareea carbonica si hipotalamus, un an, dar nu mi-a facut nimic, doar crema advantan si daivonex mi-a facut sa se vada f putin doarunele locuri mici, in rest pauza...asa ca prefer si ceva intern, sa actioneze cat de cat in reglarea organismului...

Cerasela,bine ai venit :) eu daca as vedea rezultate si ar fi necesar as lua toata viata tratamentul :) chiar daca plec din tara in curand- definitiv, o sa iau tincturi la mine desi o sa ma coste f mult cantitati mai mari, ca iau si pt alte afectiuni- mie nu mi-a dat ceaiuri- si nu slabesc deloc de la cea interna, slabesc pt ca vreau si tin o dieta, manac putin...Mi-a dat si o tinctura externa...dar tre sa dai de 3 ori pe zi si sa stai 15 minute...si am pe zon f mici si se duce repede, daca as avea mult n-as reusi sa respect...



........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Daca a sunat cineva pt Melaoline in afara de Bambulina, poate ne spune si noua ce a aflat, l-a procurat,cat costa, de unde se ia???

Cerasela, asa e, trebuie sa gasim solutia optima pentru fiecare ca si pe mine ma streseaza bine orice "aparitie" noua...

Ioana ce mai faci ?

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Cerasela eu stiu ca se gasea Vitix si anul trecut la noi, stiu de vreo doi ani de el de la dermato dar ca de obicei, la unii produce rezultate si la altii nu...Am incercat si tabletele dar nu le suport...

........................

Knowledge is power!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Arinna, fac bine, multumesc! Va urmaresc mereu...

Ioana

Mergi la inceput