noul cod al muncii

noul cod al muncii | Autor: mihaela1567

Link direct la acest mesaj

Am fost anuntata de la financiar ca odata cu intrarea in concediu de crestere pt. copil mi se suspenda contractul de munca si toata aceasta perioada nu mi se considera vechime. Deasemeni concediul medical pt. maternitate imi va afecta numarul zilelor de concediu de odihna pe anul acesta ,in sensul ca mi se vor acorda doar pt. perioada lucrata.Toate astea se datoreaza aplicarii noului cod al muncii.
Aviz amatoarelor care mai au chef sa faca copii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bobi spune:

cred ca incearca sa te pacaleasca. adica sigur.ar fi inca o mare aberatie. intereseaza-te si da-le peste nas.

bobi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Deci...una:
Contractul individual de muncă se suspendă de drept în următoarele situații:
a) concediu de maternitate;
si a doua:
Contractul individual de muncă poate fi suspendat din inițiativa salariatului, în următoarele situații:
a) concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
POATE fi suspendat din initiativa SALARIATULUI (adica a ta.....dej aia incearca ste abureasca). Fatz rost de nou cod al muncii, uita-te pe el si da-le peste bot!

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviu`s spune:

Poti citi noul Cod al muncii la http://www.mmss.ro/codulmuncii.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela1567 spune:

Am studiat codul si la art.51 intr-adevar spune ca se poate suspenda la initiativa mea.Am discutat cu contabilul sef(eu lucrez la stat)si mi-a spus ca odata cu cererea pt intreruperea activitatii pe motiv de crestere a copilului,cer practic suspendarea contractului de munca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

mdap...asta e! Ce pot satz zic....spor la crescut bebele si satz aduca multe bucurii.....macar el :))))

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Vezi si articolul 60

ART. 60

(1) Concedierea salariaților nu poate fi dispusă:
c) pe durata în care femeia salariată este gravidă, în măsura în care angajatorul a luat cunoștință de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;

d) pe durata concediului de maternitate;

e) pe durata concediului pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;

f) pe durata concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecțiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Nu e vorba de incetarea contr. de munca...e vorba de suspendare....

quote:
Originally posted by lala

Vezi si articolul 60

ART. 60

(1) Concedierea salariaților nu poate fi dispusă:
c) pe durata în care femeia salariată este gravidă, în măsura în care angajatorul a luat cunoștință de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;

d) pe durata concediului de maternitate;

e) pe durata concediului pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;

f) pe durata concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecțiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;





Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Mihaela cind trebuie sa nasti???
Poti sa-ti iei concediul de odihna inainte de prenatal !!!Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela1567 spune:

Trebuie sa nasc in august si intru in prenatal pe 10 iunie.Asadar am dreptul la zilele de concediu aferente celor 5 luni lucrate pina sa intru in prenatal adica 11 zile.Acest calcul se face tot in baza noului cod al muncii care spune la Art 140-al.2,ca zilele de concediu se acorda proportional cu munca prestata intr-un an calendaristic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Da ai dreptate cu acest articol,dar el se refera la persoanele nou angajate sau care pleaca din unitate.Asa era si pina acum!!!
Nu vad nici un impediment pentru a beneficia de concediul de odihna pe anul acesta,integral.Dar cind te vei intoarce la serviciu,peste 1 an,sau 2 nu vei avea dreptul la concediu!!!Parerea mea este sa-ti iei concediul de odihna incepind cu 10 iunie si dupa terminarea lui sa-ti iei prenatal.Cristina

Mergi la inceput