100% sincer ?

100% sincer ? | Autor: Elise

Link direct la acest mesaj

sinceritate e o calitate - dar orice calitate dusa la extrem devine defect?
Cind e sinceritatea benefica?
si cind devine prostie?

Sint mai multe tipuri de casnicii... un tip ar fi cel in care sotul e "best friend" si relatia e open: se pot discuta senin lucruri de genul "X a fost cea mai tare femeie din viata mea" sau "ce barbat era Y!" - sau faptul ca ai visat o fantoma a trecutului si ai vrea sa il/o mai vezi in realitate, chestii care pot parea socante, dar...sint sincere!

Un alt tip de relatie ar fi cea in care iti alegi cuvintele si destainuirile si nu i-ai spune ceva ce il raneste. Si ii protejezi sensibilitatea chiar daca treci peste anumite aspecte: gindesti "X a fost cea mai tare femeie din viata mea" sau "ce barbat era Y!", visezi diverse alte muze, ai vrea sa le revezi, dar nu spui. Nu-l/o intereseaza, nu trebuie sa stie, daca sesizeaza ceva il/o pupi matern pe frunte si pretinzi ca faceai un calcul de buget, de asta pareai asa preocupat/a....

Prima ...doare.
A doua ...nu e 100% sincera.

Care credeti ca e de preferat?

Elise

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

eu am citit recent ca s-a demonstrat prin studii ca sinceritatea 100% face mai mult rau decat bine. La fel cum la serviciu si in societate mintim ca sa mentinem relatiile amiabile, la fel e bine sa procedam si intr-o relatie sentimentala .parerea mea

PS Mi se pare cruzime sa fim 100% sinceri cu altii atata timp cat nu suntem sinceri cu propria persoana. Si toti ne mintim singuri( "hai mai ca nu-s chiar grasa", " am fost concediat ca nu ma suporta seful " , " sunt foarte inteligent(a)" ( aici se mint multi ca toti ne credem destepti", " nu ma suna ca e ocupat la serviciu si nu are timp , dar sunt sigura ca s-a simtit super aseara la intalnire" samd)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Sa fii sincer 100 % nu este omeneste posibil. Adica din start subiectul e cu "defect". Adevarul absolut e divin.

E indicata o diplomatie, minciunile inofensive, care sa salveze o situatie din penibil, sau care sa inlature o jena la partenerul de dialog, etc. Chiar si zambetul amabil catre colegul de munca in timp ce pe tine te doare capul de crapi, e tot minciuna.

Dar nu cred in relatii construite pe minciuni, in nici un caz.

Deci, dupa cum ti-ai dat si singura seama, Elise, e bun echilibrul.

Sofie - 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Ira,

cred ca e posibil sa fii si sincer 100%, dar... uneori doare, alteori costa: timp, nervi, certuri, intrepretari gresite....

pe de alta parte, m-ar deranja nesiguranta indusa de faptul ca nu stiu ce e in mintea sau in sufletul celui de langa mine: si ca, daca il intreb, imi spune ce vreau sa aud.

adica... intre un sotz brutal de sincer si unul pur politicos, chiar nu stiu care varianta ar fi mai buna.
Vorbind in general, desigur.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

pai nu zice nimeni ca nu-i posibil, doar ca nu e indicat.....

daca toti am fi sinceri cata lume nu ar auzi :
" te-as saruta dar iti miroase gura"
" nu imi place sa fac dragoste cu tine pt nu esti dotat si oricum nu prea stii sa o folosesti"
" mi-e dor de fostul/ fosta"
" maica-ta e o scorpie si tu ii esti copia fidela"
" bei cam mult baiete o sa ajungi un alcoolic libidinos ca taica-tau"
" te-am inselat cu prietenul tau cel mai bun"
" nu stiu cum am ajuns sa am o relatie cu tine cand toti prietenii m-au atentionat ca esti o c...va"
" am uitat sa-ti spun am herpes genital "
" ma enerveaza ca tipi cand facem dragoste"
" sunt insurat"
" e posibil sa fiu bisexual "
" nu vreau sa am copii niciodata"
" ma enerveaza cat de mult te-ai schimbat in rau la nici 1 an de la casatorie"
" visez ca intr-o zi ne despartim si ma insor cu una mai tanara si bogata"


si cate si mai cate ( azi is binedispusa )



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

quote:
Originally posted by Elise

Ira,

pe de alta parte, m-ar deranja nesiguranta indusa de faptul ca nu stiu ce e in mintea sau in sufletul celui de langa mine: si ca, daca il intreb, imi spune ce vreau sa aud.

Elise




Mai Elise,

tie-ti place sa vorbesti cu noi...

Pai daca e "sufletul tau pereche" atunci STII ce e in mintea sau in sufletul celui de langa tine...



Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

IEPU, da, imi place sa vorbesc cu voi.
Daca vrei poti sa iti si povestesc de ce am postat mesajul asta, dar iar se scandalizeaza niste obraji finutzi de cit de "fuste'n cap" pot sa fiu!

quote:
Pai daca e "sufletul tau pereche" atunci STII ce e in mintea sau in sufletul celui de langa tine...


evident ca stii daca vrei... ideea e, sa incurajezi tendintza asta, sau e "sinucigasa"?

Elise

PS: Michelle - si tu ai prefera sa nu auzi replicile astea? Ca... ma rog, macar sa stii ca n-a trecut efectul usturoiului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitz-kitz spune:

a fi sincer nu inseamna a spune tot ce-ti trece prin cap.asta se numeste transparenta.
a fi sincer inseamna ca ceea ce spui sa fie in conformitate cu ceea ce gandesti.inseamna sa fii onest ci tine si cu ceilalti...
se pare ca putem vorbi de doua feluri de sinceritate:
1.mi se pune o intrebare si eu trebuie sa raspund"sincer'
2.mintea mea e plina de ganduri,care de care mai ciudate,ce-ar fi sa fiu "sincer" si sa le dezvalui partenerului?
prima forma mi se pare ok,desi uneori e iti trebuie multa diplomatie si tact ,ca sa nu-l ranesti pe celalalt.
cea de-a doua forma de sinceritate,(care de fapt pentru mine inseamna doar transparenta)uneori nu este decat mitocanie,cruzime,egoism.adica de ce sa nu-mi vars eu,din cand in cand,tot "deseul"gandurilor mele,deasupra partenerului?pai ,ca de-aia sta langa mine ,ca sa ma suporte cu tot ce sunt...
eu una nu pot accepta asa ceva si nici nu fac nimanui asa ceva...

"Cand o usa a fericirii se inchide,o alta se deschide;dar deseori ne uitam atat de mult la usa inchisa ca nu o mai vedem pe cea care s-a deschis pentru noi"Helen Keller

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

PS: Michelle - si tu ai prefera sa nu auzi replicile astea? Ca... ma rog, macar sa stii ca n-a trecut efectul usturoiului?


tu stii ca sunt multi(e) barbati/femei care una intr-una te toaca la cap si-ti spun cate zeci sute de defecte ai , dar in acelasi timp raman cu tine? e super nociv sa ti se distruga increderea in tine cate putin in fiecare zi. eu una prefer sa fiu mintita.

PS apropo de mirosit gura. mama mea a avut serioase probleme cu colecistul + ulcer de la medicamente si de la vomat si timp de 1 an de zile pana s-a operat ii mirosea gura f. tare. era constienta de asta si saraca cred ca folosea apa de gura de 10 ori pe zi + tic tac non stop. Daca tatal meu ii spunea ca-i miroase gura ( chiar si daca ea nu s-ar fi simtit ) ce castiga????????? Ii ridica statuie pt eternitate ca are sot sincer???? Si sa nu-mi spui ca e caz special , pt ca sunt cazuri in care si eu mi-am simtit amice care se spala pe dinti si nu au carii si tot le miroase gura. ce castiga daca le spun????

Pe de alta parte, chiar acum o luna cand am fost acasa i-am spus unei amice " fata , mirosi a transpiratie - dar e prima oara cand te simt" .Nu i-a picat bine dar a doua zi mi-a spus ca se bucura ca i-am spus .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Michelle,

quote:
tu stii ca sunt multi(e) barbati/femei care una intr-una te toaca la cap si-ti spun cate zeci sute de defecte ai , dar in acelasi timp raman cu tine? e super nociv sa ti se distruga increderea in tine cate putin in fiecare zi. eu una prefer sa fiu mintita.


bun... e un punct de vedere.

Kitz-kitz - ai dreptate dpdv categorii.
Eu ma refeream la primul caz...sa zicem ca il intreb la ce sa gandeste. Si el s-ar gandi la fundul unei tipe. Ar trebui sa imi spuna, sau nu?

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Elise,

am petrecut vreo 3 zile citind subiectele la care ai postat cate ceva si asta pentru ca esti desteapta si imi place sa te citesc. Si intradevar sinceritatea (si curajul) cu care te expui pe forum nu se prea potriveste cu profilul "management" dar eu simt ca n-am pierdut cele 3 zile: din toate inveti cate ceva. Cui nu-i place poate "schimba canalul".



Magda, mami de Horia (20ian1997) si Matei (3oct2005)

Mergi la inceput