Clipe din trairile sufletelor noastre...(5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rilbuc1 spune:

Hai ca revin tot cu amanunte neimportante...

Azi am depus actele de divort. Am fost impreuna, ne-am comportat mai mult decat civilizat, incat secretara ne-a intrebat daca divortam prin acord. Pe 25 apr. avem primul meci.

http://community.webshots.com/user/rilbuc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Aseara am dus fetele la MacDonalds. Aici Martea este seara copiilor cind un Happy Meal este $1.99 si cafeaua este pe gratis pentru parinti. Cind este rece afara ne adunam acolo si copiii se joaca in playground'ul de acolo, se organizeaza si mici activitati pentru ei, noi parintii stam la o vorba. Merg si eu cu fetele din cind in cind. Este la o distanta de trei stopuri cu autobuzul, cam un kilometru.
Pentru ca sintem din vecinatate, ne cunoastem noi parintii intre noi si copiii la fel.

Buuunnn... Stam noi acolo, mincam, ne jucam. Dupa aia plecam acasa. Luam autobuzul. In autobuz, primele locuri sint de-o parte si de alta a autobuzului, patru scaune in fiecare parte. Apoi urmeaza banchete de cite doua locuri cu privirea in fata. Pentru ca nu mergeam decit trei stopuri, stam in fata. Sarah sta pe primul loc, Maya lasa un loc liber intre ele. Eu ma asez alaturi de Maya pentru ca nu m-a lasat sa ma asez intre ele. Mi-a spus ca locul ala este rezervat pentru daddy al ei. Mi-a cazut fata! Nu i-am spus nimic. Apoi se intoarce spre mine si spune tare "mommy, o sa avem si noi un daddy? Eu vreau un daddy!"... Am inghetat! O dau pe gluma "pai iti cumpar unul cind aduce la magazin" Incep sa rida amindoua ca li se pare nostim ca se se vinda tati pe la magazine...
Apoi imi spune Maya de ce ar fi bine daca ar avea si ele un tata: "s-ar juca cu mine atunci cind tu o ajuti pe Sarah la lectii"..."te-ar ajuta si pe tine cind ai probleme"... "multumesc, Maya nu am nevoie nu vezi ca le pot face pe toate?"...
Avea atita tristete in voce si atita dorinta de a avea si ea un daddy. Si este ceva care nu ii pot da! Ce naiba fac??? Tot efortul asta al meu este in zadar? Nu sint de ajuns? Cum pot oare fi mai mult?
Am adormit plingind. Si astazi nu sint buna de nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Incerc cit pot sa fac in asa fel sa nu simta lipsa unui tata. Am invatat-o pe Sarah sa mearga cu bicicleta cu o mina tinind seaua, cu cealalta tinind carutul cu Maya. Le-am invatat pe amindoua sa mearga cu patinele pe gheata, una de-o mina si cealalta de cealalta mina. Si cind cadeam, cadeam toate trei...
Acasa nu le lipseste nimic. Le duc peste tot la Zoo, la biblioteca, la muzeu la filme, la balet, la teatru, la gimnastica, ma ocup pe de ele. Cind sint asa afara cu ele ma uit si compar mereu, imi caut un punct de reper. Ma uit la ceilalti copii, apoi la ale mele. Si mi se par minunate, destepte, curate, dezghetate, echilibrate emotional. Ma uit si la ceilalti parinti si nu pot spune ca sint mai prejos decit ei. Apoi ma linistesc si ma bat pe umar ca reusesc si asa de una singura.
Nu vreau neaparat un partener, un sot... Daca se intimpla este ok, daca nu, este ok si asa.
Ce sa fac???...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Alyssa, tu esti o femeie completa si complexa si eu te admir foarte mult.
Cred ca faci tot ce se poate si tot ce trebuie sa faci pentru fetitele tale, mai mult de atat nu poti face.
Mie reactia celei mici mi se pare absolut fireasca. E firesc sa-si doreasca o familie intreaga, asa cum vede in jurul ei.
Asta nu inseamna ca tu nu le esti de ajuns, sau ca nu faci suficient de mult pentru ele.
Ba mai mult, cred ca nici macar nu inseamna ca dorinta fetelor e pe deplin constienta si determinata de vreo nevoie.
Ma indoiesc ca simt nevoia unui tata, sau a unui barbat in preajma. Probabil ca pur si simplu asta e modelul de familie pe care il vad in jurul lor, incep sa inteleaga ca asa e normal si firesc sa fie si...isi doresc normalul. Si pentru ele si pentru tine.
Si probabil ca va veni si normalitatea asta...cand va fi sa fie.
Pana atunci, ai grija de tine si de fete, bucurati-va impreuna de tot si de toate si traiti frumos in continuare toate trei.
Asta e tot ce trebuie sa faci si tot ce asteapta fetele de la tine.

Nu te mai lasa doborata de ganduri.
Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Kuki are dreptate.....oricum ar fi,copilul tot va pune problema asta,tot va intreba,tot isi va dori....
Insa......cu timpul vor intelege si vor aprecia tot ce ai facut cindva pt.ele.....
Tot inainte,Alyssa! Esti o mamica super!

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Multi ani traiasca,
Multi ani traiasca,
Laaaa muuulti aaaniiii !!!!



LA MULTI ANI, BRENDA



Sa fii sanatoasa si fericita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Am uitat:

AMR 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Multumesc mult!
Sa dea Dumnezeu la toata lumea!

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cati 73 spune:

Brenda, la multi ani, cu intarziere, dar acum am apucat sa mai intru pe DC.

Luni am examen pentru cursul de engleza si incerc sa mai repet cate ceva pe la birou, ca acasa...

Copilul meu merge in parc dimineata cu bona si astfel sunt scutita de leagane, topogane si alea, alea...Asa ca, dupa serviciu ne imbracam frumos si mergem la plimbare.Ieri am cumparat o noua bicicleta. Tare mandru mai era el! Alaltaieri ii luasem si o geaca de jeans tare frumoasa si...chiar ii sta bine, si ma bucur cand il vad ca , desi e mic, pare ca are incredere in el asa, nu stiu, se simte bine in pielea lui...

In rest, am inceput sa ma obisnuiesc cu statutul de mamica singura. Chiar imi place... cred ca si hormonii mei s-au linistit chiar... Parca simt o resemnare asa... Am planuri noi pentru studii si tot felul de specializari care sa ma ajute in cariera si, de ce nu, sa castig mai multi bani pentru mine si copilul meu.

Haideti fetelor, ca nu e asa greu totusi sa fii singura! Suntem tinere inca, frumoase, descurcarete, barbatii trebuie sa stea la rand pentru a pune mana pe una din noi!

Kuki, poate imi dai detalii despre plecarea la munte, ca , sucita cum sunt, poate merg si eu!Poate reusesti sa intri pe mess de la serviciu. Iar... Iasul, cu Iasul sa fie!

Viata e frumoasa!!!Si e mare lucru ca am ajuns la concluzia asta fara ajutorul nimanui. Si fericirea mea si a copilului meu nu va mai depinde niciodata decat de mine si de Dumnezeu!Ma rog sa ne aiba in grija pe toti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxane spune:

La multi ani! Brenda

Roxane

Mergi la inceput