De ce unele sunt mai altfel? Ce au in plus?

De ce unele sunt mai altfel? Ce au in plus? | Autor: Fiquelle

Link direct la acest mesaj

Fetelor am si eu o intrebare rezultata dintr-o nelamurire a mea. O buna prietena mi-a povestit ca si-a dat seama ca sotul ei incearca sa o transforme in cea cu care a fost el inante de a fi cu ea. Adica o stia pe respectiva din poze si acum observa ca el ii alege culoarea de vopsea ca a aleia, pantofi cum avea aia intr-o poza, lucruri de imbracat asemanatoare si saraca are multe alte asemenea exemple...sincer mi-e mila de ea. A avut cu el o discutie in care el a negat, bineinteles, argumentandu-i ca s-a casatorit cu ea, ca pe ea o iubeste si as crede asta, cel putin asa pare din exterior, tipul este extrem de afectuos. Numai ca ea nu mai are liniste, i-a intrat asta in cap si crede ca sotul de fapt a ramas cu gandul la cealalta, nu ca ar mai iubi-o neaparat ci ca aia a ramas in mintea lui ca un model...nu stiu, ceva gen sex-simbol sau asa ceva. si eu ma intreb acum, ce fac unele femei (uratele , ce-i drept, am vazut si eu pozele) barbatilor obisnuiti, care se indragostesc nebuneste , ce or gasi in plus la ele? si raman cu gandul la ele cu anii, le cauta in alte femei, ele raman prototipul...tiparul ideal...Credeti ca este posibil asa ceva? Va rog sa nu radeti de intrebarea mea, prietena mea e disperata uneori, o apuca plansul, ideile...Ce sfaturi sa ii dau? A ajuns sa se considere mediocra, neimportanta, neatractiva, nesclipitoare pentru el, crede ca el o cauta in ea pe aia...va multumesc de raspunsuri.


Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004
http://community.webshots.com/user/fiquelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

quote:
Initial creeata de Fiquelle
si eu ma intreb acum, ce fac unele femei (uratele , ce-i drept, am vazut si eu pozele) barbatilor obisnuiti, care se indragostesc nebuneste , ce or gasi in plus la ele?


Fiquelle, nu stiu ce sa spun de prietena ta, dar o discutie asemanatoare am avut de curand cu o prietena-cunoastem cazuri de femei nu extraordinar de frumoase, cu 1-2-3 copii din relatii precedente,care au un succes nebun la barbati si isi gasesc alti soti( subliniez-soti, pe langa alte relatii pasagere) care le adora.Cunoastem si femei f. frumoase care dupa un divort nu si-au mai gasit pe nimeni. Concluzia la care am ajuns noi- femeile "de succes" degaja o cantitate impresionanta de feromoni.
Sunt curioasa- voi ce parere aveti?


Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus.
Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Adica toata acea "atractie", "magie" vine din cantitatea de hormoni secretata, nu din ceva ce face respectiva? Adica nu e meritul ei direct?


Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004
http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

mie, in povestea spusa de tine, mi se pare ca 'sopirla' e in gradina nevestii. cind s-o hotari sa nu mai brodeze pe marginea a ceea ce isi imagineaza ea ca gindeste sotul e gata recuperata, cu stima de sine cu tot :)


un raspuns obraznic - ca mine - si simbolic -nu ca mine - la ce au uritele in plus ar putea fi : ele inghit :)

un alt raspuns, frumos - ca mine - ar putea fi cel din 'dragoste in vremea holerei': sint avide de dragoste, tinjesc, si barbatii inteligenti pretuiesc mai mult asta decit un chip frumos. sau cum spunea Cohen in 'frumosii invisni' (citat aproximativ): 'viata mea a devenit complet diferita cind am incetat sa mai *** chipuri'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Si eu m-am intrebat de multe ori ce fac unele femei sa fie adorate pina in pinzele albe... Adica IUBITE mai cu pasiune, ca si cum ele sint esenta vietii acelei persoane si tot Universul se poate duce naibii pe linga ele...
Ma refer la femei pentru care un barbat a renuntat la tron, la bogatie, la regate, s-au facut razboaie... Elena din Troia, Cleopatra, Camilla Parker...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Foarte greu de gasit o explicatie... desi am vazut n cazuri, nu tocmai fericite.

De exemplu, desi iar oripilez ca spun din casa , cind l-am cunoscut pe barbatu-meu am ramas masca observind cit e de..."sincer".
Pe langa faptul ca mi-a povestit din prima saptamina tot ce a facut el in viatza, pina si cum a facut, mi-a mai si explicat ca una dintre FOSTE era sa ceeeevaaaaa... de nedescris.
Eu, necomplexabila de felul meu, am dedus ca o fi dat peste vreo frumusete. Care l-a parasit. Condoleantzele mele. Io sint mai umana, asa ca sper sa raman cu el.

Surpriza mare a fost cind am gasit niste poze cu tipa, prin sertarele lui, in timp ce faceram curatzenie.
Initial, am crezut ca e vreo cunostintza...nu marea "maiastra", si n-am dat importantza. N-avea nimic deosebit.

totusi, pentru el ACEEA era femeia perfecta.
Asta e.
Toti visam cite ceva.

Eu, la randul meu, (pentru ca nu numai barbatii fac obsesii din astea) am considerat drept "model" un tip pe care l-am cunoscut cind eram pustoaica.
Toata lumea ridea de se prapadea cind incepeam sa il laud.
In schimb, mie mi se parea de nemaipomenit. Si ma intrebam, cu stupoare, de ce numai eu realizez asta!?
Mi-a trecut.
Dar citiva ani l-am considerat barbatul perfect.

Am fost si in situatia horror de a fi tinta unei obsesii. M-am calmat cind am realizat ca "subiectul atins de bolesnitza" e inofensiv. Dar mi-a cam inghetat sufletul de citeva ori, cind il descopeream pe unde nu ma asteptam - daca imi plimbam cainele in parc, daca mergeam la piatza, in parcarea de la job, pe strada, uitandu-se la balconul meu... pe blocul de alaturi, in balcoanele vecinilor... etc.
In final, s-a linistit, lamurindu-se probabil ca sint imposibil de rapit si neimpresionabila, ba mai am si o casnicie fericita.

Asa ca... "pasari" sint multe.
Si nu trebuie sa fii instabil psihic neaparat ca sa "prinzi" una.
Sau nu trebe sa fii anormal de frumos sau de destept ca sa devii tinta unei obsesii.

Nu cred ca mecanismele acestei chestii pot fi definite.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Eu cred ca e vorba de atractia "fatala" spre cei ce ne seamana intr-un fel sau altul sau in mod paradoxal spre cei ce nu ne seamana deloc, functie de experiente incercam sa cautam in ceilalti partea care ne ajuta sa fim relaxati in preajma ei ( a celeilalte persoane) sau dimpotriva ne ridica adrenalina si ne face sa ne simtim vii, prin contrastul atitudinilor.
Si, daca in copilarie ( perioada ce stabileste intr-un fel sau altul niste emotii sau comportamente) ne-am simtit relaxat si/sau intrigat de personalitatea cuiva, vom continua sa cautam acel tipar in mod inconstient.
Revin si cu alte pareri, e foarte interesant subiectul.

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

quote:
descintec

mie, in povestea spusa de tine, mi se pare ca 'sopirla' e in gradina nevestii. cind s-o hotari sa nu mai brodeze pe marginea a ceea ce isi imagineaza ea ca gindeste sotul e gata recuperata, cu stima de sine cu tot :)


un raspuns obraznic - ca mine - si simbolic -nu ca mine - la ce au uritele in plus ar putea fi : ele inghit :)

un alt raspuns, frumos - ca mine - ar putea fi cel din 'dragoste in vremea holerei': sint avide de dragoste, tinjesc, si barbatii inteligenti pretuiesc mai mult asta decit un chip frumos. sau cum spunea Cohen in 'frumosii invisni' (citat aproximativ): 'viata mea a devenit complet diferita cind am incetat sa mai *** chipuri'.

_



Descantec, ai dreptate, dar cum o fac "sa nu mai brodeze", sa uite de asta, sa nu mai creada asa ceva, si astfel sa se reabiliteze in proprii ochi?
Raspunsul obraznic mi-a placut tare!...
Raspunsurile frumoase mi-au placut si mai tare! Cred ca asa este, se stiu uratele si atunci incearca sa compenseze, sa braveze in pat, probabil.

Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004
http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Am uitat sa precizez ceva esential, de care mi-am amintit citind postarea Danielei_b, pe care o admir foarte mult (intotdeauna mi-au placut raspunsurile tale, cred ca esti psiholog, nu-i asa?). Spuneai despre aceste persoane ca "intriga" prin ceva. Aceasta "fosta" fusese parasita pentru ca era mai...umblacioasa din fire, daca intelegeti ce vreau sa zic...adica din cand in cand o prindea si cu altii. E posibil ca acest lucru sa-l fi intrigat/interesat f mult pe tipul respectiv atunci, si printr-o focalizare indelungata asupra acestei persoane sa devina intr-un fel dependent de ea?

Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004
http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by Fiquelle

Cred ca asa este, se stiu uratele si atunci incearca sa compenseze, sa braveze in pat, probabil.

Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004
http://community.webshots.com/user/fiquelle

eu nu spun neaparat ca braveaza, daca pur si simplu daruiesc mai mult? poate ca mai degraba 'frumoasele' cred ca li se cuvine. de asta se si mira: cum doamne, ca era mai urita decit mine!? in fiecare femeie frumoasa e un colt de suflet mediocru de regina a frumusetii :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Da, Descantec, iarasi ma vad nevoita sa-ti dau dreptate, prietena mea este intr-adevar frumoasa, desi are 32 de ani, este o blonda rapitoare, par lung, picioare si corp impecabile, fosta participanta la miss...arata de maxim 25...si nu intelege de ce tocmai ei i se intampla...

Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004
http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput