De ce unele sunt mai altfel? Ce au in plus?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by Alyssa

Si eu m-am intrebat de multe ori ce fac unele femei sa fie adorate pina in pinzele albe... Adica IUBITE mai cu pasiune, ca si cum ele sint esenta vietii acelei persoane si tot Universul se poate duce naibii pe linga ele...
Ma refer la femei pentru care un barbat a renuntat la tron, la bogatie, la regate, s-au facut razboaie... Elena din Troia, Cleopatra, Camilla Parker...




Aceste femei au avut (si una din ele chiar mai are inca ) personalitate mulata pe personalitatea celuilalt, intilnit in mod aleatoriu si fericit.
Pe mine nu ma mira deloc evolutia lor in cadrul relatiei. Elena a intilnit un barbat care a simtit nevoia sa o protejeze, Cleopatra a avut de-a face cu unul care admira puterea manipulatoare si Camilla a stiut sa-i cinte dulce dar puternic unui Charles destul de nefericit cu perechea lui.
Depinde foarte mult de felul in care te infatisezi celuilalt. De mesajul pe care il transmiti.
Pe mine m-ar scoate din sarite sa se trezeasca unul ca sint raza lui de soare care-i traverseaza muntii , lumina calauzitoare prin ceata insotita de furtuna etc, bla, bla.
De aceea, cu toata responsabilitatea am ocolit acest tip de relatie ultra-romantica.
Asa ca e logic ( pentru mine) sa descurajez un tip foarte pasional.
Ei bine, prin acest tip de reactie, elimin posibilitatea unei iubiri pe viata si pe moarte, dincolo de logica, dincolo de inteles.
Insa stiu sigur ca alte femei ( si pe care nu le blamez, exista multe feluri de a primi si intoarce dragostea) pot crea un sentiment de vulnerabilitate ( atit de dulce si de emotiva) ce creeaza o reactie masculina si cu o intensitate ce depaseste cu siguranta "nimicnicia" unei relatii asa de banala cum recunosc ca este a mea.
Eu nu as intreba "ce au altele in plus?".
As intreba "cine sint eu, ce sint eu, cine rezoneaza cu mine si de ce...?"

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

"Frumusetea vine din suflet", nu?
Impactul vizual cred ca are efect la inceputul relatiei. Apoi, nu cred ca mai conteaza extraordinar de mult cat de frumoasa sau urata esti (si nu ma refer aici la a fi sau nu ingrijita, ci la calitatile fizice). Mult mai important este: ce si cum vorbesti, cum te comporti, cat de calda, iubitoare sau seducatoare stii sa fii pentru sotul tau (si la fel si el pentru tine).
Si atunci el ajunge sa iubeasca omul de langa el pentru ceea ce este el cu totul, iubindu-i astfel si corpul.

Astfel imi explic eu de ce unele persoane frumoase raman singure si altele mai uratele sunt iubite.

In ce priveste problema ridicata de Fiquelle....
Din moment ce barbatul respectiv este afectuos cu sotia lui, nu exista posibilitatea ca tot el sa o fi "imbracat" si pe cealalta?? De aici si asemanarea stilului vestimentar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

probabil ca media suferintei/persoana trebuie sa fie constanta. daca nu e neaparat reala, si cea virtuala se descarca electric la fel in inima. daca uritele au ceasurile lor grele de ratuste care umbla cu punga pe cap, frumoasele se vad nevoite sa si le inveteze. tot secretul in dragoste e ca tu sa iubesti, prietena ta nu stie asta? :) in plus, ea e sotia, deci ea e acum stapina in dormitorul domnului, treaba mai presus de orice fantezie. ar putea sa incerce sa faca dragoste ca si cind ar fi cea mai urita femeie din lume :))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

quote:
In ce priveste problema ridicata de Fiquelle....
Din moment ce barbatul respectiv este afectuos cu sotia lui, nu exista posibilitatea ca tot el sa o fi "imbracat" si pe cealalta?? De aici si asemanarea stilului vestimentar.

Merci, Adda, uite ca asta nu mi-a trecut prin cap sa-i spun...ar fi o consolare buna pentru ea...s-ar putea sa ai dreptate. Sper sa ma si creada! Asemanarea ea insa nu o vede doar la nivel vestimentar, ci si ca aspect general.Intre ele exista o oarecare asemanare fizica (asa, de la maaare distanta)si imi zicea zilele trecute ca daca s-a insurat cu ea pentru ca seamana oarecum cu aia? (prietena mea este insa muuult mai finuta).

Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004
http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by Fiquelle

quote:
In ce priveste problema ridicata de Fiquelle....
Din moment ce barbatul respectiv este afectuos cu sotia lui, nu exista posibilitatea ca tot el sa o fi "imbracat" si pe cealalta?? De aici si asemanarea stilului vestimentar.

Merci, Adda, uite ca asta nu mi-a trecut prin cap sa-i spun...ar fi o consolare buna pentru ea...s-ar putea sa ai dreptate. Sper sa ma si creada! Asemanarea ea insa nu o vede doar la nivel vestimentar, ci si ca aspect general.Intre ele exista o oarecare asemanare fizica (asa, de la maaare distanta)si imi zicea zilele trecute ca daca s-a insurat cu ea pentru ca seamana oarecum cu aia? (prietena mea este insa muuult mai finuta).

Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004
http://community.webshots.com/user/fiquelle

si care e problema ca cei mai multi dintre noi avem in mod inconstient un pattern in alegerea partenerului? uite, eu tot ii spuneam unei prietene cit imi place caldura din ochi lui Patapievici (nu va ciufuliti, va rog, io asa ii vad), pina mi-a zis draguta de ea ca omul seamana la ochi cu sotul meu. stupoare, era adevarat. ei, treaba ar fi acu ca al meu sa fie gelos pe Patapievici? :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

quote:
Aceste femei au avut (si una din ele chiar mai are inca ) personalitate mulata pe personalitatea celuilalt, intilnit in mod aleatoriu si fericit.
Pe mine nu ma mira deloc evolutia lor in cadrul relatiei. Elena a intilnit un barbat care a simtit nevoia sa o protejeze, Cleopatra a avut de-a face cu unul care admira puterea manipulatoare si Camilla a stiut sa-i cinte dulce dar puternic unui Charles destul de nefericit cu perechea lui.
Depinde foarte mult de felul in care te infatisezi celuilalt. De mesajul pe care il transmiti.


Daniela, din ce ai scris, sa inteleg ca prietena mea ar trebui sa descopere ce anume a "vazut" el in aceea, adica ce cauta de fapt barbatul ei, nu? Pentru ca ea incearca mereu sa inteleaga ce are ea in minus.
quote:
Eu nu as intreba "ce au altele in plus?".
As intreba "cine sint eu, ce sint eu, cine rezoneaza cu mine si de ce...?"


Pai asa ea ar putea intreba si cine rezoneaza cu el si de ce? de fapt cred ca asta e problema ei. evident ca ea nu se poate schimba asa, imediat, dar macar ar reusi sa-si inteleaga sotul. De multe ori spune ca ea totusi simte ca el nu e pe deplin multumit de relatia lor, si de aceea incearca sa o transforme pe ea in ceva ce a avut si cu care probabil el a rezonat bine, ca sa folosesc termenul tau. Ca sa se intrebe cu cine ar rezona ea, cred ca e cam tarziu, e deja casatorita...si trebuie sa rezoneze cu cel pe care-l are, nu?

Iar tu de ce spui ca relatia ta este banala si se bazeaza pe nimicnicie?

Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004
http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Descantec, draguta faza cu Patapievici...da, si eu sunt de parere ca multi dintre noi "cauta" ceva anume la cei de langa ei, ca este posibil sa facem alegeri in functie de emotiile create anterior de alte persoane. Eu ma gandeam -si i-am spus si prietenei mele- ca poate asta e genul de femeie care ii place lui (blonda, inalta si slaba), si in plus a ales-o pe ea nu pentru ca era o copie a aleia ci pentru ca era perfecta pentru el, adica semana oarecum cu cealalta, fara a avea insa si defectele ei, deci ea este perfecta pentru el.
Si eu am descoperit ca imi place la sotul meu constitutia atletica, pe care am regasit-o de fapt la toti fostii mei prieteni...asta-i tiparul, nu?

Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004
http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by daniela_b

quote:
Originally posted by Alyssa

Si eu m-am intrebat de multe ori ce fac unele femei sa fie adorate pina in pinzele albe... Adica IUBITE mai cu pasiune, ca si cum ele sint esenta vietii acelei persoane si tot Universul se poate duce naibii pe linga ele...
Ma refer la femei pentru care un barbat a renuntat la tron, la bogatie, la regate, s-au facut razboaie... Elena din Troia, Cleopatra, Camilla Parker...




Aceste femei au avut (si una din ele chiar mai are inca ) personalitate mulata pe personalitatea celuilalt, intilnit in mod aleatoriu si fericit.
Pe mine nu ma mira deloc evolutia lor in cadrul relatiei. Elena a intilnit un barbat care a simtit nevoia sa o protejeze, Cleopatra a avut de-a face cu unul care admira puterea manipulatoare si Camilla a stiut sa-i cinte dulce dar puternic unui Charles destul de nefericit cu perechea lui.
Depinde foarte mult de felul in care te infatisezi celuilalt. De mesajul pe care il transmiti.
Pe mine m-ar scoate din sarite sa se trezeasca unul ca sint raza lui de soare care-i traverseaza muntii , lumina calauzitoare prin ceata insotita de furtuna etc, bla, bla.
De aceea, cu toata responsabilitatea am ocolit acest tip de relatie ultra-romantica.
Asa ca e logic ( pentru mine) sa descurajez un tip foarte pasional.
Ei bine, prin acest tip de reactie, elimin posibilitatea unei iubiri pe viata si pe moarte, dincolo de logica, dincolo de inteles.
Insa stiu sigur ca alte femei ( si pe care nu le blamez, exista multe feluri de a primi si intoarce dragostea) pot crea un sentiment de vulnerabilitate ( atit de dulce si de emotiva) ce creeaza o reactie masculina si cu o intensitate ce depaseste cu siguranta "nimicnicia" unei relatii asa de banala cum recunosc ca este a mea.
Eu nu as intreba "ce au altele in plus?".
As intreba "cine sint eu, ce sint eu, cine rezoneaza cu mine si de ce...?"

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Daniela Foarte frumos definita personalitatea femeilor-catastrofa :) Alyssa, e de dorit sa fii esenta vietii unei persoane si tot universul sa se poata duce naibii pe linga tine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Initial creeata de Fiquelle

Fetelor am si eu o intrebare rezultata dintr-o nelamurire a mea. O buna prietena mi-a povestit ca si-a dat seama ca sotul ei incearca sa o transforme in cea cu care a fost el inante de a fi cu ea. Adica o stia pe respectiva din poze si acum observa ca el ii alege culoarea de vopsea ca a aleia, pantofi cum avea aia intr-o poza, lucruri de imbracat asemanatoare si saraca are multe alte asemenea exemple...sincer mi-e mila de ea.


Barbatu-meu a emis o ipoteza interesanta cind a citit ce ai scris tu: daca saracu' om acele vopseluri, acei pantofi, si acel stil de imbracaminte e obisnuit sa cumpere?

Daca fosta i-a "educat" gusturile in privintza asta, a vazut la ce reactioneaza pozitiv, si el a ramas in acel tipar?
Ca astea-s lucrurile care plac femeilor?

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Elise, imi pare bine ca isi spune parerea si un barbat!
sotul meu zice ca poate asa o vede el ca ii sta cel mai bine, adica ii face un serviciu, o ajuta sau cam asa ceva.
Da, si eu cred ca barbatii "raman" intr-un tipar, probabil din comoditate: asta stiu, asta fac-cand e vorba de anumite activitati...prefera sa mearga la sigur.
Insa nu era vorba de cadouri, cum ca el cumpara ce a vazut ca place femeilor, ci merge cu ea la cumparaturi si ii spune ce ii place si o influenteaza in decizie(adica mi-a zis :"Mi i-am luat pe astia-pantofi- ca i-au placut lui A., dar mie mi-au placut mai mult altii. Si apoi mi-am amintit ca am vazut in poze ca aia avea la fel")


Madalina si nastrusnica Sofia Maria,12.08.2004
http://community.webshots.com/user/fiquelle

Mergi la inceput