Deserturile Nataliei (7)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by ange

Balbina,pt. pandispanul cu suc de portocale merge suc din comert sau numai suc natuural de la port.?


Autorul retetei recomanda sucul natural de portocale. Sincer, am folosit intotdeauna numai suc proaspat stors.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Myhaella spune:

Natalia, spune-mi te rog cat inseamna un pahar de faina in retetele tale? Si stiu ca Laura T spunea intr-un mesaj ca a realizat decoratiuni din ciocolata pentru tort (frunzulite, floricele) dupa un link dat de tine care un site rusesc, pot te rog sa mai dai inca odata link-ul?
Mercic si
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Nati am facut azi o tarta cu aluatul fals de la dr. oetker .Mersi mult .se face si lucreaza fosrte usor cu el . o sa-mi salvez receta in caietul meu cu recetele favorite.
ps. salata "poiana " arata super .

Alina si bebe Deanna 09.09.2004
poze
poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Natalia,

maine - e ziua crocodilului meu, care implineste doi ani - vreau sa fac tortul Lady's Fingers. Imi poti spune, te rog, ce fel de smantana sa folosesc - normala sau ceva special.

Multumesc,

Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Myhaella, un pahar de faina in retetele mele inseamna 140 g. Atita faina incape intr-un pahar cu volumul de 237 ml.
Cit despre link, nu tin minte sigur, dar cred ca era vorba de www.good-cook.ru/forum/index.php?showtopic=1193&st=30" target="_blank">acesta.
Succes!


------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Gabrielama

Natalia,

maine - e ziua crocodilului meu, care implineste doi ani - vreau sa fac tortul Lady's Fingers. Imi poti spune, te rog, ce fel de smantana sa folosesc - normala sau ceva special.

Multumesc,

Gabi




Gabi, la aceasta reteta merge cel mai bine smintina normala. Eu folosesc pe cea de la galetusa, Oke sau Milli, ce gasesc, la 20% grasime. Nu e neaparat sa stea crema teapana.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Natalia, am gasit si eu lapte condensat indulcit, oooooooooo ce bun e . Inca nu stiu ce reteta sa fac(orice fara fructe), ca am pt. weekendul asta tiramisu,mmmmmmmm. Oare il pot fierbe si daca e in tub de plastic, nu la cutie?

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by babirusa

Natalia, am gasit si eu lapte condensat indulcit, oooooooooo ce bun e . Inca nu stiu ce reteta sa fac(orice fara fructe), ca am pt. weekendul asta tiramisu,mmmmmmmm. Oare il pot fierbe si daca e in tub de plastic, nu la cutie?

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)



Babirusa, sincer, n-am auzit de lapte condensat indulcit sa fie ambalat in tub de plastic, eu am intilnit numai la cutii de metal. Sigur are consistenta aia groasa, cum e laptele la cutie?
Nu te-as sfatui sa fierbi plasticul, mi-e sa nu se topeasca.
Fara fiert poti sa faci o rulada rapida. Sau sa faci o crema, in amestec cu unt sau frisca.

------------------
Numai bine,

Natalia

Bunatati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Balbina, te admir sincer pentru bunatatile pe care le faci.Eu pana de curand nu am intrat sa vad pozele tale de la bunatati ca mi-era ca o sa mi se faca pofta de ce vad pe acolo, dar pana la urma am intrat si ce-am vazut mi-a lasat gura apa cand citeam.Asa am inceput sa fac si eu prajituri din proprie intiativa si nu rugata de sotul meu,ca oricum putea el sa ma roage pana poimarti ca tot nu-i faceam.Am facut pana acum prajitura cu lamaie ,care mi-a placut mie si prajitura cu mere care ia placut lui.La altceva mai complicat inca nu m-am bagat sa fac.Dar ma bate gandul sa fac pandispanul cu suc de portocala dar nu stiu cate tavi or sa-mi iasa din compozitia care este in reteta,o tava de chec sau doua? Ca eu vroiam sa-mi iasa doua, trebuie sa dulbez cantitatile?


Dana
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Natalia, laptele condensat e chiar cel de care spuneai tu, gros si dulce. Ma gandeam sa-l fierb dar nu in tub, stiu ca trebuie in abur dar nu stiu in ce vas(sticla, tabla...

babirusa si Alexandra(14 oct.2004)

Mergi la inceput