Transpiratie abundenta...

Transpiratie abundenta... | Autor: goguta

Link direct la acest mesaj

Salutare!

Dati-mi niste sfaturi, please...
Transpir de imi fac fleasca bluzele sub brat; si nici nu prea le am cu bautul lichidelor - abia beau cate un litru de apa pe zi.
Slava Domnului ca nu miroase!! Am incercat deodorante, antiperspirante (Nivea, Dove, Rexona - cu pudra, lichide, cremoase etc.) si nik.
O fi vro kestie hormonala..mai stii? Da' as vrea sa fac ceva sa scap de chestia asta - ar trebui sa imi iau haine de schimb la serviciu..

Pupaturi!!

p.s. parca a mai fost discutat subiectul asta mai demult; din pacate nu l-am gasit.Daca aveti vreun link... multumesc anticipat!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

si eu patesc la fel!!! de multe ori ma imbrac cu haine inchise sa nu se vada!!!
si pe mine ma intereseaza un raspuns!!!

Lavinia: Sotie alintata.....

Nunta noastra (02.07.2005), nepotzica alexia si altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

fetelor uitati ce am salvat eu de pe net:"Majoritatea oamenilor se confrunta cu problema transpiratiei! Cat de neplacut este mirosul dar mai ales senzatia de disconfort pe care o simtim atunci cand suntem transpirati! Daca impotriva transpiratiei subsuorilor este mai usor sa ne protejam, eliminand parul din aceasta zona, folosind un antiperspirant bun, transpiratia picioarelor insa este mai dificil de controlat.

Acum este un sezon rece, purtam sosete groase, incaltaminte groasa, stam mult timp incaltati, iar inevitabil transpiram. Uneori la sfarsit de program, ne este chiar rusine sa ne descaltam undeva din aceasta cauza. Nu numai barbatii se confrunta cu o astfel de problema. Iata cateva recomandari pentru a inlatura mirosul neplacut de transpiratie a picioarelor:
- acid salicilic 2g, acid acetic 3g, alcool(de 70grade) 95g;
- acid tartaric 5g, acid boric 7g, acid salicilic 2g, alcool 60 g, apa 25g
Aceste 2 solutii se aplica pe picioare dupa ce acestea au fost spalate cu apa rece si sapun.

- acid boric 10g, talc 40 g
- acid salicilic 1g, acid boric 5g, acid tratric 3g, oxid de zinc 40 g, talc 50g
- acid salicilic 5g, oxid de zinc 15g, talc 80g.
Aceste 3 solutii se aplica pe piciorul curat cu ajutorul unui tampon de vata, se lasa sa se usuce, apoi se pudreaza cu o pudra (ex. Talc).

Daca totusi va confruntati cu o transpiratie abundenta a picioarelor aceasta trebuie sa fie combatuta cu solutii care tabacesc pielea, ca formolul sau taninul:
- formol 10g, mentol 0,10g, alcool (de 70 grade) 90g;
- formol 15g, apa 85g;
- tannin 7g, acid salicylic 2g, alcool (de 70 grade) 90g."
Eu sincer stiti cu ce combat transpiratia : cu bicarbonat de sodiu, pun un plic de bicarbonat intr-o sticla de plastic de 1/2 l si peste torn apa fiarta,apoi dupa fiecare dus ma sterg la axila, inghinal si pe picioare cu aceasta solutie si am scapat de problema. Sper sa va fie de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Subscriu la problema....
O sa incerc solutia lui Carmen. Mersi de pont!

SevdiklErim arasiNda en Sevdigim kim bilIyor musuN?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_trend spune:

Din pacate si eu ma confrunt cu aceeasi problema...
Dar tocmai am citit intr-o revista de un tratament de la Vichy... sunt sigura ca e o caruta de bani dar o sa-l incerc... poate o da rezultate.

Nunta noastra
Poze
Nu te ascunde in spatele unei imagini false: oamenii te vor iubi mai mult daca esti sincer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinai spune:

fetele, eu nu am probleme cu transpiratia picioarelor, ci sub brat!!

Lavinia: Sotie alintata.....

Nunta noastra (02.07.2005), nepotzica alexia si altele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Andreea,

si-a luat o prietena de-a mea sprayul de la Vichy si nu are nici un efect. Costa 250.000 lei daca retin bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

se poate injecta toxina botulinica in locurile
cu probleme...si gata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_trend spune:

quote:
Originally posted by LYADA

Andreea,

si-a luat o prietena de-a mea sprayul de la Vichy si nu are nici un efect. Costa 250.000 lei daca retin bine.

Bianca




Da parca nu era spray... ci o crema tratament cu care te dadeai timp de 2 sapt...

Nunta noastra
Poze
Nu te ascunde in spatele unei imagini false: oamenii te vor iubi mai mult daca esti sincer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoled spune:

Am o buna prietena care se confrunta cu aceeasi problema:transpira foarte tare sub brat,lucru ce o complexa foarte tare.I-am recomandat uleiul Fresh(de la HEMEL),care contine uleiuri vegetale,extracte de plante si uleiuri eterice, in combinatie cu crema de calcaie de la aceeasi firma(o crema puternic antimicotica,rezolva foarte bine problema picioarelor).Acum prietena mea este foarte multumita,nu mai transpira ca inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:


Eu si Roxana, prietena mea, ne confruntam cu aceeasi problema. A intrebat ea la medic si i s-a spus ca e pe sistem nervos si ca e abundenta din cauza emotivitatii si a consumului excesiv de cafea.
Dar eu oameni buni, care nu sunt emotiva si nici cafea nu beau?
Nu stiu ce sa mai fac. Cu epilatul sunt la zi, numai la subrat transpir si am tot schimbat deodorantele de subrat dar degeaba.
Acum folosesc CK One si BLV si degeabaaaaaaa!
Sunt de parere ca e vreo problema hormonala asa cum spune si Gogutza.

Nana Motoc

Mergi la inceput