Rostogoliri si regurgitari la 4 luni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu il tineam in brate cam 30 minute dupa masa, sa rigiie si abia dupa aia il puneam jos. Il mai puneam si direct pe burta, si rigiia asa.

Dupa ce incepi diversificarea nu mai regurgiteaza atit de mult pentru ca ii dai mese solide si nu lichide. Isi revine cind creste mai mare, Vladut si-a revenit pe la 8-9 luni - cind era mic varsa des tare.

Eu nu l-am pus niciodata intre perne. Vladut se distra de minune cu caruselul si cu picioarele in gurita pe la 4 luni.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Poze de la Mot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Si Vladut a inceput rostogolirile de pe spate pe burta la 3 luni si jumatate. Exact asa cum ai descris tu si cu regurgitarile la fel . Treaba cu regurgitatul e mai des intalnita la baieti, mai ales daca sunt si foarte activi (asa mi-a zis doctorul). Regurgitarile nu au incetat odata cu diversificarea, ci cu timpul, asa ca din punctul asta de vedere nu ai de ce sa te grabesti cu diversificarea. La inceputul diversificarii era aiurea ca vomita morcov si mar (sucul) si iti dai seama ce placere cu petele . Toate trec cu rabdare, va invata sa iubeasca pozitia pe burta si va plange din ce in ce mai putin. Eu cand il intorceam pe spate aveam pregatita o jucarie despre care ii vorbeam repede sa-i ditrag atentia... si uite asa il mai tineam pe spate o perioada sa se poata odihni. Apoi de la capat... Cu cereale in biberonul de seara trebui sa fii atenta ca pe unii copii ii agita mai rau (cazul meu). Eu si acum la aproape 7 luni ii dau lapte simplu seara. Si ocazional tot regurgiteaza ca e foarte vioi.

Irina si Vladut (26.08.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

Sunt in club, si Alexia care de la 3 luni jumate se tot rastogolea pe burtica regurgita, la 4 luni si o sapatmina deja a invatat sa se dea de pe burtica pe spate .... e atit de agitata ca de fapt asta ar fi un motiv...insa la noi e problema veche regurgitatul. Am inceput si diversificarea si cred ca suntem pe drumul cel bun.
Gandacel iti doresc numai bine si rabdare multa.


Roxana mama Alexiei Maria( 21 octombrie 2005 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Irina, sunt multe potriviri in ce scrii tu, cu ce experimentam noi. Sa vad ce o sa fac cu diversificarea, cred ca am s-o incep totusi pentru ca el mesteca incontinuu (avem deja 2 dinti) si mi-a luat mai putin in greutate ultima luna... El imi da semne ca ar vrea sa pape cu noi! Asa ca sper sa mananace tot atat lapte ca si pana acum, dar sa-i adaug suculetele. Mai ales ca s-ar putea sa tot scada laptele meu si va trebui sa-i dau mai mult "altceva", dar parca n-as vrea sa fie lapte praf! Fetita ta are data nasterii mamei mele...

Roxana, si la noi e problema veche de cand s-a nascut, dar stiu ca numai cu rabdare vom trece de etapele astea mai grele... Mama imi spunea ca primul an si jumatate e mai greu, dupa aceea e mai frumos.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

De ce nu incepi diversificarea cu piureul de legume? Din sucuri oricum bebe nu retine nimic. Iar daca incepi cu piureul de fructe risti sa faca fite la legume. Cel putin la noi asa a fost la 5 luni cand am inceput diversificarea, pana atunci a supt doar san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Cred ca o sa deschid subiect pe diversificare...

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

acelasi lucru am patit si noi. S-a rostogolit de la 3 luni pe burtica si gaseam o balta sub ea. Nu prea are cum sa aspire ce vomita ca e destul de mare sa ridice/intoarca capul dar oricum nu prea cred ca ii place sa stea in baltoaca. Cat despre plans, mai ai rabdarica si sa vezi ca ii va place sa stea pe burtica caci vede lumea din alt unghi. Eventual arata-i ceva interesant cand e pe burta sa-l obisnuiesti. Oricum eu si acum mai fac ture la patut sa o intorc, dar nu mai e asa de ofticata ca inainte.

Vera & Iulia Maria (17 octombrie 2005)



POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

al meu bebe nu sta pe burta ca nu-i place...dar de pe spate aterizeaza pe burta si se enerveaza...si tre sa fiu ft atenta...asta e...
in ceea ce priveste lingurita de cereale in lapticul de seara, asa mi-au sugerat si mie fetele poe forum si nu am avut probleme...asa, treptat i-am introdus cerealele...

"PENTRU CA DUMNEZEU NU POATE FI TOT TIMPUL ALATURI DE NOI, A CREAT ...MAMA"
http://community.Webshots.com/user/roxi_vasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuta_a spune:

salutare!
Noi avem 4 luni pe 2 feb.si mancam lapte formula de la 3 sapt.M-am capiat cu regurgitarile astea.Il tin si 20 min.in brate si degeaba.Si dupa 1-2 ore el mai da afara.Dar cu "rabdare si tutun"se rezolva!
Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

bblisa a reushit azi performantza sa se intoarca prima data: am pus-o sa stea pe burtika, si i s-a parut asha de incomod ca a muncit vreo 5 minute, pina a reushit sa-si reia pozitia obisnuita, pe o parte.
Mi-a placut ca si-a rezolvat problema singura... nu "m-a strigat".

Oricum, fiind grasuinika shi rotunda, nu cred ca i-a fost foarte greu.
Dar a regurgitat. Bineinteles.
Oricum la noi regurgitatul asta e la ordinea zilei, pentru ca papam prea mult si prea repede, si mai si "tzocaim" biberonul intr-o fericire in ultimul timp - cred ca ii place sunetul...

Elise & BBLisa

Mergi la inceput