emigrarea sufletului

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Hey... cat tine publicitatea asta? Mai taie si tu din reclame...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Super turbo Lia :-)
posteza un subiect nou pe care sa-l numesti cum iti place tie. Ia cu copy paste fiecare episod de aici si posteaza-le acolo in ordine cronologicä. In felul asta va fi subiectul tau, postat de tine. Eu as face asta dar ar aparea ceva de genul Viata super liei postat de papadie.
Viata ta e un roman de calatorie mai scoate din publicitateeeeeeeeeee:-)))))))))))))))))))))))
cele bune***

"În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Liaaaaa.... m-am intors sa vad daca s-a terminat publicitatea si... nici o sansa... Am renuntat si la filmul de la TV ca sa intru iar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adibe spune:

Buna Midori,
Am citit mesajul tau,... nu stiu ce sa-ti spun ... poate pt ca si eu am aceleasi sentimente . Probabil ca ai dreptate cind spui ca s-ar putea sa traim toata viata intr-un regret continuu, dar asta e calea pe care am ales-o pt noi si pt copii nostri. As pleca miine daca as sti ca pot sa-i ofer copilului meu acolo macar jumatate din ce ii pot oferi aici. Si eu am pierdut pe cineva ...si golul lasat nu-l voi putea umple niciodata.Si niciodata nu am sa-mi pot ierta ca au fost mereu lucruri mai importante de facut, de cumparat...astfel ca "vizitarea parintilor"raminea pt """la anul""". Poate ar fi trebuit sa fiu mai autoritara, sa pun piciorul in prag, poate daca...
Cred ca nu am sa pot sa-mi iert niciodata asta si cred ca undeva adinc in sufletul, il mai invinovatesc inca pe sotul meu ca pt altii sau pt altceva s-au gasit bani ,dar pt plecarea in Rom. nu erau .
Nu are rost sa-ti spun mai multe, si asa te-am intristat destul cred, ceea ce vreau sa-ti spun e ca orice s-ar intimpla , oriunde am fi si oricum ar decurge viata va exista intodeauna un "poate daca...". Tot ce putem face este sa incercam sa reducem cit de mult putem numarul acestor "poate daca..." care oricum vor exista intotdeauna.
Sper sa-ti fi fost intr-un fel de ajutor(cu toate nu prea cred)poate doar daca te ajuta cu ceva sa sti ca nu esti singura, iar de asta poti fi sigura doar uitindu-te la tarile de rezidenta actuala a multora dintre cele de aici .
Ai grija de tine si de
Adi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super-lia spune:

Scuze ca publicitatea a tinut asa mult... am avut party in seara asta si nu am reusit deloc sa-mi fac timp pentru scris.
Papadie ce mesaj trasnit ai pus ... m-ai facut sa rad cu lacrimi ... daca o sa am timp am sa mut subiectul in alta parte si titlul sugerat de tine e mult mai mult decat comic.... tu a lui Papadie...
Crystinne ... rabdare ... rabdare ... daca vii intr-o vizita la mine sa te joci cu puiul meu si sa bem o cafeluta cu barfuta promit ca mai tai din publicitate :)))
Minodori ... nu numai romanii sunt cei care duc dorurile plaiurilor natale... cred ca toti cei care pleaca indiferent de nationalitate poarta aceasta povara in suflet. Si eu am simtit si simt inca aceasta zbatere intre vreau acolo dar vreau si aici... Cred ca daca v-ati face planuri sa vizitati pe cei de acasa macar o data sau de doua ori pe an cand biletele sunt mai ieftine v-ar face bine ... Nu mai tot amanati ca si cu o mie si fara o mie de dolari tot acolo ajungeti nici nu va ve-ti imbogati si nici nu ve-ti saraci..dar cu siguranta ve-ti fi mai fericite... Sper sa nu fi jignit pe cineva si daca am facut-o imi cer scuze.



Mi-am luat inima in dinti si am postat profilul meu pe unul din saiturile matrimoniale si in acelasi timp am inceput sa caut si in ziare. Multe din anunturi aveau adrese de e-mail asa ca m-am chinuit cateva zile sa fac o scrisore de prezentare. Daca imi mai aduceam aminte un pic din engleza mea de balta invatata in Anglia la scris eram bata cu b mare.... m-am chinuit cu dictionarul si cateva ghiduri de conversatii .
Cateva zile nu am primit nimic cu exceptia unui e-mail de la un tip din Australia. Ii trimit scrisoarea de introducere si imediat primesc raspuns cu detalii despre el. De la prima citire puteam crede ca l-am apucat pe Dumnezeu de picior. Chiar daca nu era asa tinerel (45) tipul spunea ca este foarte instarit , crescut in Australia unde parintii au avut o mare companie cu fabrici de productie al zaharului , apoi tineretea si-a petrecut-o in Anglia
unde sa si casatorit , are doi copii (doua fete), divortat de sotie din motive banale - dupa aparitia copiilor iubirea dintre ei a murit incetisor-, scriitor - a scris cica un roman istoric despre familia lui-, mare iubitor de calatorii ... etc... Ce sa mai aproape de perfectiune ... dar vorba prietenii mele "las`fata suferi si tu cativa ani apoi el moare si bogata cum ai sa fii iti vei permite sa ai doi tinerei asa ca la 25 de ani si sa recuperezi noptile pierdute cu mosulica"....
I-am raspuns si am facut putina conversatie ... conversatie la care el raspundea cu : " Astazi am fost pe insula cutarica , am cinat pe vapor si am vazut unul din locurile cele mai frumose ... ma duc sa-i fac o propunere de vanzare-cumparare propietarului...Tu ce mai faci?... Sunt asa de fericit cand primesc un e-mail de la tine..."
Va imaginati ca a-ti trai intr-o vila pe marginea oceanului si dimineata dupa ce menajera va serveste cafeaua si micul dejun mergeti sa inotati putin in apa limpede ca cristalul. Cand iesiti din apa sotul va asteapta cu prosopul si va cuprinde intr-o calda si pasionanta imbratisare ... sa intors de la birou si pentru ca are cateva momente vrea sa le petreaca cu iubita lui sotie asa ca imbratisati el inca in costum ... ea in costumul de baie se indeapta spre casa. Pe terasa maseorul este deja in asteptarea voastra dar pentru ca tu vrei sa-ti petreci timpul cu sotiorul tau ii dai liber ... vor urma multe zile de masaje asa ca iti piermiti sa dai cu picorul la cate una... HEEEEEI! treziti-va la mine in apartament erau aproape de zero grade ca nenorocitii pana la craciun au oprit caldura si ma chinui sa traduc fiecare scrisoare primita de la australian.
Intre timp stabilesc cu sotul (inca mai eram casatoriti) un program pentru computer ca nu intram decat seara de la ora 10 cand era mult mai ieftin ... asa ca era o seara el o seara eu.
Imi cere nr. de telefon si bineinteles ca ma suna. Reusim sa ne intelegem destul de bine . Imi spune ca in ianuarie are in plan sa vina in Romania. Foarte bine ii zic eu ... cu cat mai repede cu atat mai bine...
Am inceput sa scriu si la barbatii care erau inregistrati ca membri pe situl unde imi pusesem profilul si deasemenea sa folosesc chatul ... scriam cu greu in engleza ... da scriam ...
Asa mi-am petrecut sarbatorile. Nu m-am dus acasa de craciun sau revelion ... eram prea trista si daca aveam sa ma duc singura i-as fi dezamagit pe ai mei cand toti fratii si surorile au venit insotiti de consoartele si copii lor, eu as fi picat ca musca in lapte de una singura... am fost de multe ori in situatia asta (chiar si la cumetria fratelui) si m-am simtit ca o gasca chiar daca m-am justificat ca dragul meu sot este plecat in germania si nu a reusit sa se intoarca acasa in timp....cand el statea bine merci in patul lui si nu-i pasa de nimeni si de nimic.
In seara de revelion am privit artificiile si lacrimi amare imi inundau fata. Ratasem ... esuasem ... pentru mine divortul era un mare esec in viata mea. Aveam sa le rup inima parintilor mei si sa-i intristez pentru o lunga perioada de timp. Dar decizia era luata.
Incepeam un nou an si aveam sa incep o noua viata.
Australianul ma sunat la ora 7.30 dimineata sa-mi spuna "Happy new year!" Ma intrebat cum mi-am petrecut revelionul si i-am spus ca am avut o party nemaipomenita cu prietenii mei ( pisica si piticii din creierasul meu) si ca sunt foarte obosita dar fericita ca m-a sunat.
Cu timpul australianul a inceput sa-mi dea de gandit. Tot timpul raspundea evaziv la intrebarile mele sau nu raspundea si ma tot aburea cu cumparari de propietati , restaurante si hoteluri , motive care chipurile il tineau pe loc si nu putea sa vina in Romania. La un moment dat i-am trimis un e-mail cu vreo zece intrebari si in raspunsul care il primesc nu contine nici macar un raspuns ... asa ca prima data cand primesc telefonul de la el ii spun ca imi pare rau dar nu mai vorbesc cu el pana cand nu-mi raspunde la intrebari si ca nu ma intereseaza cate propietati vrea sa cumpere ... eu vreau sa-mi scrie despre el ... persona lui ... ce gandeste , ce-si doreste ... etc...
Intre timp prinsesem ceva sperante ca incepusem sa port o corespondeta regulata si cu alti barbati.... dar nu era inca nimic serios ....
Divortul era deja bagat de la jumataea lunii ianuarie de comun acord. Ne-am infatisat la prima prezentare si judecatoarea ne-a spus ca va trebui sa ne mai prezentam inca o data dupa 30 de zile... Stiti cum e la tribunal... aglomeratie ...asteptari ... ca viirorul meu ex-sot facea spume cand a auzit ca va trebui sa ne mai prezentam o data si imi spune ca pe el nu-l mai doare capul ... e divortul meu ..daca vreau sa divortez sa ma descurc si sa nu-l mai implic si pe el... L-am lasat in pace ... mai era o luna de zile timp in care sa se calmeze ...
Ei bine in luna urmatoare sa purtat cu mine foarte frumos .. chiar imi facea avansuri dar pe care le-am refuzat. Cu o saptamana inainte de prezentare la tribunal am adus in discutie ca sa nu care cumva sa uite ca la data de... la ora de... va trebui sa mergem la tribunal. Mi-a raspuns foarte hotarat ca el nu mai merge la nici un tribunal. Eu vroiam divortul cu orice pret .. nu mai era cale de intoarcere mai ales ca aveam ceva planuri de viitor care necesitau divortul ... dar dupa cum se vedea el isi sucise mintea... si sunt sigura ca nu din prea mare dragoste ci doar ca sa ma necajeasca. Dar pana la urma cu chiu cu vai l-am convins sa mearga . Stateam cu ochii pe el de parca era o bucatica de aur ca nu cumva sa dipara din sala de sedinte. In sfarsit ... ne auzim strigati si ne prezentam in fata aceleiasi judecatoare. Am simtit eu ca ceva nu-i bine . Ne intreaba daca inca ne sustinem hotararea de a divorta . Eu spun da ... el spune ... da... Judecatoarea se uita in dosar si zambind ne spune ca procesul se amana cu inca 10 zile ... noi sarim in sus si o rugam sa dea hotararea acum ... dar ea spune ca legea ii permite sa ne amane cu inca 10 zile si cine stie poate ne razgandim... noi sus si tare ca nu ne razgandim ... ea nimic ... bate cu ciocanelul (fi-ar ciocanelul de cap sa-i fie) si ramane sa venim din nou peste 10 zile.
Stiam ce ma asteapta ... aceiasi scena ca acum o luna numai ca la o intensitate mai mare si mai puternica. Eu nu ziceam nimic ... mai ales ca am fost sigura ca asta ar fi ultima oara... Imi era frica ca nu am sa-l pot convinge ... inca o data...

Intr-o zi vine dragul meu viitor ex-sot si-mi spune ca vrea sa se dea la una din prietenele mele... De fapt nu-mi era prietena .. doar cunostinta dar ne cunosteam de foarte multi ani si in ultimul an am ajutat-o sa se angajeze la una din cunostintele mele... M-i sa facut rau ...vedeam negru in fata ochilor...
- Dar de ce vrei sa te intalnesti cu ea .. ca nu-i cine stie ce de capul ei ... ba chiar as putea spune ca nu-i nici frumoasa , nici desteapta ... si cel mai important lucru ne cunoaste pe noi. Inca nu facusem public faptul ca ne despartim si daca avea sa se intalneasca cu dom`soara mai mult ca sigur ca avea sa se afle...
I-am spus ca eu nu ma intalnesc cu nimeni si el a sustinut sus si tare ca tata timp cat e casatorit nu avea sa se intalneasca cu altcineva. Si inca mai era casatorit. Nu-mi spune nici daca este de acord ...nici daca nu... dar i-am spus ca se poate intalni cu orcine atat timp cat nu este o cunostinta de-a noastra.
El se destanuie prietenului lui ca dam divort si ei se auto-invita cu scopul de a discuta cu noi si poate ne vom schimba dorinta de a divorta.
Lor nu le vine a crede mai ales ca tot timpul am fost priviti ca un cuplu foarte modern .
Sotia lui ma intreaba:
- Cum poti fi asa de calma?
- Pai ma simt impacata cu decizia pe care am luat-o si cred ca e cel mai bine pentru viitorul meu si probabil si pentru a lui.
O alta remarca pe care a facut-o aceasta femeie atunci cand sotul meu a inceput sa spuna: "Eu nu beau , nu fumez, nu-mi bat nevasta... etc..." si eu am replicat : "dar nici nu faci aia .. nu faci ailalta .. nu-ti pasa de aia .. etc" ... ea spune adresandu-se sotului meu " Stii ce cred eu? Situatia se prezinta c-am asa: Tu ti-ai construit o gradina cu un gard tare frumos pe dinafara dar cand ma uit peste gard eu vad numai buruieni ... prea te crezi tu bun ... dar cred ca e cazul sa privesti lucrurile si de din partea exterioara a gardului ..." Vai ce mult mi-a placut cum a expus situatia... fata simpla si desteapta.
Dar uite ca se apropia ziua cea mare si el sustinea cu tarie ca nu am sa-l induplec sa mai mearga inca o data la tribunal. Iar eu jucam fiecare carte pe care o aveam pentru al convinge... dar el era forte hotarat :NU ,NU SI NU.
In ziua respectiva m-am imbracat si m-am asigurat ca fac destul zgomot ca sa-l trezesc. Am vazut televizorul aprins si am intrat in dormitorul lui. El era in pat cu telecomnada in mana (pozitia lui preferata) si se uita la stiri.
- Ce faci? Te-ai mai gandit?
- Nu am la ce sa ma gandesc fata draga. Am fost de doua ori si ti-am spus ca nu mai merg a treia oara... e problema ta , rezolv-o.
Inima mea era ca gheomotoc mic ...daca nu avea sa se prezinte o luam de la capat ... alte cateva luni pierdute ... iar eu nu mai vroiam sa pierd nici macar o secunda din viata mea.
Mai erau cinci minute si ar fi trebuit sa iesim din casa. El nici macar nu se dadu jos din pat iar eu ma invarteam pe langa el milogindu-ma ca un tigan... Nu mai aveam nici o speranta. Plangand am iesit din camera lui si mi-am pus cizmele... intrevedeam alte luni de cosmar si de asteptare ... El nu avea nici un gand sa mearga cu mine...plangeam .... imi venea sa urlu ca lupul la luna ...





mamica fericita a unui baietel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Liaaaa.... vin la tine (ceea ce mi-ar face placere) am grija de baietel, beau zece cafele, ceaiuri sau ma rog ce vrei tu... numai, scriiieeee mai repede tot ...
Mai lasa si tu petrecerile alea ca ai ai fani cititoare care asteapta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Da, da!
Povestea e din ce in ce mai acaparatoare. Sunt tare curioasa ce se mai intampla. Sa nu iti alsi talentul sa se iroseasca, Lia.

LAURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emma24 spune:

Felul cum ai scris si subiectul in sine mi se pare cel mai frumos dintre toate subiectele.Eu cred ca toti am trait si traim aceleasi sentimente dar nu vrem sa recunoastem unii dintre noi.Cel mai rau ma doare ca unii uita de unde au plecat si huiduiesc tara si neamul romanesc.Cred ca sunt cei mai josnici oameni.
Eu sunt mindra ca ma trag dintr-o tara huiduita de toti dar care are cele mai luminate minti unde aici nu le gasesti.
Fiul meu este nascut aici dar prin vene tot singe de roman ii circula si asa cind va fi mare vreau sa-l invat ca "singele apa nu se face"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super-lia spune:

Emma multumesc de compliment! Voi cu incurajarile voastre ma tineti in priza si cat de obosita as fi tot imi fac timp sa scriu.Va multumesc la toate cele care citesc ceea ce scriu. In felul asta exersez si cine stie poate cu timpul voi publica ceva ca de povestit am destule ....


Privind in urma la anii in care am fost casatorita concluzia era :timp irosit din punct de vedere sentimental.
Pe de alta parte trebuie sa spun adevarul si sa recunosc ca sotul meu a avut si o influenta buna asupra mea. Ma invatat sa nu mai fiu asa increzatoare in oameni , sa fiu mai practica, sa gandesc mai mult in avantajul meu, sa nu mai dau atentie la cei care nu merita atentia mea, sa fiu putin mai parsiva, sa am mai multa incredere in mine...daca ar fi pus ceva suflet si mai mult sacrificiu pentru relatia noastra ar fi fost mult mai bine si nu am fi ajuns in momentul de fata.
Dar iata-ma gata sa ies pe usa cu sufletul sfasiat cand il aud ca ma striga. Ma opresc si cu ochii intetosati de lacrimi ma uit la el.
- Asteapta-ma ca merg cu tine. Nu meriti ... dar ca sa nu spui ca sunt rau.
Auzi la el" ca sa nu spui ca sunt rau" ... atunci ce naiba a fost cu tot teatrul asta .
Nu zic nimic. Eram asa de scarbita si recunoscatoare incat nu aveam cuvinte . Ce sa-i spun? "Multumesc, luate-ar dracul!" Mi-am sters lacrimile si am incercat sa-mi refac machiajul dar fara prea mare succes ca aveam ochii rosii si umfalati ca de broasca. Ne-am urcat in masina si tacuti am mers pana la tribunal. Din fericire nu a trebuit sa asteptam prea mult si dupa ce judecatoarea ne-a mai aruncat cateva priviri nu prea indulgente si ne intreaba daca ne mentinem hotararile spune:
- Se pare ca va trebui sa ma pronunt ... daca as mai avea posibilitatea sa va mai dau ceva timp de gandire v-as mai da, dar asa hotararea este definitiva si irevocabila.
Pentru cateva minute am simtit doar o usurare ca nu aveam sa mai insist sa vina la tribunal inca o data sau de mai multe ori. Iesiti din tribunal imi venea sa rad . Sa rad in hohote si sa sar in sus ... cred ca va imaginati de ce... dar ma uitam la FOSTUL meu sot si cand il vedeam cat de suparat este, din respect pentru el m-am abtinut.
Abia cand am ajuns acasa si am fost de una singura am inceput sa topai si sa-mi pup pisica care saraca habar nu avea de ce stapana ei a luat-o razna.
Am stabilit sa facem partajul intre noi si sa nu mai implicam si alte persoane. Acesta a fost unul din motivele pentru care am tinut secreta situatia noastra ca altfel atat rudele mele cat si ale lui aveau sa incerce sa se implica si sa faca ei dreptate in cat n-i se cuvine fiecaruia. Atata timp cat nu intra in vorba vinderea propietatilor am hotarat ca din momentul in care am sa ma mut si ies din afacere el va avea un an de zile la dispozitie ca sa-mi dea partea mea. Pana atunci aveam sa lucrez cu el la fel ca si inainte si sa ne mentinem standardul de trai la acelasi nivel cu exceptia ca eu vreau o mica suma de bani pe care sa o cheltui dupa bunul meu plac.
Stand inca in acelasi apartament mai mancam cateodata impreuna sau daca faceam ceva mancare calda faceam pentru amandoi. Dupa toata acesta tevatura noi inca eram prieteni si ne respectam.

Intre timp am intrerupt orice corespondenta cu australianul. Ma enervase ca disparuse timp de 10 zile fara sa-mi trimita nici un semn de viata. Iar atunci cand ma suna imi spune ca a mai vazut o frumoasa propietate pe care intentioneaza sa o cumpere. Asa ca i-am scris un e-mail in care am fost foarte nepoliticoasa si negru pe alb i-am spus sa nu-mi mai scrie sau sa mai telefoneze. Era sfarsitul lui februarie si el iar amana venirea lui in Romania.
Intre timp mai comunicasem cu unul din USA care avea in plan sa vina la sfarsitul lunii martii daca totul decurgea bine pana atunci.
Pe situl unde imi postasem profilul aveau bineinteles si un chat unde membrii se intalneau si dicutau lucruri diverse sau iti faceai noi cunostinte. Deja imi dadusem drumul la scris in engleza si am intalnit si romani care locuiau in america, fete romance care se casatorisera dar care deja aveau prieteni pe site si tineau legatura asa ca era o cale scurta de a cunoaste eventuali petitori , de a invata sa scriu in engleza, si de a-mi pierde timpul.
Ei bine intr-o zi dupa ce am purtat o mica conversatie cu Tom pe messenger el spunandu-mi ca are de lucru si nu poate sa stea eu am intrat pe chat. Intre timp intra si el pe chat si pe pagina principala imi spune "hello". Eu nu-l vad deoarece imi verificam e-mailurile iar el interpreteaza ca as vorbi cu altcineva pe privat si de aici face o ditamai scena. Se supara ... face ceva apropouri la adresa mea ... si nu mai vorbeste cu mine o lunga perioada de timp. Dupa aproape o saptamana reusesc sa scot un raspuns de la el si incepe sa se planga ca viata e atat de nedreapta, ca femeile sunt materialiste , ca sa saturat de munca ... ca nu are succes la femei... ca el este asa de bun si lumea e asa de rea... bla-bla-bla...baiatul avea mari probleme la bibilica. Dupa alte cateva zile ma intrebat daca sa vina in Romania sau nu si raspunusul meu a fost NUUUU!!! Stai acolo ca stai bine ... nu am nevoie de asa ceva...

Apoi am mai vorbit cu un tip tare de treaba dar care fusese casatorit si cu toate ca avea 43 de ani arata tare bine (l-am vazut atat in poze cat si pe web cam) dar avea trei copii. Mi-a placut de el si cred ca ma indragostisem putin de el. Intr-o seara dupa ce am facut o burta de ras imi spune:
-Tu stii cum numim noi persoanele ca tine aici?
- Nu. Cum?
- SMART ASS!
Adevarul era ca imi veneau replicile una dupa alta ... intr-o zi am primit un e-mail de la el.

" Nu a trecut mult timp de cand te-am cunoscut si viata mea sa schimbat. Pentru prima data imi este teama. Nu stiu daca este normal sa simt ceea ce simt pentru tine doar dupa cateva zile si dupa cateva e-mailuri. Ma tem sa nu ma indragostesc de tine si sa nu reusim sa ne intalnim. M-am interesat si am vazut ca e destul de dificil sa obtii o viza de logodna iar eu nu am timpul si banii necesari. Esti prea departe! Am trei copii care sunt dependenti de mine. Nu-mi pot piermite sa ma joc cu sentimentele lor iar tu esti atat de tanara si frumoasa. De ce te-ar interesa un barbat ca mine care are asa de multe responsabilitati. Sunt intrebari care ma chinuie si-mi macina mintea. Va trebui sa ma mai gandesc...."

Ma impresionat scrisoarea lui. Avea drepate si desigur ca si eu ma gandeam ca trei copii sunt mai mult decat pot eu duce. Il admiram ca si-a crescut singur copii. A mai fost implicat intr-o relatie care dupa cum mi-a spus el a ranit foarte mult sufletele celor trei copilasi. Era dreptul lui sa puna pe primul plan familia si sa se teama daca eu sunt sau nu reala. Plus ca trebuia sa ai ceva bani ca sa iti permiti o calatorie in Romania si sa platesti toate actele necesare pentru obtinerea vizei. Iar el era clar ca nu avea si isi lua ramas bun intr-o maniera frumoasa.

Au mai fost si altii . Ce bine mai este cu internetul asa ... ca daca era cu posta dura poate o luna daca si nu mai mult pana primea-i si trimitea-i raspunsul. Asa ca repede repede in cateva zile iti dadeai seama cu cine stai de vorba si continuai, sau nu, sa corespondezi.

Unul mi-a spus de la inceput ca daca va fi ceva intre noi nici sa nu ma gandesc la invitarea parintilor aici, altul mi-a spus ca sa stiu de la inceput ca va avea de gand sa faca sex cu mine si cu o alta femeie ca asta e dorinta lui dar nu care cumva sa-mi imaginez ca ma va imparti cu un alt barbat (egoistul;)), altul ca el mai intai vrea sa corespondeze vreo jumatate de an apoi sa vorbim la telefon vreo alta jumatate de an ... si apoi sa ma viziteze .. si uite-asa abia dupa ce implineam vreo 50 de ani poate ma lua de nevasta.
Imi luasem speranta de la el si sperantele mele ca as putea gasi pe cineva serios scazusera considerabil.

Mai vorbeam pe chat cu un tip tot din USA dar care era cu mult mai mic de inaltime decat mine . Nu aveam nimic de gand cu el si i-am spus-o din prima dar el insista sa vorbim in continuare. Asa ca daca se nimerea sa fie pe chat cand intram si eu pe net schimbam cate doua trei vorbe el fiind inebunit dupa fetele inalte si cu cracii lungi care multumesc Domnului eu nu duceam lipsa ba din contra aveam suficient.

La vreo cateva zile dupa Sf, Valentin am primit prin posta o scrisoare de la australin care imi trimisese o floare presta si un mesaj in care isi cerea scuze si ca nu ma poate uita si ar dori sa reluam corespondenta.
Atunci am zis de ce nu ... nu ma costa nimic decat ceva timp ca sa corespondez cu el si daca o sa vina in Romania nu o sa fie bai sa ma intalnesc cu el ... si daca nu mi-o place sa-i fie de bine...Nu aveam incredere in el asa ca nu ma implicasem absolut deloc sentimental in relatia cu el.

Chiar daca divortul se terminase am mai fost supusa unui test greu de trecut. Asta ca sa demonstreze ca sentimentele nu mor asa de usor si chiar daca nu facusem o pasiune pentru fostul meu sot inca mai tineam la el si ma durea atunci cand incerca sa ma raneasca.
Bineinteles ca imediat dupa ce divortul sa incheiat sa dus si ia dat intalnirei "persoanei " - Oana - tipa pe care o ajutasem sa se angajeze.
Ce ma deranjat cel mai mult a fost ca acceptat nestiind inca ca nu mai este casatorit cu mine. Asa dupa cum avea sa-mi spuna si prietenele mele Oana era undeva la glezna mea in toate si mai tarziu chiar si fostul meu sot avea sa mi-o confirme.
Fetele care sunt plecate de mult timp, trebuie sa stiti ca foamea e maaaaare in Romania si acum nu sunt prea multe fete cu mandrie care sa nu accepte o intalnire sau o tavaleala cu cineva chiar de este casatorit. Daca mai are si o masina mai rasarita apoi sunt in stare sa sara din mers in bratele soferului. De multe ori eu fiind la volan si avand geamurile fumurii la masina, opream la trecerea de pietoni si le vedeam cum arunca priviri languroase spre sofer banuind ca la volan era un barbat. Ma amuzau si ma scarbeau . unul din prieteni mei, mare gagicar povestea cum odata la un bar a agatat o gacicuta caruia i-a cumparat o pizza si un suc apoi a luat-o in masina si a oprit undeva in afara orasului , s-au tavalit si apoi a adus-o inapoi la acelasi bar. Cand tipa da sa coboare din masina ii spune "Stii mai am o prietena ... si daca-i dai de-o cafea ..." Nu-i venea sa creada ....
Asa ca Oana mea nu sa gandit ca ma cunoaste, ca candva i-am dat o mana de ajutor.... era o situatie favorabila si ea a incercat sa profite. Si uite-asa incepuse fostul meu sot sa se baiasca, barbereasca, aranjeze, sa spele masina si plece la intalniri. Ce ma durea pe mine cel mai tare era ca acum nu-l mai interesa ca pierde stirile sau filmul cutare, nu-l deranja sa se barbereasca si sa se spele in fiecare zi cand eu trebuia sa trag de el ca sa fac un dus si sa se imbrace frumos ca sa mergem undeva .... acum ii placea sa se parfumeze cu parfumurile pe care eu i le cumparasem si el imi facea morala ca dau banii degeaba pe ele... ca de poate mata aia era mult mai importatnta decat eu fiind pe post de sotie... nu ma puteam abtine si in fiecare seara il intepam:
-Vai dar de ce te barberesti ... nu te place dom`soara cand barba e tepoasa... ai grija ca o inveti cu narav... PARFUM????.... dar tu ai un miros aparte ... de ce esti atat de crud si o lasi sa miroase mizeriile astea de parfumuri pe care t-i lea cumparat fosta nevasta... apropo ... intreab-o daca am gusturi bune...

Intr-o zi am vrut sa trec asa intamplator pe la magazinul la care lucra si deasemenea am vrut sa vad cum reactioneaza fotul meu sot. Ma rugat , ma implorat sa nu intru in magazinul unde lucra Oana. Ea la rugat sa faca tot posibilul si sa nu ma duc acolo. ii era frica de mine si deasemena dragul meu fost sot incerca sa evite vreo lupta intre gaini.
Nu m-am dus ... nu avea nici un rost ... nici macar sa-i arunc asa o privire sictirita....Nu mai aveam nici un drep , nu mai era cu mine si el avea dreptul sa se intalneasca cu cine vrea.
Ne facusem destui nervi asa ca ne-am promis sa nu ne mai certam si sa incetez cu mistourile.
Venise vremea sa informam familia. Pe mama soacra, a informat-o prima data cumnata mea. Seara m-am dus la ea in vizita si a inceput sa planga. Cred ca pentru prima data realiza ce a pierdut fiul ei. pana atunci eram acolo ... ca un lucru pe care il ai in casa si nu realizezi cat de important si folositor iti este pana cand se strica sau ti-l fura careva.
Ce ma uimit a fost ca nu era suparata pe mine ba din contra spera ca o sa fim prietene in continuare. Ma bucurat si ma impresionat felul in care a privit situatia. O mare influenta sunt sigura ca a avut modul in care i-a expus situatia fiica ei care este o persoana foarte echilibrata si optimista.
Era sfarsitul lui februarie... venea primavara ... timpul care predispune la melancolie ...trebuia sa-mi informez parintii. Mama intre timp a trebuit sa-si faca o a doua operatie la picior ocazie cu care am petrecut ceva mai mult timp impreuna si am profitat de ocazie ca sa o iau incetisor si sa o pregatesc de marea bomba...
Trebuia sa-mi fac planuri de viitor. Ce sa fac? Ce sa incep? In ziar am citit ca se deschdea o alta ciupercarie dar cu un volum de productie mult mai mare si doreau sa angajeze o persoana calificata in productia ciupercilor pleurotus. Eram sigura ca eram singura in oras cu o asa calificare si cu experienta in domeniu. Puteam negocia un salariu foarte bun sau procent din productie... era o alternativa foarte buna. Cat despre gasirea partenerului ideal pe internet slabe sperante mai bine zis NONE.... Vroiam sa ma mut ... sa incep o noua viata , sa-mi invit prietenii la mine , sa dau o petrecere sa-mi fac un prieten ... vroiam multe ... in zilele ce urmau ma hotarasem sa fac o programare pentru un interviu cu persoana care deschdea ciupercaria... cine stie ...ce-o sa fie...




mamica fericita a unui baietel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Lia partea cu netul m-a facut sa rad cu lacrimi. Am trecut prin aceleasi experiente. Parca te cunosc de o viata. Astept continuarea...

Mergi la inceput