emigrarea sufletului

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Eu n-am fost plecata decat 6 luni din tara,
dar va inteleg perfect.Tot timpul am fost chinuita de dor si nu-mi gaseam locul, desi am avut parte de niste oameni extraordinari acolo unde m-am dus( in nordul Germaniei).In plus, desi imi dadeam seama ca acolo e mediul optim pt munca mea nu reuseam sa ma adun cum trebuie si in primele 2 luni am luat-o putin razna, adica devenisem la fel de superficiala in lucru ca si cei de-acolo( la compozitie e acum tendinta "occidentala" sa cauti doar efectologie si sa sune totul cat mai traznit cu putinta, fara un fond destul de puternic si motivat).
In plus, traiam o viata aproape paralela, desi 6 luni nu e chiar atat de mult.
Am ajuns la concluzia ca imi trageam puterea din aerul de aici, din frumusetea muntelui si din iubirea oamenilor.E greu sa fii departe...cred ca voua va e foarte dor.

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Draga Moto, sterge-ti ochii si nasul ca iti povestesc eu ce frumoasa e Marea Neagra! Am fost anul trecut, in august, in concediu la mare in Neptun, care nu-i asa, ar fi trebuit sa fie inca o statiune destul de luxoasa...Cu ce sa incep? Cu camerele de hotel care costau milioane si care miroseaua a mucegai, aveau la baie prosoape cu gauri in ele de ii treceau capul Andreei prin gaura, sapunul, samponul si balsamul de par pe care, cu "nesimtire" ne-am obisnuit sa le gasim aici chiar si in ce-a mai prapadita pensiune, lipseau cu desavirsire! Asternuturile iti erau schimbate numai daca lasai bacsisul de cuviinta pe masa si datul cu matura insemna ca, camera a fost curatata! Dar sa lasam hotelul si sa mergem pe plaja, nu?! Puteai sa numeri mii de mucuri de tigara pe metrul patrat si desigur, Andreea se straduia, meticuloasa, sa le adune in sita ei si sa le bage in guritza!!! Pot sa spun, totusi, ca am fost norocosi si nu am vazut prin apa nici o "chestie" maro, plutitoare si care sa miroase rau . AAA! Sa nu uit sa mentionez clatitele cu ciocolata si cu musca moarta cu picioarele in sus care ne-au fost servite la o terasa, dupa o ora de asteptare si dupa ce l-am apostrofat pe chelner. Replica lui a fost ca abia acum le faceau, motiv pentru care au ajuns in fata Andreei reci si cu musca pe ele...Ne-a spus politicos ca patronului nu ii pasa daca facem reclamatie si nici daca nu mai dam pe la terasa lor!
Imi cer scuze daca v-am ofensat cu aceste aventuri minunate, dar cred ca noi ne vom gindi foarte serios data viitoare daca mai vrem sa bagam bani in turismul din Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moto spune:

DRAGA ANCA SA STI CA AI FOST TARE DRAGUTA ....STAI SA-MI TREACA RASUL CA SA POT SA TASTEZ HI!HI!HI! NU MA POT ABTINE STIU CA NU A FOST NIMIC DE RAS ATUNCI,POATE NUMAI NERVI DAR CRED CA NU ATI AVUT NOROC ANUL TRECUT SI CU TURISMUL DIN RO.STIU F.BINE CUM ESTE AM CEVA EXPERIENTA IN DOMENIU SI NU DORESC LA NIMENI SA TRECA PRIN ASA FEL DE CONCEDIU CUM ATI AVUT VOI LA NEPTUN.DAR ANUL VIITOR INCERCATI MUNTELE SI POATE O SA NE POVESTESTI SI NOUA CUM A FOST.HAI,ANCA NU FI SUPARATA I-A PARTEA BUNA A LUCRURILOR SI RECUNOASTE SI TU CA AVEM O TARA F.PE LANGA MIZERIILE DIN JUR, DAR TREBUIE SA STII UNDE SA MERGI SI SA AI SI NISTE RELATII .... SI CRED CA ATUNCI O SA FIE FRUMOS. POATE DACA MAI MERGI O DAT O SA-TI PLACA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danac spune:

De ce o trebui voi sa scrieti lucruri care ma rascolesc asa tare?Si mie mie DOR,abia am fost acasa si iar mi-e dor.Desi am zis ,cat am stat acolo,ca nu mai vin curand iata ca incerc iar sa ii sugerez timid sotului meu ca decat in Spania sau in Croatia mai bine am face concediul la Marea neagra.Fara prea mari sanse de reusita insa pt ca el e mai suparat decat mine pe turismul din Romania.Mie imi trece repede supararea,si uit mai usor,si iar imi vine DOOOOOOOOOOORRRRRRRRRR!Ce sa fac asta sant,asta e........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danac spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriuta spune:

Buna tuturor!
Va pupic pe toate si sper sa imi placa aici cu voi. De ceva vreme urmaresc discutiile de pe forum si am tot ezitat sa ma inscriu pentru ca momentan nu sunt mamica insa imi doresc ff mult un .
Referitor la emigrarea sufletului..., ufff... un suflet disperat asteapta sfaturi si incurajari. Sotul meu este plecat in si in curand va trebui sa plec si eu. Pe de o parte as zbura ca o la el pe de alta mi se rupe sufletul cand ma gandesc ca va trebui sa las acasa parintii, prieteni, familie. Imi vine sa mor numai cand ma gandesc. Multi ma incurajeaza, altii imi spun sa ma mai gandesc.
Help help help meeeeee.... voi cum ati reusit sa treceti peste tot ce implica departe de casa???? Plssss...undeva, cineva chiar este disperat.
Va pupic dulce .
Adriana

Adriana.I

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns David spune:

quote:
Originally posted by amalia123
Odata plecat cu greu iti mai gasesti locul. Aici ti-e dor de ACOLO iar acolo ti-e dor de-AICI . E ca un blestem de care nu scapi asa usor.
Un lucru e sigur, ca nu vei uita niciodata ca te-ai nascut in Romania.



Aceasta este o povara pe care o vom purta pana la moarte, intr-un fel daca cei ramasi in Romania o sa sufere inca 10 ani sau poate 15 ani de acum incolo din cauza nevoilor si a saraciei nu e nimic in comparatie cu acest blestem, ei o sa-si revina treptat si nivelul de viata o sa creasca incetul cu incetul, dar sa nu ne plangem in zadar, singura metoda sau ma rog terapie este intoarcerea, pentru unii dintre noi este aproape imbosibila, pentru alti probabil o au in plan, incerc sa simulez cinismul cand ma apuca nostalgia, cei drept este greu pentru mine dar uneori reusesc, sotia mea nu este romanca, uneori ma intelege si-mi ofera doza necesara de redresare. Asta este viata din pacate, ganditiva totusi ca noi, cei care am pribegit, am ales aceasta cale, sau am fost nevoiti sa alegem aceasta cale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brotacel spune:

"Exista o tara frumoasa,
La o margine de mare
Unde valurile fac noduri albe
Ca o barba nepieptanata de crai"
Citind cele scrise de voi mi-am adus aminte de cīteva versuri dintr-o poezie a lui Adrian Paunescu.
Nu doresc sa ma refer la latura lui politica, ci doar la vocatia lui de artist, personal mi-a placut Paunescu, asa cum īmi placea deosebit de mult de Nichita Stanescu.
Oh Dumnezeule Nichita Stanescu.
Imiaduc aminte ca exista o cafenea īn Piata Amzei īn Bucuresti.
Cum ptrietenii mei locuiau prin zona Rmana, Sala Palatului, Nuferilor si Cismigiu, iar noi nu aveam bani mergeam īn aceasta cafenea si puneam tara la cale.
Intr-o zi a aparut Nichita Stanescu si s-a asezat la masa noastra.
Bietul de el era pe jumatate beat, īmbracat aproape ca un cersetor si fuma tigari Carpati.
A īnceput sa vorbeasca foarte prietenos cu noi si īncet , īncet a īnceput sa ne recite din poeziile lui.
Intre timp a mai baut vreo 300 sau 400 de wodka, dar noi nu aveam ochi decīt pentru el.
Era bolnav de ciroza si traia īn lumea lui de vis.
Si eu sīnt plecata de multi ani din tara si īmi este cīteodata asa de DOR de tara ca simt ca mi se sparge sufletul īn mii de bucatele.
Totusi ma simt aici Acasa si cred ca daca ar trebui sa īm urmez familia si īn Hono-Lulu, nu m-ar interesa deoarece casa mea este familia mea. familia, reprezinta prezentul, iar Romania trecutul.
In prezent traiesc, dar de trecut īmi aduc aminte cu multa nostalgie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi spune:

Mi-e dor de fum si mi-e dor de praf. Voi naste in iarna si ma rog la Dumnezeu sa fim cu totii sanatosi pentru ca asa, sanatosi, ne vom duce cu totii la vara acasa. Si ma voi duce la prietenii sufletului meu si ma voi umple de dragoste si speranta. Copiii mei vor invata ce inseamna "acasa" pentru mama lor si vor invata ce inseamna "adevarat".
Nu vreau sa stiu ce fac oamenii politici acolo si nu vreau sa stiu cate vile si-au si-au construit unii. Nu-mi pasa. Si vreau sa merg la mare. Stiu ca totul s-a schimbat, mi-a spus mama, dar nu pot sa cred ca marea nu e tot albastra si ca nisipul nu frige talpile picilor la miez de zi.
Sunt o samanta pricajita dusa de vant prea departe. Pentru "mai bine" acceptand "mai rau". Ma va purta vantul acasa in anul ce vine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Iata si noi mergem fiecare an la socrii in Romania. Si asta este bine, asa iti dai seama ca e bine ca ai plecat, si ca nu ai ce regreta. Poate pentru unii e interesant cind merg iar acasa ca ei sunt acuma bogati, pot cheltui milioane de lei fara sa ii usture buzunarele, toti se uita la ei cu admiratie ca doar au venit neamurile bogate din vest. Dar sa va ginditi ce ati face sa lucrati pe un salar ca cei de acolo, si sa va intretineti familia?
Mai cititi din ziare, si vezi vede ce este in Romania. Asa va va disparea cred ca foarte repede dorul de casa. Si patriotism ???? Imi vine sa rid...
Am fost si eu anul trecut la mare. Si acolo nu am simtit absolut nimic din ospitalitate, prospetime, curatenie sau bun simt. Am fost la eforie. Daca ceausescu nu ar fii facut beton acolo, ar fii trebuit sa umblii in cizme de cauciuc. S-au taiat plopii in statiune, la 40 cm de sol ca sa te inpiedici, Gunoiul se ia cu remorci deschise, zeama aia ce curge din gunoi o mai simti cu zilele. La hotel sau privat nu ti se ofera nici hirtie de Wc. Pe plaja nu face absolut nimeni curat. Nici angajati, si nici turistii. Ertam dintre f putinii ce seara adunau in punga gunoiul lor, dar si a vecinilor si il duceau la cosurile de gunoi. Restul arunca tot pe jos, de parca ar fii fost in cocina. Si ziua urmatoare cautau un loc curat. De regula al meu, pentru ca eu faceam seara curatenie.
Cei care se ocupa de servicii sunt de o nesimtire, si neprofesionalism greu de egalat. Daca va mai e dor, mergeti in Romania.. O sa va treaca ....


Cu drag

Richard

Mergi la inceput