Triplu test

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Chestia cu nemancarea nu am lamurit-o nici eu, unii ziceau ca nu conteaza, unii ziceau ca da. Insa m-am dus nemancata. Eu sunt nebuna, am facut 5 TT, am mai postat si la subiectul cu dublu test. Am avut 3 proaste si2 bune.

Legat de eco:

- CMU - 2.1 mil, poti merge cu eco veche insa cer sa completeze datele un medic de la ei;
- la Medicover - 1 mil - cer eco din aceeasi zi. Poti recolta dimineata si sa duci eco pana seara sau sa duci eco din ziua precedenta;
- la Medlife accepta eco nu mai veche de 2 saptamani, 0.9 mil
- la Genetic Lab - eco nu mai veche de 5 zile, costa 1.2 mil.

La CMU se completeaza datele din eco pe cererea aia, la alte clinici se ataseaza eco si isi iau ei de acolo info necesare.

Rox 19+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Uitasem sa va zic, eu avusesem co f bune, numai TT cu probleme. Am facut amnio si totul este ok pana la urma, inexplicabil de ce Hcg ala este mare, peste limite.

Legat de test, in alte tari nu se mai face TT. La Viena unda am fost la amnio imi cereau eco cu pliul nucal de la 12-14 sapt (la ei se numea Oscar) si dublul test. Ei nu prea echivalau triplul test.

Rox 19+
si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Buna fetelor,

Recunosc ca nu am citit din urma, am gasit acest subiect si ma simt datoare sa va spun si parerea mea referitoare la TT.

Pentru asta incep prin a va spune pe scurt istoria mea: am o fetita de 2.5 ani perfect normala ( am facut TT si totul a fost OK, deci nu a fost cazul sa fac amniocenteza).Anul acesta am ramas insarcinata din nou, am fost f fericiti, la eco totul parea normal, ni s-a spus ca vom avea un baietel...Apoi am facut TT si calcul de risc, a iesit o valoare dubla fata de normal pt beta HCG si un risc de 1:50 pentru sindrom DOWN, am facut amniocenteza la spit Titan, am primit rezultatul intermediar ( FISH) care arata SINDR Down, nu am mai asteptat si rez final din Romania si am plecat la viena, la o clinica de genetica, unde mi s-a recoltat sange din cordonul ombilical.rezultatul de la Viena a venit repede si a confirmat, inca o data, ca BB avea sindrom Down.

relatez asa laconic pt ca altfel nu pot, plang de o luna si inca nu ma opresc, vreau doar sa stiti de cazul meu si sa va ganditi bine inainte de a refuza un TT si o eventuala amniocenteza, daca ea va este indicata.

Vinerea trecuta m-am internat la Municipal si dupa un travaliu infernal, de 17 ore, am avortat.L-am vazut pe BB si nu avea nasuc, in rest era lungut si frumusel.

De mentionat ca la ecografia importanta din sapt 12 totul a fost Ok, pliul nucal era de 1.1 ( adica f bun), altceva nu se vedea rau pe eco ( si am facut-o la iosup, care e genial, in care am incredere si care mi-a urmarit si prima sarcina).Si la eco din sapt 16 totul parea OK, doar in sapt 20 s-a vazut ca osul nazal era mai putin dezvoltat si ca in jurul inimii avea putin lichid ( pericardita), dar mentionez ca aceste simptome pot aparea si la copii perfect normali.

Concluzia este ca exista forme usoare ale sindr down in care la eco e posibil sa nu se vada nimic, si copilul sa fie totusi afectat.Refuzand sa faceti TT si poate amnio riscati sa dati nastere unui copil bolnav, care va fi nenorocit pe viata si care va va nenoroci si pe voi.E perfect adevarat ca exista si varianta cealalta, in care sa nu faceti TT si totul sa fie OK, dar sunteti sigure ca va puteti asuma un risc atat de mare? pentru voi, coipilul vostru si familia voastra?

Va rog sa nu va suparati pe tonul meu poate dur, repet, daca scriu asa cum simt acum e prea mult pt mine, vroiam doar sa va impartasesc o opinie personala si nimic mai mult, nu sa va cert pe cele care refuzati TT, nici sa va incurajez pe celelalte, ci doar sa sper ca veti lua o decizie, daca va fi cazul, in cunostinta de cauza.

Va pup si va doresc sa nu fiti niciodata in postura de a lua decizii de aceasta natura.Cu drag.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analex spune:

Intr-adevar 'fericiti cei saraci cu duhul', daca am inteles bine sensul...
Bebele meu avea la 14 saptamani pliul nucal modificat, am facut triplul test si mi-a iesit pozitiv pentru trisomie 21, am facut amniocenteza cu determinarea cariotipului si doua saptamani pana a iesit rezultatul n-am fost om.
Cariotipul era bun, dar stau si ma gandesc si azi ce m-as fi facut daca ar fi iesit mozaicism ( adica sa arate genotipul ca de trisomie 21, dar copilul sa fie normal si sa afli asta abia dupa ce ai facut avort terapeutic).
Sa ne fereasca pe toti Dumnezeu de asemenea decizii.
Cred de fapt ca e singurul care are un cuvant de spus in povestea asta si noua nu ne ramane decat sa avem incredere in El.

Analex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giaserbu spune:

Cum adica ti-a iesit pozitiv pentru trisomie 21?Eu am primit azi rezultatele,mi-a iesit scazuta doar valoarea alfa-fetoproteinei,celelalte 2 fiind in limite normale....Astazi am repetat alfa-fetoproteina si stau ca pe ace....emotiile prin care trec sunt cumplite.....Oricum,am niste dubii si in legatura cu b-HCG-ul,ca pe buletinul de analize ei mi-au trecut o valoare peste 15.000....Mi se pare oarecum incert,ca asta ar putea sa insemne oricat.....Mai ales ca pentru saptamana cand am facut eu testul...valorile normale incep de pe la 17.000....Of,Doamne,sunt disperata!!!!

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Giaserbu, da-mi te rog un mesaj privat, daca vrei sa vorbim despre analizele tale.Eu nu am putut sa iti trimit PM, ca nu il ai activat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giaserbu spune:

Nu stiam ca trebuie activata optiunea de mesaje private....Acum am activat-o si cred ca ar trebui sa mearga....Astept sa vorbim....Intre timp,alfafetoproteina repetata la alt laborator este in limite normale...Acum ma bate gandul sa repet si ceilalti 2 indicatori la acest laborator,chiar daca la celalalt au iesit normali....Inca stau pe ganduri,ma gandesc sa nu fiu eu prea agitata pe tema asta....

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mie mi-a zis dr sa fac TT, fara sa ma intrebe dc vreau sau nu si am doar 24 de ani fara nici un antecedent in familie. ma chemat la 18 sapt pt TT. akuma stau si ma gandesc oare sa il fac sau nu. voi ce parere aveti???


Cea mai fericita sotzie si o viitoare mamica!!!

15+ mami de baietzel sau fetitza???

poza eco bb



www.babysfirstsite.org/newtickers/ticker/96494.birthdue.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giaserbu spune:

Nu cred ca poate nimeni sa te sfatuiasca ce sa faci...Decizia iti apartine in totalitate!Dar trebuie sa stii ca daca te hotarasti sa-l faci,trebuie sa te pregatesti psihic si pentru cazul in care iese bine si pentru cazul in care iese prost....Desi stiu ca practic nu este un test cu valoare diagnostica si nu-ti ofera nici o siguranta nici daca iese bine ,nici daca iese prost....totusi daca a iesit bine,parca te gandesti ca ti-au crescut sansele de a avea un bebe sanatos...daca insa rezultatele nu sunt tocmai bune,incepe un stres de nedescris....Parerea mea este ca in acest caz sa repeti testul ,eventual la alt laborator,pentru ca erori apar de multe ori...Eu cel putin in cazul meu,suspectez laboratorul,pentru ca am mai auzit pareri nu tocmai bune despre lab respectiv....In concluzie....tu trebuie sa iei o decizie...Mult succes!!

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

BB yasmi, inainte de a intra Romania in UE TT nu era obligatoriu pt femeile insarcinate, el se recomanda mai ales celor care au depasit varsta de 35 de ani.Acum el e recomandat tuturor femeilor insarcinate si este foarte bine, deoarece statistica internationala spune ca de fapt varsta medie a femeilor care fac un copil cu Sindrom Down este de 28 de ani, nu de 35.

Sper din tot sufletul ca tu sa nu ai probleme, dar te rog gandeste-te daca nu ai vrea sa stii inainte de a tine BBlusul in brate care e starea lui de sanatate. Faptul ca tu nu ai antecedente in familie e de bun augur, dar te rog tine cont ca de ex, sindromul DOwn nu este cauzat decat intr-un procent infim de anomalii cromozomiale ale unuia dintre parinti, in 98% din cazuri este vorba de o mutatie spontana aparuta in momentul conceperii oului, fara nici o legatura cu factorii ereditari. Un copil din 600 are sindr.Down. Bineinteles ca fiecare din noi ne dorim sa nu fim noi in acea situatie, fiecare spunem ca nu ni se poate intampla tocmai noua, si totusi, in mod statistic, un copil din 600 are SD. Asa imi spuneam si eu, ca nu pot fi tocmai eu aceea...si totusi mi s-a intamplat.

Nu vreau sa seman panica, din contra, as vrea foarte mult ca prin modesta mea parere sa pot contribui ca viitoarele mamici sa stie care sunt testele de facut in sarcina si varsta la care aceste teste se pot face, astfel incat tot mai multe mamici sa poata avea sansa pe care eu cred ca am avut-o, de a putea lua o decizie in cunostinta de cauza. Eu nu militez deloc pentru un eventual avort, in cazul in care, Doamne fereste, mama afla ca fatul are o afectiune. Si nici nu militez pentru pastrarea acelei sarcini. Fiecare parinte are dreptul sa decida pentru sine, si nu intru acum in discutia daca are dreptul sa decida sau nu si pentru viitorul copil.

Dar cred ca e important ca fiecare mamica sa fie informata.

Triplul test are o acuratete de aprox. 70%. Deci exista o marja de eroare de 30%, si asta e recunoscut. Totusi, daca in urma TT si a calculului de risc ( calcul care e la fel de important ca si TT in sine)apare o indicatie ca s-ar putea ca fatul sa aiba o problema de sanatate, se recomanda amniocenteza. Ea are la randul sau un risc de 1% avort, de care e bine ca fiecare mamica sa fie constienta. Daca insa riscul de a avea un copil cu probleme genetice e mai mare decat riscul de avort ( asa cum, de ex, a fost din pacate cazul meu), parerea mea este ca ar trebui acceptata amniocenteza.

Si inca ceva: exista cazuri in care la eco, oricat de performant ar fi aparatul si ecografistul in sine, eventualele probleme nu se vad.Pentru ca exista cazuri de feti cu mozaicism ( cu forme usoare ) la care nu se vede nimic la eco. La mine toate eco au fost normale pana la un punct, translucenta nucala era de 1.1 mm ( adica f buna...). Numai TT si eventuala studiere a cariotipului ( prin amniocenteza) pot decela eventuale anomalii.

Pentru orice detalii cu care va pot fi de folos, nu ezitati sa imi dati un mesaj, as fi bucuroasa ca experienta prin care eu am trecut sa va ajute, sa va pot da informatii sau daca eu nu le am, sa va pot spune cine v-ar putea da mai multe detalii.

Cu drag,

Mergi la inceput