Durerea unei piederi de sarcina...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Diana9703 spune:

Arthurana, nu exista cuvinte de consolare pentru asa ceva. Tot ce poti sa-ti spun este ca viata merge mai departe si ca cineva acolo sus te ajuta sa-ti continui drumul, iti da putere. De ce spun asta? Eu nu am pierdut o sarcina, dar bebelusul meu mult asteptat a murit la nastere vara trecuta. De ce? Nu am sa stiu niciodata. Oricum nimeni si nimic nu mi-l poate aduce inapoi. Am suferit enorm. Si sufar inca - incerc sa ascund tot ce simt, dar sunt momente cand totul revine, plang si ma incurajez singura spunandu-mi ca asa a fost sa fie si ca nu a fost vina nimanui. Dar e greu.E bine sa vorbesti cu familia ta, cu prietenii tai despre ce s-a intamplat. Te ajuta sa-ti descarci toate gandurile rele, ii ajuta pe cei din jurul tau sa vada ca esti bine si sa se poarte normal cu tine. Pentru mine a fost foarte greu sa intalnesc oameni care nu stiau ce sa-mi spuna. Si atunci a trebuit sa spun eu: Oameni buni, sunt bine, n-am nimic, purtati-va normal cu mine, numai asa ma puteti ajuta.

Sa stii ca atunci cand iti doresti din tot sufletul ceva, pana la urma (mai devreme sau mai tarziu) vei primi acel lucru! Iti doresc din tot sufletul sa traiesti clipa in care ai sa-ti tii pentru prima oara copilasul in brate. E sublim! Este cea mai frumoasa clipa din viata unei mame!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Diana,

Multumesc mult pentru cuvintele tale frumoasa. uneori nici familia nu este in stare sa te incurajeze asa de bine. Familia mea este departe. Eu sunt in America, si ei sunt in Romania, si ii vad pe ai mei o data pe an 2 sapt..O am pe soacra mea care este un inger de femeie si pe deasupra este si psiholog de meserie, deci stie sa asculte. Mai este si sotul meu David care este mult mai tulburat decat mine..de fapt eu trebuie sa-l imbarbatez pe el.
Dar ai dreptate viata merge inainte, ca nu avem de ales...Azi am fost la cumparaturi intr-un Mall si m-am oprit inmarmurita langa un stand de hainute pentru copii...si m-am intrebat cu voce tare daca voi cumpara vreodata pentru bebelusul meu hainute...daca voi avea sansa sa strang in brate un bebe...Si parca raspunsul mi-a venit de undeva de sus..." Ai rabdare ca totul va fi bine".
Eu cred ca tu esti f. puternica. Multe femei ajung la spitalul de nebuni dupa asa ceva...Te admir din tot sufletul si-ti doresc ca urarile tale de bine sa se intoarca la tine inzecit...si sunt sigura ca intr-o zi vom avea si noi poze cu bebelusii nostrii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

KLA draga mea mai facut sa plang cu mesajul tau.

Eu sint insarcinata in saptamana 14 si strang din dinti sa treaca cele 40.
Arturhana,iti inteleg mai mult decat crezi suferinta,sunt ca si tine singura printre straini ,locuim aici de doi ani jumate si nu am cu cine sa impart durerea,acest site este mana cereasca ,desi m-am suparat de mii de ori la cate prostii triste am citit am revenit stiind ca aici sunt si oameni adevarati care-ti acorda macar o secunda si impart cu tine aceiasi suferinta;
am pierdut 4sarcini fara a c doctorii sa-mi explice DE CE ?
Bineanteles din aceiasi cauza progesteronul mic foarte mic in faza luteala ,cobora mai jos de 10µml si asta era rau de tot.
Toate sarcinile le-am pierdut pana in 7 saptamani,
am schimbat doctorul si numai dupa 4luni de la ultima pierdere am ramas insarcinata!
Coincidenta?
Voi naste in luna septembrie aproape in ziua in care l-am pierdut pe ultimul .

Nu-ti pierde increderea in Dumnezeu te rog,el ne iubeste,doar el ne-a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Ionica scumpa mea,

PArca Dumnezeu te-a trimis aici..Costa Rica!!! Sotul meu vrea sa facem o excursie in iulie acolo. El a mai fost si i-a placut mult.
Promit ca te sun sa bem o cafea impreuna!!!
VAi de mine...ce cumplit...4 avorturi...si nimeni nu ti-a explicat de ce??? Spune-mi te rog. Ai zis ca ti-ai schimbat doctorul. Ce ti-a spus? Ce teste ti-a dat? Eu am urmat sfatul unei amice(colege de servici) care dupa 3 pierderi in luna 5-6 s-a dus la un centru de ferilitate si efectiv dupa 2 luni a ramas...i-au spus ca a avut probleme cu trompitele...si i le-a desfundat si gata. Acum este in 6 luni juamte...Deci vreau sa ma duc si eu, am programare pe 30...Am mari sperante...
Astept vesti cu amanunte(numai cand ai timp).
Te pup si poate ne vedem..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Arthurana,

Imi pare bine ca veniti in Costa Rica,asa este ,e frumos si placut ca tara dar poate sa fie el si raiul pe pamant tot mai bine ma simt in europa.
iti las e-mail-ul meu si te rog sa-mi scrii amanunte cand veti veni.
ionicadumont@hotmail.com
Cel mai frumos este in aprilie la "SEMANA SANTA" adica saptamana pastelui catolic, stii bine ca latinii sunt foarte practicanti,o sa va placa ,noi mergem la GUANACASTE partea Pacificului plaja TAMARINDO am sa-ti spun si la ce hotel,noi de obicei mergem la DIRIA dar sper sa mai gasim locuri.
Daca nu gasim nimic ramanem in San Jose ,avem ce face !!
Doctorul meu este un pro in FIV pentru el sunt un caz minor;
deci ca sa raman insarcinata prima oara(dupa trei pierderi de sarcina) ,mi-a facut o stimulare ovariana, ingrosare de endrometru cu o injectie la doua zile si cu 6pastilute de Utrogestan pe zi .
Prima stimulare a mers dar nu am reusit sa tin sarcina,dar dupa patru luni corpul meu avea o activitate hormonala mult mai superioara bineinteles cum am aflat ca sunt insarcinata am luat 8Utrogestan-progesteron pe zi vaginal pentru sustinere,stiind ca la mine era mare problema faza luteala.
Am facut tratamentul pana la 11saptamani si vad ca bebe s-a agatat de mine si se tine bine,colul este inchis iar el este perfect sanatos.
Va asteptam in costa rica,sotul meu este francez dar amandoi vorbim si engleza.
Pupici si aveti grija de voi.



http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

ARTHURANA acum un an si 3 luni am pierdut o sarcina pt care luptasem
mult timp...am aflat ca sunt insarcinata pe 23 decembrie...am pregatit bradutul,am cumparat botosei pe care i.am pus sub brad,sotul meu a fost innebunit de fericire,dar totul a tinut f putin,sarcina era oprita din evolutie...sentimentele de dupa sunt inutil de povestit...nu am ramas insarcinata de atunci desi incerc cu disperare,dar stiu ca va veni si randul meu...si al tuturor fetelor de pe forum care sunt niste ingerasi ,si cu ajutorul carora am trecut mult mai usor peste toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Doamne Oanabbb

Imi aduc aminte de surpriza pe care ai facuto sotului tau de craciun ,imi dadusera ochii in lacrimi de fericire.

Curaj luptate stiu ca nu este usor,la mine a mers dupa patru luni de la ultima pierdere poate cine stie se prinde si la tine.

Pupici

http://groups.msn.com/LeDumontauCostaRica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kla78 spune:

OANABBB imi pare sicer rau pt pierderea ta dar trebuie sa fim intelepte si sa gandim pozitiv...poate acel bebe pe care l-ai pierdut nu avea cum sa se dezvolte normal...cred ca stii ca sarcinile care se opresc din evoluite la termen mic sunt aproape intotdeauna anomalii ale cromozonilor...mai bine a fost asa decat sa se fii nascut cu ceva boala...doamne fereste!stiu ca nu te consoleaza dar daca ne dam batute nu rezolvam nimic....cu ajutorul lui D-zeu si bunavointa noastra vom avea odata bebeul nostru mult dorit!!!

va doresc succes!

"cand o persoana are un vis tot universul conspira pentru ca acest vis sa devina realitate"-Paulo Coelho
http://es.pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

kla povestea ta m'a facut sa zambesc..e minunata...
nu m'a facut sa plang pentru ca eu nu mai plang de mult...
stiii de ce?????pt ca fetitza mea sa fie fericita acolo sus




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

IONICA ce bine imi pare sa te mai aud...
stii cateodata ma gandesc cum ai plecat tu
in concediu si ai venit...sa ne pui pozici sa vedem
burtica,sa punem mana pe ea,adica pe monitor,poate se ia...
te tuc si.ti tin pumnii desi STIU ca va fi bine...
KLA eu am facut o cauterizare acu 3 zile si tre sa fac pauza o luna
jumate si dupa...poate ne apucam amandoua de treaba...ce zici?

Mergi la inceput