Jurnalul pescarului amator

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

CRAP CU SOS MARINAT

Ingrediente:
1 crap mijlociu, sare, 1 kg rosii, 1 ceasca ulei, piper boabe,
3 linguri faina, 1 lingura otet, 1 lamaie, 1 foaie de dafin, 1 morcov
Mod de preparare:
Se curata pestele, se spala si se taie in felii groase. Se sareaza si se lasa sa stea asa 30 min., dupa care
se trece prin malai sau faina si se prajeste in ulei incins. Se scoate cand carnea pestelui nu mai
este moale, se scoate pe o farfurie si se lasa pana se pregateste sosul.
In uleiul ramas de la prajirea pestelui se `adauga o lingura de faina, se lasa pe foc mic, amestecand
mereu, pentru ca faina sa nu se arda.Se stinge cu sucul obtinut de la 1 kg
de rosii trecut prin masina de tocat, putin sarat si indulcit. Se fierbe 15 min., se adauga otetul, sarea
necesara si cateva boabe de piper, dupa care se fierbe sosul descoperit panadevine de
consistenta unei smantani. In sos se fierbe si un morcov taiat rondele, cu care se va garnisi pestele.
Cand sosul este gata, se strecoara si se toarne peste peste.
Se serveste totul cald, cu felii de lamaie si morcov de jur imprejur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

CRAP PANE
Ingrediente:
1-1,5 kg crap, 200 g faina, 1 ou, 100 g pesmet, 150 g untdelemn, 1 lamaie
Mod de preparare:
Crapul curatat de solzi si intestine, spalat si taiat in bucati care se sareaza.
Acestea se sterg cu o carpa, se dau pe o parte si pe cealalta prin faina, ou, pesmet si iar prin ou.
Se prajesc in untdelemn foarte bine incins, insa la foc slab.
se servesc cu cate o feliuta de lamaie deasupra fiecarei bucati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Midii in sos de vin

Ingrediente: 3 kg midii, 2 cepe de apa, 4 catei usturoi, 4 lg. ulei (masline), sare, piper, 50 ml vermut, 400 ml vin alb sec, 400 ml supa de peste, 2 lg. patrunjel verde tocat, 100 g unt moale, 1 leg. verdeata asortata

Se spala midiile sub jet de apa rece, se freaca bine cu o perie si se indeparteaza „franjurii” care ies din fiecare scoica. Se arunca midiile care sunt deja deschise.
Se curata si se toaca cepele si 2 catei usturoi, apoi se calesc in 2 lg. ulei. Se adauga midiile. Se toarna deasupra vermut, vin si supa de peste. Se presara patrunjel si se acopera vasul cu un capac. Se lasa sa dea in fiert si se fierb midiile cca 7-8 minute.
Se freaca bine untul cu usturoi pisat si verdeata. Midiile se scot cu o spumiera. Cele care nu s-au deschis la fiert se arunca. Midiile bune se repartizeaza in farfurii, se pune putina zeama de la fiert, si se servesc cu paine prajita unsa cu crema de unt si verdeata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Pastrav la frigare, cu ardei umpluti

Ingrediente: 4 pastravi (a cca 250 g), 2 lg. suc de lamaie, sare, piper, cate 2 fire salvie, rozmarin si cimbru, 100 ml ulei, 8 ardei grasi mici, 1 leg. verdeata, 400 g telemea

Pestii se spala si se freaca bine cu lamaie, apoi se condimenteaza. Se toaca marunt cate un fir de salvie, rozmarin si cimbru si se amesteca bine cu ulei, sare si piper. Celelalte fire de verdeata se pun in pesti, care se ung apoi cu sos si se lasa cca 15 minute la marinat.
Telemeaua se scurge, se zdrobeste si se amesteca bine cu leg. de verdeata tocata, putin ulei si piper. Ardeii se umplu cu acest amestec si se ung cu ulei.
Pestii se infig in tepuse si se pun pe gratar pentru cca 15 minute, impreuna cu ardeii. Din cand in cand se ung cu sosul de verdeata si ulei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Pastrav marinat

Ingrediente: 50 g morcovi, 2 cepe, 150 ml vin alb, 150 ml otet, sucul de la 1 lamaie, 1 foaie dafin, 1 lingurita boabe de piper asortate (roz, alb, negru), fructe de ienupar, 2 lg. sare, 1 kg filé de pastrav, 1 lg. patrunjel verde tocat, 1 lg. marar tocat, 1 lg. hasmatuchi tocat, 125 ml ulei (masline)

Morcovii se taie felii, iar ceapa se taie rondele. Se da in fiert vinul cu otet, suc de lamaie, morcovi, ceapa, dafin, fructe de ienupar, piper si sare; se lasa sa se patrunda 20 de minute.
Se spala carnea, se sterge, se acopera cu marinata si se presara verdeata tocata. Se lasa la frigider 24 de ore.
Se scoate pestele, se sterge, se acopera cu ulei si se lasa sa se patrunda cca 4 ore. Se scoate pestele din ulei, se taie fasii si se aseaza decorativ pe farfurii. Se stropeste cu marinata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Pastrav picant la gratar

Ingrediente: 1 kg pastravi, 75 ml ulei (masline), 2 lg. suc de lamaie, sare, 4 catei usturoi, cate 1 lingurita chimen si piper, verdeata

Se cresteaza pestele pe ambele parti. Se amesteca chimenul cu sare si piper si se freaca pastravii cu acest amestec. Din ingredientele ramase se prepara marinata.
Se frige pestele 10-12 minute, ungandu-l din cand in cand cu marinata si intorcandu-l o singura data.
Se garniseste cu verdeata. Se serveste cu dovlecei si morcovi prajiti in ulei si presarati cu rondele de ardei iuti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Peste afumat cu sos de lamaie

Ingrediente: 750 g fasole verde, ½ leg. cimbru, sare, 70 g unt, 5 galbenusuri, 1 lamaie, piper, sos Tabasco, 300 g peste afumat feliat

Fasolea si cimbrul se fierb in apa cu sare cca 18 minute.
Galbenusurile se bat spuma in bain-marie impreuna cu sucul si coaja de lamaie, un praf sare, piper si 1 lg. apa. Se adauga treptat untul lichid si se condimenteaza cu sos Tabasco.
Fasolea se scurge si se scoate cimbrul; se aranjeaza pe farfurii fasolea cu pestele si sosul de lamaie si se serveste cu cartofi natur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Peste alb cu maioneza

Ingrediente: 1 kg peste alb, 1 morcov, 1 radacina patrunjel, 1 ceapa, 1-2 foi dafin, sare, piper boabe, 100 g telina, 200 g maioneza

Se pune zarzavatul la fiert cu condimente si, cand e aproape gata, se adauga pestele si se fierbe cca 15 minute. Apoi se scoate, se scurge bine si se dezoseaza. Carnea obtinuta se aseaza pe un platou in forma de peste, se ataseaza capul si coada, iar deasupra se toarna maioneza.
Platoul se orneaza cu felii de morcov fiert, patrunjel verde, castraveciori murati, salata verde etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorr spune:

tu faci toate retetele astea?????.....si placintele alea????....esti tare...mi-e rusine sa recunosc ca nu stiu sa fac nici pe jumatate cit tine...dar am de unde invata!!!!!! o sa-l pun pe sotul meu sa scoata la imprimanta retetele tale si o sa fac asa un fel de carticica ptr mine Felicitari si mai asteptam idei de la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Tudorr,
multumesc de aprecieri; am stat 3 ani cu fetita acasa si am avut ceva timp sa scriu o carte de bucate, pe care n-am publicat-o (pentru ca e inflatie de asa ceva pe piata), asa ca o consider pur si simplu colectia mea de retete. Sa stii ca le-am incercat pe toate, pe unele le-am facut de mai multe ori, le-am si "imbunatatit" dupa gustul nostru (al familiei). Mai ales ca aproape orice se poate inlocui sau adauga.
Daca vrei, urmareste pe aici, prin "Bucatarie", si pe unde vezi ca am postat uita-te si, daca iti place vreo reteta, printeaz-o sau salveaz-o undeva in calcul tau.

Mergi la inceput