Copii capricorn ! (4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

Andreia, sa fii fericita.
Ce scumpete de fetita ai...si ce cadou frumos din partea ei.
Pozele sunt superbe.

Se apropie si la noi scoala cu pasi repezi....si emotiile cresc.Abia astept sa-i fac si eu poze in prima zi de scoala.
Andreia, ce avea Bianca in brate? ca nu prea am inteles. De la scoala au primit ceva?

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

April, iti multumesc multz pt toate urarile!

Cornetul care i-l are Bianca in mina l-a facut in gradi, si a fost umplut de cvatre mine cu diverse: balon, rechi´zite, caseta audio, duolciuri, un joc, lantisorul de uar cu trifoiul cu 4 foi........alti parinti au pus de ex un ceas desteptator..........Fiecare ce vrea, iar copilul i-l deschide in prima zi de scoala! E cadoul lui de la parinti, frati, bunici etc, de iunceput de scoala!

Am uitat sa va zic: au primit de la scoala cite o sapta si asa, cei de clase mai mari, stiu ca ei sunt boboceii si daca au vreo pb trebuie sa-i ajute!

Azi a primit si prima carte de mate, cadou......de la o invatatoare cu care face mate! Si era asa de incintata!

Si tot azi, dupa presiuni mari, am reusit sa-i obtin loc la asa numitul in RO, internat! Saptamina viitoare mreg sa semnez contractul, si apoi, dupa scoala va merge acolo pina la ora 17. Acolo va minca de prinz, va face lectiile, excursii si se va juca! Sper ca va fi ok!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Ce cadou frumos ai primit din partea minunatei tale fetite, Andreia !
Multumim pt. poze ! Biancai ii place la scoala, se vede din poze, deja.
Ce faina este ideea cu sapcutele bobocilor si aceea a cornetelor, uriaselor cornete.
Ce zice, Bianca, ce impresii are dupa 1 sapt. de scoala ?
april, asteptam pozele si primele impresii si de la voi ! Doar ca, eu le voi citi pe 2 oct., caci vom fi din nou la Buzias, intre 18 sept. si 1 oct.
Ce fac ceilalti capricornutzi ?
Cristina este incantata ca mai are 1 luna de vacanta, desi, asteapta sa mearga la gradi sa-si reintalneasca prietenele.
Acum, se joaca singurica, caci de duminica, verisoarele ei dragi, au plecat acasa, caci merg si ele la scola.
Altfel, este aceeasi fetita intelegatoare si buna, dar un pic mai lenesa sau comoda, ca nu-si da pijamaua jos pana pe la amiaza, daca nu iese din casa dimineata.



Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

noi am fost o saptamana la moeciu, si a facutserbanutul meu niste drumuri lungi de nu-mi vine sa cred! am prins insa o vreme tare rece, si drept urmare de luni dimineata serban e cu febra mare si face greva foamei. azi dimineata a fost parca un pic mai bine, a binevoit sa ciuguleasca ceva. cu administrarea de medicamente insa... tragedie mare! refuz total si urlete la greu. la fel si cu termometrul - sa nu-l vada in ochi!
si asteptam si noi cu sufletul la gura prima zi de gradinita..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melania 14 spune:

Mai dar ce de copii mari pe aici .

Andreia felicitari pt prima zi de scoala a Biancai, foarte reusite pozele si tot "obiceiul"de inceput de scoala.

Nina ma gandesc ca e nerabdatoare Cristina sa se reintoarca la gradi

Madalina ne pare rau de Serban ca e bolnav si suntem nerabdatoare sa aflam cum se va descurca in prima zi de gradi .

Melania e tot mai vorbareata , deja are cuvinte pe care nu le inteleg nici daca incerc sa la desprind din context .Cu olita slabe sanse... .In rest a devenit mai sociabila si incepe sa protesteze atunci cand e deposedata de jucaria cu care se joaca , ba mai mult ,ne spune :"du-te !"

Melania (14.01.2005) si mama Nico


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, dragi mamici !
Noi vom fi in vacanta pt. 2 sapt., la Buzias !
Abia asteptam sa mergem, cu mic, cu mare, caci este tare fain, acolo !
Cristina numara zilele ramase pana la plecare, din weekend-ul trecut, mai ales ca abia asteapta sa calatoreasca cu trenul.
Iar la revenire, va incepe si ea gradinita, caci asteapta cu mare drag, reintalnirea cu prietenele ei de acolo.
Va doresc numai zile senine, fara probleme !
Abia astept sa revin, sa citesc ce ati mai facut cat am lipsit noi !
Sa ne "revedem" cu bine pe 2 oct. !



Pentru Barbye - una dintre noi ! Trebuie sa ajuti !

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Nina, va dorim sedere placuta la Buzias si multa sanatate Cristinei!

Va asteptam cu drag cu impresii noi de-acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

noi ne-am facut bine cu totii (am reusit sa ne imbolnavim toata familia) si azi e prima zi de gradinita! avem mari emotii (noi astia mari, ca serban a sters-o ca din pusca de langa noi cand a vazut jucarii si plastilina...). sper ca si continuarea sa fie la fel de grozava ca si inceputul, ca daca nu, la cat e de incapatanat cred ca nu mai putem sa-l scoatem din casa!!
nina, sedere placuta la buzias!
april, asteptam impresii de la scoala, pe aici vineri copiii s-au dus degeaba!
nico, am constatat ca si serban, crescand, a devenit mult mai sociabil. nu mai face opinie separata prin parc ci dimpotriva, cauta compania copiilor (mai mari decat el, in general) si se joaca atat de frumos ca nu ne vine sa credem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Impresii placute despre scoala. A fost frumos in prima zi de scoala. Mi-am amintit prima mea zi de scoala.....parca de acu' vreo 100 de ani

Am inceput lectiile, programul ni s-a schimbat radical, speram sa ne obisnuim. Inca nu s-au dat note (calificative), dar incep si astea.

Andrada se simte mai obosita decat la gradi si nu vrea sa doarma dupa-amiaza. Asa ca e greu cu ea. La 5 ne apucam de teme. La 7-7.30 pica de somn.

Dar a trecut doar o saptamana. Sa vedem ce urmeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Buna, mamici de capricornutzi ! Sunt din nou pe baricade.
La Buzias a fost placut. Noroc, ca am prins o vreme frumoasa, doar ziua prea scurta ne facea sa intram mai repede inauntru, seara. Insa, programul, a fost incarcat, nu aveam timp de plictiseala.
Trezirea la 6:30, glicemie, insulina, mic dejun, sala de sport.
Ora 10, glicemia, gustare si 1 lectie de dietetica si inca 1 de educatie medicala(legat de diabet si tratamentul cu insulina).
Ora 12:30, glicemia, insulina, pranz, odihna.
Ora 16, glicemia, gustare si afara in parc sau la sala de sport.
Ora 18:30, glicemie, insulina, cina si...camera de joaca.
Ora 22, glicemie, insulina si ultima gustare, somn si in unele nopti glicemie la ora 12 si la ora 3.
Am avut colege de camera o mamica si fetita ei de 4 ani din Codlea(Brasov), asadar, Cristina a avut partenera de joaca, desi, n-o prea atragea, fetita. S-a simtit bine, dar in ultima sapt. abia astepta sa plecam acasa la tati, incepuse sa numere zilele ramase. Iar dupa reintalnirea cu tati a facut o glicemie de 300 si ceva. Asta ca sa vedeti ce inseamna emotiile(atat negative, cat si pozitive) pt. un diabetic.
Ma bucur, insa, ca i s-a marit aportul glucidic, caci prea subtirica este zana mea. Iar eu am venit cu un bagaj de cunostinte mai incarcat, ceea ce ma bucura enorm. Voi avea ce sa-i transmit mai departe Cristinei, sa invete sa-si gestioneze cat mai bine boala asta....afurisita.
Marti a inceput si Cristina gradinita, dar, deja, de ieri a luat o pauza, caci avea greata si febra de dimineata si se pare ca are rosu in gat, dupa cate i-a zis doctorita mamei mele.
Cum a facut....nu stiu !! Caci o ferim cat putem de lichide prea reci, mancare rece de la frigider sau aerul prea rece al diminetii, caci abia marti a iesit de dimineata la gradi.
Acum, asta e, glicemiile sa i le putem controla si mentine bune.
Sa trecem si peste noaptea urmatoare si cred ca-i va fi mai bine. Cam asta ar fi despre noi.
Ai vostri, copii de gradinita si scolareii, cum se descurca ?
Va pup si astept sa povestiti !



Pentru Barbye - una dintre noi ! Trebuie sa ajuti !

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002)
Diabet zaharat la copii, Copii din 2002, Copii capricorn

Mergi la inceput