Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005(30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica noiembrie-decembri spune:

cristinamh mai sus... am uitat sa ma deloghez dupa ce-am modificat lista...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

aoleu, shefa, am uitat, scuza=ma, tu saraca de tine ai zis doar de 1000 de ori sa-ti trimitem datele pe mail ca le iei mai bine de acolo, da uitai. luna viitoare trimit pe mail, promit. scuze inca o data.

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

salut.

noi am fost mai ocupati zilele astea. vad ca subiectele zilei sunt baita si papica.
la baita noi ii facem la 39 de grade in apa; de temperatura de afara ma cremponam si eu, dar cand era mai mic, acum nu; la noi nu prea scade in casa sub 23, poate sa ajunga si la 25-26, asa ca n-am de ce. inainte il scoteam repede, il stergeam pe caput si ii puneam caciulita rapid; acum nu-i mai pun caciulita deloc; il sterg si il mai tin vreo juma de ora in pielea goala, pana il ung si il masez, ca ii place tare mult; nu-i e frig, daca ii e i se face pielea de gaina, si atunci pun prosopul pe el; dar se intampla foarte rar.
apa ii pun de la chiuveta, normal. la inceput il spalam cu nivea baby, dar la un moment dat am uitat sa mai cumpar si mai aveam un dove, asa ca cu dove il spal si acum. de sampon n-avem nevoie, ca luca e mai chelut, asa ...

cu papica noi stam excelent as zice : lucuta papa asa : mar, morcov, banana; astea i le fac pasate, cum am si eu, ori mar cu banana, ori mar cu morcov; ii plac foarte tare; daca i le fac mai zemoase, papa un castronas plin trei sferturi in 10 minute (adica hapaie).
de saptamana asta am inceput sa ii fac supita; din legume, ca la carte; bleah, iese o porcarie, asa ca am bagat si un copanel de pui la fiert; ii pun zeama si morcovul pasat, si o las mai moale, dar consistenta; azi i-am indulcit-o nitel de tot cu glucoza, si i-a placut.
de cateva zile i-am luat cereale - praf de orez fara arome; merge pus si in fructe si in supa, ii da consistenta, se fac cremoase.
stiu ca majoritatea mamicilor nu dau atata papa la bebei, dar lucuta mea mananca cu drag, si asa ne-a sfatuit si pediatra; nu e nici constipat, are scaune ok, ba vad ca a dat-o chiar in carnaciori, chestie care ne convine. pacat ca nu face si la aceeasi ora ...
ii dau sa suga totusi dupa fiecare masa; nu stiu cat suge el, dar nu vreau sa renunt la stimulare, ca sa nu pierd laptele, ca ar fi pacat.
in ultimele 4 saptamani a luat 850g, ceea ce e foarte bine, mai ales ca s-a lungit mai mult, adica e rotofei, dar nu gras.
problema e ca nu prea mai vrea sa stea doar sprijinit; cand ii dau sa pape cu lingurita incearca sa ridice capul mereu, nu-i mai place in plan inclinat.de intors, se intoarce bine.
aaa, si ieri l-am imbracat in vizita la nasa cu o salopetica primita la botez, pe care scrie 1 an, 74 cm; ii era numai putin de tot mare.

eu nu prea am timp zilele astea sa ma mai conversez cu voi, n-am timp sa citesc tot ce s-a scris, dar incerc sa va tin la curent cu progresele noastre. poate saptamana viitoare ne mai linistim, ca am fost taaare agitati cu masinile astea, dar acum am dat-o pe aia veche si cred ca ne mai linistim.

va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

TATI CULCA COPILUL!!!!!

MELKU, BINE AI VENIT LA NOI IN CLUB. Mai dar grasana bine DARIA ta.
Sa-ti traiasca si sa se faca mare.
Multam de raspuns. eu initial tot la odacia 2 ma oprisem dar l-am vazut pe 3 si zic eu : hai as fiu cu mot. daca nu difera decat puterea...nu cred ca se merita ca nu fac mare lucru...

MADAU- care dintre ele? ca la domo pe site arata 2 odacio 3. unu de 470 si unu d e570 lei....

Mai dar chiar nu ne-ati spus si noua cu baitele...eu ciar ma oftic. o sa incerc si eu cu fimiu...doar ca trebuie sa-l trezesc pt baita...hahaha abia astept. oricum ii intra apica in urechiuse. da voua cine-l ia din baie ? pana iesiti voi dincada si va stergeti....ca tati nu cred ca se pricepe. da invata, asa-i?

NEGARACRISTINA, eu is de acord cu pozele haioase...si o sa iau si cura de acolo.
da tu cu ce o speli pe ELISE? eu am NIVEA sampon cu gel de dus si-s multumita. dupa baita ii dau cu crema de la sanosan. da o seara da si una ba.

ANKa, da de ce nu a luat in greutate??? racita, bolnavioara, ce are mititica?

Eu baita ii fac cu apa calda de la robinet, dar se mai intampla sa fiu NEAGRA apa calda si ca atare ii incalzesc din cea rece. Bine, cateodata nu este chiar asa neagra, e mai galbioara nitel dar tot nu-i fac baie cu rugina aia.

DIANA, pai ti-a lut f bine Lucuta in greutate..mai, dar chiar mananca nu se joaca.
si eu stau si ma gandesc cu ce sa incep: fructe sau legume. tu cum ai ales?

MAi ANDA, da ce asteptam eu sa mai zici ceva de bona....


joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

Joy de ce ii zici tu odacio? Pe el scrie ovatio. sau o fi altul, tot Moulinex? Eu l-am luat la oferta in Cora, la 330 RON. Am vrut sa aiba si storcator ca multi roboti nu au storcator de fructe si legume. Sunt multumita de el.
Crezi ca Dariuta mea e grasuta? Io mai degraba cred ca nu mi-a masurat-o doctorita cum trebe, cred ca e mai lunga. De masurat, numai la doctorita ca ea are albiuta din aia cu centimetru.
Tot nu m-am lamurit cum sa pun poze in semnatura. de ce nu e un help pe aici? sau nu l-am gasit eu.

Noky_Lara si eu sunt fan albume foto, mai ales ca acum caut disperata unul pentru bebe si nu m-a multumit nimic din ce am vazut. Nici nu am prea vazut multe pentru ca e mai greu cu miscarea, in cerc restrans doar, in cartier si in Cora.
Daca stii tu de un album frumos, specific bebeilor, pliz sa-mi spui si mie ca-mi trimit sotul.


melku & bebe Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

melku bine ai venit!!

E-hee, azi noapte ma trezisem sai dau sa papa si apoi am constatat ca tati nu se culcase inca (a avut tot felul de trebi) asa ca am zis sa intru un pic pe forum pana vine si el la culcare. Numai bine ca m-a prins subiectul si m-am apucat sa caut patuturi si scaune.

Eu vreau sa merg la Baby Expo cu lectiile facute, mai precis sa ma uit pe net cam ce vreau si la ce pret gasesc, ca sa vad daca acolo e mai avantajos sau nu.

Deci ne intalnim vineri dimineata la Baby Expo?
Propun ora 10-10.30 e bine?

Cred ca vine taica-meu la mine asa ca o las pe Natalia cu el.

Mai, din ce am citit eu, e greu la stomac pt bebe asa mititel supa de carne. Adica supa in care a fiert carnea. Supa numai din legume si carnea, dupa 6 luni, fiarta separa in apa putina, sau coapta, gratar, etc) si data numai carnea.


Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melku spune:

cristinamh, inteleg ca e mai bine sa-ti trimit restul datelor pe mail. Te rog, da-mi si mie adresa ta de mail ca sa=ti trimit ce mai am (ca nu am toate datele pe care le scrieti voi acolo). Mammaa da' ce tabel si ce organizare!!! Bravo!


melku & bebe Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anda vremea asta nasoala nu te inspira?

Canuta-om-sucit m-am uitat la pozele tale, ce blondin e Dimitrie!

Joy nu mi-am luat carucior dar mi-am luat blender, Moulinex Multitrio, fratele mai mare al blenderului Cristinei.

Lordra unde esti???

Nati tot cam grevistu' foamei e, in sensul ca vrea doar dintr-un san o data si cu conditia sa nu fie obosita sau nervoasa. dar in schimb ma bucura ca vrea mai des. De abia astept sa se miste greutatea aia de la cantar spre dreapta, ca deocamdata cam stagneaza sau mai rau, o ia spre stanga

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Si e frumoooooossssssss!!!! Mancal-ar mama de baiat.L-ai vazut ce fericit e in baie? Mai sunt poze cu el in cada, dar intra la categoria sexy ca e si maica-sa pe acolo.

Aura si samburelu' Dimitrie
Poze: http://pg.photos.yahoo.com/ph/condrata/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Da, l-am vazut si in baie si in cadita, si cu ta-su' la televizor....(banuiesc ca la teleu se uitau asa concentrati)
si mi-au placut si pozele cu voi doi in maternitate, in una din ele parca scotea limbuta.

N-am stiut de samponul cu foca!

La baita noi nu incalzim suplimentar baia pt ca e cald la noi in casa. In schimb inchid usa, si eu cand fac dus mi se face frig daca e usa deschisa.

Eu ii pun apa calda de la dus. Daca nu e galbena-rosie-maro. De regula nu e.

Putina lume pe aici...

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput