rana pe col

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Nicole, te inteleg, sa stii ca la mine rana nu se vedea la un control clasic (tuseu vaginal), am descoperit-o absolut intamplator, am facut colposcopia mai mult ca sa o bifez pe lista (asa sunt eu, prevazatoare ). Deci s-a vazut doar la lupa, dimensiunile erau f. mici, insa erau niste celule de nu stiu ce forma (ceva gen fagure, parca, nu mai tin minte) care i-au ingrijorat pe medici, si a trebuit sa fac si analiza anatomopatologica. In rest nu aveam nici un simptom (sangerari intermenstruale, dureri la contact etc.) Eu tot imi faceam analize ca nu reuseam sa fac bb, si nici acum nu am reusit, din pacate. Intre timp am descoperit ca sotul era cauza...

Si apropo, Alinaxeni, CIN 1 tot cervicita este, doar ca e un stadiu incipient.
Fetelor, ideea e de fapt ca la cel mai mic semn trebuie mers la doctor si nu neglijat acest aspect.




rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Rami,unde ai facut tipajul viral? Cat te-a costat?

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

quote:
Originally posted by alinaxeni

Rami,unde ai facut tipajul viral? Cat te-a costat?

alina

Eu am facut acum 2-3 lunu la IDS (undeva pe Dorbanti), 2 mil.



www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">S-a mai nascut o stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Alinaxeni, tipajul viral l-am facut la Medicover si a costat 2,4 mil.
Tulpinile cele mai periculoase sunt 16, 18, 30, 35.

rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Rami, stii cumva cum se zice in engleza ..colposcopie?e colposcopy, cumva?
Ca m-au apucat iar grijile...
Mai, ti-e rau cu medicii astia.
Am mai gasit pe ce sa dau banii,si aici ma costa pe putin 400 $,ptr. ca nu am asigurare.

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rami 73 spune:

Nicole, nu stiu daca iti raspund in timp util, dar da, colposcopy se spune in engleza.

Fetelor, nu trebuie sa intrati acum in panica si sa faceti urgent analizele astea, medicii spun ca aprox. 80 % din femei au aceste mici leziuni, ideea e sa nu te neglijezi ani de zile, ca atunci ele pot degenera in leziuni pre-canceroase.
Mie acum 3-4 ani cand am avut problema asta mi-a iesit la colposcopie "zona de mozaic fin pe fond acidofil" - asta i-a ingrijorat de fapt pe medici si a trebuit sa fac rezectie. Oricum, procedura a fost banala, am ramas doar cu un punct (1 mm) pe col, nu afecteaza conceptia sau alte aspecte. Rezectia se face in functie de marimea leziunii; la mine a fost minuscula, nu se observa cu ochiul liber, doar la colposcopie.

Ranile astea au cam 3 cauze de aparitie : te nasti cu ele (asta a fost cazul meu), sunt cauzate de virusul HPV sau sunt cauzate de factori mecanici ( tampoane gen OB, CS mai dure, irigatoare care irita zona respectiva etc.)



rami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

iubitele,mergeti fara teama la cauterizare.eu am fost ieri...
si rana era mare...si nu ranile nu trec cu naturiste...
iar durerea e mai mult decat suportabila...e chiar ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Fetele,ceea ce vreau sa va intreb este cum apar aceste rani pe col?Care este cauza?

Pupici si multa sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Flori76, se pare ca aceste cauze ale ranilor pe col nu le stie nimeni cu siguranta de 100%. Unii zic ca sunt din nastere, altii nici nu admit acesta teorie. Se pare ca o alta cauza ar fi infectiile, "racelile" trecute cu vederea si netratate - asta mi-a spus mie o doctroita care mi-a descoperit rana. Se pare ca si avortul este o cauza si orice interventie mecanica sau manuala asupra colului: introducerea tampoanelor gen OB, irigator, sau alte obiecte. Am mai auzit pe aici ca si virusul HPV poate fi responsabil de aparitia ranii dar nu neaparat. Astea sunt toate cele auzite de la alte persoane, de la dr, de pe forum, de pe net. Cred ca mai sunt si altele dar poate stiu alte fete.

Astepatam alte pareri.

pa pa


Crinutz codita de maimutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Rami, mi-ai raspuns intr-un timp f util, caci nu am ajuns inca la medic.Sapt viitoare merg,mi-am fcut programare.Oricum eu ma stiu cu o candidoza, de care nu mai scap,, care mai nou,desi nu mai am asa mancarimi, la am senzatie de arsura,macarime, durere, toate amestecate,nasol rau....Asa ca il iau pe al meu de manutza, si merg din nou(a cata oara!!!???)la medic.
Si in fct. de ce-mi zice, am sa solicit eu ptr linistea mea si colposcopia.Multam de raspuns.

http://photos.yahoo.com/frezia_2004

Mergi la inceput