exista vreo viitoare mamica de 40 de ani?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandana spune:

ei asta-i, stai si te gandesti! fuguta la treaba

in iulie nasc si in iunie fac 39, asta e, acum a fost sa fie!

dandana 26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cory35 spune:

Eu am aflat ca am ramas insarcinata exact cind am implinit 38 de ani, am nascut-o pe Amanda in anul cind am implinit 39 si citeodata ma gindesc si la bebe 2..Da ai mai multe analize de facut, dar in rest eu zic ca nici odata nu e prea tirziu.. Deci curaj si multa bafta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

multumesc fetelor, inca o data... amonar.. insa mie nu mi s-a parut atat de simplu cu amniocenteza, cum spui tu... daca durerea-ti paraliza mersul!!! mie nu mi s-a parut asa simplu...

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Da, iti paralizeaza mersul dar durerea se aseamana cu o durere de ovare pe care poti sa o ai si la o simpla raceala sau o menstruatie mai puternica. Nici atunci nu poti sa mergi......Toate chestia e sa stai linistita si sa respecti sfatul medicului si sa nu fii singura, adica sa nu fi tentata sa faci efort sau miscare prea multa ci sa te ajute cineva cu totul.....doar o zi..de fapt cateva ore.

Hai succes!

(poze mami,tati si bb)
(evolutia bb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Draga disperata!
Eu eram moarta de frica la amniocenteza, doctorul mi-a tinut o prelegere o jumatate de ora ca sa ma convinga ca nu e nevoie de anestezie, ca nu o sa ma doara. Nu m-am uitat cand a bagat acul, dar am deschis gura mare sa trag un urlet, insa asa am ramas pentru ca nu am simtit absolut nimic! E drept ca doctorul era foarte experimentat.
Nici dupa nu am avut dureri sau contractii, intepatura de-abia s-a vazut.
Cred ca eram in saptamana a 14-a. Cu cat e sarcina mai avansata se pare ca sunt dureri mai mici.

Inca ceva: sarcina a mers perfect, desi mi se tot parea ca trebuie sa am probleme de tot felul. Nici vorba. In schimb la prima sarcina, acum 16 ani (!) am avut tot felul de probleme, tratament de sustinere, etc.
Curaj!

Mariuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

disperata,

amniocenteza in sine ca procedura nu trebuie sa te sperie. Eu am facut cand aveam 20 de sapt, cu un smac pe burta in locul unde a bagat acul, si nu m-a durut. Am simtit cand a bagat acul, dar am simtit ca o intepatura si atat. Cu totul de la momentul intrarii in cbinet, pana am iesit nu cred ca a fost mai mult de 10 minute. In ziua respectiva, am stat in pat cum mi s-a recomandat, n-am avut nici un fel de problema. Cum zice si mariuta, e foarte important cat de experimentat doctorul.

Corina

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58588&whichpage=1/" target="_blank">Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

of, of , fetelor... nu stiu ce sa mai zic... sunteti de-a dreptul convingatoare! of, of... va nunt eu... ce am decis... pana atunci va pup

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gigi25 spune:

Buna,
Eu am 37 ani, si sunt insarcinata in saptamana a 15-a. Acum a ales bebe momentul sa apara in viata noastra. Pana acum analizele mi-au iesit bine, astept rezultatul la triplu-test. Am cunoscut cazuri de mamici care la varsta de 26 ani au nascut copii cu SD, asa cum am cunoscut copii perfect sanatosi ale caror mame aveau 38-42 ani.
Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

felicitari gigi, multam de urare...

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bacitza spune:

Draga disperata,
Si eu sunt o viitoare mamica de 38 ani, ma indrept spre 32 saptamani. Am avut 2 sarcini oprite in evolutie si iata ca acum se pare ca suntem pe calea cea buna. Am facut TT la Genetic Lab, mi-a iesit risc 1/54 (un risc f.mare), drept pentru care dr. meu mi-a recomandat amniocenteza. Am decis s-o fac, desi mi-a fost frica. Dar totul a fost ok, nu am avut dureri, insa stateam cu mare grija si-mi analizam orice senzatie in orele de dupa procedura... Dupa 2 sapt. am primit rezultatul: 46 cromozomi XY, prin urmare nu este cazul de trisomia 21 si este baiat (eu stiam deja de la ecografia morfo fetala ce sex are, dar mi-a confirmat-o si rezultatul amnio). Acum astept marele eveniment si sper ca o sa fie bine pana la final. Ceea ce-ti doresc si tie si celorlalte viitoare mamici ! Incearca sa lasi deoparte grijile. Toate cele bune !

Mergi la inceput