Bebelusi de ianuarie - februarie 2006 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Florinini spune:

Pupici la mamici, piticute si pitici...

Noi suntem bine.Pupurelu meu e tare cumintel, adoarme singur in patut ca imi vine sa-l mananc cand il las acolo si el incepe sa gangureasca si sa se joace cu manutele pana adoarme. Ziua nu-i aud gura decat daca ii e foame si atuci e jale mare...ce sa faci recupereaza si el daca nu plange cu alte ocazii

Bee sper ca ati avut o petrecere frumoasa si ca Ana fost cuminte.
Cata da cat lapte poti sa ai...da-mi si mie reteta...ca eu trag de titi si la o mulsoare am cam 40-50-60 din ambele tite, am incercat cu ceaiuri ...dar...eu tot sper...ca de la ceaiuri ...rezultatul e doar mersul des la baie.
Giova mai da chiar ca si voi gasiti niste pozitii la pozat bebele...ce dulce e si ce intrebator acolo sus pe frigi ...cat cu catelul urias zici ca conduce o masina de curse.
Maraki si zici ca e naspa prima data dupa atata timp...eu ma gandesc cu teama la ce o fi...da cum zici si tu trebe incercata si asta ...ca deja sotii cred ca dau semne de ...indoiala mai mult decat de nerabdare. pupici lui scumpelu tau.

Am pus poze noi cu David de la 6-7 saptamani pe contul comun.




Florinini si David (13.01.2006)
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20721;29/st/20060113/dt/-3/k/69df/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata!
MARAKI sa stii ca si eu zic ca ei inteleg ca-s pe alte coclauri,sa vezi ce priviri a bagat Diana primprejur si cand am fost la nasi si la mami acasa. Si cum zicea CATA a fost suspect de cuminte! dar ea a mancat normal si pe acolo.Si kk a facut tot normal Deci telefonul ala a tau e ca aparatul meu foto clasic,de aproape iese mai neclar Las' ca apucam noi odata sa ne luam ceva ca lumea!
ANA mai intra si tu cu raportul nu sta in umbra! Pupici Clarei!
DANIELA plimbare placuta!
CATA Pampersii nr. 3 sunt la Selgros si Metro in jur de 530000 lei,90 bucati. La depozitul Jackson din Arad sunt 510000 lei. Dar parca vad ca in Bucuresti sunt mai scumpi.Desi am citit ieri ca au facut aia de la Capital o statistica si a iesit ca Aradul e cel mai scump oras din vestul tarii .Pe primul loc e Clujul,apoi Constanta,apoi Aradul de la puhoiul de italieni si nemti ni se trage!
Numai dupa aia urmeaza Timisoara si Oradea. Bine,Bucurestiul nu-i inclus,ca e calar cel mai scump!
Uitam! Bafta la vaccinul Biei!
URSULINA,DENISA,MIRELA,GIOVA am vazut aseara ultimele voastre poze cu strumfii,cele pe care nu le-am vazut pana acum! Ce figuri sunt toti! Daniel a crescu si e pe urmele lui Angelo,tot mi se pare ca seamana! De Marco nu mai zic,la pozitii no coment iar printesele...Raisa cred ca seamana totusi pe tine Ursulina si e o scumpa,durdulie,tot imi venea sa-i zic "BOFLEA" ca asa-i zic DIANEI cateodata de cand e mai bucalata! Iar EMMA cea dulcica,care-i leit taticu', e o figura cum ati echipat-o in rochita aia! Parca o s-o vad la botez!
A mai pus careva poze noi,ca nu prea am timp sa butonez peste tot,plus ca merge PC-ul meu cu viteza melcului turbat?!?
IOANA,NICOLE,IRINA etc. pupici!
Mai intru eu azi ca oi fi calare pe PC!

La raportul pe ziua de azi totul e la fel,s-a trezit la 3 pentru papa,la 6 pentru tipete (nu facuse kk) si la 7 a apucat sa si manance si iar a dormit un pic.De pe la 8 iar nu mai doarme,se cremea si a papat la 9,30. In schimb iar e putin ragusita,dar la ce urlaturi trage cand le trage,nici nu ma mir Mi se pare ca-i cam fonfanita si respira greu,dar nu are nasul infundat,nici muci! Plus ca a dormit o mare parte din noapte cu suzeta in gura si asta inseamna ca a respirat bine pe nas.O fi de la stridorul ala. Mi s-a parut ca a tusit putin odata ieri,odata azinoapte si azidimineata odata. Poate ca doar din cauza ca s-a innecat,tot timpul o face cu lapte I-am luat totusi febra si avea 37,6 cum a mai avut si a zis pediatra ca-i ok atunci. Eu i-am dat totusi o lingurita de Eferalgan si nu stiu daca s-o sun sau ba,vad eu cum evolueaza. Si i-am pus si ser in nas (ce s-a enervat... ) Acum sughite in timp ce face aerobic ,in carucior...
Gata raportul!
Revin eu,cum ziceam!


MONI si DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta raducu spune:

Nu stiu de ce nu merge linkul..cred ca are protectie...
Ceva util....am mai descoperit....
Ce nu trebuie sa lipseasca din casa:

Termometru digital - cand iau temperatura rectal scad 3 liniutze (asa mi-a zis pediatra)
Apa oxigenata;
Ser fiziologic;
Betisoare urechi cu opritor;
Pompitza nas;
Forfecutza speciala bebe (cu varfuri rotunjite);
Sab simplex; Baby drink
Fe hausmann (nu i-am dat, dar mi-a luat mama .....ca sa fie:))
Bephanten si Klorane pentru eritem fesier; (pediatra a zis sa o ung cu bephanten atata timp cat utilizez pempersi)
Spirt;
Rivanol - pentru unghiutze daca se inrosesc dupa ce le tai si pentru noduli dupa vaccin;
Otet aromat pentru frectie;
Supozitor paracetamol pentru febra mai mica de 38.5
http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=3229
Supozitor Novocalmin pentru febra mai mare de 38.5
Supozitor glicerina pentru constipatie;
http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=349
Nurofen pentru febra si raceala;
Calpol 3 plus pentru febra si dureri;
http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=4820
Paxeladine si Ambroxol pentru tuse;
http://www.farmaline.ro/index.php?cid=5...00=9771984
http://www.farmaline.ro/index.php?cid=5...1624249247
Imuno-baby pentru imunitate, contine echinaceea;
http://terapeut.ro/commerce/product_inf...e642f5f7db
Sana-sol pentru refacerea dupa raceli, pofta de mancare; contine vitamine si D3, cat timp ii administres asta nu ii mai dau Vigantol
http://www.farmaline.ro/index.php?cid=5...1026932172
Vigantol OEL
http://sanatate.constantaonline.ro/medi...php?id=574
Fenistil gel pentru intepaturi insecte;
http://www.farmaline.ro/?cid=1&pid=3866
Pulmex baby unguent- pentru masaj pe pipt si spate cand e racit;
Vibrocil picaturi pentru nas infundat.

Am citit articolul asta si mai trebuie sa iau cate ceva

si am gasit si un articol:

"Febra

Cea mai frecventa problema cu care se confrunta mamicile este febra. Asadar, din casa nu trebuie sa-ti lipseasca un termometru, fie el termometru clasic cu mercur, fie unul modern, cu afisaj electronic, al carui avantaj este ca iti arata instantaneu temperatura, fara sa astepti 3 minute, ca in varianta clasica. Imagineaza-ti ca trebuie sa-i tii termometrul intrarectal, 3 extrem de lungi minute, in timp ce el urla si se agita, nefiind foarte incantat de ideea ta de a-i baga ceva in fundulet, si vei intelege avantajul.
Daca temperatura este intre 37 si 38 grade Celsius, fenomenul poarta numele de stare subfebrila si se poate trata prin:
? hidratare corespunzatoare: 10-15 ml de ceai caldut la 15 minute;
? aplicarea de comprese umede pe frunte si sosetele cu otet de mere diluat si,
mai ales acum vara, prin
? adecvarea imbracamintii la temperatura mediului - copilul se poate supraincalzi pentru ca este prea infofolit!

Daca temperatura este de peste 38 de grade Celsius, trebuie sa folosesti antitermice. Regula este sa folosesti alternativ doua antitermice - paracetamol si nurofen - sub forma de siropuri pentru copii, iar, in cazul in care temperatura creste peste 39 grade Celsius, supozitor sau picaturi de algocalmin, preparate speciale pentru copii. Exemple: sirop de paracetamol: Panadol, Calpol, sirop de nurofen: Marcofen, algocalmin supozitoare: Novocalmin, algocalmin picaturi: Novalgin.
Atentie mare la doze: ele se calculeaza in functie de greutatea copilului si sunt trecute pe flacoanele respective. Siropurile sunt aromate: nu le lasati la indemana degustatorilor mititei!

Febra netratata sau tratata incorect poate duce la copilul mic, pana in 4 ani, la convulsii febrile. De aceea, este bine sa aveti in casa diazepam intrarectal, ce va fi folosit doar in caz de asa ceva. El este indispensabil daca micutul a mai facut convulsii la episoadele febrile.

Diareea

Cel mai comun antidiareic ce poate fi folosit inca de la varsta de sugar este praful de diosmectita, adica Smecta. Pentru copiii sub un an, se administeaza 1 plic/zi, pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 1 si 2 ani - 1-2 plicuri /zi, iar dupa 2 ani, 2-3 plicuri/zi. Pentru copilul mai mare poti folosi si un chimioterapic cu tropism digestiv, precum Colistinul, Furazolidonul sau Ercefurylul. Nu se folosesc decat cu avizul medicului metoclopramidul ca antiemetic [ nr. antivomitiv ] sau loperamidul ca antipropulsiv, in cazul acestor medicamente efectele adverse la copii fiind mai mari.

Alergiile

Exista multiple preparate antialergice pentru sugari si copii, peritolul fiind cel mai cunoscut. El este util si pentru efectul usor sedativ, necesar pentru a calma iritatia pielii. Local, se poate folosi mixtura mentolata, cu care se tamponeaza leziunile ?mancacioase?. Intepaturile de insecte, alergiile de contact, ba chiar arsurile solare se pot calma aplicand local un gel antihistaminic, precum Fenistilul.

Lovituri

Nimic mai simpl: compresele sterile, fasa, apa oxigenata, rivanolul si unguentul cu betadina completeaza trusa! La urma urmei, la ce bun o mama daca nu panseaza ranile copiilor?

Special pentru nou-nascut ( se adauga la cele de mai sus)

? Comprese sterile, alcool alb 90 grade, pudra de baneocin, fasa, pentru ingrijirea bontului ombilical;
? Ceai de colici, sab simplex, bonisan pentru durerile de burtica ale micutilor;
? Crema pentru ingrijirea eritemului fesier, de preferat o crema astringenta cu zinc;
? Ser fiziologic pentru igiena ochisorilor in primele saptamani de viata;
? Supozitoare cu glicerina pentru sugari, pentru combaterea constipatiei, mai ales la cei alimentati artificial;
? Betisoare pentru ingrijirea urechilor;
? Pompita pentru aspirat secretiile nazale in cazul unui guturai.

CONTRAINDICATIE!
Nu folositi antibiotice ca automedicatie! Terapia antibiotica folosita intempestiv, fara indicatia medicului, scade rezistenta organismului, predispunandu-l la infectii ulterioare severe.

Farmacia verde

? Ceai de menta - combate diareea;
? Ceai de anason, fenicul, musetel - combat colicile sugarului;
? Ceai de tei - sedativ usor;
? Otet de mere - combate febra, folosit in comprese, diluat; Ulei esential de eucalipt, camfor - intra in compozitia unguentelor cu care se maseaza copilul pe piept si spate, in caz de rinite, guturai (Wick Vaporub, Pulmex baby) - nu se folosesc la sugari mai mici de 6 luni. "



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

GIOVA,FLORININI
Ce ciuda mi-e ca n-am acum un aparat digital ca se hizleste Diana la mine si casca o guraaaaa! E superdulce! I-a trecut si si sughitul Dar trebuie s-o schimb ... dupa miros,probabil de aia e vesela

MONI si DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta raducu spune:

http://www.reclama/modules.php?name=Grafice
Daca nici acum nu merge...nu stiu...E un grafic particular de crestere in functie de data nasterii..
Nicole si Daria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Nicole, nu merje....poate ne spui cum ai ajuns lael, sau dai pagina principala, sau ne spui ce ai dfat la Google ca sa caute.....

Ioana lui Razvan Gabriel (03.12.2005)
Pozicile mele
Botezul (25.02.2006)


"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Am gasit si eu un link super dragut, mi s-a parut asa de fain incat cred ca ar merge sa-l punem la linkuri utile la inceput de capitol


Ioana lui Razvan Gabriel (03.12.2005)
Pozicile mele
Botezul (25.02.2006)


"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Uite si linkul: http://www.activecenter.ro/index.htm

Ioana lui Razvan Gabriel (03.12.2005)
Pozicile mele
Botezul (25.02.2006)


"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta raducu spune:

Ioana..in loc de reclama..e reclama..Ia vezi..poti asa?
Ma duc sa fac un dusulik si sa pap si eu ceva...
Nicole Si Daria Sofia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giova spune:

Ioana trimite linkul.
Nico nu merge. pacat.
Florinini nu e pe frigider, ci pe masa de infasat. Clau sta aplecat sa nu apara in poza, si e luata si de jos poza. si de aceea da impresia ca e undeva sus.
Mirela mare e bebe Dani. si mie mi swe pare ca seamana cu Angelo.
Denisa frumoasa "baietoasa" ta.Ceblugi frumosi avem, mai-mai!!!
Ursoaica e dulce foc Raisa!!!

Gio si Marco (6 ian. 2006)

Mergi la inceput