Galuste delicioase

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mona25 spune:

exact asa le fac si eu ca tine ioana si intotdeauna
mi-au iesit super bune!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mona25 spune:

exact asa le fac si eu ca tine ioana si intotdeauna
mi-au iesit super bune!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonai spune:

Hai ca vin si eu cu secretul meu.
Eu le fac din 2 oua pe care le bat bine (fara sa le mai separ), pun un pic de sare si gris cat sa fie cum zic si fetele, ca o crema groasa (incat sa nu curga daca o iei cu furculita, de ex), pun si cam 2 lingurite de ulei, si marele secret: un praf mic mic de tot de praf de copt (ca sa iti dau exemplu de cantitate - cat e marimea unei pastilute). Castronelul cu compozitie il dau la frigider, il tin acolo 20-30 min. Cand le pun in supa, focul e dat la minim, incat supa sa nu fiarba in clocote, pun galustele cu o lingurita inmuiata in apa, dupa care las sa fiarba acoperit cam 20 min.
Daca nu va displace solutia asta cu praful de copt, e solutia ideala ca sa va iasa pufoase si sa nu mai aveti bataie de cap. Nu sunt o bucatareasa cu experienta, nu invart oale cu mancare toata ziua, dar galustele mele ies intotdeauna ireprosabile (am dat gres doar prima data cand am facut galuste pt. ca era compozitia foarte subtire si s-au imprastiat prin oala, dar am remediat problema punand inca un pic de gris).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Uite eu fac asa:

http://veronicascakes.blogspot.com/search/label/Mancare

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Eu bat albusurile spuma(2), le amestec cu galbenusurile, cu grisul si o lingurita de smantana. Nu pun piper niciodata ca ies negre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

Hai sa va ajut eu deoarece decand am reteta asta mi-au iesit intotdeauna pufoase.Se bate un ou marime M cu putina sare,se pune 35 gr.unt tinut la temp.camerei,apoi incet incet,amestecand,se pune 80 gr.gris.Supa trebuie sa fie fierband,pt ca se pun imediat cu lingurita in supa.Se lasa sa fiarba 20 min,dupa care se i-a deoparte,si inca 10 min se lasa acoperite cu capacul.Pofta buna!

Mergi la inceput